Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά μωράκια 2011 Νο 18!Μαζί τα ΦΑΓΑΜΕ!!!!


Recommended Posts

:twisted::twisted::twisted:

Εγραφα μισή ώρα και πάτησα κατα λάθος ένα κουμπί που έχει το #%@@%@ποντικι στο πλαι που σε πάει στην προηγουμενη σελίδα και τα έχασα όλα!!!!!!

Νικόλ εγώ μάλλον τον δικό μου θα τον κρατήσω μέχρι να παντρευτεί... :lol::lol::lol::lol: Απο την αγκαλιά της μανούλας στην αγκαλιά της συζύγου!!! :lol::lol::lol:

Δεν συμφωνώ με αυτό που σου λένε "αρκετά θήλασες" δεν νομίζω να υπάρχει "αρκετά" στον θηλασμό... καλά κάνεις και του δίνεις όσο έχεις... δεν υπάρχει καλύτερο για το μωράκι σου!

Νικόλ ο δικός μου εμένα μου την έχει πετάξει στο κεφάλι την πιπίλα!! :lol::lol::lol:

Φιλάκια!!!

το εχω πάθει απειρες φορές έιναι πολυυυυυυυυυ σπαστικό.

:lol::lol: στην εχει πεταξει ε? ....μήνες προσπαθώ να του τη δώσω....τη φτήνει το άτιμο...

7 μηνων ε? τέλεια....τωρα θα κενταει ο Κερέμ............αντε καλό ξεκίνημα στο πατατο καροτο..

κορίτσια εχω πολλλλλλλλλλλα νευραααααααααα....με πήρε ο άντρας μου ότι μας σπάσανε το αυτοκίνητο να μας κλέψουνννν....δεν εχω νευρα με τον κλέφτη με τον άντρα μου εχω.. :evil::evil::evil::evil: μας εχουν κλέψει ξανα κ δεν καταλαβαίνει ότι δεν αφήνουμε τσαντα στο αυτοκίνητο..................3500Ε μας είχε κοστήσει την 1η φορά................μυαλό δεν εβαλε.....θα τον σκοτώσω κορίτσια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμάν βρε Νικόλ μου, τι πάθατε... ελπίζω να μη είναι μεγάλη η ζημιά... τι να πείς,άντρες....όσο και να μιλάς απο το ένα αυτί μπαίνει απο το άλλο βγαίνει... περαστικά σας....

Ο Κερεμ κεντάει κανονικότατα... χαχαχαευχαριστούμε αντε με το καλο να ξεκινησετε και εσεις λαχανικά!

την πιπίλα τη κρατησε μόνο στο νοσοκομείο... απο τότε στο φτύσιμο... που και που την κρατάει όταν πάμε βολτα με το καροτσι...μάλλον ξεχνιέται γιατί χαζεύει γυρω γυρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου τι κανετε? Εχω μερες που σας διαβαζω κ καθε φορα που προσπαθω να απαντησω τα παραταω γιατι κάτι πρέπει να κάνω.Σας διαβασα αλλά δεν θα σχολιασω, με κάλυψε η Γιελιζ!!! :lol::lol:

Σημερα εβαλε εμβολιο ο μικρος, ευτυχως δεν εκλαψε κ πολύ.Τωρα ειμαστε αγκαλα κ παιζουμε...προσπαθει να σας γραψει κι αυτος!!! :lol::lol: Τρελλαινεται οταν του τραγουδω "στου μανωλη την ταβερνα" :lol::lol:

Αυριο λογικα θα εχω περισσοτερο χρονο κ θα μπω να τα πουμε!!! Φιλια σε ολες

ΑΑΑΑ κι οσες ειναι στο φατσοβιβλιο καντε μου ενα like βρε κοριτσια για να κερδισουμε!!! :D

http://el-gr.facebook.com/pages/CosyCor ... 06?sk=wall

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου!!!τι κανετε??

ευη περαστικα ελπιζω να πανε ολα καλα με τον θηλασμο!

νικολ κριμα μωρε 2η φορα στο ματι σας εχουν μαλλον...αυτοι οι αντρες ωρες ωρες δεν καταλαβαινουν και περνουν χαλαρα καποια παραγματα αντι να τα δωσουν μεγαλυτερη σημασια..ελπιζω τωρα να το κατανοησει!

σημερα ειναι η 4η μερα που τρωμε κρεμουλα,αρχιζει και την συνηθιζει..και επιτελους γυρισαμε μπρουμητα!!!με μεγαλη ευκολια και με μεγαααλη φορα!!χαχα!!!ειναι τελεια!γελουσε η καλη μου με τετοιο κατορθωμα!!!τωρα θελει παραπανω προσοχη!αυτο που τρεμω ειναι να μην μου γυρισει το βραδυ και δεν την καταλαβω,πολυ φοβαμαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμένα!!

Μιχαέλα ο μικρός γεννηθηκε 27 Αυγούστου! Για τις κρέμες η γιατρός μου είπε οτι την επόμενη φορά που θα πάμε θα ξεκινήσει. Θα πάμε μέσα Φεβρουαρίου΄.

Ευγενία περαστικά!

Νικόλ και του αντρα μου του είχαν σπάσει το αυτοκίνητο και από τότε δεν αφήνει ουτε καρφίτσα μέσα.

Κορίτσια ουτε εμένα ήθελε την πιπίλα αλλα τώρα την εχει καταβρεί με αυτές τις απαισιες πιπιλες από καοτσουκ της chico είναι ολο καοτσούκ και σκουρες στο χρωμα σκέτη αηδία αλλα τι να πεις οποιαδήποτε αλλη τη φτύνει αλλα αυτη την πιπιλάει με μανία και το βράδυ εχει πλάκα γιατί ακούγεται στο δωμάτιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χα!χα!

Μπραβο παρασκευη για τις γυμναστικές σας επιδείξεις εμένα ουτε που το σκέφτεται να κουνηθει είναι τοσο βολεψάκιας που οταν τον βάλω κάτω αρχιζει και τεντωνεται και αναστενάζει λες και τον εχω και σκάβει ολη μέρα!!

:D:D:D:D:D:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα ναι βρε βανεσσα μου το ειχες ξαναπει...εχουμε ακριβως μια εβδομαδα διαφορα....σαββατο με σαββατο ;););) το αλτσχαιμερ καλα κρατει :lol::lol::lol::lol:

αυτες οι πιπιλες ειναι οντως απαισιες...καθολου ομορφες...αλλα τι να πεις...το καθε μωρο εχει τα γουστα του ;);) ειδικα αυτο το γλατσ γλατσ που ακουγεται οντως ειναι αλλο πραγμα....

παρασκευη καλες τουμπες........ :lol::lol::lol: εμενα η μικρη ολη την νυχτα ξεσκεπαζεται...τι θα την κανω...καθε τρεις κ λιγο ξυπναω κ την βρισκω ξεσκεπαστη...εχω υπνοσακο αλλα της ειναι λιγο μεγαλος κ η αληθεια δεν θελω να της παρω αλλο για δυο μηνες τωρα...κριμα τα λεφτα...

μαρακι πολυ ρεμπετης ο στεφανακος σου :lol::lol::lol: στην μεγαλη μου αρεσε αυτο το ραγουδακι κ μολις της λεγαμε το μπαμ ξεκαρδιζοταν στα γελια....σου εκανα λαικ στο φεις αν κ δεν βλεπω να κερδιζουμε...η πρωτη εχει μαζεψει πολλα λαικ κ ειναι μονο η αρχη...δεν πειραζει,την αλλη φορα :(:(:(

πω ρε νικολ τι ειναι αυτο...η αληθεια ειναι οτι η ζημια που σου κανουν κ την πληρωνεις σου βγαινει πιο ακριβα κ απο αυτα που σου περνουν οι κλεφτες...τουλαχιστον το εχετε ασφαλισμενο για κλοπη;

παω κ στην αλλη παρεουλα.....καλο βραδυ απο εδω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα γράψει ένα κατεβατό και σβηστήκανε όλα. Τα νεύρα μου :twisted::twisted:

Καλησπέρα και πάλι. Αγχωθηκα κορίτσα για τη βάφτιση. Θα πρέπει την άλλη κυριακή να μαστε 10.30 στην εκκλησία και θα πρέπει να προλάβω να πάω κομμωτήριο, αισθητικό, να στολίσουμε το κέντρο(δυστυχώς την προηγούμενη θα χει παρτυ και δεν μπορούμε να το κάνουμε απ το σάββατο), να ταιστεί ο μικρός, να ντυθεί, θα γίνω super mama να τα προλάβω όλα :lol::lol:

Θέλω τη γνωμη σας. Τα χρώματα της βάφτισης έιναι τυρκουάζ - λαχανί. Θα βάλω tyrkouaz runners στα τραπεζια και απο πάνω smarties. Στο κέντρο θα υπάρχει ένα κουβαδάκι λαχανί. Μεσα θα έχει τούλι και απ τα δύο χρώματα που θα βγάινει προς τα έξω και θα στερεώσω με πλαστισίνη ένα στικ που θα χει πάνω δύο ξύλινες κορώνες και θα γράφουν τον αριθμο του τραπεζίου. Γύρω γύρω mashmellows sε ξυλάκια που έχουν ψηλά μίνι κορώνες απο τσόχα. Εξω απ το κουβά θα ύπαρχει ένας πρίγκηπας δεμένος πάνω στο κουβά. Απλά υπάρχει χώρος στο κουβά και θέλω να βάλω ακόμα κάτι και δεν ξέρω τί. Καμιά ιδέα Plsssssssssssssss

φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σς κουκλες!

Χρυσταλλενη μου δεν μου έρχεται κάτι... ίσως τα υπόλοιπα κοριτσάκια που ασχολούνται να σου προτείνουν κάτι! Με το καλό η βάφτιση!

Μιχαέλα δεν μπορείς να κάνεις κάτι να μικρύνεις λίγο τον υπνόσακο και μετά να ξηλώσεις τις ραφές και να μεγαλώσει πάλι? Χαζομάρες λέω??? :roll::roll::roll: Εγώ πάντως τον έχω βάλει εδώ και καιρό και έχω βρεί την ησυχία μου...

