Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012!Νο3!γεννάμε!!!


Recommended Posts

καλημερα......

πο πο πολλες αποριες βλεπω.....

λοιπον μεχρι να σαραντησουν τα νινακια πρεπει να τους φοραμε μακριμανικο και απο μεσα και εξω....μετα μια χαρα ειναι το κοντομανικο απο μεσα.......τα μπιτζαμακια για μενα ειναι αχρηστα...ποτε δεν τα χρησιμοποιησα.....δηλαδη τι πριν κοιμηθει για βραδυ θα του αλλαζω ρουχα..;;;;λες και ξεχωριζουν τα μωρα τη νυχτα απο την μερα....η κοιμουνται πολλες ωρες την νυχτα....ειναι τελειως πεταμενα λεφτα...

τα ολοσομα μπουφαν βολευουν για τις μανουλες που θα χρησιμοποιουν τα καροτσια για βολτες....εγω ειχα το αμαξι και ποτε δεν τα χρησιμοποιησα παρολο που ειχα.....αλλα αν εχετε σκοπο να βγαινετε βολτουλες θα σας χρειαστει.....βεβαια αν γεννατε φεβρουαριο και μαρτιο σας ειναι παντελως αχρηστο.γιατι μεχρι να σαραντησετε θα εχει ανοιξει λογικα ο καιρος......

απο μεγεθη τα πιο βολικα ειναι τα 0-3....αλλα παιζει ρολο και ποσο θα γεννηθει το μωρακι...πχ αν γεννηθει 2500 τα 0-3 θα του ειναι τεραστια.....πρεπει να γεννηθει πανω απο 3 κιλα για να μην κολυμπανε μεσα......

nan και τι εγινε να γεννηθει 3800 η 4 κιλα;;;;και μενα μου ειχε πει η γιατρος αν επερνε η μικρη ολο το μηνα θα εβγαινε σιγουρα 3700 με 3900....αλλα ποτε δεν την αγχωσε αυτο......

κορινα μικρος ο κυριος ε;;;;;να ξεκουραζεσαι......αλλα αυτο που σου ειπε για πολυ φαι δεν ισχυει....αυτες ειναι αποψεις 100χρονων...του στιλ τρως για 2 τωρα....

εβιτα κοντευεις και εσυ......

κικη με γεια τα πραγματακια σου......για βαλε την ιστοσελιδα.....

εμεις καλα ειμαστε.....η μπεμπουλα χθες ηταν κυρια......κοιμηθηκε στις 10 και ξυπνησε στις 4....ξαναφαγε και κοιμηθηκε αμεσως......ξυπνησε στις 8 και μετα καναμε το μπανακι μας,φαγαμε και κοιμαται ακομα.....φτου φτου....

φιλακιαααααα και περαστικα σε οσες ειναι αρρωστουλες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α!!!!!!!ξεχασα.....

σοφακι πολλοι γιατροι κανουν ντομπλερ στο ιατρειο τους.... ;)

για τα πονακια που λετε ειναι φυσιολογικα σε αυτη τη φαση.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!

Κικη μου πως κοιμηθηκες εχθες? με 'γεια τα ρουχαλακια απο redoute, πραγματι εχει φοβερες προσφορες! Μαριαπαπα νομιζω το μπουφαν προς το παρον για εμας δεν ειναι απαραιτητο αφου αρχικα δεν θα πολυβγαζουμε το μωρο εξω... μετα ισως ειναι καλυτερος ο καιρος ,δεν ξερω... :? Αυτα τα ολοσωμα εξοδου βεβαια φαινονται πολυ βολικα, ισως να παρουμε ενα? Νομιζω παντως πως στο πρωτο παιδι κανουμε πολλες περιττες αγορες γιατι δεν ξερουμε πραγματικα τι χρειαζεται, μονο στην πραξη θα βεβαιωθουμε. Θα παρω κι εγω τοτε κανενα κοντομανικο κορμακι να εχω...

Κορινα ριξε μια ματια εδω, φαινεται ενδιαφερον http://www.spinningbabies.com/baby-positions

Σοφακι ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Κι εμενα θα μου δωσουν καποια ρουχαλακια, περιμενω να δω τι ειναι και μετα με τις εκπτωσεις να παρω τα υπολοιπα.. Αντε καλη αδεια επιτελους!! Να ξεκουραστεις να μεγαλωσει ο μπεμπης!! :)

Μπραβο βρε Μπουρικ κι εγω αυτο πιστευω για τα πιτζαμακια!!.. φτου φτου η μπεμπα μια χαρα!! ευχαριστουμε για τις συμβουλες...

