Μετάβαση σε περιεχόμενο

δωρεαν ο τοκετος απο 1/1/12


rapanaki

Recommended Posts

Καλησπερα... καπου πηρε προχτες το ματι μου σε καποιο σαιτ οτι οι γεννες στα ιδιωτικα απο 1/1/2012 θα ειναι πλεον δωρεαν , παρα μονο η αμοιβη του γιατρου θα πληρωνεται.

Σε μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο ακριβως που διαβασα και στο ζουγλα πριν 3 μερες , αλλα τωρα το βρηκα σε ενα μπλοκ http://www.axortagos.gr/idiotika-dor...kleistiko.html

Σας στελνω το αποσπασμα του νομου που ψηφιστηκε και λεει:

ΦΕΚ 2456/23-11-2011 - Ενιαίος Κανονισμός Παροχών Υγείας (Ε.Κ.Π.Υ.) του

Εθνικού Οργανισμού Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.)

Άρθρο 13

Μαιευτική περίθαλψη − εξωσωματική γονιμοποίηση

Α. Στις ασφαλισμένες των ασφαλιστικών οργανισμών,

σε περίπτωση τοκετού, καταβάλλεται αντί μαιευτικής

περίθαλψης εφάπαξ χρηματικό βοήθημα ύψους 900,

1200 για δίδυμη κύηση και 1600 για τρίδυμη κύηση.

Τα παραπάνω εφαρμόζονται σε περίπτωση τοκετού

σε μονάδα που δεν εφαρμόζεται το Κλειστό Ενοποιη−

μένο Νοσήλιο.

Ποιες είναι οι παροχές του ΕΟΠΥΥ για τα νέα ζευγάρια που θέλουν να αποκτήσουν παιδί;

Παρέχονται δωρεάν οι εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου (όπως είναι οι αιματολογικές για τη διαπίστωση ετεροζυγωτών μεσογειακής αναιμίας, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης, εξέταση DNA του εμβρύου, προσδιορισμός αντισωμάτων ερυθράς και έλεγχος καρυοτύπου του εμβρύου σε γυναίκες άνω των 35 ετών. Σε ό,τι αφορά τον τοκετό, καταβάλλεται εφάπαξ χρηματικό βοήθημα 900 ευρώ, 1.200 ευρώ για δίδυμη κύηση και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση.

ο γιατρος μου μου ειπε οτι το ιασω θα φτιαξει και παλι τετρακλινα γιαυτο το σκοπο και αν την ημερα της εισαγωγης δεν υπαρχει διαθεσιμο δωματιο θα πηγαινεις στο αμεσως επομενω και θα πληρωνεις μονο την διαφορα λ

ξερει καμοια σας κατι απο αυτες που γεννανε τωρα κοντα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poy to vrikes ayto to αρθρο??εαν το ιασω ξαναβαλει τα 4κλινα θα ειναι τελεια..εγω εχω ηδη 2 νινακια και θα θελαμε 3ο....δηλαδη πληρωνεις μονο τον γιατρο?και τα εξοδα του ιασω π.χ.ποιος τα πληρωνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι διαβασα το κρατος εκανε συμβαση με 190 ιδιωτικες κλινικες αλλα ψαχνω να βρω ποιες? γιατι ειμαι απο επαρχια και θα γεννησω σε κλινικη και προσφατα που μιλησα με το λογιστηριο δεν μου αναφεραν κατι σχετικο,ισως δεν εχει ψηφιστει ακομα το διαταγμα αυτο?

Παντως αν γινει κατι τετοιο πολυ θα μας ξαλαφρωσει οικονομικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια το θεμα ειναι πολυ μπερδεμενο (οπως και τα παντα σε αυτην την $#^$#χωρα).

Ο Λοβερδος ειπε (και το διαβασα σε πολλα site) οτι πλεον κοβετε το επιδομα τοκετου για τον λογο οτι η γυναικα δεν θα χρειαζετε να καταβαλει τπτ απο την τσεπη της και μετα να τα παιρνει απο το ταμειο της.Αλλα τα νοσοκομεια θα παιρνουν αυτα τα χρηματα κατευθειαν απο το ταμειο της.

Ειπε επισης οτι αυτο θα γινετε μονο για τα δημοσια νοσοκομεια που εχουν καμει μια συμβαση με το υπουργειο.Οι ιδιωτικες κλινικες δεν εχουν κανει ακομα τετοια συμβαση.Αυτη ειναι η μια πλευρα......

Ενας γιατρος μου ειπε οτι αυτο ειναι ψεμα.Θα τα καταβαλουν οι γυναικες και δεν θα παιρνουν τπτ πισω, αλλα δεν το λενε ευθεως για να μην γινει χαμος.Αυτη ειναι η αλλη πλευρα....