Α κορίτσια άσχετο αλλά σκέφτηκα τίτλο για το Νο 19 (όοοταν το ανοίξουμε ) που μάλλον θα το ανοίξουμε όταν θα αρχίσουν να περπατάνε τα ζουζούνια μας.... και είπα να σας το πώ μην το ξεχάσω...

Καλοκαιρινά Mωράκια 2011 Νο19! KEEP WALKING!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σας φιλώ όλες!! Ονειρα γλυκάαα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Τι κανετε?Εμεις χαλια...Ο μικρος ειναι από χθες βραδυ με πυρετο 40, 39 κ με το ζορι επεσε στο 38,5. Πηγαμε παιδιατρο κ μας ειπε οτι ειναι από το εμβολιο...τοσο πολύ ομως βρε κοριτσια? Και το θεμα ειναι ότι δεν πέφτει.Εμενα με ανησυχει οτι ο μικρος χθες ειχε πιει κ την τελευταια δοση αντιβιωσης για την ωτιτιδα κ βαλαμε κ εμβολιο.Ο γιατρος λεει οτι δεν εχει σημασια αλλά κ πάλι δεν ξερω.Ολο κλαιει το μωρο μου... Τι αλλο να κάνω για να πέσει ο πυρετος??

Χρυσταλλένη μου αν εβαζες γλυφιντζουρι ή καραμελες?

Γιελιζ ωραιος ο τιτλος!!! :lol:

Βανεσσακι καλημερα!

Νικολ τι να πω για το αμαξι??Σας εκαναν μεγαλη ζημια?

Φιλια σε ολες γιατι γραφω με ενα χερι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααα...να σας πω τα νεα μου κ εδω...χθες περασαμε την νυχτα μας στο νοσοκομειο με την μεγαλη μου...το πρωι που ξυπνησε για το σχολειο μου εκανε μια μικρη διαρροια..δεν την εστειλα γιατι λεω δεν ξερω τι θα μου βγαλει...ολη μερα ηταν καλα κ μονο το μεσημερι μου ξαναεκανε παλι κατι λιγο...απο κεφια ηταν μια χαρα...εφαγε,επαιξε ολα καλα...τον πηγε για υπνο κατα της 9...στης 11.30 ξυπνησε με κλαματα κ πονο στην κοιλια...δεν ηρεμουσε με τιποτα...της βαλαμε θερμοφορα κ κομπρεσες...τιποτα...με τα πολλα φυγαμε για νοσοκομειο...κ περυσι ακριβως τετοιες μερες ηαχαμε νοσηλευτει 5μερες για το ιδιο πραγμα κ ψιλοφοβηθηκαμε...κοιλιακο αλγος μας ειχαν πει κ μετα κολλησε κ ωτιτιδα εκει...πηγαμε λοιπον νοσοκομειο αλλα η μικρη φοβηθηκε κ ο γιατρος δεν μπορουσε να καταλαβει αν ειναι γαστρεντεριτιδα ή σκολικοειδιτιδα...το κακο ειναι οτι δεν μας εστειλα για εξεταση ουρων ή αιματος...anyway...δεν ηθελε να μας αφηει να φυγουμε γιατι εχουν δει πολλα τα ματια του,οποτε κ μας κρατησε εν διωρο να δουμε πως θα παει...περιττο να σας πω οτι στο τεταρτο η μικρη τραγουδουσε...εμεις προσκυνοσαμε κ εκεινη μας ελεγε ιστοριες :lol::lol::lol: την ρωτουσαμε αν ποναει κ την μια μας ελεγε ναι κ την αλλη χαζλογουσε...της ειπα οτι αν παμε σπιτι κ ξαναπονεσει θα πρεπει παλι να ερθουμε εδω κ θα μας κρστησουν επανω για ορο...εκεινη ενθουσιαστηκε γιατι λεει θα παιξει με τον παιδοτοπο που εχουν :?:?:? οτι να ναι το παιδι μου...οταν της ειπα ομως οτι δεν αφηνουν την μαμα κ τον μπαμπα να μεινουν μαζι της τοτε το αλλαξε το παραμυθι :lol::lol::lol: με τα πολλα ειδαμε οτι ηταν καλα κ υπογραψαμε κ φυγαμε...ευτυχως...γιατι δεν θελω να θυμαμαι εκεινες τις μερες τις περσυνες...σκοφτομουν αν θα χρειαστει να μινουμε μεσα τι θα γινει με το μωρο...κ παλαγωνα....ευτυχως για την ωρα ολα καλα...σημερα ειναι καλα...αααα μας ειπε ο γιατρος οτι πιθανον επειδη ηταν ερεθισμενο το εντερακι της,της εκανε ζημια το γαλα που της εδωσα το βραδυ...λαθος μου μεγαλο....κ τελικα μαλλον ιος γαστρεντερτιδας σε ελαφρια μορφη...αντε να δουμε τι θα μας ξημερωσει....

γιεληζ τελειος ο τιτλος....σιγουρα μεχρι το επομενο θα αρχισουν οι πρωτες βολτες γιατι με το ρυθμο που γραφουμε εδω θα μας παρει πολυ καιρο να το τελειωσουμε το ποστακι...μην σου πω θα φτασουμε στα πρωτα γεννεθλια :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααα μαρακι αυτο με την αντιβιωση δεν το ανεφερες πριν στο φεισ...εχω την εντυπωση οτι οταν το μωρο περνει αντιβιωση,ακομα κ οταν εχει πυρετο δεν του κανουν εμβολιο..η παλια μας παιδιατρος ετσι μας ειχε πει...κ αν θυμαμαι καλα κ αυτος που εχουμε τωρα,περυσι ηταν να κανει η μεγαλη μου εμβολιο τετοιο καιρο κ επειδη ειμασταν νοσοκομειο κ επερνε αντιβιωση για την ωτιτιδα μας ειπε να το κανουμε μετα απο ενα μηνα...ας δουμε τι θα σου πουν κ τα αλλα κοριτσια που ξερουν.......συνεχισε να του δινεις ντεπον...το αλγκοφρεν το εχεις δοκιμασει;το δινεις εναλλαξ με το ντεπον κ στο τριωρο ακομα....χλιαρα μπανακια κ κομπρεσες νερο με ξυδι αναμεσα στα μπουτακια του κ στην βουβωνικη χωρα επειδη ειναι αγορακι...κ φυσικα κ στο μετωπο....κ πολλα μπανακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι περαστικά. Τι να πώ ταλαιπωρείται το παιδάκι κρίμα. Εγω θυμάμαι μια φορά που είχε κάνει πυρετο στο μαιευτήριο ήμασταν ακόμα και προσπαθούσα να το θυλάσω αλλά δεν είχα γάλα νομίζαμε οτι τρώει αλλα ο κακομοίρης έμενε νηστικός και αφυδατώθηκε και σήκωσε πυρετό ήταν βράδυ και ήρθε μια νοσοκόμα τον πήρε και τον έκανε μαζί με τον αντρα μου μπάνιο και ετσι έπεσε ο πυρετός.

Νομίζω οτι είναι πολύ 40 πυρετός για τόσο μικρούλη. Δεν ρωτάς και τη γνώμη κάποιου άλλου γιατρου;

Γιελίζ ο τίτλος είναι super!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαελα μου, βλέπω καλοπερασατε στο νοσοκομειο!! Φοβερη η Σισσυ σου.Ευτυχως που δεν ηταν κατι σημαντικο.

Για την αντιβιωση που λες κι εγω αυτο ηξερα γιάυτο πριν πάμε για εμβολιο (τα κανουμε στο δημοσιο) τον πηρα τηλ κ τον ρωτησα και μου ειχε πει οτι εφοσον ειναι καλά κ δεν εχει πυρετο μπορει να κανει το εμβολιο κ δεν επηρεαζει η αντιβιωση.Μου φαινεται ομως πως εκανε γκαφα γιατι λιγο μου τα μασαγε το πρωι.Καιρος να πάμε αλλου μου φαινεται.

Τον εκανα ντουζακι κι ειναι πολυ καλυτερα,μονο που δεν ξεκολλάει από πάνω μου.

Βανεσσακι σκεψου τι τρομαρα πηρα οταν ειδα 40αρι.Λογω δουλειας με τους πυρετους πανικοβαλλομαι, φοβαμαι για σπασμους...φτου μακρυα απο μας κι απο ολα τα παιδακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε Μαρακι μου περαστικα στο Στεφανακο σου....μηπως δεν επρεπε να κανει εμβόλιο? εμενα βηχα ειχε κ δεν το εκανε...

Χρυσταλλενη μου στο jumbo εχει φοβερα ξυλινα μικρα παιχνιδακια φτηνα η γλειφιτζουρια.....με τουλι χρωματιστο για να γεμίσει το κενο.....

Μιχαελα πω πω τι περασατε κ εσεις ...ευχομαι όλα καλα τωρα....

οσο για το αυτοκίνητο...σπασανε το τζαμι...δυστηχως ειχε λήξει η ασφαλεια....αλλα τη τσαντα δεν προλαβανε να την παρουν......ευτυχως θα τρεχαμε πολύ ασχημα.....προσωπικα στοιχεια , κλειδια λεφτα, φακελοι πελατων....κ.λ.π....θα ηταν η 3η φορα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλενάδες!! Τι κάνετε? Εγώ σημέρα ξύπνησα αργά και όλη μέρα δεν μπορούσα να τελειώσω τις δουλειές μου... πάντα όταν ξεκινάω αργά να κάνω δουλειές δεν μπορώ να ξεμπερδέψωόλη μέρα!!

Σας διάβασα στα γρήγορα γιατί κουτουλάω!

Μαράκι μου περαστικά στον Στεφανάκο μας εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά... μου φαίνεται ότι έκανε μεγάλη χαζομάρα ο γιατρός... μάλλον πρέπει να σκέφτεσαι σοβαρά να τον αλλάξεις... είχε γίνει και το άλλο με την κορτιζόνη αν θυμάμαι...

Μιχαέλα μου περαστικά και σε εσάς!! Ταλαιπωρηθήκατε και εσείς... τουλάχιστον είναι καλά τώρα! Να μου τη φιλήσεις τη Σπαϊντεργούμαν!!

Νικόλ,Βανέσσα φιλιά στα μωράκια σας!!!

Σας αφήνω φιλενάδες τα λέμε αύριο! Καληνύχτα και φιλάκιαααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες..εγραφα εγραφα κ με πεταξε η μακακια!!!!τα νευρα μου!!