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα Μπουρικ σ ευχαριστω παρα πολυ ηρεμισα τωρα μα λεω κι εγω τι στο καλο μονο εγω κανω ντοπλερ στο ιατρειο......για τα πιτζαμακια σαν να μην εχεις αδικο :roll: Τι καλα που αρχισε να κοιμαται παλι η μικρουλα σου φτου φτου σκορδα γιατι οποτε το σχολιαζουμε αρχιζουν παλι τα γλεντια :lol::lol:

Twiggy m διαβαζα ενα ωραιο αρθρο για το 40ντισμα και τις βολτες πριν ολοκληρωθει, και ελεγε οτι ειναι πολυ καλο να βγαζουμε τα μπεμπακια για οξυγονο εξω και βολτα πριν σαραντισουμε (τοσο για εκεινο οσο και για την ψυχολογια μας ) αλλα εμεις γενναμε μεσα στο καταχειμωνο ρε γαμωτι (παντος κι εγω λεω μηπως αγορασω ενα ολοσωμο μπουφανακι για εξω μπας και θελω να το βγαλω βολτα και εχει καμια καλη μερα!!)

Α ασχετο στο ικα που πηγα για την αδεια ρωτησα τον γυναικολογο και για το βαρος του μπεμπακου που ειναι μικρος ετσι να δω τι θα μου πει και με ρωτησε ποσο ειχα γεννηθει εγω και του ειπα 2500 γιατι τοσο γεννηθηκα και μου λει ε ενταξει τοτε μην ανησυχεις λει συνηθος στα μωρακια παιζει ρολο και το ποσο ειχαν γεννηθει η γονεις του και το ποσο ειμαι φυσικα (επιδη ειμαι σαμιαμιδι και τωρα) χαχαα μου φανηκε αστειο αλλα λετε να στεκει? αν ειναι ετσι σωθηκα.

χμ κατι αλλο που ξεχασα τον πρωτο καιρο πρεπει το στρωμα του μωρου να ειναι μαλακο ή σκληρο τα μπερδεψα οταν αγορασα το στρωμα (που ειναι διπλης λειτουργικοτητας) μου το χαν πει αλλα τωρα ξεχασα τι μου χαν πει , καταραμενο αλτσχαιμερ, :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!

Πάλι τα ίδια χθες βράδυ, μπορώ να πω όμως λίγο καλύτερα....3 με πήρε ο ύπνος και το πρωι ξύπνησα στις 7 δεν με έπαιρνε το μάτι γαρίδα..... με πήρε κατά τις 9 και κοιμήθηκα επιτέλους συνεχόμενα μέχρι τις 12.30 η γαϊδουρα :lol::lol: το ευχαριστήθηκα ΄το πρωϊνό!!!!! Μπουρίκ εγώ πάω μαζί με την μπουμπού σου στον ύπνο ;):lol::lol: μια είμαστε ήρεμες μια 'εχουμε γκρίνια :roll:http://www.laredoute.gr/collection-ΠΑΙΔΙ-Μωρά.aspx?collectionID=8695&topLevel=21 αυτό είναι το σιτε εσύ θα βρεις και ωραία πράγματα και για τα άλλα παιδάκια!!! ;)

TWIGGY και Μαρία εγώ έχω μπουφανάκια φόρμες εξόδου και η αλήθεια είναι ότι συνήθως κάθε χρόνο Φεβρουάρη και Μάρτη κάνει ψωφόκρυο και πέρσυ αρχές Μαρτίου είχε πέσει χιόνι.....

Σοφούλι ο μπέμπης θα βγει κομψούλης!!!!! μην αγχώνεσαι μια χαρά, μπορεί όντως να πέζει ρόλο και η κληρονομικότητα, αφού είναι η μανούλα κομψή και θα βγει και το αντράκι σου έτσι ;) άντε από αύριο επιτέλους άδεια, να ξεκουραστείς τώρα ε?

Θα μπω και αργότερα να σας πω πως πήγαν τα ψώνια, πάω να ετοιμαστώ να πάμε jumbo!!!!

Φιλάκια προς το παρόν.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Τι κανετε?Εμεις χθες ειχαμε συναντηση με τη μαια και μας ειπε πολλα ενδιαφεροντα για τον τοκετο,αναπνοες,εξωθησεις,τα πονακια κτλ...αγχωθηκα λιγακι για οταν θα ερθει η ωρα :roll:

Παντως τα πονακια του τοκετου ειναι τακτικα,κρατουν 45sec και 5min σταματουν και ξανα το ιδιο για πολλη ωρα,μας ειπε να εχουμε και υποθετα buscopan και αν το παρουμε και μετα απο μια ωρα εξακολουθουν τα πονακια στον ιδιο ρυθμο τοτε ειναι πονοι της γεννας,αλλιως δε δινουμε βαση!Σημερα εχουμε αλλη μια συναντηση να μας πει λιγα ακομα για τον τοκετο και για το θηλασμο και φροντιδα του μωρου!Μετα σκεφτομαι να παμε να παρουμε καροτσι και καθισμα αυτοκινητου,για το stokke λεμε,θα παμε να το δουμε και απο κοντα και αν μας αρεσει θα το παρουμε!Εσωρουχακια και φορμακια και εγω εχω παρει 0-3 και περισσοτερα 3-6!

