Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??? ΙΚΑ-ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Κορίτσια, γεια σας! Απευθύνω το ερώτημά μου, μήπως υπάρχει κάποια εργαζόμενη μανούλα σε φροντιστηριο μέσης εκπαίδευσης που να γνωρίζει τα παρακάτω..

εργάζομαι 4 ημέρες την εβδομάδα (έχω 2 εργοδότες), με σύνολο 19 ώρες. ο οαεδ για να δώσει επίδομα απαιτεί 125 μέρες εργασίας, τις οποίες παρα κάτι δεν τις φτάνω, διότι - τι περίεργο - δεν μου κολλαγαν οι εργοδότες απο την αρχή της εργασίας μου όλα τα ένσημα (το κλασικό: "τρώνε" το καλοκαιράκι, "τρώνε" και όλο τον Σεπτεμβριο και τα ένσημα ουσιαστικά φαίνονται κανονικά απο Οκτώβρη).

τι μπορώ να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πας σε καποιον να σου κολλησει συμπηρωματικα ενσημα για την προηγουμενη χρονια.ειναι λιγο φασαρια αλλα μπορουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνε αυτό που σου λέει η Ίνα…….. νομίζω πως μπορείς κ να αγοράσεις ένσημα!!!!

Κ εγώ έτσι έχασα την ανεργία μου στο φροντιστήριο…. Δούλευα μέχρι κ τον Ιούλιο κ ξεκινούσα Σεπτέμβρη ενώ η σύμβαση μου ξεκινούσε τέλη Οκτώβρη κ τελείωνε Ιούνιο…..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια!! Ουσιαστικά προσπαθώ να το αγοράσω, γιατί είναι κρίμα να χάσω οαεδ για 7-8 ένσημα.. τα οποία σημειωτέον όπως είπα, μου τα έχουν ροκανίσει κανονικότατα! εσύ spa μου τελειώνεις Ιούνιο? εμάς πάει Σεπτέμβρη- τέλη Μάη η συμβαση. τι ειδικότητα έχετε κορίτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie_14 εγώ από 8 ένσημα αν θυμάμαι καλά έχασα την ανεργία μου…. απλά εγώ λίγο από κουταμάρα, λίγο από άγνοια κ επειδή άλλαξα πόλη κ ήδη μου έκαναν προβλήματα κ λάθη από τον ΟΑΕΔ το άφησα έτσι… τότε είχα σκοπό να ξαναδουλέψω άμεσα κ δεν με πείραζε! Μετά όμως ξεκίνησα για μωρό… όλοι ρωτούσαν οικογενειακή κατάσταση….. κ αποφάσισα να μην δουλέψω κ να μείνω με το μωρό μου (δεν είχα κάποιον λόγω μετακόμισης να μου τον κρατάει)!!!

Δίδασκα ιταλικά! Η σύμβαση δυστυχώς πάει Οκτώβρη – Μάη άλλο που δουλεύουμε από Σεπτέμβρη μέχρι τέλος Ιουλίου!!! Μετά σε κάτι ιδιαίτερα μου έδιναν κάτι παραπάνω αλλά χωρίς ένσημα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατάλαβα spa! καλά έκανες κ αποφάσισες να είσαι με το μωρό σου. κι εγώ θα το ήθελα αλλά φυσικά η κατάσταση απαιτεί το τρέξιμο και των 2 μας. ωστόσο έχω τη μαμά μου κ έτσι ο μικρός είναι σε σιγουρα χερια! εγώ είμαι φιλόλογος. έχω κάνει έναν αγώνα, να δούμε τώρα αν τα καταφέρω. διεκδικώ στην ουσία τα ένσημα που δεν μου έβαλε ο ένας εργοδότης για κάποιο διάστημα κ ενώ ο λογιστης του δεν εχει πρόβλημα, αυτός - μάλλον απο κακία ή βλακεία - δεν κάνει αυτό το απλό πράγμα. συν ότι με έβαλε να υπογραψω δώρο κ επιδομα αδείας λέγοντάς μου ότι θα μου τα δώσει κ τελικά την έκανε αλά γαλλικά!!! πολύ λαμόγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie_14 εγώ ΦΠΨ εχω τελειώσει αλλά ασχολήθηκα με την ιταλική….. τα ξέρω αυτά τα αλα γαλλικά… ;)

ελπίζω να τα καταφέρεις αν κ είναι σίγουρο, λίγο τρέξιμο θέλει!!!!!

Ααααααα!! Να σου ζήσει κ ο μικρός σου!!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spa ευχαριστώ πολύ! και εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου!! αγοράκι κι εσύ, έτσι?

ναι, αυτό το αλά γαλλικά πολύ συχνά προσγειώνεται στο κεφάλι μας κ νομίζουν ότι είμαστε υπάλληλοι-υπόδουλοι.... τεσπα.... να' χουμε την υγειά μας κ να χαιρόμαστε τα μωρά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες

Για να μην "αγκαρευεις" κανεναν να σου κολλαει ενσημα...παλια...

Μπορεις τωρα να κολλησεις (παραδειγμα τον τελευταιο μηνα ή 2μηνο)οσα σου λειπουν και ετσι δε θα χασεις το ταμειο

Απλα επειδη θα κανουν κανενα μηνα να φανουν στο ΙΚΑ σου, θα πρεπει να πας με την ΑΠΔ (ή βεβαιωση) του "εγοδοτη" στο ΙΚΑ της περιοχης του και να ζητησεις βεβαιωση απο ΙΚΑ σφραγισμενη για αυτα τα 8 ενσημα

Το ειχαμε κανει με τον αντρα μου, για να μη χασει το ταμειο για 11 ενσημα. Απλα θα καθυστερησεις κανα μηνα-------αλλα απο το να το χασεις τελειως.

Επισης, να ξερεις οτι απο την τελευταια μερα που θα εχεις κολημμενο ενσημο πρεπει να καταθεσεις τα χαρτια σου στον ΟΑΕΔ μεσα σε 60 μερες (αν θυμαμαι καλα) γιατι αλλιως χανεις το δικαιωμα

Ελπιζω να βοηθησα

Καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

stempi σ' ευχαριστώ! ntina κάνε ένα θέμα με την ερώτηση σου για να το δουν περισσότερα κορίτσια κ να σου απαντήσουν έτσι πιο άμεσα. δυστυχώς δεν το γνωρίζω αυτό που ρωτάς... ελπίζω όμως να βρεις την άκρη κ να δικαιούσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ Κ ΣΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ?

Εξαμηνο η και παραπανω ταμειο ανεργιας μπορεις να παρεις μονο αν δικαιουσαι λογω ενσημων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:D ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΑΠΟ 05/10 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ 12ΜΗΝΟ.ΗΘΕΛΑ ΝΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΥΗΣΗΣ ΜΕ ΠΗΤ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΑΛΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...