Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ??


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ....ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ......ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΑΣΕ????ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα καλησπερα...

εχω την εντυπωση οτι αν η μικρη καμπυλη βγει καλη τοτε δεν κανεις την μεγαλη καμπυλη...

εγω ειχα κανει στις 24 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα οποτε εχεις ακομη καιρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ.......ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΕΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ..........ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ....Η ΟΥΡΩΝ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι αναλογως στον γιατρο στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ουτε εγω εκανα πολλες εξετασεις...εκανα μια γενικη αιματος στην αρχη μετα την καμπυλη κ ξανα μετα οταν ηταν να γεννησω την δευτερα που πηγα σε αλλο γιατρο για να επιβαιβεωσω αυτην την εγκυμοσυνη μου ειπε οτι δεν θα κανουμε πολλες εξετασεις γιατι η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση κ οχι αρρωστια...

η κολλητη μου στην δικη της εγκυμοσυνη ο γιατρος της την ειχε ξετιναξη καθε μηνα εκανε...

γιατι δεν το συζητας με τον γιατρο σου να σου πει την γνωμη του???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω μια φορα εκανα καμπυλη σακχαρου, στον 6ο μηνα νομιζω...δεν θυμαμαι ποια εβδομαδα..τωρα καθε γυναικα ειναι διαφορετικη οπως και καθε γιατρος. αναλογως την περιπτωση σου λεει ποσες φορες θα κανεις. δεν νομιζω να ξεχασε να σε πει ο γιατρος, παρτον ενα τηλ να τον ρωτησεις για να εισαι σιγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα εξεταση για το ζακχαρο στον 7ο στον 8ο και στον 9ο μηνα της εγκυμοσυνης. Δεν εκανα ομως την συγκεκριμενη εξεταση με την γλυκοζη,(ευτυχως ) απλα μου επερναν αιμα στην αρχη , μετα ετρωγα μια παστα ενα τοστ και πορτοκαλαδα (καλοπερναγα ) κα8ομουν 2 ωρες και μετα παλι επερναν αιμα για να δουν ποσο ανεβηκε το σακχαρο.

Εχω ακουσει γυναικες που δε κανουν την εξεταση αυτη γιατι ο γιατρος βλεπει στην γενικη αιματος τις τιμες ζακχαρου και αν δεν ειναι ανεβασμενες δε στην προτεινει.

Ρωτα τον γιατρο σου, ειναι υποχρεωμενος να σου λυσει κα8ε απορια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αν θυμαμαι καλα την εκανα την καμπυλη σακχαρου λιγο μετα τον υπερηχο β επιπεδου δηλαδη περιπου στην 26-28 βδομαδα,πανω -κατω στον 6ο μηνα.

jTBrp2.png

IEkup2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα την καμπυλη στην 20η εβδομαδα και μου διαγνωστηκε διαβητης κυησης.εαν δεις μεχρι να κλεισεις τον 6ο οτι δεν σου πει κατι ρωτα τον εσυ.γιατι δεν εχεις ξανακανει εξετασεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...........ΜΙΛΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ 28 ΒΔΟΜΑΔΑ.....ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ......ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ στο τέλος του 6ου την έκανα με αρχές 7ου...είχα κάνει την 100αρα και τα είδα όλα. Η νύφη μου έκανε την προηγούμενη εβδομάδα την 75αρα και ήταν λίγο καλύτερα. Φυσικά και πήγα μαζί της για να την βοηθήσω γιατί εγώ είχα πάει μόνη μου και τραβηξα γολγοθά μέχρι να φτάσω σπιτι. Εγώ έκανα εξετάσεις μια φορά τον μήνα γιατί είχα θέμα με θρομβοφιλία και resus αρνητικό. Εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα θα πάνε καλά. Οι γιατροί ξέρουν πότε πρέπει να τις κάνεις τις εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

23η εββομάδα την είχα κάνει κ εγώ την καμπύλη και μάλιστα την μεγάλη! Ξέρω ότι αν υπάρχει κάποια κληρονομικότητα σε ζάχαρο ή αν οι πρώτες σου εξετάσεις δείξουν αυξημένο ζάχαρο ίσως χρέιαστεί παραπάνω φορές,αλλά γενικά έχω ακούσει για 1 φορά την καμπύλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Η καμπύλη ζαχάρου είναι μια εξέταση πού γίνεται υποχρεωτικά;όπως ας πούμε η αυχενική;σε καθοδηγεί ο γιατρός βάσει των πρώτων εξετάσεων ή άλλων παραγόντων;Εγώ έκανα στην αρχή τον προγεννητικό και εκτοτε δεν μου ξαναείπε για εξετάσεις.Πως καθορίζεται το αν θα κάνεις ή όχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνακι μου η καμπυλη ναι ειναι υποχρεωτικη!!!να δει το ζαχαρο σου κ ποση ανοχη εχεις...

εγω την εκανα σε κεντρο υγειας κ δεν πληρωσα τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Ούτε κι εγώ ήπια τη γλυκόζη. Αντί γι' αυτό, μου πήραν αίμα, ύστερα πήγα σπίτι, έφαγα ένα τοστ και ήπια μια φρεσκοστυμμένη πορτοκαλάδα, και μετά μου ξαναπήραν αίμα για να κάνουν τη σύγκριση. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου γιατί όχι με τη γλυκόζη, μου είπε οτι δεν υπάρχει κανενας λόγος να "σας υποβάλλουμε" σε αυτή την αηδία, από τη στιγμή που και με τον άλλο τρόπο μπορείς να καταλάβεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...