Πο πο μη μιλατε για ξινιλες και καουρες γιατι νερο πινω και δε μπορω να το χωνεψω....δε ξερω τι θα κανουμε μεχρι το τελος! :shock:

Φιλακιααα σε ολες και καλα ψωνια!!! [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια ευχαριστώ πολυ για τα περαστικά. Περασα ενα δύσκολο βράδυ κ ακόμα ταλαιπωρούμε με τον βήχα :( .. Ευτυχώς η μαιμουδίτσα μου είναι μια χαρούλα!

Για τις φόρμες εξόδου, εγω στην μικρή ειχα παρει 2, νομίζω όμως οτι τελικα μια είναι υπερ-αρκετη. Ειχα γεννήσει 10 Μαρτίου κ μετά απο 15-20 μερες αρχισαμε βολτούλες εντατικά κ οι φορμούλες την κρατούσαν ζεστή. Μπουφανάκι επίσης μας βολευε πολυ γιατι το φοραγαμε πολυ πιο εύκολα. Το μονο που εχω μετανιώσει είναι οτι τις ειχα παρει κ τις 2 ροζ κτλ κ παρόλο που είναι σαν καινούργιες κ πανέμορφες δεν μπορω να της βάλω τώρα. Στερνή μου γνώση να σε ειχα πρώτα..

κικι μου καλα ψωνια!

Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι πολυ πως θα αφήσουμε την Νεφελίτσα μας για 5 μερες οταν παμε να γεννήσουμε..ουφ ουφ. Μεχρι 2 ημέρες την εχουμε αφήσει το περισσότερο, το καλοκαιρι που πηγαμε Λευκάδα.. Θα μου λειψει πολυ το μωρο μου ουφ ουφ.

καλη μερα να έχουμε ολες οι κοιλούμπες!!!

βαζω κ μια φωτο απο τις αγάπες τις ζωης μου, την μικρή μαιμου κ τον μπαμπάκα μας που αφηνε μουσι για να ντυθει αγιος Βασίλης :lol: , καλη χρονιά και πάλι!!!

IMG_20111219_141434.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθρωπακι πολυ ωραια η φωτο σας!!! παντα τετοιες χαρουμενες στιγμες να εχετε...!

τι καλο μωρακι που ειναι η μπεμπε σου μπουρικ...! βαλε μας στην κλειστει ομαδα καμια φωτο να την δουμε αν θελεις...!

ελινακι το stokke ειναι πολυ ακριβο και δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια! το μονο θετικο ειναι που το παιδι ειναι ψηλα! ψαξε να δεις εμπειριες γονιων που το εχουν. ειχα παει να το δω και εγω και ειχε 800 ευρω και δεν ειναι και για νεογεννητο! επρεπε να παρουμε και το πορτ μπεμπε. για εμενα δεν αξιζει τα λεφτα του!

κικη ταλαιπωρησε πολυ με τον υπνο ε? ο γιατρος σου δεν εχει καμια συμβουλη?

σοφακι και κομψος και δεν θα σε ταλαιπωρησει... καλη αδεια να εχεις...ωρα για ξεκουραση!!!! :D

εχει πολυ ωραια μερα σημερα! πηγα για περπατημα στην παραλια και καφεδακι, και εκατσα στον ηλιο και το ευχαριστηθηκαμε μαμα και μπεμπης!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζενουλα τι ωραια φωτο !! παντα τετοια , καλα αφηνε μουσι και μετα τι θα κανε θα το βαφε και ασπρο? :lol::lol::lol: αστειευομαι, θα της λειψετε και θα σας λειψει η μικρουλα ναι σιγουρα αλλα οταν θα της φερεται το αδερφακι ουυυυυ θ αποτρελαθει απο την χαρα της. ειναι μια ζουζουνα αυτή!!

Κικκι καλα ψωνια !! Μαρακι μου ναι επιτελους ξεκουραση κι ευχομαι ο μπεμπακος να μην ειναι και τοσο κομψος κι ας με ταλαιπωρησει δεν θελω σε καμια περιπτωση να μεινει μεσα αν δεν βγει με καλο βαρος.... :cry: και η βολτουλα στην παραλια σουπερ !! αφου δεν κρυωνεις παλι καλα εγω τουρτουριζω ειμαι κρυουλιαρα......