Τελος διαβασα απο το site των νοσηλέυτων "Νοσηλευτικη Παρεμβαση" τα εξης

"Καταργείται το επίδομα τοκετού στις γυναίκες που επιλέγουν

να γεννήσουν σε Δημόσια Νοσοκομεία. "

Σύμφωνα με τον Ενιαίο Κανονισμό του Εθνικού Οργανισμού Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ), ο οποίος δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ( ΦΕΚ B 2456 - 03.11.2011 ) καταβάλλεται στις ασφαλισμένες, σε περίπωση τοκετού, αντί μαιευτικής περίθαλψης, εφάπαξ χρηματικό βοήθημα ύψους 900 ευρώ, 1.200 ευρώ για δίδυμη κύηση και 1.600 ευρώ για τρίδυμη κύηση.

Τα παραπάνω, σημειώνεται, εφαρμόζονται σε περίπτωση τοκετού σε μονάδα που δεν εφαρμόζεται το Κλειστό Ενοποιημένο Νοσήλιο. Δηλαδή,δεν αποδίδεται το βοήθημα σε περίπτωση τοκετού στα Κρατικά Νοσοκομεία.

Στις περιπτώσεις νοσηλείας άνω των τεσσάρων ημερών λόγω επιπλοκών, εφαρμόζεται η διάταξη περί νοσοκομειακής περίθαλψης για την επιπλέον δαπάνη.

Ακρη δεν μπορεσα να βγαλω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

veta αμα μαθεις κατι γραψτο μας εδω...εγω σε 15μερες θα ρωτησψ τον γιατρο μου...να δουμε τι θα πει!!!

Μην ανησυχεις αν μαθω κατι θα ενημερωσω γιατι και εγω το ψαχνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια επειδη και εγω εχω μπερδευτει γιατι ηξερα οτι το επιδομα των 900ευρω θα πηγαινε κατευθειαν στο νοσοκομειο ΟΧΙ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ....

εγω ομως θελω να ρωτησω κατι αλλο αυτο ισχυει για το φυσιολογικο τοκετο, για τη καισαρικη τι γινεται???

η καισαρικη μεσα στο νοσοκομειο ειναι free αυτα τα 900ευρω νοσηλεια θα τα εχω στη τσεπη μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φιλη μου γεννησε στο Ιασω της Αθηνας στις 27/1 με καισαρικη και πληρωση 700 ευρω αλλα η γιατρος της ειπε οτι αυτο ισχυε μεχρι 31/1 γιατι μαλλον δεν πληρωναν τα ταμεια το νοσοκομειο και εφαρμοζουν ξανα το παλιο συστημα.Τι να πω...εγω που γεννησα πριν απο 2μηνες στο Ιασω πληρωσα 2500 ευρω.Μακαρι να γινει κατι γιατι πολλα λεφτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μπερδευτηκα...βασικα εδω παμε απο το κακο στο χειροτερο...να γινουν δωρεαν οι τοκετοι σε ιδωτικα μαλλον χλωμο το κοβω...εγω πριν 10μηνες γεννησα στο ιασω...ελπιζω να ριξει κ αυτο τις τιμες...να θελεις να κανεις παιδια κ να μην σε αφηνουν...να σκεφτεσαι πως θα πληρωσεις ολα αυτα τα εξοδα...τελοςπαντων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki85 2500 στο ιασω;εριξαν τις τιμες;εγω σε 3κλινο πριν 16 μηνες 2300 εδωσα.

κι εμας αυτο ειναι το προβλημα, το οικονομικο...τοσα λεφτα για μια γεννα...μακαρι να γινει κατι κ να ριξουν κι αλλο τις τιμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου επειδη απο το κρατος προκοπη δεν νομιζω να υπαρχει, ανεξαρτητα με το αν θα ισχυσει αυτο η οχι, ο κλασικος τροπος για να πεσει η τιμη σε οποιοδηποτε προϊον ειναι η μειωση της ζητησης και ο ανταγωνισμος. Οσο λιγοτερος κοσμος παει στα ιδ. μαιευτηρια και περισσοτερος στα δημοσια, τοσο συντομοτερα θα αναγκαστουν να ριξουν τιμες. Εγω γεννησα στο Ελενα, με εναν εξαιρετο γιατρο τον κο Παπαδη, με καισαρικη, εμεινα στον τελευταιο οροφο σε σουιτα με τηλεοραση μονοκλινη και για το νοσοκομειο πληρωσα 800 ευρω εκ των οποιων τα 400 πηρα πισω απο το ΙΚΑ, δηλαδη στην ουσια 400 ευρω πληρωσα. Περαν αυτου, οσα συμφωνησει η καθε μια με το γιατρο της και τον αναισθησιολογο, αλλα παλι αυτο εξαρταται απο το βαλαντιο του καθενα. Ο δικος μου γιατρος ποτε δεν μου ζητησε χρηματα ουτε καταδεχτηκε ποτε να το συζητησουμε, του εδωσα εγω οσα εκρινα στο τελος και οσα μπορουσα και ηταν αψογος κι ας μην ηξερε ουτε ποσα θα παρει ουτε καν ΑΝ θα περει, τωρα οι αλλοι γιατροι τι κανουν δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακουστε κορίτσια πως έχει το θέμα!

