Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυμοσυνη - προβληματισμος


Recommended Posts

Καλή σας μέρα,

ονομάζομαι Δήμητρα.μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και καλώς σας βρήκα!Εχθές έμαθα ότι έιμαι έγκυος και 4 εβδομάδων μάλλον...η β χοριακή μου βγήκε 750.Είχα πάει και στη γυναικολόγο μου για τεστ παπ την προηγούμενη βδομάδα και μου είχε πει ότι το ενδομήτριο μου ήταν φουσκωμένο.Πρόκειται για την πρώτη μου εγκυμοσύνη, είμαι 27 χρονών και η αλήθεια είναι ότι δε με είχε απασχολήσει ποτέ το θέμα,ούτε σκεφτόμουν να κάνω παιδί παρότι ο σύντοροφος μου το ήθελε...Από εχθές που το έμαθα είμαι σε μια περίεργη κατάσταση, μάλλον δεν το έχω συνειδητοποιήσει και έχω πάρα πολύ άγχος.Σκεφτόμουν να σας πω την αλήθεια για έκτρωση γιατί δε νιώθω ακόμα έτοιμη για κάτι τέτοιο, αλλά από την άλλη ο κύκλος της περιόδο μου είναι μεγάλος, 35 μέρες και ξέρω ότι μου είναι πιο δύσκολο σε σχέση με άλλες γυναίκες να "πιάσω" όποτε το θέλω παιδί.Επίσης από την άλλη φοβάμαι λίγο και τις επιπτώσεις της έκτρωσης...είναι φυσιολογικό να αισθάνομαι έτσι?Γενικά ποτέ δεν είχα τη νοοτρόπία να μεγαλώσω να κάνω παιδιά κλπ...τώρα όμως που ήρθε δεν ξέρω τι να κάνω....θα εκτιμήσω οποιαδήποτε συμβουλή σας, σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Δημητρα.Νομιζω πως ειναι φυσιολογικο μια γυναικα που μενει εγκυος να εχει τις ανησυχιες της και πολυ περισσοτερο καποια που δεν το ειχε ποτε σκεφτει,οπως λες εσυ.Εγω θα σου πω συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη και πως το να γινεσαι γονιος μονο προς το καλυτερο μπορει να αλλαξει την ζωη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα!

Το να γεννας ενα παιδι ειναι μαγεια, το να το μεγαλωνεις ειναι ο μεγαλυτερος ερωτας της ζωη σου.Μιλα με το συντροφο σου γιατι ενα παιδι θελει δυο για να μεγαλωσει και αφου το θελει σιγουρα θα κανετε μια ομορφη οικογενεια.

Η λεξη εκτρωση ειναι ευκολη να τη λες αλλα η πραξη ειναι δυσκολη κυριως στη ψυχη σου.Και ειναι κατι που δεν το ξεχνας ποτε.

Δεν θελω να σε επιρεασω ουτε θετικα ουτε αρνητικα γιατι οταν περνεις αποφαση να κανεις ενα παιδι , ειναι αποφαση ζωης.Χωρις να θελω να σε κρινω αλλα οταν δεν χρησιμοποιεις αντισυλληψη πρεπει να περιμενεις μια τετοια εξελιξη.Και αν αργοτερα αποφασισεις να κανεις ενα παιδι εισαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις?

Μια κοπελα εχει γραψει εδω μεσα"Με μια γεννα γεννιουνται δυο ενα παιδι και μια μανα"

Τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις εσυ θα το σκεφτεις και οι δυο σας θα το αποφασισετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Δημητρα και καλως όρισες, απο την στιγμη που δεν εισαι μονη σου σε αυτη την ιστορια και ο συντροφος σου επιθυμουσε ενα παιδι πρεπει να το συζητησεις πρωτα μαζι του. Προσωπικα πιστευω πως υπαρχουν πολλε που δεν ειναι ετοιμες να γινουν μητερες αλλα ερχεται στη συνεχεια το συναισθημα, Ειναι καταπληκτικη περιοδος στη ζωη μιας γυναικας και αλλο τοσο ωραιο να αντικρυσεις για πρωτη φορα το μωρο σου. Τα παιδια δεν ερχονται κατα παραγγελια και απο τη στιγμη που δεν εισαι μονη σου για να μεγαλωσεις ενα παιδι πρεπει να σκεφτεςι σοβαρα οχι μονο το παρον αλλα και το μελλον σε περιπτωση που παρεις την αποφαση να το ριξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,απ' αυτά που μου λέτε κάπως έτσι αισθάνομαι,απλά με "χαλάει" που δει είμαι και σίγουρη.Όσο για την αντισύλληψη που αναφέρεις ΙΝΑ πάντα κάνουμε χρήση προφυλακτικού με το σύντροφό μου και ποτέ δεν είμουν επιπόλαιη σε αυτό το θέμα...αλλά φαντάζομαι ότι μάλλον δεν πήραμε χαμπάρι το ατύχημα που έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,απ' αυτά που μου λέτε κάπως έτσι αισθάνομαι,απλά με "χαλάει" που δει είμαι και σίγουρη.Όσο για την αντισύλληψη που αναφέρεις ΙΝΑ πάντα κάνουμε χρήση προφυλακτικού με το σύντροφό μου και ποτέ δεν είμουν επιπόλαιη σε αυτό το θέμα...αλλά φαντάζομαι ότι μάλλον δεν πήραμε χαμπάρι το ατύχημα που έγινε.

Τοτε μηπως να σκεφτεις οτι εισαι πολυ τυχερη μεσα στην ατυχια σου!Θα τη βρεις την ακρη σιγουρα δωσε ενα περιθωριο στο εαυτο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δήμητρα καλησπέρα.....θα σου ευχηθω και εγω με την σειρα μου για τα υπέροχα νεα της εγκυμοσυνης σου και θα σου πω το εξης.......να ευχαριστεις την μεγαλόχαρη Παναγια για το θειο δωρο που σου εστειλε.....ειναι συγκλονιστικο το ταξιδι αυτο.....απο τηνν συλληψη έως την γεννα.....και ακομη πιο μοναδικο το να κρατας στην αγκαλια σου το σπλάχο σου........μην φοβασαι......όλα θα`πανε κατ΄ευχην.....μην παρεις αποφασεις που θα καταδιωκουν για ολη σου την ζωη.....σε φιλω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκεια μου η φυση ειναι σοφη!!Δινει το χρονικο περιθωριο στην γυναικα να καταλαβει πληρως αυτο που της συμβαινει και να παρει την αποφαση που θεωρει η ιδια καλυτερη.Εχουν δικιο οι κοπελες που σε συμβουλευουν να μιλησεις με τον συντροφο σου, με ηρεμια και αγαπη μεταξυ σας.Ολες οι γυναικες που βρεθηκαν σε μια απρογραμματιστη εγκυμοσυνη εχουν τα ιδια συναισθηματα.Και τωρα?ΕΙμαι μικρη?Εχω δουλεια?Αγαπιομαστε αρκετα?Ειναι εποχες τωρα αυτες για να κανω ενα παιδι?Τοσες ευθυνες?Υπαρχουν ομως και οι αλλες σκεψεις...Θα νιωσω αυτο το συναισθημα που αλλες γυναικες λαχταρουν και δεν μπορουν,ενα παιδακι θα νιωθει οτι ειμαι ολος του ο κοσμος,θα ορισω ξανα την εννοια της αγαπης με ενα συναισθημα που δεν θα εχω ξανανιωσει.

Εχεις εναν συντροφο που απο οτι καταλαβα ειναι διπλα σου.Και αυτο μονο αξιζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δήμητρα καλησπέρα

Το μωρό μου όταν έρθει με το καλό θα είναι το παιδί του Μαγκάιβερ (δεν ξέρω αν τον θυμάσαι...)