κι εγω που ρωτησα τον γιατρο για ξυνιλες τιποτα κανενα γιατροσοφι μονο μικροτερα και συχνοτερα γευματα και οχι ξαπλα αμεσως μετα το φαι μου πε κι αν δουμε οτι ειμαι πολυ χαλια κανα χαπακι απο τα γνωστα, παντως και το παστελι που δοκιμασα τιποτα δεν μου εκανε δεν βοηθαει την περιπτωση μου :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοφακι αν βγει στην ωρα του και μικρος να ειναι δεν νομιζω να εχει προβλημα! οσο για το κρυο γενικα εχω εξαψης! το πρωι ημουν με ανοιξιατικη μπλουζα φαντασου! (και το μπουφαν στο χερι για παν ενδεχόμενο)

εψαξα λιγο και ειδα οτι πολλες κοπελες εχουν ξεπερασει τις καουρες με ξινομηλα η με μαγειρικη σοδα! τα εχετε δοκιμασει οσες εχετε θεμα με τις καουρες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια καλησπέρα και από εμένα κορίτσια!

Τι κάνουν οι κοιλίτσες σας; Σε λίγες μέρες θα έχουμε μαζικές γεννήσεις! Δε θα σας προλαβαίνουμε! Η μια μετά την άλλη είστε όλες βρε! Με το καλό ρε κορίτσια!

Για τη θέση του μωρού που είπε κάποια (δε θυμάμαι ποια) οτι γύρισε να μην ανησυχεί. Εμένα στην 35η εβδομάδα Δευτέρα γύρισε με το κεφαλάκι πάνω και Πέμπτη ξαναγύρισε προς τα κάτω. Και εγώ δε το πίστευα ότι μπορούν να γυρίσουν έτσι εύκολα τις τελευταίες εβδομάδες.

Για τα ρουχάκια εμείς φοράμε τα 0-3. Κάποια μας επιπλέουν λίγο, βάζουμε τα 2 πόδια σε ένα μπατζάκι, χάνουμε λίγο τα χέρια μας αλλά φαντάζομαι πολύ σύντομα θα αρχίσουμε να τα γεμίζουμε. Στα εσωτερικά κορμάκια συνήθως φοράμε μακρυμάνικα όταν της φοράω βαμβακερό εξωτερικό φορμάκι. Όταν όμως της φοράω βελουτέ φορμάκι, της βάζω κοντομάνικο γιατί νομίζω με το μακρυμάνικο ανάβει και ζεστένεται. Τα εσωτερικά κορμάκια έχω πάρει και τα 00 και 3. Τα 00 μας είναι ίσα ίσα και τα 3 μας είναι λίγο μεγάλα. Αντί για φόρμα εξόδου εγώ είχα πάρει μια κουβερτούλα της wallaboo http://www.mypetitboutique.eu/index.php?target=products&product_id=29809 που έχει υποδοχή για να μπαίνει η ζωνούλα από το καρεκλάκι αυτοκινήτου ή του καροτσιού. Με αυτήν βγήκαμε από το νοσοκομείο και ενώ είχε ψοφόκρυο η μικρή δεν κατάλαβε τίποτα. Προχθές ο κουνιάδος μου μας φέρανε μια κλασική φόρμα εξόδου με χεράκια και ποδαράκια αλλά είναι για 6 μηνών και δε ξέρω αν θα προλάβουμε να την φορέσουμε. Τώρα είναι τεράστια. Η πεθερά μου επιμένει να της τη βάλω όταν θα σαραντήσει για να την δούνε γιατί αλλιώς θα παρεξηγηθούν. Ε σόρι αλλά χεσ...κα αν θα παρεξηγηθούν. Το μωρό τώρα είναι μια σταλίτσα, πως θα την δέσω στο καρεκλάκι της με αυτή τη τεράστια φόρμα. Θα πάθει ασφυξία το καημένο!

Τα νέα της μικρής μας πάνω κάτω τα ίδια. Την ημέρα είναι τόσο ήσυχη και κοιμάται τόσο πολύ (4-5 ώρες) που κάποιες στιγμές ανησυχώ. Ξεχνάω ότι έχω μωρό! Πάω από πάνω της και βλέπω αν αναπνέει! Το βράδυ είναι ένα άλλο παιδί. Όχι ότι κλαίει ιδιαίτερα αλλά είναι συνεχώς ανήσυχη και κολλημένη πάνω στο στήθος μου. Όλη την ώρα νιαουρίζει με ένα παράπονο και μόλις την βάλω στο στήθος παίρνει μια έκφραση απόλυτης ευτυχίας. Δεν κοιμάται πολύ το βράδυ, το πολύ ένα δίωρο, αλλά μέχρι στιγμής δε με πειράζει γιατί έχω αλλάξει και εγώ τα ωράρια μου και κοιμάμαι μαζί της τα πρωινά οπότε αντέχω. Είναι όμως απόλαυση έστω και στις 4 τα ξημερώματα, να την έχω αγκαλιά και να χαϊδεύω τα μαλάκια της και αυτή ασυναίσθητα να χαμογελάει. Αχ είμαι χαζομαμά εντελώς!