Θα σταθω λιγο στο Μαρακι..τα υπολοιπα θα τα πω στο φεις ..γιατι προσπαθω να γραψω εδω πανω απο μια ωρα..

Μαρακι δεν παιζει ρολο η αντιβιωση.. κ μεις οταν ειχαμε νοσηλευτει παιδων με την ουρολοιμωξη κ φαντασου ειχε παρει ενδοφλεβια αντιβιωση κ για μηνιγγιτιδα μολις βγηκαμε κ ενω επινε ακομη αντιβιωση καναμε εμβολιο το ινφαριξ κ μεις..δεν ειχε θεμα..ειχα ρωτησει τον επιμελητη τοτε στο παιδων..

κ δυσκολα κανει 40αρι το εμβολιο απο οσο το χω συζητησει με παιδιατρους..θα σου ελεγα καλου κακου να κανετε μια καλλιεργια ουρων..κ απορω με τοσο πυρετο πως δεν σε εστειλε ο παιδιατρος σου..

ευχομαι να μην ειναι γιατι ειναι ατιμη η ρημαδα η ουρολοιμωξη...

φιλακιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!Ηρθα και εγω γιατι ερημωσε το ποστακι μας.Κριμα ειναι...

Σημερα ειχαμε εξοδο.Πηγαμε επιτελους στο αγαπημενο μας μεξικανικο εστιατοριο.Φαγαμε του σκασμου!Ηπια και λιγη σαγκρια,ελπιζω να μην πειραζει που θηλαζω...Μισο ποτηρακι ηταν.Χτυπησα μετα και μια σοκολατοπιτα και ειμαι ετοιμη να εκραγω! :lol: Η μικρη ηταν πολυ ησυχη,οπως παντα!Μοιραζε χαμογελα!

Επιτελους εκανε κακα μετα απο 6 μερες.Μονη της αυτη την φορα.Γυρισαμε αρον αρον γιατι μας πηρε η μποχα! :lol: Αν την αλλαζα στο εστιατοριο θα επεφταν ολοι ξεροι! :lol: Ευτυχως ηταν μολις που εχαμε τελειωσει το φαγητο μας.

Μαρακι περαστικα στον Στεφανακο!

Μιχαελα περαστικα στο Σισσακι!

Κατερινα,ειναι ενταξει ο μικρος με το μικροβιο που ελεγες;Πως πατε με τις σουπιτσες;

Λινα,ευτυχως που δεν σας πηραν την τσαντα!Πωπω λαχταρα...

Βανεσσα και εμενα μονο τις Κικκο τις πιπιλες θελει,τις τεραστιες που ειν αι ολο καουτσυκ!Αλλα εμενα μου αρεσουν!

Κρυσταλλενη με το καλο η βαφτιση!

Πιπιτσα και εσεις δυσκοιλιοτητα;

Γιελιζ τι κανετε;

Ευγενια τι εγινε και δεν μπορεις να μπεις στην ομαδουλα;

Χρυσα ευχομαι να μην εχει τιποτα ο Χριστοφορος!

Φιλακια πολλααααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοπελιες τιμου κανετε?σας διαβαζω αλλα δεν μπορω να συνδεθω μεσω κινητου δεν ξερω γιατι...ειμαι σε ιντερνετ καφε και εστι σας γραφω...

καταρχην να πω αυτα που θυμαμαι μαρια να σαςζησει ο στεφανος σας οτι καλυτερο

κατα δευτερον ηθελα να πω δεν θυμαμαι πια μανουλα το εκανε δεν βαζουμε ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ σε ανθρωπο που δεν εβγαλε τη σκωλεικοιδ.κομπρεσες η θερνοφορες γιατι μπορεις να την σπασεις χωρις να εχει προβλημα σε λιγα λεπτα μεσα δεν ξερω γιατι μερικοι πανηλιθιοι γιατροι το λενε προσεξτε μανουλες π\εθαινουν ανθρωποι απο τετοια λαθοι...

κατα 2 τα μωρακια μας για τις κρεμουλες η φαγητο τρωνε σαν μεσο ορο στους 6 μηνες 180 με 200μλ ειτε γαλα ειτε φαγητο οποτε και οι ποσοτητες ειναι αναλογες μερικα μωρακια τρωνε πολυ πιο λιγο...ειναι στο παιδι σιγα σιγα αυξανεται την ποσοτητα...τωρα στις κρεμες να ξερετς οτι θα συμπεριλαμβανεται και τη σκονη δηλ.περιπου 160 γρ νερο +σκονη βγαινει περιπου 200γρ συνολο αν βαλεις 200 νερο παει περιπου 260 συνολο....τωρα για την πιπιτσα που βαζει γαλα στη κρεμα ειναι σαν να διπλασιαζει την πσοτητα καθεται πολυ βαρια να προσεχει στις ποστητες ειναι σαν να τρωει τομωρο πχ 150γρ κρεμα και 100 κ γαλα..,.τα στομαχακια ειναι ευαισθητα ακομα δεν εχουν συνηθισει σε μωρακια που θηλαζουν ειναι φυσιολογικο να μην κανουν κακα και 8 μερες επσιης λογο της εισαγωγης τροφων και αλλαζουν χρωμα κ σκληραινουνκαι φυσικα μυριζουν ειδικα οταν μπαινει το φαγητο θα προσεχετε τα λαχανικα που βαζετε και για τη δυσκοιλια θα βαζετε στη φρουτοκρεμα αυτα που βοηθανε η μπανανα φερνει δυσκοιλια να ξερετε...

καταλλαεμεις καλα ησυχα φυσικα η μικρη με ξυπναει σε καθημερινη βαση απο 3 εως και 10 φορες μεσιο ορο εχω το 8 οχι για φαγητο απλα κλαει τι ναπω χουι δοβτια θα δειξει ελπιζω οταν μπουσουλησει να κοπει λογο κουρασης αυτα...αν θυμηθω κατι αλλο σας γραφω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διατροφή μετά τους 4-6 μήνες

Όταν το μωρό γίνει 6 μηνών αντικαθιστούμε το γάλα Νο 1 με το γάλα Νο 2, ένα γάλα φτιαγμένο ειδικά για να καλύπτει τις ανάγκες του μωρού που μεγαλώνει.

Η αναλογία νερού - σκόνης γάλατος είναι 1 κοφτή μεζούρα σκόνη σε 30 ml νερό.

Σ' αυτή την ηλικία προσθέτουμε στο διαιτολόγιο του μωρού και άλλες τροφές.

Συνήθως αρχίζουμε με τη φρουτόκρεμα. Τα φρούτα που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είναι ώριμα φρούτα εποχής, καλά πλυμένα.

Μετά το πρώτο γεύμα γάλατος και όταν είναι ώρα για το δεύτερο γεύμα δίνουμε στο μωρό 2-3 κουταλάκια του γλυκού χυμό πορτοκαλιού ή 1 κουταλάκι του γλυκού λειωμένη μπανάνα.

Συμπληρώνουμε με γάλα και συνεχίζουμε κανονικά τα υπόλοιπα γεύματα.

Τη δεύτερη μέρα την ίδια ώρα δίνουμε 4-5 κουταλάκια χυμό πορτοκαλιού ή δύο κουταλάκια μπανάνα και βέβαια συμπληρώνουμε με γάλα.

Την τρίτη μέρα 10 κουταλάκια χυμό πορτοκαλιού ή 4-5 κουταλάκια μπανάνα.

Την τέταρτη μέρα λειώνουμε στο mixer το μισό από ένα μικρό μήλο (καθαρισμένο), μισό αχλάδι, μισή μικρή μπανάνα και προσθέτουμε στο μίγμα το χυμό μισού πορτοκαλιού.

Κάθε φορά που δίνουμε στο μωρό μικρή ποσότητα φρουτόκρεμας συμπληρώνουμε το δεύτερο γεύμα της ημέρας με γάλα.

Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας η ποσότητα των φρούτων που χρησιμοποιούμε για τη φρουτόκρεμα μπορεί να αυξηθεί (ανάλογα) με την όρεξη του παιδιού) δηλ. να χρησιμοποιήσουμε ολόκληρα μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι.

Στη φρουτόκρεμα ανάλογα με την εποχή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κι' άλλα φρούτα, ροδάκινο, χυμό καρπουζιού. Όταν το μωρό τρώει ικανοποιητική ποσότητα φρουτόκρεμας (ένα μικρό μπολ) δε δίνουμε γάλα για συμπλήρωμα.

Δέκα ημέρες μετά την έναρξη της φρουτόκρεμας την ώρα του απογευματινού γάλατος αρχίζουμε την κρέμα βανίλια. Η κρέμα βανίλια παρασκευάζεται με χλιαρό νερό και σκόνη για κρέμα.

Στην αρχή φτιάχνουμε λίγη κρέμα και δίνουμε στο μωρό 2-3 κουταλάκια και συμπληρώνουμε το γεύμα με γάλα.

Τη δεύτερη μέρα 5-6 κουταλάκια και συμπληρώνουμε πάλι με γάλα.

Στο τέλος της εβδομάδας το απογευματινό γεύμα του μωρού έχε

17

αντικατασταθεί με κρέμα βανίλια που φτιάχνουμε με 200 γρ. νερό και την ανάλογη σκόνη.

Στο τέλος του εβδόμου μήνα το μεσημεριανό γεύμα του μωρού αποτελείται από την κρεατοχορτόσουπα.

Η κρεατοχορτόσουπα φτιάχνεται ως εξής:

Περίπου 50 γρ. κρέας μοσχάρι βράζεται καλά και στο τέλος προσθέτουμε 1 μικρή πατάτα, 1 μικρό καρότο, 1 κολοκύθι. Όταν έχουν βράσει καλά λειώνουμε όλα τα παραπάνω στο mixer, (πρώτα βάζουμε το κρέας με το ζωμό και στο τέλος τα λαχανικά).

Πριν προσφέρουμε την κρεατοχορτόσουπα στο μωρό προσθέτουμε 1 κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο και 3-4 σταγόνες λεμονιού. Αλάτι δεν χρειάζεται να προσθέσουμε, γιατί το κρέας και τα λαχανικά περιέχουν την ποσότητα αλατιού που είναι απαραίτητη για το μωρό.