Το τσεκάρισα για μένα πριν μια βδομαδα. Μίλησα με τα λογιστήρια ιδιωτικών νοσοκομείων.

Ιασώ: Σύμβαση με το ΙΚΑ, ΦΤ - 600ευρώ με ΦΠΑ, ΚΤ - 700ευρώ με ΦΠΑ, όλα μέσα σερβιέττες, εξετάσεις μητέρας - νεογνού, επισκληρίδιος,...

Λητώ: Ομοιες τιμές με το Ιασώ

ΜΗΤΕΡΑ: Σύμβαση με το ΙΚΑ, ΦΤ - 560ευρώ με ΦΠΑ, ΚΤ - 660ευρώ με ΦΠΑ, όλα μέσα σερβιέττες, εξετάσεις μητέρας - νεογνού, επισκληρίδιος,... και δώρα μόλις πάρεις εξιτήριο, καλλυντικά για τη μαμά, πάνες - αφρόλουτρα για το μωρό.

ΡΕΑ: Δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ για την ώρα οι τιμές είναι αυτές που αναγράφονται στο site...

ΕΠΙΣΗΣ: Κόβονται, το επιδομα ΤΟΚΕΤΟΥ, το επίδομα μητρότητας ΕΦΑΠΑΞ λόγος για τον οποίο τα χρήματα αυτόματα εκταμιεύονται από το ιδιωτικό νοσοκομείο με τον ΕΟΠΥΥ...

Σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν πληρώνεις χρήματα, αλλά άν πας σε δωμάτιο πχ μονόκλινο που υπάρχει διαφορά τιμής, το ΙΚΑ δεν καταβάλει κάποιου τύπου χρηματική αποζημίωση.

Αυτα τα τσεκάρισα για τον εαυτό μου την προηγούμενη εβδομάδα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παίρνει αυτόματα το νοσοκομείο από το ΙΚΑ... για αυτό η εισαγωγή γίνεται με το βιβλιάριο.

Ελεγξέ το, όμως γιατι ζούμε στην ελλάδα... Μπας και κάτσει καμιά στραβή όταν θα πας.

Εγώ που είναι να γεννήσω τον Ιούλιο, μου είπαν μέχρι τότε να ξαναεπικοινωνήσουμε...

Πάντως για την ώρα συμβαίνουν αυτά που έγραψα. Το τσεκάρισα και με το ΙΚΑ, αυτό που έγραψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μακαρι να γινει αυτο οταν μιλησα με τον γιατρο μου μου ειπε οτι περιμενουν να τους πανε οι συμβασεις και ετσι μετα θα πληρωνουμε ενα μικρο ποσο συν την αμοιβη του γιατρου

και αν πας σε αλλο δωματιο θα πληρωνεις καποια διαφορα εγω θα παω για αυχενικη στις 15 του μηνα και ειπα αυτη την φορα να παω στο ρεα στις αλες 2 γεννες πηγαινα στο ιασω ..........εχει ενα καλο πακετακι προσφορα με υπερηχους θα ρωτησω και αν πουν οτι δεν συμμετεχουν θα παω στο ιασω .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια,μολις εκανα μια μικρη ερευνα και στη σελιδα:www.eopyy.gov.gr αναφερει πως σε μια συμβεβλημενη ιδιωτικη κλινικη καλυπτεται η νοσηλεια σε τετρακλινο και οτι συντομα θα αναρτηθουν οι κλινικες!Δειτε το στο:"ενημερωση/ερωτησεις-απαντησεις"!οποτε μαλλον ειναι καλα νεα,ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το δημόσιο τα πράγματα είναι μαύρα και άραχνα... Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Εγώ θα σου πω καλή μου που πριν μια βδομάδα νοσηλεύτηκα στο αλεξάνδρα, στο ταμείο που ήμουν, εγω που είχα ασφάλεια ΙΚΑ και νοσηλεύτηκα σε 2 κλινο, δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα. Μια κυρία αλλη που είχε δημόσιο και νοσηλεύτηκε σε τρίκλινο, πλήρωσε. μάλιστα, δεν είχε χρήματα μαζί της και της κράτησαν το ΑΦΜ, για να τα φέρει μέχρι το τέλος του μήνα, ή αλλιώς θα χρεωνόντουσαν στη δήλωση της. Αυτό έγινε μπροστά μου, με μεγάλη μου εκπληξη. Η ασθενής αυτή ήταν μαζί μου το θάλαμο, στο διπλανό δωμάτιο από αυτό που νοσηλευόμουν εγώ.