Να ρωτήσω λίγο της δευτερομανούλες; Είναι λίγο αηδία η ερώτηση αλλά πλέον πρέπει να αναλύουμε το κάθε τι. Χθες το βράδυ η μικρή είχε αρκετή βλέννα στα κακάκια της, αλλά από χρώμα είμασταν μια χαρά, μουσταρδί, αφού θηλάζω. Ξέρετε τι σημαίνει; Παλαιότερα είχα διαβάσει κάτι για αυτό αλλά δε θυμάμαι τι και που το βρήκα.

Σας αφήνω γιατί αρχίζει το νιαούρισμα απο ότι φαίνεται. Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστουμε Μαντι για τη βοηθεια!! φιλια στο μελομακαρονακι που σου 'χει παρει τα μυαλα!! :):) οσο για τα κακακια για ριξε μια ματια εδω http://www.babycenter.com/baby-poop-photos

Σοφακι μια χαρα κι εμενα η γιατρος μου ειχε πει οτι κανουμε μωρα στο βαρος περιπου που ειχαμε και εμεις οταν γεννηθηκαμε (εκτος ειδικων περιπτωσεων) οποτε μην ανησυχεις!

Μαριαπαπα τι ωραια οι βολτες στη θαλασσα.. απολαυσε τες και μετα μαζι με τον μπεμπη θα γινει χαμος στην παραλια!! ;)

Ανθρωπακι φοβερη η φωτο, μπραβο που ειστε καλυτερα..

Ελινουλινι καλα ψωνια κι εγω για το στοκκε εχω ακουσει οτι ειναι πανακριβο χωρις λογο...

Κικη καλο τζαμπο κι εγω λεω να παω την αλλη βδομαδα..

πολλα φιλια, εγω σημερα θα βγω σε γενεθλια φιλης!απο μπαρακια καλα παμε ;) οσο αντεχω βεβαια με την καπνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα πτώμα, αααα δεν έχω καθόλου αντοχές πλέον.....

Το σκάσαμε το 100ρικο στα jumbo, πωπω πως φεύγουν έτσι.......

Πήρα σελτεδάκια για τις κούνιες με λάστιχο για τα στρώματα, σελτεδάκια απλά, λαβέτες, 2 πιπίλες να υπάρχουν μήπως τελικά χρειαστούν, νυχοκόπτη, κάτι μικροπραγματάκια, πήρα και 2 σφηνάκια......

Να μας πουν και η δευτερομανούλες αν τα βάζουν στο σφηνάκι ή τα πήρα τζάμπα?

Επίσης είχε ένα ωραίο καλάθι για τα άπλυτα και το πήρα να το βάλω δίπλα στην αλλαξιέρα και μια βάση ασφαλείας για το μπάνιο όταν το βάζεις στην μπανιέρα, πολύ βολικό το είδα στην κουμπάρα μου όταν μπανιο την μπουμπού της......

Να ρωτήσω βρε κορίτσια , το είχαμε συζητήσει πάλι και δεν θυμάμαι τι είχατε πει, βάση για την κουνουπιέρα από που πήρατε? δεν βρήκα στα jumbo..... και επίσης δεν έχω βρει ακόμα στρωματάκι πλαστικό για την αλλαξιέρα..... άντε σιγά σιγά να τελειώνουμε..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Μαρία ζηλευω, τι τυχερή που είσαι που έχεις κοντά την θάλασσα και εγώ κάθε μέρα β΄'ολτα θα έκανα, σε ηρεμή πραγματικά!!!!! Για τις καούρες δυστυχώς όπως τα λέει η Σοφούλα, δεν βοηθάνε και πολλά, μόνο υπομονή..... ξυνόμηλα και γάλα που λένε εμένα με πειράζουν γιατί έχω ευερέθιστο έντερο...... :?

Ανθρωπάκι η μαϊμουδίτσα σκέτη γλύκα, πάντα τέτοια και του χρόνου τα Χριστούγεννα στο ίδιο δέντρο οι τέσσερις σας!!!!!

Manti φτου φτου η μπεμπούλα, μια χαρά το αγγελουδάκι σου!!!!! κάτι παρόμοιο έχω πάρει και εγώ για το καρότσι είναι κουβερτούλα και κλείνει με φερμουάρ και κουμπάκια και γλινεται σαν υπνόσακος για το καρότσι!!!! Άρχισαν τα χαζά τις πεθεράς? άντε μωρέ ...άμα δεν σου αρέσει μην της φοράς δεν παν να ξυνίσουν όσο θέλουν..... η δικιά μου πήρε 2 εισώρουχα από τα jumbo i love daddy ε και εγώ για σπάσιμο πήρα i love mummy, όταν θα έρχεται θα τους τα φοράω μέχρι να λιώσουν...... :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε βρε Κικη μια απο τα ιδια! Λεω να παω στα μαγαζια και τα φτυνω στο πρωτο μισαωρο! :oops:

Λοιπον στρωματακι για την αλλαξιερα εχει σχεδον σε ολα (ειπαν θα φερουν και στο motherbaby otαν πηγα ειχα τελειωσει) αλλα δεν ειναι και πολυ κομψα αυτα που εχω δει γενικα...Εμας τελικα μας εδωσε ενα ο κουνιαδος και εψαχνα για καλυμα , οποτε βρηκα στα πρεναταλ (εχει σε πολλα χρωματα) οπου εχουν και μονοχρωμα στρωματα... δες εδω http://prenatal.s3.amazonaws.com/catalo ... index.html, σελ. 36,37

Με τη βαση της κουνουπιερας δεν εχω βγαλει ακρη.. Κι εγω νομιζα οτι θα εχει στα τζαμπο για πιο φθηνα. Εχει στα Λητω σιγουρα http://www.letoshop.gr/?pID=39&ct=1080104&la=1 μαλλον απο εκει θα παρω (ευτυχως 'κονομησαμε την κουνουπιερα! ;) )

Αυτη τη βαση που λες για τη λεκανιτσα την ειδα κι εγω και φαινεται πολυ καλη! Βεβαια μετα ειδα κατι μπανιερες (οχι ομως στα τζαμπο νομιζω) που εχουν τετοια βαση ενσωματωμενη για να μην σου γλιστραει το μωρο, οποτε ισως συμφερει..

Επισης με τα φορμακια εχω προβληματιστει.. δεν ξερω απο που να παρω ετσι μαζικα για αρχη... στο mαrks n spenser Που πηρα κορμακια δεν ειχε, ισως παραγγειλω απο νετ..

αυτα.. αντε να τελειωνουμε με τα ψωνια ειναι λιγο αγχωτικα... φιλουμπες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy ευχαριστώ για τα σιτε!!!!!΄όντως είναι πολλά..... όπως πέρναγα έξω από τα mothercare έλεγε -40% και στις 15 Ιανουαρίου αρχίζουν και οι εκπτώσεις......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια γεια και απο εμένα ειμαι πτώμα!!!! Πηγαμε αθήνα σήμερα στο εκπτωτικό χωριό στα Σπάτα, στα ικεα στο factory san παλαβοι γυρίζαμε. καναμε τα ψωνάκια μας πηρα απο το ικεα ενα ομορφο φωτιστικο τοιχου φεγγαρακι να το αναβω το βραδυ οταν θα αλλαζω τον μπεμπη η Κικη μου εδωσε την ιδεα που αγορασε κατι παρόμοιο απο το ικεα, ψωνισα και πανούλες και στρωματάκι αλλαξιέρας και πανακια για την αλαξιέρα και μια κουβερτούλα ολα πολυ χαριτωμένα.

Μπουρικ δεν με ανγχωνει η γιατρός για το βάρος του μωρού πλάκα κανουμε για τον μικρό βουδα ετσι τον ονομασε ο αντρας μου απλα εγω ανγχωνομαι λιγακι για τον τοκετό.

Παω να ξαπλώσω κορίτσια γιατί μου κλεινουν τα ματια μου σας φιλώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μεγεια κικη μου τα πραγματακια!!! βαση και εγω δεν ειχα βρει στα τζαμπο οταν ειχα κοιταξει! αλλα ουτως η αλλως κουνουπιερα δεν εχω παρει ακομα! αν μου χρειαστει θα παρω το καλοκαιρι...! να πας να της φτιαξεις της πεθερουλας εσωρουχακι να λεει i love grandma :lol::lol::lol: θα σε λατρεψει μετα!!! :lol:

μαντι μου πολυ ωραια μου φαινεται αυτη η κουβερτουλα... κανει για ολα τα καρεκλακια? εσυ ποιο εχεις? κανει και για το καροτσι? και δεν πας να την αλλαξεις την φορμα! πες οτι 6 μηνων το μωρακι θα ειναι το καλοκαιρι και για να μην παει χαμενο παρε κατι αλλο! δεν λεει να του το βαλεις τωρα και να το χασεις εκει μεσα...!

ναν πως την παλεψες σε ολα αυτα????? :shock: πρεπει να σερνεσαι τωρα...! μεγεια τα πραγματακια!!!

ναι κοριτσια εχουν αρχισει εκπτωσεις!!! οτι δεν εχουμε αγορασει ακομα ειναι ευκαιρια τωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο αντοχές ΝΑΝ, εγώ σε ένα jumbo πήγα και τα έπαιξα :? που να έκανα και ταξίδι από Κόρινθο και σε τόσα καταστήματα...... μια χαρά σε βρήσκω!!!!! άντε με γεια τα πραγματάκια και το φωτιστικό σούπερ θα δεις θα το ευχαριστηθείς!!!!!

Το στρωματάκι για την αλλαξιέρα πόσο το είχε στο ΙΚΕΑ?