Δεν ήταν προγραμματισμένη εγκυμοσύνη λοιπόν αν και ήθελα παιδί. Ήταν τύχη και μάλιστα απίστευτη μια και χρησιμοποιούσα προφύλαξη, έχω κύκλο 35 με 40 μέρες και μια σάλπιγγα εκτός λειτουργίας. Ήρθε όμως στη χειρότερη εποχή που θα μπορούσε, με (μας) βρήκε εντελώς απροετοίμαστη και πρακτικά με έκανε να χάσω το μυαλό μου. Ήμουν χαμένη, σε έξαλλη κατάσταση, δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα το ρίξω αλλά ήταν και απίστευτα τρομακτικό να το κρατήσω δεδομένων των συνθηκών. Πέρασα 2 μήνες κλαίγοντας όλη μέρα ανίκανη να πάρω μια απόφαση. Και να ‘μαι τώρα, έγκυος στην 21 εβδομάδα. Πολλές δυσκολίες, πολλές ενοχές για το αν έπραξα σωστά, πολύς φόβος για το αν όλα θα πάνε καλά, αν θα προλάβω να τακτοποιήσω «τις διάφορες υποθέσεις» μέχρι να φθάσει ο μικρούλης, αλλά και πολύ πολύ ευτυχία. Δεν περνάω ονειρεμένη εγκυμοσύνη (και δεν εννοώ οργανικά) αλλά κάθε φορά που ο μικρούλης μου κουνιέται μέσα μου τα ξεχνάω όλα. Βέβαια επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν φανταζόμουν τον εαυτό μου (μελλοντικά) χωρίς παιδάκι.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ανεξάρτητα με το αν το είχες φανταστεί ή όχι, πάρε το χρόνο σου (έχεις περιθώριο) βάλε τα πράγματα κάτω με ηρεμία μαζί με το σύντροφο σου και σκέψου αν καταρχάς θες να κάνεις αυτό το υπέροχο ταξίδι. Προσωπικά εκτιμώ το ίδιο τις γυναίκες που συνειδητά αποφασίζουν να μην κάνουν οικογένεια, εφόσον δεν θέλουν. Είναι σημαντικό να καταλάβουμε τι σημαίνει φέρνω στον κόσμο έναν άνθρωπο και είναι πολύ τρομαχτικό για να το κάνεις ελαφρά την καρδία επειδή αυτή είναι θεωρητικά η εξέλιξη των πραγμάτων ή επειδή κάποιος άλλος (οι) το περιμένει από σένα. Κάθε επιλογή πάντως έχει το τίμημα της...Εύχομαι καλή δύναμη και μια απόφαση που σας εκφράζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημητρα,καλησπερα..

ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι ετσι..σου ηρθε μαλλον καπως αποτομα ..κι επιπλεον δεν ειναι κατι που σου συμβαινει καθημερινα..το να μπορεις ομως να φερεις ενα παιδι σε αυτον τον κοσμο ειναι ευλογια..

για να γινεις μητερα,κατα την αποψη μου, δεν υπαρχει ουτε καταλληλη ηλικια ουτε συνθηκες..η μητροτητα ερχεται μονη της..κι εγω στα 26 εμεινα τυχαια εγκυος,δεν ειχε περασει ποτε αυτη η σκεψη απο το μυαλο μου αλλα το δεχτηκα ..ηταν περιεργο στην αρχη αλλα μετα ενιωθα ευχαριστα...δυστυχως εχασα εκεινη την εγκυμοσυνη..και την επομενη..κι οταν ηθελα να μεινω εγκυος δεν τα καταφερνα..οταν επιτελους εμεινα εγκυος κι εφερα αυτο το μωρο στον κοσμο,καταλαβα την σημασια και την τελειοτητα αυτου του πραγματος..το να φερεισ ενα παιδι στον κοσμο ειναι το μεγαλυτερο δωρο που μπορει να σου στειλει ο Θεος..το να σε κοιταει αυτο το παιδι στα ματια και να σου χαμογελα ειναι κατι που σε γεμιζει τοση αγαπη και χαρα οση δεν φανταστηκες ποτε στη ζωη σου..οπως ειπε και μια φιλη πιο πανω..η φυση ειναι σοφη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω με την σειρα μου εχω να σου πω πως ειναι φυσιολογικα ολα αυτα που νοιωθεις..εγω που ηθελα σαν τρελη ενα παιδακι υπηρχαν στιγμες στην αρχη που αναρωτιομουν αν οντως το ηθελα κ τα συναισθηματα μου ηταν λιγο ανω κατω μια τρελη χαρα μια αμφισβητηση....

το μωρο μου το ερωτευτηκα με την πρωτη ματια...τα υπολοιπα κοριτσια τα ειπαν ολα τοσο ομορφα!!!!!