¶λλα λαχανικά που μπορούμε να προσθέσουμε είναι 1-2 πράσινα φασολάκια, λίγο σέλινο, λίγο κρεμμύδι, λίγο χυμό τομάτας. Το κρέας είναι απαραίτητο γιατί εκτός των υψηλής βιολογικής αξίας πρωτεϊνών περιέχει και σίδηρο. Μια - δυο φορές την εβδομάδα το μοσχάρι μπορεί να αντικατασταθεί με κοτόπουλο.

Στο τέλος του όγδοου μήνα η κρέμα βανίλια μπορεί να αντικατασταθεί με Farina.

Το διαιτολόγιο του μωρού των οκτώ μηνών έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Πρωί γάλα

10πμ φρουτόκρεμα

Μεσημέρι κρεατοχορτόσουπα

Απόγευμα κρέμα βανίλια ή φαρίνα

Βράδυ γάλα

Μετά τον όγδοο μήνα το μωρό μπορεί να φάει κρόκο αυγού καλά βρασμένο πριν τη φρουτόκρεμα.

Αρχίζουμε με μισό κουταλάκι κρόκου και σιγά - σιγά δίνουμε ολόκληρο τον κρόκο (όχι πάνω από τρεις κρόκους την εβδομάδα). Το ασπράδι του αυγού το αρχίζουμε σιγά - σιγά το δέκατο μήνα. Το ψάρι περίπου στο χρόνο (προσοχή στα αγκάθια).

Μετά το χρόνο το διαιτολόγιο του μωρού αρχίζει σταδιακά να προσαρμόζεται σε αυτό της οικογένειας με την προϋπόθεση ότι είναι ισορροπημένο.

Μην ξεχνάτε ότι το μωρό που τρώει στερεές τροφές θέλει να πίνει νερό.

Μετά το χρόνο παρ' όλο που το διαιτολόγιο είναι ποικίλο, το γάλα εξακολουθεί να παραμένει απαραίτητο συμπλήρωμα του καθημερινού διαιτολογίου γιατί περιέχει ασβέστιο.

Πρακτικά το γάλα και τα γαλακτοκομικά είναι η μοναδική τροφή του ανθρώπου που παρέχει ασβέστιο απορροφήσιμο.

Οι ημερήσιες ανάγκες σε ασβέστιο καλύπτονται στο παιδί με 3 ποτήρια γάλα ή ισοδύναμη ποσότητα γαλακτοκομικών προϊόντων.

Ένα ποτήρι γάλα (200 γρ.) ισοδυναμεί σε ότι αφορά στην περιεκτικότητα σε ασβέστιο με : 30 γρ. σκληρό τυρί (κασέρι, γραβιέρα) ή 50 γρ. ημίσκληρο τυρί (ελβετικό) ή 300 γρ. μαλακό τυρί (φέτα) ή 180 γρ. παγωτό.

Σε γενικές γραμμές οι γονείς πρέπει να γνωρίζουν σε ότι αφορά τη διατροφή:

1. Η διατροφή στα χρόνια της παιδικής ηλικίας είναι σημαντική και αφήνει τη σφραγίδα της σ' όλη την υπόλοιπη ζωή.

2. Από την παιδική ηλικία αρχίζει η παχυσαρκία, η υπέρταση και τα λεγόμενα νοσήματα φθοράς.

3. Επειδή οι διάφορες τροφές ποικίλουν σε θρεπτικά στοιχεία καμιά τροφή δεν είναι τόσο πλήρης ώστε να μπορεί μόνη της να καλύψει τις διαιτητικές ανάγκες. Επομένως το διαιτολόγιο πρέπει να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών.

4. Οι φυσικές τροφές είναι καλύτερες από τις βιομηχανοποιημένες.

5. Οι φυτικές ίνες, το νερό, οι βιταμίνες παίζουν σημαντικό ρόλο στη διατροφή.

6. Το φυτικό λίπος και ιδιαίτερα το ελαιόλαδο να προτιμάται του ζωικού.

7. Να αποφεύγονται τροφές με ζάχαρη, αλάτι, σάλτσες, παχιά τυριά, αναψυκτικά.

8. Προσοχή στα συντηρητικά και πρόσθετα των βιομηχανοποιημένων τροφών.

9. Οι γονείς πριν δώσουν στα παιδιά βιομηχανοποιημένη τροφή να ενημερώνονται από τις ετικέτες για το τι περιέχουν.

10.Το παιδί να ξεκινά για το σχολείο με πλήρες πρωινό.

ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ

ΜΑΡΙΟΣ Α. ΑΝΔΡΕΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διατροφή

Διατροφή(6-12)

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

6-12 ΜΗΝΩΝ

Το γάλα, απαραίτητο για την ανάπτυξη κάθε παιδιού, αποτελεί την αποκλειστική τροφή του μωρού από τη γέννησή του έως και τον έκτο μήνα της ζωής του. Είναι επίσης βασική τροφή για τους μήνες που ακολουθούν και προσφέρει μοναδικό όφελος στον οργανισμό τόσο κατά την παιδική, όσο και κατά την εφηβική ηλικία.

Σύμφωνα λοιπόν με τις σύγχρονες οδηγίες για την παιδική διατροφή τα μωρά μέχρι την ηλικία των έξι μηνών πρέπει να τρέφονται αποκλειστικά με γάλα. Συχνά οι γονείς ακολουθούν το πρόγραμμα αυτό: Ορισμένοι όμως προς το τέλος του πρώτου τριμήνου ρωτούν τον παιδίατρο «θα δώσω στο μωρό κάτι άλλο εκτός από γάλα;». Η ερώτηση αυτή μπορεί να σημαίνει ένα από τα παρακάτω ή όλ’ από αυτά.

• Εάν η μητέρα θηλάζει, ίσως έχει κουραστεί από τον αποκλειστικό θηλασμό, ίσως νιώθει πως της χρειάζεται πολύ λίγος ύπνος ακόμα, ενώ με μόνο το μητρικό γάλα που είναι ελαφρύ, το μωρό πεινάει πολύ συχνά.

• Εάν τρέφει το μωρό με ξένο γάλα, θεωρεί ευκολία την αντικατάσταση μερικών μπουκαλιών με πιάτα. Τα πιάτα στο σπίτι είναι πιο πολλά και πλένονται πιο εύκολα.

• Εάν το ζευγάρι περιβάλλεται από προσφιλή πρόσωπα, αρχίζουν οι πιέσεις εκ του πλαγίου. Οι «πλάγιες δυνάμεις» (γιαγιάδες, παππούδες, συγγενείς, φίλοι και γείτονες) προσπαθούν συχνά να ασκήσουν την επιρροή τους σ’ ένα νέο ζευγάρι καλοπροαίρετα θα έλεγα, μια και η παρέμβασή τους αποσκοπεί τόσο στο να κερδίζει καλό βάρος το μωρό, όσο επίσης γονείς και μωρό να κοιμούνται ήσυχοι γιατί αυτό θα είναι χορτάτο. Εξ’ άλλου θυμούνται πως έτσι τάιζαν κι εκείνοι τα δικά τους μωρά. Το δικαίωμα της παρέμβασης αυτής δύσκολα μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς στις γιαγιάδες και τους παππούδες, μιας και στην ελληνική οικογένεια αναλαμβάνουν συχνά την ιερή αποστολή υποστήριξης της καινούργιας οικογένειας με ποικίλους τρόπους, φιλότιμα και ουσιαστικά.

Οι νέοι γονείς όμως, με την σειρά τους, οι οποίοι διαθέτουν μεγαλύτερη ευελιξία προσαρμογής στις σύγχρονες οδηγίες, με πρωταρχικό σκοπό βέβαια το όφελος του παιδιού τους, πρέπει ν’ αντιπαρέρχονται μ’ ευγένεια και αποφασιστικότητα τις παλαιότερες αντιλήψεις, όταν αυτές δεν εναρμονίζονται με τις σημερινές.

Είναι αλήθεια ότι στερεές τροφές προσφέρονταν νωρίς στο βρέφος μερικά χρόνια πριν. Σήμερα όμως οι τροφές αυτές, υπό μορφή πολτών, προστίθενται στο διαιτολόγιο του βρέφους κατά την ηλικία των έξι μηνών. Μόνο όταν ο παιδίατρος κρίνει ότι το μωρό δεν κερδίζει ικανοποιητικό βάρος προστίθεται, από την ηλικία των τεσσάρων μηνών, η κρέμα ριζάλευρου.

Πώς τροποποιείται το διαιτολόγιο του βρέφους από τον έκτο μήνα;

Ας αρχίσουμε από το γάλα.

Μέχρι τώρα το μωρό τρεφόταν με τροποποιημένο γάλα της πρώτης βρεφικής ηλικίας, δηλαδή το νούμερο 1. Αυτό αντικαθίσταται βαθμιαία μέσα σε λίγες μέρες με τροποποιημένο γάλα δεύτερης βρεφικής ηλικίας, το νούμερο 2. Εάν το μωρό τρέφεται με θηλασμό, ο οποίος επαρκεί, δεν γίνεται καμία αλλαγή στο γάλα. Το γάλα της δεύτερης βρεφικής ηλικίας σε σκόνη, όπως και της πρώτης, είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

Η χορήγηση πλήρους γάλακτος αγελάδας (evapore, παστεριωμένου, βρασμένου ή σακχαρούχου) πρέπει να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια του δευτέρου εξαμήνου ζωής. Στα μωρά της ηλικίας αυτής δεν πρέπει ακόμα να χορηγείται το ημιαποβουτυρωμένο ή αποβουτυρωμένο γάλα αγελάδας. Το νευρικό τους σύστημα χρειάζεται το λίπος για την ανάπτυξή του. Πρέπει επίσης να αποφεύγεται το γάλα προβάτου, το οποίο περιέχει πολύ λίπος, όπως και το γάλα κατσίκας, το οποίο δεν περιέχει φυλλικό οξύ. Η έλλειψη φυλλικού οξέος από τον οργανισμό μπορεί να οδηγήσει στην εμφάνιση μεγαλοβλαστικής αναιμίας. Εάν κάποιο από τα παραπάνω γάλατα δεν είναι εύκολο να αντικατασταθεί με τροποποιημένο γάλα βρεφικής ηλικίας σε σκόνη, πρέπει να προηγηθεί συνεννόηση με τον παιδίατρο.

