Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ...


fotin

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Το αγοράκι μου είναι 1,5 χρονών και έχουμε παρατηρήσει με τον άντρα μου οτι όταν τρέχει (μέσα στο σπίτι, γιατί έξω λόγω χειμώνα δεν πολυβγαίνουμε), καθώς μπορεί να κυνηγιόμαστε ή να κρυβόμαστε, κάποιες φορές αφού έχει λαχανιάσει αρκετά, βήχει, όχι πολύ, κάνει ''γκουχ γκουχ'' 3-4 φορές και μετά σταματάει.

Γνωρίζετε κάτι γι αυτό? Θα ρωτήσω φυσικά και την παιδίατρό μας αλλά είπα μήπως έχετε κι εσείς καμιά ιδέα. Είναι ανησυχητικό άραγε? Πού μπορεί να οφείλεται αυτό το βήξιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

κ εμενα το κανει αυτο, αλλα οχι μονο 3-4 γκουχ γκουχ, αλλα ο δικος μου εχει ασθμα

πως ειναι ο βηχας του? του δικου μου ειναι κοφτος κ πολυ ξερος κ σα να του κοβεται η ανασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη,αυτου του ειδους ο βηχας πολλες φορες συνδεεται με ασθμα, μιλα οπωσδηποτε με παιδιατρο κ ακομη καλυτερα με παιδοπνευμονολογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki είναι κοφτός και ξερός ο βήχας του αλλά διαρκεί πολύ λίγο. Δεν παρατήρησα όμως να του κόβεται η αναπνοή όπως περιγράφεις. Βήχει μόνο λίγο όπως είπα, μετά σταματάει, κι αυτό μόνο όταν λαχανιάσει. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο.

Maspi θα πάρω τηλ την παιδίατρο να τη συμβουλευτώ και φαντάζομαι να με κατατοπίσει...

Αν είναι άσθμα όπως λέτε, δεν θα έπρεπε να έχει κι άλλα συμπτώματα? Δεν ξέρω τίποτα για το άσθμα καθώς κανένας στην οικογένειά μου ούτε του άντρα μου έχει.

Ευχαριστώ κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι που τώρα συνδύασα στο μυαλό μου και ξέχασα να το παραθέσω είναι το εξής:

τις τελευταίες μέρες, ίσως από τότε που παρατηρήσαμε αυτό τον βήχα, το παιδί δεν κοιμάται καθόλου καλά τη νύχτα (ποτέ βέβαια δεν ήταν ευκολο μωρό στον ύπνο του, ξυπνάει αρκετές φορές το βρ'αδυ και με ζητάει) αλλά τώρα έχει παραγίνει το κακό, ξυπνάει μετά απο 3-4 ώρες ύπνου και δεν ξανακοιμάται με τίποτε, προσπαθώ πολύ να τον ξανακοιμήσω και στο τέλος επειδή κουράζομαι τον σηκώνω και μες στα άγρια μεσάνυχτα παίζει, χαίρεται, λες και είναι μέρα! Χωρίς όμως να βήχει ή να παρατηρήσω κάποια δύσπνοια ή οτιδήποτε.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι και να μην μπορεί να κοιμηθεί το παιδί? Δεν ξέρω τι να πω, αγχώθηκα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτο το εχει και οδ ικος μου και το ξερω καλα γιατι το εχω και εγω..

εγω βεβαια εχω μια ασθματικη βροχιτιδα που με ταλαιπωρει απο μικρη ειδικα οταν εχει υγρασια..

εμενα οταν με πιανει σχεδον μου κοβεται η αναπνοη...ευτυχως του μικρου οχι...

πνευμονιολογος καλυτερα θα σου πει ακριβως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιάτρος άμεσα και θα σε καθοδηγήσει...

Το παθαίνει της κουμπάρας μου η κόρη (4 ετών) που έχει βρογχιολίτιδα...

Εύχομαι να μην είναι τπτ το ιδιαίτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με τον παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί σας. Εκείνος θα εξετάσει και θα ακροαστεί το παιδί σας ώστε να διερευνήσει τους λόγους που λαχανιάζει, βήχει και αν αυτό σχετίζεται ή επηρεάζει τον ύπνο του παιδιού.

Ο ύπνος του παιδιού πρέπει να είναι οργανωμένος, κάτι το οποίο εσείς μπορείτε να πετύχετε, «επιβάλλοντας» συγκεκριμένα βήματα καθημερινά.

Ύπνος και Παιδί : 14 μυστικά που θα κάνουν το παιδί να κοιμάται με ευκολία τα βράδια από την πολύ μικρή ηλικία

1. Βάζουμε το παιδί κάθε βράδυ την ίδια ώρα για ύπνο.

2. Αν κοιμάται πολύ αργά αρχίζουμε να το βάζουμε για ύπνο ένα τέταρτο νωρίτερα κάθε μέρα ώσπου να φτάσουμε στην ώρα που θέλουμε να κοιμάται.

3. Μπορούμε να εναλλάσσουμε τη βάρδια μεταξύ μας (μπαμπάς-μαμά) αρκεί να τηρούμε τη διαδικασία.

4. Ακολουθούμε πάντα τα ίδια βήματα με την ίδια σειρά.

5. Μαζεύουμε το δωμάτιό του και τακτοποιούμε τα παιχνίδια.

6. Στρώνουμε το κρεβάτι του και αερίζουμε τον χώρο για 10 λεπτά.

7. Το κάνουμε μπάνιο, του βάζουμε ενυδατική κρέμα και του φοράμε καθαρές πιτζάμες.

8. Του δίνουμε το γάλα του.

9. Πλένουμε το πρόσωπο και τα δόντια.

10. Το προτρέπουμε να διαλέξει ένα παιχνίδι για να του κάνει παρέα. Φροντίζουμε να είναι κάποιο μαλακό κουκλάκι ή ο,τιδήποτε αρκεί να είναι ασφαλές.

11. Του διαβάζουμε ή του αφηγούμαστε ένα παραμύθι ή του τραγουδάμε ένα τραγούδι. Επαναλαμβάνουμε συχνά τα ίδια τραγούδια και τις ιστορίες γιατί το παιδί τα μαθαίνει και του αρέσει να ξέρει τι γίνεται παρακάτω.

12. Το φιλάμε, του λέμε καληνύχτα και το βάζουμε στο κρεβάτι του.

13. Είναι καλύτερα να μάθει να αποκοιμάται μόνο του και όχι στην αγκαλιά μας. Έτσι, αν ξυπνήσει τη νύχτα μπορεί να ξανακοιμηθεί από μόνο του.

14. Αν είναι ανήσυχο, το καθησυχάζουμε και του μιλάμε για την επόμενη μέρα. Δεν το μαλώνουμε και δεν το αφήνουμε να κλαίει γιατί θα είναι πολύ πιο δύσκολο να κοιμηθεί αν είναι στενοχωρημένο.

Αν το παιδί ξυπνήσει και έρθει στο κρεβάτι μας, το επιστρέφουμε στο δικό του χωρίς να ανοίξουμε το φως, χωρίς να του μιλάμε ή να το αναστατώσουμε με κάποιο τρόπο. Καθόμαστε μαζί του για λίγο (στο προσκεφάλι δίπλα του, δεν ξαπλώνουμε μαζί του στο κρεβάτι) μέχρι να αποκοιμηθεί. Επαναλαμβάνουμε την ιδια διαδικασια οσες φορες χρειαστει μεσα στη νυχτα. αυτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...