Μαρία και εγώ προς το παρόν που θα τα έχω στο δωμάτιο δεν θα την χρειαστώ την βάση, αλλά έχω κουνουπιέρες από τις προίκες, βέβαια είναι σαν κουρτίνα όχι το διχτάκυ και δεν ξέρω αν θα με βολέψουν ή αν θα χρειαστεί να πάρω άλλες και αυτές να τις έχω για ομορφιά..... αυτή η βάση που μου έστειλε η twiggy στα ΛΗΤΩ έχει περίπου 17 ευρώ καλή φαίνεται.....

Ναι σιγά μην τις κάνω την χάρη και πάρω και φορμάκια με i love grandma αν έπαιρνα θα έγραφα i love cow =))=)) στάζει μέλι το στόμα μου :lol::lol:

Μάντι έχει δίκιο η Μαρία να πας να το αλλάξεις αφού δεν θα σε βολέψει γιατί να πάει χαμένο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου και Χρόνια Πολλά. Ευχομαι σήμερα να δώσει φώτηση ο ύψηστος στους εχοντες και κατέχοντες γιατί άκουσα κάτι για κόψιμο δώρων και περικοπή μισθών και στον ιδιωτικό τομέα και τα έχω πάρει στο κρανίο :evil::evil: . Τι θα απογίνουμε;; Νομίζω πως για την Ελλάδα θα έρθει πολύ νωρίτερα η συντέλια του κόσμου των ΙΝΚΑΣ. Εμάς κοιτάζανε όταν έγραφαν το ημερολόγιό τους;; Εχω συγχιστεί πρωι πρωι :evil::evil: .

Κατα τα άλλα τι κάνετε;; Δεν εγραψα καθόλου εχθες αλλά σας διάβασα.

ΝΑΝ μου μην αγχώνεσαι για τον τοκετό. Τον γιο μου τον γέννησα 3960!!! Με 3 εξωθήσεις βγήκε. Γέννησα πολύ εύκολα. Όλα καλά θα πάνε. Άντε γεννάμε και την ίδια μέρα. Θα κοιλοπονάω και θα σκέφτομαι εσένα που θα είσαι στην ίδια κατάσταση :lol::lol: . Είναι και τα δεύτερα μωράκια μας, θα βγουν πολύ πιο εύκολα ;););) .

Ψώνια ακούω κορίτσια. Μεγειά τα πραγματάκια!!!! Εγώ από βδομάδα θα πάω να ρίξω μια ματιά στα jumbo, mothercare και Λητω, να πάρω μια ιδέα από τιμές και το Σάββατο θα πάω στο motherbaby να δω τι με συμφέρει να πάρω κι από κει. Θέλω και το μαξιλάρι θηλασμού. Εσεις που βρίκατε πιο φθηνά; Στα jumbo υποθέτω εε;;

Σήμερα θα παραγγείλω και pambers από το ιντερνετ απο το εξωτερικό. Ψώνησε από εκει τις προάλλες η συνυφάδα μου, της τα φέρανε και είναι πολύ ευχαριστημένη. Θα κοιτάξω και αν έχει μπιμπερο της AVENT γιατί εδώ τα έχουν λίγο τσιμπιμένα :shock: .

Φιλάκια σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες!! Αχ Φλωριανα μου καλα τα λες.. Ας τους φωτισει ο θεος κι εμας μαζι να δουμε που θα παει αυτη η κατασταση... Φοβαμαι οτι ακομα δεν εχουμε δει τιποτα ομως.. :( Εχε χαρη που ειμαστε σε αυτον τον κοσμο της γκαστροπαπαρουνας... και απωθουμε ο,τι αρνητικο προς το παρον..

Ναν βρε θηριο πραγματι τρελη βολτα!! Μπραβο σου! Ειστε πια ετοιμοι για ολα ε? Αντε να χαλαρωσεις και μην αγχωνεσαι για τον τοκετο, καλα θα παει.. Εχω ακουσει οτι τα μεγαλα μωρα βγαινουν πιο ευκολα λογω βαρυτητας :P

Μαριαπαπα καλα τα λες, καποια μαγαζια εχουν αρχισει εκπτωσεις και απο τις 15-16 ξεκινανε επισημα ,οτε ας κρατηθουμε μεχρι τοτε γιατι εχουν μαζευτει αρκετα εξοδα... Να επωφεληθουμε!

Καλα Κικη τελειο το "i love cow" , δεν υπαρχεις!!!! :P:lol: τΙ ΦΟΒΕΡΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!Το στρωματακι του ΙΚΕΑ θυμαμαι οτι ειναι αρκετα φθηνο, λιγο πιο μικρο ομως απο αυτα που κυκλοφορουν (και πιο χαριτωμενο) και αν δεν κανω λαθος ειναι καπως σαν φουσκωτο και ελαφρυ , οποτε βαζεις καλυμα... Αν παω ΙΚΕΑ πριν απο εσας θα το τσεκαρω και θα σου πω.. Εμας υπαρχει περιπτωση να μην κανει η κουνια που μας εδωσαν γιατι δεν βρισκουμε τις βιδες που ειχε και δεν μπορουμε να τη στησουμε, ο αντρας μου φοβαται να κανει δικο του στησιμο πατεντα.. Οποτε λεω και δεν παιρνουμε μια απο το ΙΚΕΑ να τελειωνουμε!!? Εσεις ποια πηρατε?

