Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Για να έχουν την περισσότερη θρεπτική αξία τα φρούτα και τα λαχανικά που βάζουμε στο τραπέζι μας, θα πρέπει να είναι "της εποχής" και να διανύουν όσο το δυνατόν μικρότερη απόσταση απο το μποστάνι έως το τραπέζι μας:

Ιανουάριος:

Φρούτα:

αχλάδια, λεμόνια, μανταρίνια, μήλα, πορτοκάλια, σουλτανίνα, σταφίδα κορινθ.

Λαχανικά:

αγγινάρες, καρότα, κουνουπίδια, λάχανα, μαρούλια, πατζάρια, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, κρεμίδια φρέσκα, πατάτες φθινοπωρου

Φεβρουάριος:

Φρούτα:

λεμόνια, μήλα, πορτοκάλια (1ο 15ήμερο), σουλτανίνα, σταφίδα κορινθ.

Λαχανικά:

αγγινάρες, αρακάς, καρότα, κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι, πατζάρια, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες φθινοπ.

Μάρτιος:

Φρούτα:

λεμόνια, μήλα

Λαχανικά:

αγγινάρες, αρακάς, καρότα, κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι, πατζάρια, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες φθινοπ.

Απρίλιος:

Φρούτα:

μήλα, φράουλες

Λαχανικά:

αγγινάρες, αρακάς, καρότα, κολοκύθια, κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι, πατζάρια, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, κρεμμύδια φρέσκα

Μάιος:

Φρούτα:

βερύκοκκα (2ο 15ήμερο), μήλα (1ο 15ήμερο), πεπόνια, ροδάκινα (2ο 15ήμερο), φράουλες

Λαχανικά:

αγγινάρες, αγγούρια, αρακάς, βλήτα, καρότα, κολοκύθια, λάχανα, μαρούλι, μπάμιες, παντζάρια, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια, κρεμμύδια ξερά, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες άνοιξης

Ιούνιος:

Φρούτα:

βερύκοκκα, καρπούζια, κεράσια, πεπόνια, ροδάκινα, φράουλες

Λαχανικά:

αγγινάρες, αγγούρια, αρακάς, βλήτα, καρότα, κολοκύθια, μαρούλια, μελιτζάνες, μπάμιες, πατζάρια, πιπεριές, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια, κρεμμύδια ξερά, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες άνοιξης

Ιούλιος:

Φρούτα:

βερύκοκκα (1ο 15ήμερο), βύσσινα, καρπούζια, κεράσια, πεπόνια, ροδάκινα, σταφίδα, σταφύλια (2ο 15ήμερο), σύκα

Λαχανικά:

αγγινάρες, αγγούρια, αρακάς, βλήτα, καρότα, κολοκύθια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, μπάμιες, πατζάρια, πιπεριές, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια, κρεμμύδια ξερά, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες άνοιξης, πατάτες θέρους

Αύγουστος:

Φρούτα:

αχλάδια (2ο 15ήμερο), καρπούζι, κεράσια, πεπόνι, ροδάκινα, σταφίδα, σταφύλια, σύκα

Λαχανικά:

αγγούρια, καρότα, κολοκύθια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, μπάμιες, πατζάρια, πιπεριές, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια, κρεμμύδια ξερά, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες θέρους

Σεπτέμβριος:

Φρούτα:

αχλάδια, καρπούζι, λεμόνια (2ο 15ήμερο), μήλα (2ο 15ήμερο), πεπόνια, ροδάκινα, σουλτανίνα, σταφίδα κορινθ., σταφίδα, σταφύλια, σύκα

Λαχανικά:

αγγούρια, καρότα, κολοκύθια, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, μπάμιες, πατζάρια, πιπεριές, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια, κρεμμύδια ξερά, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες θέρους

Οκτώβριος:

Φρούτα:

αχλάδια, λεμόνια, μήλα, πεπόνι, σουλτανίνα, σταφίδα κορινθ., σταφίδα, σταφύλια

Λαχανικά:

καρότα, κολοκύθια, κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, πατζάρια, πιπεριές, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες θέρους

Νοέμβριος:

Φρούτα:

αχλάδια, λεμόνια, μανταρίνια (2ο 15ήμερο), μήλα, πορτοκάλια, σουλτανίνα, σταφίδα κορίνθ., σταφίδα (1ο 15ήμερο), σταφύλια (1ο 15ήμερο)

Λαχανικά:

αγγινάρες, καρότα, κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, παντζάρια, πιπεριές, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, τομάτες, φασολάκια,κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες φθινοπ.

Δεκέμβριος:

Φρούτα:

αχλάδια, λεμόνια, μανταρίνια, μήλα, πορτοκάλια, σουλτανίνα, σταφίδα κορινθ.

Λαχανικά:

αγγινάρες, καρότα, κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι, μελιτζάνες, πατζάρια, ραδίκια, σέλινο, σπανάκι, κρεμμύδια φρέσκα, πατάτες φθινοπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α καλά γι' αυτό είμαι σίγουρη!!! Μετά απο τόσες προσευχές μου ήρθε ξαφνικά χωρίς να το περιμένω, άρα σίγουρα μόλις την αντικρύσω δε θα με νοιάζει τίποτα! Σίγουρα θα βρεθεί. Δεν αγχώνομαι καθόλου. Κι όμως όπως σου είπα την έβαλε 26/12 για καισαρική γιατί μετά έφευγε για διακοπές! Αν συντρέχει λόγος δεν το συζητώ! Αλλά θέλω να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό όσο περισσότερο γίνεται! Γενικά απ' ότι έχετε καταλάβει... είμαι πολύ ΖΕΝ! Αλλά δε σημαίνει πως έχω και "άγνοια κινδύνου" Απλώς προσπαθώ να σκεφτώ κάποια πράγματα όσο νωρίτερα γίνεται για να μη μου φανούν βουνό μετά! Κι άλλωστε η παρέα εδώ μαζί σας, με βοηθάει πολύ γιατί δεν κρατάω τίποτα μέσα μου!
    • @Apostolia88και γώ έχω τέτοιες ενοχλήσεις και πονάκια. Κυρίως με πιάνουν μετά το μεσημέρι και καταλήγω τα απογεύματα ξάπλα! Ευτυχώς είναι αυτές τις μέρες εδώ ο αντρας μου και βοηθάει με τα παιδιά.    Για κιλά εγώ δεν κάνει να μιλάω…+1 αλλά ξεκίνησα από 69!!!! @Pinacoladaγια πες πέρασες καλά;;;  Το ταξίδι ήταν οκ;;;
    • Όχι δε νιώθω απολύτως τίποτα, γι'αυτό και τρυπιέμαι συνεχώς! Νιώθεις κάτι;Αν ναι μήπως πρέπει να ενημερώσεις!
    • Τραγικό να σε βάζουν σε καισαρική για τις διακοπές τους. Από αυτή την άποψη ναι καλύτερα ειλικρίνεια! Εγώ το πέταξα σε μια επίσκεψη, λέω λόγω σακχάρου πρέπει να πάμε σε καισαρική; Και μου λέει όχι, αν προχωράμε καλά δεν υπάρχει λόγος! Ό,τι είναι ασφαλέστερο για το μωράκι και τη μαμά, ευτυχώς ο γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη σε αυτό το θέμα! Δε με φοβίζει πάντως και η καισαρική, αν πρέπει για την υγεία μας θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη! Βέβαια, να μιλήσεις με την ψυχολόγο σου και νωρίς γτ τότε μπορεί να είσαι και ευαίσθητη λόγω των ορμονών, θηλασμού κτλ
    • @nanouko κορίτσι μου να σε ρωτήσω όταν έχεις ανεβασμένο ζαχαρο το καταλαβαίνεις ; Νιώθεις κάτι ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...