με εχουν καλυψη...

η επιλογη ειναι δικη σου εσυ ξερεις τι πρεπει να κανεις...εχεις χρονο μπροστα σου καθε αποφαση σου σεβαστη εσυ ξερεις καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Δημητρα!!! και γω απο ηρακλειο ειμαι!!!!εγω εχω ενα μπομπηρα 10 μηνων.

ημουν απο τους ανθρωπους που ακουγα για 4 παιδια και με επιανε φρικη.... εγω ενα παιδι ηθελα και αυτο στα 30... και τωρα... στεναχωριεμαι που δεν μπορω να βαλω μπρος για δευτερο.....

και για τριτο... και παει λεγοντας :lol::lol::lol:

οταν κανεις παιδια καταλαβαινεις οτι υπαρχεις!!!!!!!!!!!!!!

και οπως λεει και το ασμα... τιποτα δεν γινετε τυχαια, ουτε τα ασχημα, ουτε τα ωραια.... και εσενα πιστεψε με σου επεσε το λαχειο το 2012!!!

λοιπον εχουμε και ποστ η Ηρακλειωτισσες εδω... αντε να σε γνωρισουμε και απο κοντα.http://www.mammyland.com/forum/18/18899

ααααααα και να ξερεις οι ορμονες εχουν τρελο χορο τωρα... υπομονη και ξεκαθαρο μυαλο και αφου εχεις και ενα αντρα που σε νιαζεται ολα θα πανε μια χαρα!!!!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν εμεινα εγκυος δεν το περιμενα κι εγω κι εφαγα σοκ μεγαλο! Παρολα αυτα παντα ηξερα οτι θελω παιδια, ημουν ηδη παντρεμενη κι ετσι ουτε καν σκεφτηκα την εκτρωση. Ομως υπηρξαν πολλες στιγμες που φοβηθηκα και αγχωθηκα κι ελεγα "ειμαι εγω ετοιμη να γινω μανα;" "θα τα κατεφερω;" "σε τι κοσμο θα μεγαλωσει το παιδι μου;" και πολλες φορες ακομα τα αναρρωτιεμαι αυτα.

Αν καταλαβα καλα παιδι θες καποια στιγμη, απλα δεν εισαι σιγοθρη αν το θες τωρα.

Αυτο με τον κυκλο δεν νομιζω οτι ειναι θεμα, πιο αστατο κυκλο απο το δικο μου δεν εχω ακουσει, 28 μερς, μετα 35, μετα 40, μετα 29, μετα 50 κοκ, αλλα εμεινα εγκυος με την πρωτη, ενω κι εγω θεωρουσα οτι θα εχω δυσκολια, ρωτησα μετα το γιατρο και μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο, απλα ισως χρειαστει προσδιορισμος της πιο γονιμης περιοδου...

Στο δια ταυτα λοιπον, δεν ειναι το θεμα να κρατησεις ενα παιδακι επειδη ισως να μην μπορεσεις να κανεις αλλο, αλλα να σκεφτεις τι θελεις και να θυμασαι πως καταλληλη στιγμη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για τιποτα!

Ο αντρας μου ηταν ανεργος (ακομα ειναι) κι εγω απληρωτη για μηνες οταν εμαθα για το μωρο...αν με ρωτησεις τωρα θα σου πω οτι ηταν το καλυτερο δωρο της ζωης προς εμενα! Δεν θα το αλλαζα για τιποτα!

Επομενως...απλες ερωτησεις!

Θες παιδι;

Αγαπας πραγματικα το συντροφο σου;

Θες παιδι με ΑΥΤΟΝ τον ανθρωπο; Σου εμπνεει εμπιστοσυνη;

Αυτη η τελευταια ερωτηση ειναι για μενα η πιο σημαντικη, γιατι στην προκειμενη περιπτωση δεν διαλεγεις συντροφο αλλα πατερα! Τον αντρα τον αλλαζεις αν χρειαστει, τον πατερα του παιδιου σου ΠΟΤΕ ειναι δουλεια εφ' ορου ζωης και πρεπει να εισαι σιγουρη οτι θα σταθει σωστα στο παιδι του!