Ψάξτο πολύ καλά με την ασφάλεια του δημοσιού. Από ότι ακούω από αλλες γυναίκες που είμαστε στο διαβητολογικό κάθε 10 μέρες στο Αλεξάνδρα, τα πράγματα με το Δημόσιο είναι πολύ ασχημα από πλευράς παροχων, φαρμάκων και νοσηλείων...

Ενα θα σου πω από πάλι ιδία εμπειρία. Ο πατέρας μου εχει ασφαλεια Δημοσίου. Είναι καθηγητής ΜΕ. Σε πληροφορώ αν και είναι εδω και 10 χρόνια διαβητικός με ΣΔ Τύπου 2, ενώ με το παλιο σύστημα του έγραφαν μηνιαία τα χάπια του στο διαβητολογικό του Δημοσίου που πήγαινε, τώρα με το νέο σύστημα, έκριναν ότι δεν τα χρειάζεται, και του είπαν σε 4 μήνες να περάσει από επιτροπή, και αν κρίνει ότι έχει διαβήτη με τιμές που θα απαιτουνται χάπια, ίσως του τα εγκρίνουν. Αυτό που σου λέω συνέβη επίσης πριν μια βδομάδα. Οπότε ο πατέρας μου μέχρι τον Ιούνιο που θα περάσει από επιτροπή, ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΟΥ, τις βελόνες του και τις ταινίες του... (με το ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΑΜΕΙΟ)...

Μιλάμε για πολλά λεφτά. Και γω διαβητική είμαι, και το μήνα τα έξοδα ήταν προ εγκυμοσύνης για το σάκχαρο, γύρω στα 70ευρω...

Αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙ ΥΑΚΙΝΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ!!!ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΕΜΑΘΑ Κ ΕΓΩ,ΔΕΝ ΓΕΝΝΟΥΣΑ Κ ΕΓΩ ΤΟ 12??ΤΙ ΒΙΑΖΟΣΟΥΝ ΜΠΕΜΠΗ Κ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ 17-12-12!!!ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΣΚΑΣΑΜΕ 4.000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2ΚΛΙΝΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ!!!BEBAIA EPEIDH HTAN PLHRHS TO NOSOKOMEIO ME EBALAN SE LUX ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΤΩΝ 8.000 ΕΥΡΩ Κ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΜΗ ΔΙΚΛΙΝΟΥ!!ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΝΑ 3 ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ LUX ΜΕ 3.000!!ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμαθα απο φιλη μου εχθες οτι μια φιλη της γεννησε στο ιασω πριν μια βδομαδα και της ειπαν οτι λογω του οτι πηγαινε μεχρι και η κουτση μαρια γαι γεννα στο ιασω αποχωρησε η κλινικη απο το νεο συστημα που ηταν δωρεαν ολα...χμμμ δεν ξερω τι ακριβως γινεται...παντως εγω θελω και 3ο αλλα πρεπει να ριξουν τις τιμες...δεν βλεπουν τι γινεται στην χωρα μας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήρα χτες τηλέφωνο στο Ιασώ και ρώτησα σχετικα με τον ΕΟΠΠΥ, και μου είπαν ότι για την ώρα ισχυεί κανονικά η σύμβαση. Απο 1/1 η τιμή σε τρίκλινο είναι 560 Ευρο. Βέβαια μου είπαν επίσης, ότι δεν ξέρουν κατα πόσο θα συνεχιστεί ακόμα. Εγω πχ, γεννάω 1/4 και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν για το αν θα ισχυεί.

Για να δούμε... θα προλάβουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariannouk στα κεντρικα ρωτησες στο ιασω?μακαρι να ισχυει για παντα γιατι αμφιβαλλω εαν θα εχει πλεον ο κοσμος λεφτα τοσα για να τα σκαει σε καθε κλινικη..εγω θελω και 3ο και ελπιχω να συνεχιστει..δεν πιστευω να μην εφασρμοστει δεν τους συμφερει...κανεις δεν θα πηγαινει πια σε ιδωτικα εαν ισχυουν οι παλιες τιμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...