Αυτα προς το παρον, χουζουρι σημερα και μαγειρεμα... πολλα φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοιλιτσες!!!

Τι κανετε?Εμεις σημερα λεμε μια που καθετε και ο αντρας μου,να αρχισουμε το ξεστολισμα... :? Εχει και χαλια καιρο,δεν το βλεπω για βολτιτσα!Τελικα χθες μετα τη συναντηση με τη μαια πηγαμε απο την alouette και ειδαμε το καροτσι της stokke,κοριτσια μας αρεσε παρα πολυ,ειναι ψηλα το μωρο και εχει πολλες επιπλεον ρυθμισεις,το παραγγειλαμε σε μπεζ,μαζι με το καθισμα αυτο\του της Besafe που εχω ακουσει τα καλυτερα,που προσαρμοζεται και στο καροτσι και ειναι απο 0-12 μηνων,την τσαντα για ψωνια και την ομπρελα!Απο τιμη αρκετα ακριβα πηγε στο συνολο αλλα μου το κανει δωρο η γιαγια μου!!! :D:D:D Διαφερει πολυ απο αλλα καροτσια που ειδα και το ερωτευτηκαμε με τον αντρα μου! :lol:

Εσεις τι θα κανετε σημερα?

Φιλακιααα σε ολες!!! :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημερούδια. Ειπα να μπω να πω ενα χρονια πολλά μιας και μετά θα φύγουμε.

Κική εσυ ρωτησες για στρωματάκι αλλαξιερας? Το ειχε 8 ευρώ και άλλα 8 οι πανουλες που τους περνας. Στον γιο μου ειχα δωσει ενα 25ρι νομιζω αλλά δεν το εχω κρατήσει.

Φλωριαννα τα παμπερς θα τα παραγγειλεις απο το σιτε που σας ειχα πει παλιά ή απο άλλο?. Ειμαι και εγω να παραγγειλω να μην παραγγειλω γιατι φοβαμαι την ποιότητα. Πες μου σε παρακαλώ να παραγγειλω μεσα στην εβδομάδα αφου εμειναν ευχαριστημενοι. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsakia!!!elinouli to ekana k egw to eglima k pira to stokke!!!teleio einai alla ontws panakrivo!!!!xalali!kaname k emeis mia ipervoli!!!fantazomai sto deutero d tha pairnoume tipota!!!feugoume gia voltoula koritsaka opote tha ksanampw mya gia neakia!!babylino apo po eipate na parageiloume??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Εύχομαι μια τεράστια χοριακη!!! Πιστεύω ότι λόγω φαρμάκων δεν μπορούμε να έχουμε συμπτώματα στο μυαλό μας.. οκ πρήξιμο σε κοιλιά, στήθος κ ενοχλήσεις στη μήτρα είναι φυσιολογικό λόγω προγεστερονης. Εμένα μετά την 6η εβδομάδα ξεκίνησαν τα συμπτώματα. Το μόνο που είχα ήταν 3 μερες πριν τη χοριακη είχα λίγα καφέ στο σκούπισμα που λογικά ήταν το αιματακι εμφύτευσης.  Εύχομαι ότι καλύτερο !! 
    • Σε μια εβδομάδα πρέπει να κάνω αιματολογικές! Για να δούμε 😀
    • Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!!! ❤️❤️❤️ Σευχαριστω πολύ για την ευχή!!! ❤️
    • Καλή επιτυχία κορίτσι μου! ❤️Όλα έχουν ξανασυμβεί. Μην σκέφτεσαι με πιθανότητες, μην ψάχνεις για συμπτώματα. Η δική σου περίπτωση, όπως και κάθε άλλη είναι ξεχωριστή. Εγώ δεν είχα καθόλου συμπτώματα και πήγε καλά, άλλες κοπέλες αναφερουν πόνους περιόδου. Πότε θα κάνεις χοριακή; Καλά αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά!
    • Κι εμένα κορίτσια ο άντρας μου 2 μέτρα και γεροδεμένος είναι αλλά εγώ είμαι μινιόν, 1,63 με το ζόρι και πολύ αδύνατη! Ελπίζω να μοιάσει στον πατέρα του 😀 καλά εννοείται αστειεύομαι! Προτιμώ να βγει όμορφος 😀 αστειεύομαι και πάλι! Να έχει υγεία και να είναι μυαλωμένος, αυτό θέλω και γι' αυτό θα προσπαθήσω!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...