Για μενα αυτα ειναι τα σημαντικα. Δεν θα εκανα εγω ποτε νομιζω εκτρωση, αλλα δεν θα εκρινα και ποτε μια γυναικα που κανει...

Η αποφαση ειναι δικη σου κι ευχομαι να παρεις αυτην που θα αποδειχτει σωστοτερη τοσο για σενα οσο και για το πλασματακι που κουβαλας!

Αν το κρατησεις, ευχομαι να εχεις μια εγκυμοσυνη τοσο καλη οσο ηταν η δικη μου! Θα ειναι πιστεψε με η ωραιοτερη εμπειρια της ζωης σου! Κι οταν γεννησεις, θα παθεις πλακα! Αλλα η μεγαλη πλακα ερχεται αργοτερα, γιατι ενα μωρο το αγαπας καθε μερα και περισσοτερο καθως το μεγαλωνεις, οταν αρχισει να σου γελαει, οταν σε αγκαλιαζει, οταν κουρνιαζει πανω σου, οταν λεει μαμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρσ καλησπέρα,κατ αρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!σου ευχομαι τα καλυτερα.

μπορω να καταλαβω πως νιωθεις γιατι και εγω ακριβως ετσι ενιωθα πριν απο 4-5 μηνες μολις καταλαβα οτι ημουν εγκυος!ειχαμε παντρευτει μολις 1 1/2 μηνα και δεν ειχα ακομα ηρεμησει πο ολον τον χαμο του γαμου και των λοιπων.ηταν κατι που δεν το περιμενα τοσο γρηγορα,που ο αντρας μου το ηθελε πολυ εδω και τουλαχιστον 2 χρονια και εγω σκεφτομουν να κανω την χειροτερη αμαρτια της ζωης μου...........

καποια βραδια εκλαιγα κρυφα,αλλα κοιτουσα για ωρες το ταβανι και προσπαθουσα να αποφασισω τι ηθελα πραγματικα.οπως βλεπεις και απο το προφιλ μου βεβαια,καταλαβαινεις την αποφαση που πηρα.δεν το μετανιωσα ουτε μια στιγμη,σκεφτηκα οτι ο θεουλης θα μου στειλει το μεγαλυτερο δωρο ,μια ζωη!

τωρα που εχει αρχισει και κλωτσαει λιγο ο κυριος φασολης καταλαβαινω οτι η αποφαση μου ηταν η καλυτερη!!

Συγνωμη αν κουρασα αλλα ολο αυτο που περιεγραψες το εζησα και ηθελα να το μοιραστω!

μιλα με τον συντροφο σου και παρε την αποφαση που εσυ θεωρεις οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας, να πω την αλήθεια ανακουφίστηκα γιατί καταλαβαίνω ότι δεν έιμαι η μόνη που περνάω τέτοια διλήμματα και εχθές που μιλήσαμε με τον σύντροφό μου, με βοήθησε να αποφασίσω να προχωρήσω σε αυτήν την εγκυμοσύνη ;) .Με βοήθησαν λίγο και οι γονείς μου που ήταν θετικοί από την αρχή για να το κρατήσω, γιατί ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα γινόταν η τώρα, η αργότερα.Απλά φοβάμαι αυτό το άγνωστο που έρχεται, αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά θα συνηθίσω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου αλλά και για την απόφασή σου!!!!

Κι εγώ είμαι 26 χρονών, είμαι στην αρχή της 1ης μου εγκυμοσύνης την οποία και θέλαμε κι επιδιώκαμε εδώ κι 1,5 χρόνο... Παρόλο που το θέλαμε πολύ είχα κι έχω κι εγώ πολλές ανησυχίες αλλά ξέρω ότι θα τις ξεπεράσω... Ελπίζω κι εσύ το ίδιο...

