Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι και γω έγκυος πια...


Recommended Posts

Καλημέρα σας!!!!

Αυτή τη φορά που συνδέομαι στο mammyland είμαι έγκυος και δεν έχασα το μωρό μου!!!!

Η πρώτη βχοριακή μου ήταν 5.12.2011 4895u/l και στις 9.12.2011 15195u/l...

Μπράβο και πάλι μπράβο στο Βασιλάκη μου για το ισχυρό Copy-Paste που πέτυχε!!!

Είδαμε έμβρυο και σάκο, σε καλό σημείο στη μήτρα, και για να μην υπάρξει πρόβλημα παίρνω και προγεστερόνη!!!

Με το Διαβήτη και το θυρεοειδη, τα καταφέρνω καλά για την ώρα! Απο 5 Ιανουαρίου, 5μονάδες όμως ινσουλίνης θα σωσουν το μωρό απο τυχόν επιπλοκές! Θα το ακούσουμε κι όλας!

Το "κακό" είναι ότι είχαμε αρχίσει με τον άντρα μου, εδω και ενα χρόνο μοντέρνο χορο, και πάνω που είχαμε γίνει και γαμω τους χορευτές και θα χορεύαμε σε παρασταση σαν το "Dancing" Τανγκό με λιφτ και μυστήριες φιγούρες .... ΤΟ εκόψε μαχαίρι ο γυναικολόγος...!

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! το σεξ δεν μας το εκοψε!!!! :lol:

Βεβαια εμείς αποφασίσαμε να μην.... :oops: Ε, είπαμε ας το κάνουμε 1 φορά την πρωτοχρονιά που γιορτάζει ο Βασιλάκης μου και έχει και τα γενεθλιά του μαζι! :oops:

Ο Βασιλάκης μου κοιμαται κάθε βράδυ με το κεφάλι του δίπλα στην κοιλιά μου και αγκαλιά μου!!

Αυτά για αρχη!!! :D:lol::lol::lol::lol:

ΥΓ: Νομίζω ότι σας επηξααααααααα???? :o:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο κοπελια, σινχαριτιρια με το καλο να ερθει ενα γερο μωρακι στην αγγαλια σου...

Οσο για το τανγκο μην σκας, θα σε χορεβει μια χαρα το μπεμπε σου μετα :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Miss_Yakinthos! Σε θυμάμαι από παλιά!

Συγχαρητήρια σου εύχομαι!!! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας υπερευχαριστώ όλες σας για τις ευχες σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Ευχαριστώ πολύ και την φίλη που με θυμάται από παλια!!!!

Επίσης καταπληκτική η ιδέα για να με χορεύει ταγκό το μωρό μου!!!! Για την ώρα το έχουμε να ακουει.... Κλασική μουσική. Αφου, ο γυναικολόγος μου χαριτολογώντας μου είπε: "Αμαν, θα το τρελάνετε το παιδι! Βαλτε του και κανένα λαϊκό να συνηθίζει".... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Γενικά η κλασσική μουσική έχω ερευνήσει ότι βοηθάει τους νευρώνες του εγκεφάλου να αναπτυχθούν καλύτερα και γρηγορότερα... Ειδικά ο Mozart. Βεβαια, περαν των υπολοιπων, με ηρεμει...

Οπότε, με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια!!! 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το τικερακι........

Πηγενεις στο προφιλ σου και βαζεις το βελακι εκει που λεει φορουμ, θα σου βγαλει μια λιστα. στο τελος της λιστας θα γραφει edit signature, μπες εκει.

Κανεις copy paste το bbcode και πατας υποβολη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ γλυκιά μπουγάτσα... Το μονο θεμα που με στεναχωρεί είναι η στάση των γονιών μου που δεν θέλουν το μωρό μου ....

Ξερεις γιατί? Γιατί δεν θέλουν το Βασιλάκη μου τον οποίο, ο πατέρας μου μου έφερε για γαμπρό...

Και επίσης δεν είμαστε παντρεμένοι... Δεν μας έδωσαν ποτε τη συγκατάθεση τους. Τώρα θα παντρευτούμε με πολιτικό γάμο. Μυστήριοι γόνείς

Από όλο τον κόσμο ακούω τα καλύτερα λόγια συμπαράστασης... Οι συγγενείς του άντρα μου έχουν κλάψει από συγκίνηση. Εκτός από τους γονείς μου, οι οποίοι, με το που το εμαθαν προσπαθουν να με πείσουν να το ρίξω, ή να παντρευτώ κακήν κακώς για να το κουκουλώσουν...

Μια ζωή ότι και να έκανα ελαττωματικό...