Πόσο γάλα; Η ημερήσια ποσότητα γάλακτος που θα πρέπει να παίρνει στην ηλικία του έτους, όταν δηλαδή παίρνει και άλλες τροφές, είναι περίπου 600 κ.ε.

Στερεές τροφές

Σιγά - σιγά και με προσοχή

Από την ηλικία των έξι μηνών, οπότε αρχίζει και η μεταβατική περίοδος στη διατροφή του βρέφους, προστίθενται οι στερεές τροφές. Όσο απλό κι αν ακούγεται αρχικά, συχνά μπορεί και να μην είναι. Το βρέφος το μόνο που ξέρει μέχρι την ηλικία αυτή είναι να πιπιλάει τη θηλή του μαστού της μητέρας του ή την τεχνητή θηλή του μπιμπερό. Το κουτάλι, ένα πρωτόγνωρο αντικείμενο γι’ αυτό, του μοιάζει σαν κάτι περίεργο. Χρειάζεται επιμονή και μεγάλη υπομονή στην αρχή, που συχνά οι νέοι γονείς δεν την έχουν (ας είναι καλά οι γιαγιάδες!). Χρειάζεται ακόμα η εξασφάλιση ήρεμου περιβάλλοντος για την ώρα του φαγητού. Εάν μπαινοβγαίνουν άτομα στο χώρο ή εάν χτυπάνε τα τηλέφωνα, η προσοχή του παιδιού αποσπάται και η διαδικασία του ταΐσματος δεν τελειώνει ομαλά. Όταν αυτή διακόπτεται, το μεν παιδί από την πλευρά του δεν απολαμβάνει το φαγητό, και άρα δεν προσαρμόζεται εύκολα, η δε μάνα από τη δική της δεν αισθάνεται ικανοποίηση από το τάισμα, γεγονός σημαντικό γι’ αυτήν. Εάν επιπλέον ο χρόνος της είναι περιορισμένος και πρέπει να φύγει για τη δουλειά της, τα πράγματα μπερδεύονται πιο πολύ.

Κάθε νέα τροφή προσφέρεται σταδιακά πολτοποιημένη, ώστε το βρέφος να μην πνίγεται – γιατί, φυσικά, δεν μπορεί να μασήσει!

Την πρώτη μέρα δίνουμε ένα-τρία κουταλάκια του γλυκού και συμπληρώνουμε το γεύμα με γάλα, γιατί δε θα χορτάσει με τη μικρή αυτή ποσότητα. Διαλέγουμε μικρό κουταλάκι από τα κουταλάκια του γλυκού. Κάθε μέρα αυξάνουμε την προσφερόμενη ποσότητα της νέας τροφής κατά δύο-τρία κουταλάκια, μέχρις ότου πάρει όση από αυτήν θέλει για να χορτάσει και να μη χρειάζεται γάλα συμπληρωματικά. Πρακτικά ένα πλήρες γεύμα για την ηλικία αυτή φτάνει τα 20-25 κουταλάκια του γλυκού. Στην αρχή μπορεί να επαρκούν και λιγότερα κουταλάκια.

Εδώ πρέπει να τονισθεί ότι δεν έχουμε την απαίτηση να πάρει το μωρό μερίδα ενηλίκου για να χορτάσει και ακόμα ότι μπορεί να μη θέλει κάθε φορά την ίδια ποσότητα.. Υπάρχουν περίοδοι μερικών ημερών που πραγματικά τα μωρά τρώνε λιγότερο, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα. Μετά, όμως, επανέρχονται.

Εάν κάποια προσφερόμενη τροφή δεν φαίνεται ν’ αρέσει στο βρέφος κι αυτό κλείνει πεισματικά το στόμα του, δεν το πιέζουμε. Τη διακόπτουμε για 8-10 ημέρες και ξαναδοκιμάζουμε.

Τα διαφορετικά είδη στερεών τροφών προσφέρονται διαδοχικά. Η χρονική διαφορά εισαγωγής τους στο διαιτολόγιο του μωρού πρέπει να κυμαίνεται στις 5-8 ημέρες για να αντιληφθούμε εάν το βρέφος την ανέχεται καλά και δεν του προκαλεί αλλεργίες.

Το μενού του δεύτερου εξαμήνου

Κρέμα

Πρώτα χορηγείται η κρέμα δημητριακών και από αυτές προτιμάται ή κρέμα ρυζάλευρου. Το ρύζι είναι λιγότερο αλλεργιογόνο από τις άλλες τροφές. Αφού το μωρό συνηθίσει την κρέμα αυτή, μπορεί να προστεθεί η κρέμα βρώμης (κουάκερ), το σιτάλευρο, δηλαδή οι κρέμες φαρίν λακτέ και η μπισκοτόκρεμα μπαίνουν στο διαιτολόγιο του μωρού στον όγδοο μήνα. Προσφέρουμε στο βρέφος την κρέμα με το κουτάλι και όχι με το μπουκάλι, όπως όλες τις άλλες πολτοποιημένες τροφές. Έτσι η χορηγούμενη ποσότητα δεν αυξάνεται ανεξέλεγκτα γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλη πρόσληψη βάρους του μωρού. Η κρέμα αντικαθιστά το γεύμα του απογευματινού γάλακτος.

Χορτόσουπα

Λίγες μέρες μετά τη χορήγηση της κρέμας προστίθεται η χορτόσουπα, μίγμα δηλαδή εύπεπτων λαχανικών υπό μορφή πολτού. Αρχίζουν τα δύσκολα; Ε, όχι και τόσο! Αρκεί να έχουμε ένα μικρό blender ή και αν δεν έχουμε blender, πάλι τα βολεύουμε. Πατάμε τα λαχανικά να λιώσουν καλά μ’ ένα πιρούνι. Η χορτόσουπα είναι ίσως προτιμότερο να προστίθεται στο διαιτολόγιο του βρέφους πριν από τα φρούτα γιατί το βρέφος προσαρμόζεται ευκολότερα, εάν δεν έχει δοκιμάσει προηγουμένως τη φρουτόκρεμα. Αντικαθιστά σιγά-σιγά το μεσημεριανό γεύμα γάλακτος.

Πώς φτιάχνετε τη χορτόσουπα:

Καθαρίζετε 2 μικρές πατάτες, 1 καρότο, 1 κολοκυθάκι, 2-3 φυλλαράκια σέλινο και ίσως ντομάτα, ραδίκι, αντίδι, κι όποιο άλλο λαχανικό βρίσκεται στην εποχή του. Τα πλένετε καλά, τα κόβετε κομματάκια και τα βράζετε σε νερό που μόλις να τα σκεπάζει. Συνεχίζετε το βράσιμο μέχρι να μαλακώσουν καλά τα λαχανικά. Μην προσθέτετε καθόλου αλάτι, ούτε άλλα καρυκεύματα. Όταν κατεβάσετε το φαγητό από τη φωτιά, προσθέτετε δύο κουταλάκια λάδι και μερικές σταγόνες φρεσκοκομμένο λεμόνι. Το λάδι δεν πρέπει να ψηθεί για να παραμείνει το φαγητό «ελαφρύ» και το λεμόνι πρέπει να είναι φρεσκοκομμένο (όχι μισό λεμόνι που το φυλάξατε στο ψυγείο) γιατί μόλις έρθει ο χυμός σε επαφή με τον αέρα, η εξαιρετικά ευαίσθητη βιταμίνη C καταστρέφεται. Πολτοποιείτε τη χορτόσουπα στο μπλέντερ ή λιώνετε καλά τα λαχανικά με το πιρούνι. Δεν σουρώνετε τα λαχανικά, αλλά τα πολτοποιείτε μαζί με το νερό τους που περιέχει χρήσιμα στοιχεία. Εάν η χορτόσουπα δεν είναι πηκτή, προσθέτετε λίγο ρυζάλευρο ώστε να πήξει.

Λαχανικά όπως σπανάκι, παντζάρια, ραπάνια, γογγύλια και φρέσκα φασολάκια, προστίθενται αργότερα στη χορτόσουπα. Αγγούρια, κρεμμύδια, λάχανα, μπρόκολο, αγκινάρες, όσπρια προσφέρονται μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής. Δεν βλάπτουν αλλά είναι δύσπεπτα, προκαλούν αέρια που μπορεί να ταλαιπωρούν το μωρό.

Φρουτόκρεμα

Μετά την προσαρμογή στη χορτόσουπα, προσθέτουμε στο διαιτολόγιο του βρέφους τη φρουτόκρεμα, αντικαθιστώντας μ’ αυτήν εν όλω ή εν μέρει το δεύτερο πρωινό γεύμα. Λέω εν μέρει, γιατί η φρουτόκρεμα όταν αποτελείται από φρέσκα φρούτα και δεν περιέχει μπισκότα κ.λπ., αποτελεί ελαφρύ γεύμα, με το οποίο το μωρό μπορεί να μην χορτάσει ακόμα και με την πλήρη ποσότητα, ή να χορτάσει για μικρό χρονικό διάστημα. Φυσικά προτιμάμε τα φρέσκα φρούτα που ειδικά στη χώρα μας υπάρχουν σε αφθονία και σε νοστιμότατες ποικιλίες. Αρχικά προσφέρουμε στο μωρό μήλο, αχλάδι και ώριμη μπανάνα, διαδοχικά το ένα μετά το άλλο και σε βαθμιαία αυξανόμενες ποσότητες. Ακολούθως τα προσφέρουμε σε συνδυασμούς τέτοιους που να ευχαριστούν το μωρό. Μετά τον έβδομο μήνα χορηγούμε τον χυμό πορτοκαλιού. Η ποσότητα που χρειάζεται το παιδί για να καλύψει τις ανάγκες σε βιταμίνη C είναι ελάχιστη. Προσθέτουμε συνήθως τον χυμό μισού πορτοκαλιού στη φρουτόκρεμα ή τον δίνουμε ως «αναψυκτικό». Οι χυμοί φρούτων δεν αντικαθιστούν το γάλα. Δεν υπάρχει λόγος να παίρνει το βρέφος ποσότητα πάνω από 100 κυβικά εκατοστά, μισό ποτήρι δηλαδή, την ημέρα. Τα υπόλοιπα ξινά φρούτα (όπως κεράσια, ροδάκινα, βερίκοκα) εισάγονται στο διαιτολόγιο στον όγδοο μήνα. Τα φρούτα που περιέχουν σποράκια (όπως φράουλες, ακτινίδια, σύκα) καλό είναι να προσφέρονται αργότερα.