Θα θέλαμε να συνεχίσουμε να έχουμε νέα σου και σε προσκαλώ εδώ http://www.mammyland.com/forum/29/19436 που τα λέμε κοπέλες που περιμένουμε τα μωράκια μας τους ίδιους περίπου μήνες.... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας, να πω την αλήθεια ανακουφίστηκα γιατί καταλαβαίνω ότι δεν έιμαι η μόνη που περνάω τέτοια διλήμματα και εχθές που μιλήσαμε με τον σύντροφό μου, με βοήθησε να αποφασίσω να προχωρήσω σε αυτήν την εγκυμοσύνη ;) .Με βοήθησαν λίγο και οι γονείς μου που ήταν θετικοί από την αρχή για να το κρατήσω, γιατί ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα γινόταν η τώρα, η αργότερα.Απλά φοβάμαι αυτό το άγνωστο που έρχεται, αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά θα συνηθίσω :)

Γεια σου Layla. Φυσικά και θα πρέπει να προχωρήσεις στην εγκυμοσύνη! Το άγνωστο μπορεί να το φοβάσαι και σε μια προγραμματισμέμνη εγκυμοσύνη...

Κατά την γνώμη μου δεν έχεις την παραμικρή 'δικαιολογία' να μην φέρεις αυτό το παιδάκι στον κόσμο!

Είσαι σε μια πολύ καλή ηλικά! Ενήλικη (να έλεγα ότι είσαι 15-16 ετών να το σκεφτόσουν...), σε σχέση κανονική (δεν είναι κάποιος παντρεμένος από τους 2 σας ε ? :?:?:lol::lol: ) με γονείς που σε στηρίζουν (γιατί συμβαίνει να φρικάρουν οι γονείς και να πέφτουν πάνω στα παιδιά τους)! Και αυτή θα είναι η καλύτερη απόφαση που θα έχεις πάρει ποτέ στην ζωή σου!

Εδώ μέσα αν διαβάσεις υπάρχουν πολλά κορίτσια που παλεύουν να αποκτήσουν ένα μωράκι και αν/όταν κάτι πάει στραβά τότε οι επιπτώσεις στην ψυχολογία τους είναι πολύ μεγάλες...Σκέψου πόσο μάλλον να έκανες εσύ μια διακοπή σε ένα γερό μωράκι με την δική σου θέληση, πώς θα ένιωθες? Θα σου πω την ιστορία της φίλης μου που τώρα χτυπάει το κεφάλι της:

μένει έγκυος στην ηλικία σου περίπου ενώ δούλευε εκτός Ελλάδας σε ένα μεγάλο project που μόλις είχε αναλάβει...Ενώ της έλεγαν όλοι να το κρατήσει κλπ κλπ εκείνει δεν προχώρησε....2 χρόνια μετά επιδιώκει να κάνει παιδάκι....Μένει έγκυος και το χάνει (παλίνδρομη κύηση) και στην συνεχεια 4-5 μήνες μετά ξαναμένει έγκυος και ήταν εξωμήτριος κύηση και δεν το καταλάβαν και παραλίγο να πεθάνει και έχασε την 1 σάλπιγγά της....Τώρα πρέπει να περιμένει τουλάχιστον 6 μήνες και ζει διαρκώς με τον φόβο ότι δεν θα μπορέσει να κάνει παιδιά....Χτυπάει το κεφάλι της και....καλά κάνει...

αν δεν υπάρχει απολύτως σοβαρός λόγος πχ κάποιος λόγος υγείας...καλό είναι να μην παίζουμε με τέτοια θέματα & τέτοια διλήμματα που μας παρουσιάζει η ζωή!

Με το καλό να προχωρήσει η εγκυμοσύνη σου και να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου!

Να μπαίνεις στο φόρουμ να μας λες τα νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Δημητρα! Αφου το σκεφτηκες και το αποφασισες, να μη φοβασαι τιποτα! Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρο και να εισαι σιγουρη οτι θα το προικισεις με πολλη αγαπη και θα ειστε τυχεροι να εχετε ο ενας τον αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρα καλησπερα,κατ αρχην μπραβο για τν αποφαση σου και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα το μετανιωσεις.

ολες φανταζομαι εχουμε στην αρχη την ανησυχια για το αγνωστο αλλα μην μασας..........ειναι τελεια περιοδος!!!

φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρα χαιρομαι παρα πολυ για την αποφαση σου!ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη κι ενα γερο μωρακι..και πιστεψε με..εχω κανει πολλα πραγματα στη ζωη μου..εζησα..σπουδασα,δουλεψα,διασκεδασα και χαρηκα αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με αυτο το παιδακι..ειναι το σημαντικοτερο πραγμα που εχω κανει στην ζωη μου..ενα παιδι ειναι ΤΟ ανωτερο!δεν περιγραφεται με λεξεις!!!θα το δεις συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Dimitra kali s mera! sigharitiria g tn egkimosini.