23η στο πανεπιστήμιο - Τι καταφερες? Σιγα τα αυγα

1η στο μεταπτυχιακο αποφοιτήσασα - Μμμμ πήραν και άλλοι άριστα

Αριστα στο 2ο μεταπτυχιακό - μμμμ σιγά το αντικείμενο που σπούδασες

Εφτιαξαμε το σπιτάκι μας με τον άντρα μου, με τα δικά μας λεφτά και πολύ αγωνα - μμμμ σιγά το σαράι του καραγκιόζη που έχετε και σιγά τα έπιπλα του λουδοβίκου που πήρατε.

Εμεινα 1η φορά έγκυος... να το ρίξεις, ανεπρόκοπη... με ξενυχταγανε, ΤΟ ΕΧΑΣΑ, χειρουργήθηκα, και με έστειλαν ωντας χειρουργημένη, να κάνω με τη βία την εκλογική αντιπρόσωπο γνωστού βουλευτού

Εμεινα 2η φορά έγκυος - Να το σκεφτείτε αν το θέλετε γιατί είναι ευθυνη ένα παιδί και λεφτά δεν έχετε... Βιαστήκατε να κάνετε παιδί. Τι καταλάβατε?

Και να πεις ότι είναι φτωχαδάκια???

Ασε μπουγάτσα μου ... Ασε... οσο τα σκέφτομαι ανεβάζω πίεση. :cry:

Ειμαι με 14 πίεση.... από στεναχωρια... τη μετράω κάθε μέρα 2 φορές στο φαρμακείο

Ο γιατρός με φοβάται πάλι για αποβολή, λόγω πίεσης...

Είπε ο άνθρωπος να με αφήσουν στην ησυχία μου να ηρεμίσω και να γεννήσω με το καλό... αλλά οι γονείς μου κάνουν και πάλι τα παντα για να αποβάλλω.

Πολλές φορές λέω... Μαλλόν δεν με ήθελαν. Γιατί με εκαναν...

Ουφ :cry:

σας ζάλισα .

Ζητώ συγνώμη.

την αγαπη μου στέλνω σε όλες σας που μου δίνετε χαρά κάθε φορά που μου γραφετε τις ευχούλες σας! Είναι ανεκτίμητο αυτό που μου προσφέρεται μέσα απο το μάμμυλαντ!

Σας υπέρευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Ερώτησις...!

Είμαι στο τέλος της 14ης εβδομάδας... Η κοιλιά μου, μόλις που μπορεί να φαίνεται! Οι δικές σας???

Δεν με πιστεύουν όταν λέω ότι είμαι έγκυος... Είμαι 72 κιλά, και άρχισα την κύηση στα 75 κιλά...

Ωρες ωρες με πιάνει μια ανησυχία, για το τι τρώει αυτό το μωρό και πότε θα μεγαλώσει η κοιλιά μου! :lol:

Νιώθετε και τραβηγματάκια χαμηλά?

Εγω πάντως νομίζω ότι νιώθω μικροκινήσεις... Αν τσαντίζομαι ή μου φωνάζει ο άντρας μου, το μωρό λουφάζει και δεν κουνιέται. Μάλλον φοβάται. Αμα κάνουμε φασαρία ή γελάμε, πονάω. Αμα το μαλώσω πονάω... Οχι ακριβώς πόνος... Σαν τσιμπιά, σαν πάτημα στην κοιλιά ένα πράμα....!

Συνήθως πάει τέρμα αριστερά αυτό το μωρό και με πονάει η σάλπιγγα! Εχει πολύ πλάκα γιατί είναι σαν να έχω ένα καρούμπαλο εκεί. Οταν το μαλώνω να αλλάξει θέση και περπατάω, νιώθω κάτι ισχυρούς πόνους, και η κοιλιά μου γινεται σαν καρπούζι μπέμπης, και μετά από λίγο, ξαναπέρνει την πρώτερη μορφή της...

Γιαααααα να ακούσω τις γνώμες σας :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συνχαρητηρια κουκλιτσα μου με το καλο να ερθει το νινι σου!!!!

νομιζω πως ειναι ακομη παρα πολυ νωρις για να νοιωθεις τις κινησεις του μωρου ακομη ειναι παρα παρα πολυ μικρο δεν εχει τοση δυναμη να σε σπρωξει μαλλον για εντερακι προκυτε :D

οταν αρχισουν τα κλωτσιδια τοτε να δεις παρτυ :lol::lol::lol:

ελα στο γκρουπακι μας ....σπορακια αυγουστου σεπτεμβριου οκτωμβριου να τα λεμε

σμουτς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!

θα έρθω! κοιτα, επειδή έχω πολύ πόνο από τα έντερα, τους ξεχωρίζω τους πόνους.

Πάντως όπως διάβασα, δεν είναι απιθανο να είναι από το μωρό. είμαι σε βδομάδα που μπορεί να ανιχνευτούν. Ας πούμε πριν λίγο που έκανα αυχενική και χοροπήδαγε, τρελάθηκα από ίδιου τύπου πόνους...