Κρεατόσουπα

Πολτοποιημένο στήθος κοτόπουλου χωρίς το δέρμα σε ποσότητα 50 γρ. αρχικά και αργότερα 100 γρ. χορηγείται στο μωρό κατά τον έβδομο μήνα. Αυτό βράζει μαζί με τα λαχανικά της χορτόσουπας. Στον όγδοο μήνα προσθέτουμε στη διατροφή του και κρέας μοσχάρι από μαλακό μέρος, όπως είναι το «ποντίκι» στην ίδια ποσότητα με το κοτόπουλο. Επίσης στην ηλικία αυτή μπορεί πια να τρώει κρέας χοιρινό, αρνάκι, κατσικάκι ή κουνέλι.

Ψαρόσουπα

Το ψάρι εισάγεται στο διαιτολόγιο του βρέφους μετά την ηλικία των 11 μηνών. Αυτό πρέπει να είναι άπαχο, όπως μπακαλιαράκι, λιθρινάκι, γλώσσα, σαργός κ.λπ. Προσφέρεται ως ψαρόσουπα βρασμένο με λαχανικά. Πιστεύω πως καταλαβαίνετε ότι προσέχουμε πολύ για κόκαλα!

Αυγό

Το αυγό προσφέρεται γύρω στον χρόνο, τουλάχιστον με τις απόψεις που ισχύουν σήμερα. Προσφέρεται βραστό. Πρέπει να βράσει από 6-8 λεπτά για να σκοτωθούν τα μικρόβια (σαλμονέλες) που μπορεί να περιέχει. Βέβαια γίνεται σφιχτό με το βράσιμο. Λιώνουμε τον κρόκο με το πιρούνι και τον δίνουμε στο μωρό με βαθμιαία αυξανόμενη ποσότητα κάθε φορά μέχρι να πάρει όλο τον κρόκο. Δεκαπέντε είκοσι μέρες μετά χορηγούμε και το ασπράδι, επίσης πολτοποιημένο και επίσης βαθμιαία. Μπορεί να τρώει το μωρό 3-4 αυγά την εβδομάδα στο γεύμα, λίγο πριν τη φρουτόκρεμα, με την οποία και συμπληρώνεται.

Δείπνο;

Γύρω στον χρόνο και εάν το παιδί δείχνει να πεινάει, μπορεί να προσφέρουμε και βραδινό γεύμα, αυτό μπορεί να αποτελείται από το μεσημεριανό φαγητό σε μικρότερη ποσότητα. Το φαγητό παρασκευάζεται για μία ή το πολύ για δύο ημέρες και φυλάσσεται γρήγορα στο ψυγείο. Δεν συνιστάται να ετοιμάζουμε φαγητό για πολλές μέρες, φυλάσσοντάς το κατά μερίδες στην κατάψυξη.

Πόσα γεύματα;

Το βρέφος, κατά το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του, συνήθως κάνει πέντε γεύματα ημερησίως: πρωί-πρωί το γάλα του, κατά τις δέκα-έντεκα η ώρα τη φρουτόκρεμα, που αργότερα μπορεί να συνοδεύεται και από το αυγό, το μεσημέρι το φαγητό, το απόγευμα την κρέμα του και το βράδυ το γαλατάκι του, το οποίο σε μερικά παιδιά μπορεί να αντικατασταθεί και με βραδινό φαγητό. Μεγαλώνοντας, μπορεί να χρειασθεί να πάρει και λίγο γάλα ακόμα αν δεν κοιμηθεί νωρίς. Οι ώρες του γεύματος καθορίζονται από το ίδιο το παιδί και από τα ωράρια της οικογένειας. Αν έτσι ή αλλιώς ξυπνάτε στις 7 το πρωί, σας βολεύει να πάρει τότε το πρώτο του γεύμα, οπότε δίνετε τη φρουτόκρεμα στις 10. Αν ξυπνάτε εσείς και το μωρό στις 9, θα δώσετε τότε το πρώτο γάλα και βέβαια θα περιμένετε μέχρι τις 11 ή και αργότερα για να πεινάσει και να φάει τη φρουτόκρεμα.

Γενικές οδηγίες

ΝΑΙ στο νερό

Έπειτα από κάθε γεύμα στερεάς τροφής για να ξεδιψάσει το μωρό, μπορούμε να προσφέρουμε λίγο νερό. Πολλοί γονείς συνηθίζουν να προσφέρουν γάλα. Το γάλα δεν ξεδιψάει.

ΟΧΙ στο αλάτι – ΟΧΙ στη Ζάχαρη – ΟΧΙ στο Μέλι

Αλάτι ή ζάχαρη δεν προσθέτουμε στο φαγητό του βρέφους μέχρι την ηλικία του ενός έτους. Το μωρό καλό είναι να μη συνηθίσει τη γλυκιά ή την αλμυρή γεύση στο φαγητό του. Δεν προσθέτουμε επίσης μέλι σ’ αυτά. Το μέλι στο μωρό κάτω του έτους ενδέχεται να προξενήσει τοξικά φαινόμενα. Εξάλλου χαλάει εξίσου τα δόντια όπως και η ζάχαρη.

ΟΧΙ στο τσάι

Αποφεύγουμε ως αφέψημα το μαύρο τσάι-ευρωπαϊκό, έστω και αν νομίζουμε ότι έχει διάρροια. Τη διάρροια δεν την αντιμετωπίζουμε με το μαύρο τσάι. Το τσάι αυτό μπορεί να φέρνει έντονη διέγερση στο μωρό που καμιά φορά προβληματίζει σοβαρά.

ΝΑΙ στο κύπελλο

Γύρω στην ηλικία των οκτώ μηνών το βρέφος μπορεί να πίνει νερό από το κύπελλο. Καλό είναι να του δίνουμε τα υγρά με το κύπελλο ή το ειδικό ποτηράκι με επιστόμιο.

ΟΧΙ στην αποκλειστικά πολτοποιημένη τροφή μετά τους 10 μήνες

Γύρω στην ηλικία των δέκα μηνών μπορεί ν’ αρχίσει να μασά. Καλό είναι να δοκιμάσουμε να του δώσουμε ψιλοκομμένα κομματάκια τροφής, π.χ. κιμά με πουρέ, πατάτα φούρνου κομμένη με το πιρούνι. Εάν για δική μας ευκολία συνεχίζουμε τα πολτοποιημένα, η διαδικασία της μάσησης δεν εμπεδώνεται εύκολα. Πολύ καλή εκπαίδευση για τη μάσηση είναι η κόρα ψωμιού (απλού χωρίς σουσάμι) που μπορεί να κρατά το ώριμο βρέφος με τα χεράκια του, καθισμένο σταθερά, μπροστά σας, και να τη γλείφει και να δοκιμάζει τα δοντάκια του.

ΠΡΟΣΟΧΗ μη στραβοκαταπιεί

Θα είναι παράλειψη να κλείσω το κεφάλαιο της διατροφής στην ηλικία του δεύτερου εξαμήνου της ζωής χωρίς ν’ αναφερθώ στον κίνδυνο του πνιγμού από εισρόφηση κατά τη διάρκεια του φαγητού. Για την αποφυγή του κινδύνου αυτού θα πρέπει τα μωρά και γενικά τα μικρά παιδιά:

• Να τρώνε καθιστά και όχι ξαπλωμένα (όπως συχνά δίνουν το γάλα οι γονείς σ’ αυτά πριν κοιμηθούν).

• Να παίρνουν μικρές ποσότητες τροφής κάθε φορά.

• Οι τροφές που προσφέρουμε στα χεράκια τους να λιώνουν εύκολα: π.χ. ανάλατα κρακεράκια, μαλακά φρούτα κ.λπ.

• Να μην προσφέρονται ολόκληρες ρόγες από σταφύλι, κεράσια, κομμάτια μήλο, ξηροί καρποί ή άλλες τροφές που αποτελούνται από μικρά, σκληρά κομμάτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου βρε Ιφιγενεια με τα αρθρα σου!Τι κανεις;Και οτι σε μελετουσα αυτες τις μερες.Γυρισατε ή ακομα;Η μικρη σου ακομα σε ξενυχταει;Υπομονη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο απογαλακτισμός του μωρού είναι μια απαραίτητη διαδικασία που ξεκινάει περίπου στην ηλικία των 4 - 6 μηνών, υπό την καθοδήγηση του παιδιάτρου. Παρότι δεν γίνεται με απολύτως συγκεκριμένο τρόπο, υπάρχουν κάποιες οδηγίες απλές στην εφαρμογή τους, που τον κάνουν πιο εύκολο και για τους γονείς και για το μωρό.

Είναι γνωστό ότι η ιδανική διατροφή του μωρού, τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του, είναι το μητρικό γάλα. Όταν το βρέφος πλησιάσει τον 4ο – 6ο μήνα της ζωής του, ανεξαρτήτως αν αυτό θηλάζει ή σιτίζεται με ξένο γάλα, θα πρέπει να προστεθούν στο διαιτολόγιό του και άλλες τροφές με στερεά πλέον σύσταση. Η διαδικασία αυτή αποτελεί τον απογαλακτισμό.

Ο απογαλακτισμός εξυπηρετεί τις ακόλουθες ανάγκες:

Την κάλυψη των αυξημένων σε αυτή την ηλικία θερμιδικών του αναγκών που θα εξασφαλίσουν τη φυσιολογική ανάπτυξή του.

Την απόκτηση εμπειρίας τροφών με ποικιλία στη σύσταση, στη γεύση και στο άρωμα.

Την προώθηση της λειτουργίας της μάσησης και της κατάποσης. Τα περισσότερα μωρά είναι έτοιμα να πάρουν στερεές τροφές από την ηλικία των 4 - 6 μηνών. Πριν από αυτή την ηλικία τα μωρά δεν διαθέτουν τον απαραίτητο έλεγχο και το συντονισμό της γλώσσας και των μυών του στόματος, οι οποίες είναι απαραίτητες για τη μάσηση και την κατάποση. Στην ηλικία αυτή αντί να καταπίνουν το κουταλάκι με τις τροφές το απομακρύνουν με τη γλώσσα τους έξω από το στόμα. Το συγκεκριμένο αντανακλαστικό 'προώθησης της γλώσσας' εξαφανίζεται περίπου στους 4 μήνες.