8a i8ela na se rwtisw otan piges sto giatro eihes ipo4ies g egkimosini?

mou simvainei kati paropoio alla den eimai egkios ap oti xerw.

ehw akanonisto kiklo 32-42 k auti ti fora eimai stin 53i mera k akomi na emafanistei. prin 2 evdomades ekana analisi aimatos g na dw an eimai egkios k tpt opws k 3 test arnitika.

tn kiriaki eiha paei giatro ts eipa to istoriko k m ekane to test pap ka8ws kai ton kolpiko elegxo p vlepei tn mitra k ta alla. m eipe episis oti to endomitrio einai fouskwmeno dld 8a adia8etousa. 1 evdomada meta akomi na adia8etisw. m eihe gra4ei episis na kanw exetaseis g 8iroeidi kai insoylinhs tis opoies vrike mia hara. xehasa na anaferw oti k sto kolpiko elegxo ola itan kala. twra perimena ta apotelesmata t pap test. ehtes otan piga na tis deixw tis analiseis p eihe pei na m xanakanei elegxo g na dei an eimai egkios mallon 8a xehase oti m to eihe xanakanei den xerw. egw den dektika gt eiha epafi. k twra me evale se amfivolies mipws telika eimai. esena pws itan i periptwsi s?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημητρα μου αν και εχουμε ξαναμιλησει τωρα διαβασα το θεματακι που ειχες ανοιξει και πολυ χαιρομαι που τελικα πηρες την σωστη αποφασηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

αν υπαρχει αγαπη και στυριξη και απο σενα και απο τον συντροφο σου το μωρο ερχεται στην πιο καταλλήλη στιγμηηηηηηη δεν χρειαζεται να υπαρχει παντα προγραμματισμος τα καλα πραγματα ερχονατι εκει που δεν το περιμενεις ................................εγω οταν υποψιαστηκα οτι για τριτη φορα ειμαι εγκυος σκεφτηκα ωχ τωρα με την κριση πως θα τα βγαλουμε περα με 3 παιδιααααααααααα?αλλα ουτε για μια στιγμη δεν μου περασε απο το μυαλο να παω να κανω εκτρωση προβληματα ............οικονομικα θα υπαρχουν ομως θα ερθουν και καλυτερες μερες και ειπα καλυτερα να στριμωχτω εγω λιγο παρα να μην φερω στον κοσμο αυτο το παιδακι αλλοι προσπαθουν χρονια και δεν τα καταφερνουν και σενα και μενα και σε ολες μας ο θεουλης μας το εστειλε δωρο............................θα δεις που οταν το παρεις αγκαλια θα πεις βρε τι ειχα σκεφτει???????????και δεν θα την αλλαξεις αυτην την στιγμη για τιποταααααααααααααααααααααααα ολα καλα να ειναι απο δω και περααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας,

είμαι φοιτήτρια από το τμήμα Ψυχολογίας στη Θεσσαλονίκη και κάνω τη διπλωματική μου εργασία αυτό το εξάμηνο. Το θέμα της είναι το βίωμα της εγκυμοσύνης από την μητέρα και από τον πατέρα. Δυσκολεύομαι να βρω στα Νοσοκομεία πρόθυμα ζευγάρια για να συμπληρώσουν ερωτηματολόγια με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετό δείγμα για την εργασία μου. Θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιες έγκυες και οι σύζυγοι τους ενδιαφερόταν για τα ερωτηματολόγια και τα συμπλήρωναν ηλεκτρονικά. Περισσότερα στοιχεία, όπως επίσης και το ερωτηματολόγιο, θα τα βρείτε στο παρακάτω site. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