Ευχαριστώ για την πρόσκληση! Θα έρθω στο γκρουπάκι σας!!!!! ΣΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΤΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μις Υάκινθος, χαίρομαι που πάνε όλα καλά!

Εγώ το μωρό το ένιωσα νομίζω λίγο μετά που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο, αλλά όχι όπως το περιγράφεις εσύ. Σίγουρα δεν πονούσα!

Αυτό που λες που γίνεται σαν καρπουζάκι και πονάς, το είπες στο γιατρό σου; Γιατί κι εγώ είχα κάτι τέτοια και χαιρόμουν ότι και καλά μαζεύεται το μωρό σε ένα μέρος, ενώ τελικά ήταν συσπάσεις. Όχι ότι ήταν κάτι το φοβερό, απλά μου συνέστησε να μην κουράζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαριτηρια γιαντην εγκυμοσυνη σου..ευχομαι να πανε ολα καλα..

Συνηθως στην πρωτη εγκυμοσυνη η κοιλια αργει να φανει..καπου στον 4ο -5ο μηνα..αλλα εξαρταται κι απο τον σωματοτυπο..εμενα στον 5ο αρχησε να φαινεται και ξεπεταχτηκε για τα καλα στον 7ο..

Οσο για τις κινησεις γινονται αντιληπτες καπου στην 20η βδομαδα στις πρωτοτοκες..μπορει να το καταλαβεις και κανα δυο βδομαδες πιο πριν..

Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου τωρα γιατι οταν μεγαλωσει πολυ η κοιλια ξεκινουν τα ζορια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αν λύνεται με συμβιβασμό ή με ολοκληρωτική ρήξη της σχέσης. Θα δείξει! Για μένα πια το πολυτιμότερο πλάσμα της ζωής μου βρίσκεται στην κοιλιά μου! Και θα κάνω τα ΠΆΝΤΑ για να είναι εκείνη καλά!
    • Κορίτσι μου καλημέρα καλά έκανες κ πήρες δεύτερη γνώμη κ Εγώ είχα πάρει πριν μείνω εγκυος το πρώτο μωρό αν και τελικά μου είχε πει τα ίδια πράγματα αλλά με άλλο τρόπο π με κέρδισε καλύτερα! Κ τελικά έμεινα στην δεύτερη γιατρο θεωρώ ότι είναι κ το γούρι μου!!   αρχικα θα ήθελα να σε ρωτήσω ποσό ήταν η προλακτινη σου; Είχα κ εγώ κάπου στα 50 κ η ενδοκρινολόγος μ εγραψε ντοστινεξ για 6 μηνες σε περίπτωση π δεν εμένα εγκυος θα έπρεπε να ακολουθούσαμε άλλη μέθοδο πια…αλλά είχαν συμφωνήσει κ οι δυο γιατροί με την αγωγή αυτή  
    • Καλημέρα κορίτσι μου, νομίζω αυτή η μάστιγα με τους γιατρούς που μας χαντακώνουν αντί να μας βοηθούν δεν θα σταματήσει ποτέ! Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω οτι πλέον μπαίνουμε στην διαδικασία είτε για μια 2η γνώμη είτε για ένα ψάξιμο στο ίντερνετ που κάποιες φορές δεν βοηθάει γιατί έχει πολλές πληροφορίες αλλά υπάρχουν οι φορές που είναι πραγματικά άκρως βοηθητικό.
    • @Katiana1987Δυστυχώς συχνά είναι οι δικοί μας άνθρωποι που μας στενοχωρούν και περισσότερο.. εύχομαι να είναι κάτι που λύνεται κορίτσι μου..🌸 
    • Ο ενδοκρινολόγος μου είπε μαξ μέχρι 125 μία ώρα μετά το γεύμα (ιδανικά έως 120) και το πρωί έως 92, μαξ μερικές φορές έως 95. χεχε σύμφωνα με τον γυναικολόγο σου καλά είμαι! εμένα ο γυναικολόγος δε μου είπε κάτι.. θέλω να πάω να τεστάρω το μηχανάκι.. φοβάμαι μην τυχόν δεν μετράει ακριβώς.. μία από αυτές τις μέρες θα πάω στο μικροβιολογικό να μου μετρήσουν το σάκχαρο και στο καπάκι να έχω και την ένδειξη του μετρητή.. πάντως μου είπε να μην το έχω άγχος, όσο βλέπω ότι είναι εντάξει να μετράω και μέρα παρά μέρα.. εγώ βέβαια κάθε τόσο τρυπιέμαι.. εμένα με πειράζει πολύ το ψωμί και το ρύζι.. αν φάω δύο κομματάκια σοκολάτα δεν ανεβαίνει! πάλι καλά! 😄
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...