Η διαδικασία

Το βρέφος είναι έτοιμο να δεχτεί στερεές τροφές όταν μπορεί να καθίσει με κάποια βοήθεια και να κρατήσει σε ικανοποιητικό βαθμό όρθιο το κεφάλι του, να έχει παρέλθει το αντανακλαστικό της προώθησης της γλώσσας και να δείχνει προθυμία να δοκιμάσει νέες τροφές (στρέφει το κεφαλάκι του προς το κουταλάκι και ανοίγει το στόμα του). Οι στερεές τροφές μπορούν να αντικαταστήσουν οποιοδήποτε γεύμα γάλακτος. Η δημιουργία ενός ευχάριστου κλίματος (ομιλία, απαλή μουσική) θα βοηθήσει στην επιτυχία των πρώτων προσπαθειών σίτισής του.

Η χορήγηση της στερεάς τροφής πρέπει να γίνεται πάντα με κουταλάκι και όχι με το μπιμπερό, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος της πνιγμονής ή της υπερσίτισής του. Η αρχή της σίτισης θα πρέπει να γίνει με πολύ μικρή ποσότητα στερεάς τροφής (1/2 - 1 κουταλάκια του γλυκού). Την πρώτη μέρα αρκεί να του χορηγηθούν μόνο 1 - 2 κουταλάκια. Η ποσότητα αυτή μπορεί να αυξάνει προοδευτικά κατά 1 - 2 κουτάκια του γλυκού κάθε μέρα. Η ποσότητα της χορηγούμενης τροφής πρέπει να είναι 120 γραμμάρια περίπου. Ο καλύτερος όμως δείκτης είναι η όρεξή του.

Η προσθήκη μιας νέας τροφής δεν πρέπει να γίνεται νωρίτερα από 1 - 2 εβδομάδες, γιατί θεωρείται ότι θα πρέπει να δοθεί η απαραίτητη πίστωση χρόνου για να διαπιστωθεί αν η προηγούμενη τροφή έγινε ανεκτή από το βρέφος και δεν του προκάλεσε καμία αλλεργική αντίδραση (ανησυχία, έμετο, διάρροια, εξάνθημα). Το βρέφος στην αρχή μπορεί να εμφανίζεται 'μπερδεμένο', να συνοφρυώνει το προσωπάκι του, να στριφογυρίζει την τροφή μέσα στο στόμα του ή ακόμη και να τη φτύνει. Όλα αυτά αποτελούν φυσιολογικές αντιδράσεις, εφόσον αυτός ο τρόπος σίτισης αποτελεί για το μωρό μία πρωτόγνωρη εμπειρία.

Ένας καλός τρόπος για να το βοηθήσετε να δεχτεί από την αρχή καλύτερα τις στερεές τροφές είναι να του δώσετε στην αρχή λίγο γάλα από το στήθος ή από το μπιμπερό. Ακολουθεί η χορήγηση μιας πολύ μικρής ποσότητας στερεάς τροφής (1/2 κουταλάκι του γλυκού) και στο τέλος ολοκλήρωση του γεύματος με όσο γάλα θέλει. Στην αρχή οι στερεές τροφές θα πρέπει να δίνονται ως συμπλήρωμα και όχι ως υποκατάστατο του μητρικού ή του ξένου γάλακτος. Η τακτική αυτή θα αποτρέψει την εκδήλωση από το βρέφος εκνευρισμού εξαιτίας της πείνας του. Στην περίπτωση που και αυτή η πρακτική αποτύχει, μπορεί να αναβληθεί η χορήγηση στερεάς τροφής για 1 - 2 εβδομάδες.

Η μετάβαση στις στερεές τροφές αποτελεί μια σταδιακή διαδικασία η οποία διαφέρει από βρέφος σε βρέφος. Ειδικά στα πρόωρα η μετάβαση ενδέχεται να είναι βραδεία και δύσκολη.

Τι και πότε

Οι σημερινές βρεφικές κρέμες είναι εμπλουτισμένες με βιταμίνες, ασβέστιο, φώσφορο και ιχνοστοιχεία. Η πρώτη στερεά τροφή που μπορεί να προσφερθεί σε ένα βρέφος 4 - 8 μηνών είναι η κρέμα από ρυζάλευρο η οποία είναι εμπλουτισμένη με σίδηρο, δεν περιέχει γλουτένη και σπανίως ευθύνεται για αλλεργικές αντιδράσεις.

Το ρυζάλευρο μπορεί να αναμιχθεί με μητρικό ή ξένο γάλα και να γίνει όσο παχύρρευστο επιθυμούμε ανάλογα με τη δυνατότητα αποδοχής του από το βρέφος. Ακολουθεί η σταδιακή προσθήκη κρεμών από φρούτα καθώς και λαχανικά, κρέας, κρόκος αβγού, πουλερικά, ψάρια, μακαρόνια, τυρί, γιαούρτι αλλά και όσπρια. Οι κρέμες με μίγματα δημητριακών ή σιτάλευρο χορηγούνται τελευταίες μετά τον 8ο μήνα γιατί ενδέχεται να προκαλέσουν αλλεργικές αντιδράσεις. Η υγιεινή διατροφή στηρίζεται στην ποικιλία των τροφών. Η χορήγηση νερού είναι απαραίτητη στα βρέφη όταν ξεκινήσουν τις στερεές τροφές και ιδίως τους θερινούς μήνες. Οι φρουτοχυμοί πρέπει να χορηγούνται όχι νωρίτερα από την ηλικία των 6 - 8 μηνών με φλιτζανάκι σε ημερήσια ποσότητα έως 120 - 180 ml. Τα παραπάνω εξασφαλίζουν την αποφυγή της τερηδόνας του μπιμπερού, πιθανές διαρροϊκές κενώσεις αλλά και βοηθούν την όρεξή του για άλλες σημαντικές τροφές.

Οι τροφές που πρέπει να αποφεύγονται μέχρι την ηλικία του έτους είναι το ασπράδι του αβγού, το αγελαδινό γάλα και το μέλι (αλλαντίαση). Τα γλυκά επιδόρπια πρέπει να χορηγούνται σε μικρές ποσότητες ως αντικατάστατα και όχι ως συμπληρώματα κάποιου γεύματος. Συμπερασματικά δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες αναφορικά τόσο με το χρόνο εισαγωγής των στερεών τροφών όσο και με το είδος αλλά και τη σειρά χορήγησής τους. Ο παιδίατρος είναι ο αρμόδιος να καθοδηγήσει τους γονείς στον τρόπο απογαλακτισμού του βρέφους. Παρ’ όλα αυτά στον πίνακα που ακολουθεί δίνονται ορισμένες κατευθυντήριες οδηγίες που αφορούν στο είδος και στο χρόνο εισαγωγής των διάφορων στερεών τροφών στο βρέφος.

4 - 8 μηνών Κρέμα ρυζάλευρου εμπλουτισμένη με σίδηρο.

6 - 8 μηνών Φρούτα, άλλα δημητριακά, λαχανικά και φρουτοχυμοί.

7 - 10 μηνών Πολτοποιημένα φρούτα (μπανάνα, μήλα, αχλάδια), λαχανικά, σφικτός κρόκος αβγού (βράσιμο αβγού 6 - 7 λεπτά), ψιλοκομμένο κρέας ή κοτόπουλο.

9 - 12 μηνών Συνδυασμοί από μαλακές τροφές, όπως είναι τα μακαρόνια, το τυρί, το γιαούρτι, τα φασόλια.

Μετά το χρόνο Αγελαδινό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαγωγή Νέων Τροφών Βήμα-Βήμα

Η προοδευτική εισαγωγή νέων τροφών και γεύσεων είναι απαραίτητη προϋπόθεση, για να εντοπίσετε όχι μόνο τις προτιμήσεις του μωρού αλλά και τις πιθανές αλλεργίες που μπορεί να παρουσιάσει σε ορισμένα φαγητά. Αν διαπιστώσετε συμπτώματα όπως διάρροια ή εμετό, κοκκινίλες στο πρόσωπο και το σώμα, συνάχι ή δύσπνοια, ενημερώστε τον παιδίατρο. Ο βασικός κανόνας είναι ν’ ακολουθείτε ένα απλό διαιτολόγιο και να το εμπλουτίζετε σταδιακά εισάγοντας μία καινούργια τροφή την εβδομάδα και αυξάνοντας προοδευτικά την ποσότητα. Τι πρώτες μέρες θα δίνετε μόνο λίγες κουταλιές στο μωρό, γι’ αυτό μπορείτε να δίνετε και γάλα για συμπλήρωμα. Κάποια μωρά ενθουσιάζονται από την πρώτη κουταλιά και ανοίγουν διάπλατα το στόμα, ενώ άλλα το κλείνουν πεισματικά.

Την πρώτη μέρα δεν θα δώσετε στο μωρό πάνω από δυο-τρεις κουταλιές. Θα βάλετε απαλά το κουτάλι στα χείλη δίνοντάς του χρόνο ν’ αντιδράσει. Μην απογοητευτείτε, αν δεν του αρέσει ή φτύσει το φαγητό. Αν δεν είναι ακόμη έτοιμο, ξαναδοκιμάστε μετά από μερικές μέρες. Να θυμάστε ότι αυτό που έχει σημασία είναι όχι να αδειάσει το πιατάκι με το περιεχόμενο, αλλά να έρθει σε επαφή με νέες γεύσεις και σιγά σιγά να τις συνηθίσει και να τις αγαπήσει, ώστε ν’ αποκτήσει καλή σχέση με το φαγητό. Γι’ αυτό μη βιάζεστε από την αρχή να τελειώσει όλο του το φαγητό. Φροντίστε να είναι νόστιμο, γι’ αυτό δοκιμάστε τους διάφορους συνδυασμούς στις φρουτόκρεμες ή στους χυλούς που θα του ετοιμάζετε, εξακριβώνοντας αν πραγματικά ελκύουν γευστικά το μωρό. Να θυμάστε πάντως ότι το φαγητό του μωρού πρέπει να είναι υγιεινά μαγειρεμένο, κατά προτίμηση οι τροφές βρασμένες ή μαγειρεμένες στον ατμό, ενώ η προσθήκη αλατιού πρέπει ν’ αποφεύγεται τον πρώτο χρόνο ή να περιορίζεται στο ελάχιστο. Τα γεύματα στην αρχή θα είναι ρευστός χυλός, όμως όσο μεγαλώνει το μωράκι ο πουρές θα γίνεται πιο πυκνός και κοκκώδης.