http://questionnaireforpregnancy.wordpress.com/2014/10/06/questionnaire-for-pregnant-couples/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλημέρα κορίτσια...εγω εχω ραγιάδες... θα φύγουν λέτε κάποια στιγμή;
    • Ναι έτσι ήταν και στην πρώτη  Εμένα μου πήρε αρκετό χρόνο να στρώσει αλλά δεν έβαλα τίποτα σε κρέμες και τέτοια.. μετά από αρκετούς  μήνες  δεν φαινόταν ιδιαίτερα η τομή εδώ μαία και δεν την είδε αμέσως με ρώτησε αν πάω για Φ.Τ και την λέω όχι έχω κάνει καισαρική το πρώτο, μου λέει ααα που είναι η τομή σου ; Πιο κάτω ; δεν φαίνεται σου έκανε καλή δουλειά..  τωρε με δεύτερη καισαρική δεν ξέρω πως θα είναι.. αλλά  εντάξει εμένα δεν με ενοχλεί να σας πω την αλήθεια έτσι και αλλιώς εκεί που είναι ούτε με μαγιό φαίνεται άσε που έχω και άλλη τομή πίσω στην μέση από άλλο χειρουργείο εκείνη φαίνεται και με μαγιό 😅 
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Σούπερ μου ακούγεται η μικρούλα σας!!😍😍 Μπράβο το κορίτσι!!! ❤️❤️❤️❤️ Πότε θα ξαναπάτε; Εμείς με το καλό τώρα στο Doppler ξανά 12/11.. αν και μου φαίνεται αργά 33η.. @_piripiri_ μου σε ποια εβδομάδα την έκανες εσύ; Στα υπόλοιπα κορίτσια σας έχουν πει πότε να τη κάνετε;  Κανονικά δεν χρειάζεται ραντεβού για τη καμπύλη.. το μόνο που ίσως χρειαστεί είναι να πάρεις τη γλυκόζη από το φαρμακείο.. αλλά πάρε ένα τηλέφωνο το διαγνωστικό να είσαι σίγουρη γιατί πολλά διαγνωστικά σου παρέχουν και τη γλυκόζη.. Νηστική να είσαι κανά 8ωρο πριν πας και απέφυγε να φάς βαριά πράγματα το βράδυ για να μην δείξει ψευδώς αυξημένη η νηστείας.. όχι γλυκά πχ και λευκά άλευρα.. αυτά κυρίως αυξάνουν πολύ το ζάχαρο.. Μα ρε συ.. τι κίνηση είναι αυτή που έχει;; Δεν θέλω να κατεβαίνω Αθήνα πλέον..! Με τα δίκια του και ο άντρας σου αν και στον δικό μου έχω απαγορεύσει γκρίνια και νεύρα στο αυτοκίνητο.. δεν ξέρεις τι γίνεται όσο είμαστε στο δρόμο, αυτό του λέω κάθε φορά.. ας είμαστε ψύχραιμοι λοιπόν και να εκτιμαμε που είμαστε υγιείς και έχουμε ευλογηθεί με το σπορακι μας..!  Να σου πω.. και εγώ που είμαι "κλεισμένη" από τον Ιούνιο που σταμάτησα τη δουλειά/σχολή δεν τρελαίνομαι και πολύ να βγαίνω.. ίσως γιατί δεν έχω και τι να βάλω πλέον..😅 αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με το κόσμο που κυκλοφορεί.. μου αρέσει η ησυχία μου.. 😌  Octoberfest ε;! Τι καλό φάγατε;; Αύριο θα είναι ωραία, έχει Μπίγαλη και Βόσσου.. 
    • Καλημέρα!! Σ' ευχαριστώ και πάλι!! Όχι όχι.. δημόσιο είναι η σχολή, όχι ιδιωτικό..! Σου έστειλα πμ!! Δυστυχώς όμως διακρίσεις υπάρχουν.. και δεν βλέπω και κάποια νομοθεσία/διάταξη που να σε στηρίζει.. όχι τουλάχιστον σε αυτές τις σχολές.. Θέλω πολύ να μάθω λεπτομέρειες του πως τα κατάφερες εσύ..!
    • Αχ ψυχούλα μου!!! Έχουν τοοοοσο φάση όταν μπουσουλανε χαχα εμένα πάει και κουτουλαει το κεφάλι του στην ντουλάπα τους και ξεκαρδιζεται τον λέω έχεις ποντιακό κεφάλι και χαμπάρι δεν παίρνεις χαχαχαχα Ρε κορίτσια τα δεύτερα μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα από τα πρώτα πώς γίνεται πότε περίμενα να γεννησουμεε... έρχονται τα γενέθλια...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...