Από τον έκτο μήνα

Η κρέμα ρυζάλευρου είναι η ιδανική τροφή για να ξεκινήσει ο απογαλακτισμός. Ακολουθούν τα πολτοποιημένα φρούτα. Μερικοί παιδίατροι ωστόσο μπορεί να συστήσουν πρώτα να ξεκινήσετε με πολτοποιημένα φρούτα.

Ρυζάλευρο

Η έτοιμη κρέμα ρυζάλευρου που κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι συνήθως το πρώτο γεύμα, που αντικαθιστά το απογευματινό γάλα, οπότε ακολουθεί ένα γεύμα γάλακτος το βράδυ. Φτιάχνετε την κρέμα ακολουθώντας τις οδηγίες της συσκευασίας και δίνετε δυο-τρεις κουταλιές στο μικρό. Αν δεν του αρέσει, μπορείτε να δοκιμάσετε κάποια άλλη μάρκα. Την επόμενη μέρα δίνετε περισσότερες κουταλιές και σταδιακά όλο και περισσότερο, μέχρι να φάει το παιδάκι την ποσότητα που σας έχει συστήσει ο παιδίατρος.

Φρουτόκρεμα

Η φρουτόκρεμα θα αντικαταστήσει ένα ακόμα γεύμα γάλακτος, συνήθως εκείνο που δίνατε γύρω στις 10 με 11 το πρωί. Πριν δώσετε όμως στο μωρό φρουτόκρεμα με περισσότερα από δύο φρούτα, θα πρέπει να έχετε εισάγει στο διαιτολόγιό του το κάθε φρούτο πολτοποιημένο χωριστά, ξεκινώντας με τα βασικά: μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι. Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα αλλεργίας, φτιάχνετε τη φρουτόκρεμα με τα τέσσερα φρούτα και δίνετε στο μωρό στην αρχή δυο-τρεις κουταλιές, την επόμενη λίγες περισσότερες, αυξάνοντας σταδιακά την ποσότητα μέχρι ν’ αδειάσει το πιατάκι.

Από τον έβδομο μήνα

Ένα μήνα από τη στιγμή που αρχίσατε να δίνετε στερεές τροφές, το μεσημεριανό του μωρού θα είναι η χορτόσουπα, η οποία θα εξελιχθεί σε κρεατόσουπα.

Χορτόσουπα

Θα πλύνετε πολύ προσεκτικά και θα καθαρίσετε μία πατάτα, ένα καρότο κι ένα κολοκυθάκι. Θα τα βράσετε σε δύο-τρία ποτήρια νερό για μία περίπου ώρα. Μετά θα τα αλέσετε σε μίξερ, για να γίνουν χυλός. Θα προσθέσετε ένα κουταλάκι λεμόνι και δύο κουταλάκια λάδι. Την πρώτη μέρα θα δώσετε στο μωρό λίγες κουταλιές, την επόμενη περισσότερες και σταδιακά όλο και περισσότερο, μέχρι ν’ αδειάσει το πιατάκι. Αργότερα μπορείτε να προσθέτετε κι άλλα λαχανικά, όπως κρεμμύδι, φασολάκια κ.ά.

Κρεατόσουπα

Δέκα μέρες μετά τη χορτόσουπα θα προσθέσετε το πρώτο κομμάτι μοσχαρίσιο κρέας χωρίς λίπος, γύρω στα 80 με 150 γρ. Ακολουθεί το κοτόπουλο, οπότε μπορείτε να του φτιάχνετε δύο περίπου γεύματα την εβδομάδα με κοτόπουλο (αλεσμένα στο μίξερ).

Από τον όγδοο μήνα

Στον όγδοο μήνα συνεχίζετε να δίνετε φρουτόκρεμα, κρέμα ρυζάλευρου ή δημητριακών και ένα γεύμα χορτόσουπας ή κρεατόσουπας καθημερινά. Τα υπόλοιπα γεύματα εξακολουθούν να αποτελούνται από μητρικό ή τροποποιημένο γάλα. Αφού το μωρό ξεκινήσει με τα βασικά αυτά γεύματα, όσο μεγαλώνει και σταδιακά πλησιάζει στο χρόνο, εισάγουμε όλο και περισσότερες τροφές, δίνοντάς του να δοκιμάσει ποικιλία φρούτων και λαχανικών κατά προτίμηση εποχιακών. Μπορείτε μάλιστα να του δώσετε να κρατάει στο χεράκι ένα κομμάτι ψωμί ή μπισκότα χωρίς ζάχαρη.

Από τον ένατο μήνα

Στον ένατο μήνα η διατροφή του μωρού μπορεί να εμπλουτιστεί με ψάρι και αυγό.

Ψαρόσουπα

Το ψάρι μπορείτε να το δίνετε σε μορφή ψαρόσουπας. Μια καλή επιλογή θεωρείται το μπακαλιαράκι, από το οποίο θα αφαιρείτε πολύ προσεκτικά τα κόκαλα και θα το φτιάχνετε με λαχανικά και ρύζι.

Αυγό

Μετά τον ένατο με δέκατο μήνα και σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου εισάγετε στο διαιτολόγιο του παιδιού το αυγό. Πρέπει να έχει βράσει για 3 λεπτά. Ξεκινάτε δίνοντας πρώτα τον κρόκο στη μύτη του κουταλιού και σταδιακά περισσότερο -περίπου με ρυθμό μισό μ’ ένα κουταλάκι παραπάνω κάθε μέρα- μέχρι να το φάει όλο. Συνήθως οι παιδίατροι συστήνουν τρία με τέσσερα αυγά την εβδομάδα.

Από το δέκατο μήνα

Γιαούρτι

Θα το δίνετε ως σνακ ενδιάμεσα στα γεύματα -π.χ. πριν την κρέμα- ή το απόγευμα σαν γεύμα. Μπορεί να τρώει καθημερινά γιαούρτι ή δύο με τρεις φορές την εβδομάδα. Τα εμπλουτισμένα παιδικά γιαουρτάκια καλύπτουν τις ανάγκες του μωρού. Μπορείτε να ξεκινήσετε και ακόμα πιο νωρίς, ανάλογα με τις οδηγίες του γιατρού.

Σούπα με όσπρια

Συνήθως ξεκινάμε με φακή που θα αποτελεί ένα γεύμα μία φορά την εβδομάδα. Μπορείτε να την αλέσετε μαζί με πατάτα και καρότο. Σταδιακά θα εισάγετε όλα τα όσπρια.

Από το δωδέκατο μήνα

Προσθέτετε όλο και περισσότερες τροφές στο διαιτολόγιο του παιδιού και συγχρόνως αρχίζει να δοκιμάζει από τα δικά σας φαγητά. Καλό είναι όλο τον πρώτο χρόνο να αποφύγετε να δώσετε στο μωρό σας αλάτι, ζάχαρη, καρυκεύματα, μπαχαρικά και ξηρούς καρπούς.

Μόνο αφού συμπληρώσει το χρόνο θα του δώσετε μέλι. (Σε μικρότερη ηλικία οι σπόροι του Clostridium butulinum μπορεί να προκαλέσουν σοβαρή γαστρεντερική λοίμωξη. Τα συμπτώματα ποικίλουν από δυσκοιλιότητα και παρατεταμένη αδυναμία με ελαττωμένα αντανακλαστικά μέχρι και αιφνίδιο θάνατο).

Να θυμάστε ότι γύρω στο τέλος του πρώτου χρόνου είναι μια καλή στιγμή, για να περάσετε από το μπιμπερό στο ποτηράκι. Στην αρχή δίνοντάς του να πιει νερό ή χυμό κι αργότερα το γάλα του.

Βοηθήστε το να αγαπήσει το φαγητό

Η πίεση φέρνει αντίδραση και μακροχρόνιες διαμάχες πάνω από το πιάτο, οι οποίες στο τέλος έχουν μόνο ηττημένους, ενώ το πρόβλημα του μωρού με το φαγητό θα παραμείνει ως έχει και τα επόμενα χρόνια. Το μωράκι σας πρέπει να καταλάβει ότι το φαγητό είναι ευχαρίστηση, να χαίρεται τη διαδικασία, να τρώει επειδή το θέλει κι όχι επειδή του το επιβάλλετε εσείς. Μάθετε να εμπιστεύεστε το παιδί σας. Αυτό ξέρει καλύτερα από εσάς ποια ποσότητα είναι αρκετή για να χορτάσει.

Αφήστε το παιδί να σας βλέπει, όταν τρώτε, βάζοντάς το να καθίσει στο καρεκλάκι.

Ξεκινήστε τα πρώτα γεύματα, βάζοντας το μωρό στο ριλάξ ή στο ειδικό καρεκλάκι.

Αφήστε το να εξοικειωθεί με το πλαστικό του πιατάκι και το κουταλάκι.

Επιτρέψτε του στην αρχή να παίξει με το φαγητό του ή να φάει με τα δάχτυλα.

Μη χρησιμοποιείτε ερεθίσματα για να του αποσπάτε την προσοχή,

προκειμένου να φάει, γιατί εδραιώνετε κακές συνήθειες.

Μην το ταΐζετε, όταν γελάει ή κλαίει, όταν είναι εκνευρισμένο ή κουρασμένο.

Μην επιμένετε να φάει κάτι, αν η γεύση δεν του αρέσει ή δείχνει ότι δεν θέλει άλλο.

Δώστε του όσο μεγαλώνει μαλακές τροφές κομμένες σε μικρά κομματάκια να τις τρώει με τα χέρια του: μικρά κομμάτια τυρί, πατάτα, κοφτό μακαρονάκι,

ψωμί, βρασμένα λαχανικά.

Αποφύγετε τα σκληρά φρούτα, π.χ. μήλο ή άβραστα λαχανικά -ιδίως καρότο-, γιατί μπορεί να πνιγεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...