Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!


deppa

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουρια στο φορουμ και επειδη βλεπω πως ειστε ολες κατατοπισμενες θα ηθελα να βοηθησετε κι εμενα.12/11 ηταν η τελευται περιοδος 14η μερα πηγα για υπερυχογραφημα ο γυναικολογος μου ειπε οτι εχω ωοθυλακιο 13 χιλ και ενδομητριο 8 χιλ και μου ειπε να ξανακανω υπερυχο σημερα 18η μερα πηγα λοιπον και μου ειπε οτι το ωθυλακιο που ειχα εξαφανιστηκε και οτι δεν πιστευει πωσ εγινε ωοθυλακιορυξια.Εγω πανικοβληθηκα που πηγε δηλαδη μεσα σε 3 ημερες?εαν εγινε ωοθυλακιορυξια δεν μπορει να το δει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και καλως μας ηρθες.....

εφοσον ηταν 13χιλ πολυ πιθανο μεσα σε τρεις μερες να εγινε η ωορεξια.....ειχατε καποια επαφη;;;;δεν αισθανθηκες κατι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην ευχαριστω που μου απαντησες.επαφη ειχαμε την Δευτερα μακαρι να εγινε γιατι ο γιατροσ μου ειπε πωσ μαλλον απορροφηθηκε ηταν λιγες οι μερες για να γινει.το μονο που ειδα ηταν εκκριση μιας βλεννας ηταν κολλωδη και πολυ ''πηχτη''γενικα δεν εχω συμπτωματα γιατι μεχρι πριν λιγους μηνες επαιρνα αντισσυληπτικα για πολυκυστικες.λες αυτο να ηταν συμπτωμα ωορηξιας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην ευχαριστω που μου απαντησες.επαφη ειχαμε την Δευτερα μακαρι να εγινε γιατι ο γιατροσ μου ειπε πωσ μαλλον απορροφηθηκε ηταν λιγες οι μερες για να γινει.το μονο που ειδα ηταν εκκριση μιας βλεννας ηταν κολλωδη και πολυ ''πηχτη''γενικα δεν εχω συμπτωματα γιατι μεχρι πριν λιγους μηνες επαιρνα αντισσυληπτικα για πολυκυστικες.λες αυτο να ηταν συμπτωμα ωορηξιας?

Καταρχήν καλώσήρθες στην παρέα μας! Κι εγώ καινούρια είμαι! :)

Μην πανικοβάλλεσαι! Τίποτα δεν αποκλείεται.

Πάντως, ένας καλός τρόπος να καταλάβαινεις αν έχεις ωορρηξία είναι η μέτρηση της θερμοκρασίας σου κάθε πρωί πριν σηκωθείς. Όταν συμβαίνει η ωορρηξία πέφτει λίγο πιο χαμηλά η θερμοκρασία για λίγο. Και αφού γίνει η ωορρηξία τότε ανέβαίνει συνήθως λίγο πιο πάνω από το 37. Όταν ανέβει η θερμοκρασία είναι ένδειξη ότι έχει γίνει ήδη η ωορρηξία. Αυτό συμβαίνει εξαιτίας της προγεστερόνης. Συμβάινει όμως κάποιο μήνα να μην γίνει η ωορρηξία. Δεν σημαίνει ότι συμβαίνει κατι κακό. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. ΜΙα καλή ένδειξη ωορρηξίας επίσης είναι όταν τα κολπικά υγρά αλλάζουν όψη. Γίνονται διάφανα όπως το ασπράδι του ωμού αυγού και είναι "ελαστικά".

Διαπίστωσες κάτι από αυτά που σου ανέφερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!γενικα δεν εχω συμπτωματα οτν γινεται ωορρηξια ισως γιατι μεχρι πριν λιγους μηνες επαιρνα αντισσηληπτικα δεν ξερω.αυτο το μηνα ομως πηγα για υπερυχο την 14η μερα ο γιατρος μου ειπε πως το ενα ωοθυλακιο που θα μπορουσε να κανει ηταν 13 χιλ και μου ειπε να ξαναπαω την 18η μεσα σε αυτες της 3 ημερες εγω ειδα βλεννα πολυ μικρη ποσοτητα αλλα ηταν ακριβως οπως την περιγραφεις βεβαια αυτος στον υπερυχο την 18η μερα δεν το ειδε το συγκεκριμενο αρα μου ειπε απορροφηθηκε.εχθες πηρα τηλ και μια γνωστη μου γυναικολογο η οποια μου ειπε οτι μαλλον εγινε ριξη και πιστευει πως ηταν πολυ μικρο το διαστημα για να απορροφηθει και να εξαφανιστει και επισσης μου ειπε την 21η μερα να κανω εξεταση προγεστερονης γιατι ισως χρειαστει να παρω ντουφεστον.εσεις τι λετε για ολα αυτα?ποιον απο τουσ 2 ν ακουσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω, δεν είναι άσχημη ιδέα. Μια εξέταση προγεστερόνης θα ήταν αρκετά σαφής. Υπάρχει εξέταση αίματος στην οποία ανιχνεύεις την προγεστερόνη. Τα επίπεδα προγεστερόνης που θα βρεθούν στα αποτελέσματα θα δώσει απάντηση για το αν είχες ωορρηξία τελικά.. Αυτό δεν είναι το πρόβλημα; Το αν τελικά είχες ωορρηξία. Σωστά δεν έχω καταλάβει; :roll:

Τώρα δεν ξέρω αν αυτή την εξέταση που πρότεινε η δεύτερη γυναικολόγος είναι η ίδια με αυτή που σου λέω εγώ. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να την κάνεις. Να σου φύγει και το αγχος. Συζήτησε περισσότερο μαζί της.

Ο κύκλος σου πως είναι γενικά; Σταθερός ή μπερδεγουέη που λένε; :shock:

Ερώτηση: Τί είναι το ντουφεστον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ντουφεστον ειναι φαρμακο προγεστερονης και το παιρνεις για να σου την ανεβασει.ο κυκλος μου εδω και 4 μηνες ειναι χαλια 38 35 ουτε κ ο ιδιος ξερει....την εξεταση μου ειπε να την κανω γιατι ωορηξια μπορει να εγινε αλλα δεν ειχα καλο ενδομητριο και με την προγεστερονη αυξανεται το ενδομητριο και βοηθα στην εμφυτευση.αλλα απ οτι εχω καταλαβει δειχνει και αν εγινε ωοθυλακιορρηξια.πολυ αγχος και καθολου υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ντουφεστον ειναι φαρμακο προγεστερονης και το παιρνεις για να σου την ανεβασει.ο κυκλος μου εδω και 4 μηνες ειναι χαλια 38 35 ουτε κ ο ιδιος ξερει....την εξεταση μου ειπε να την κανω γιατι ωορηξια μπορει να εγινε αλλα δεν ειχα καλο ενδομητριο και με την προγεστερονη αυξανεται το ενδομητριο και βοηθα στην εμφυτευση.αλλα απ οτι εχω καταλαβει δειχνει και αν εγινε ωοθυλακιορρηξια.πολυ αγχος και καθολου υπομονη.

Οκ, αφού σου το είπε κάνε την εξέταση. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Ίσα-ίσα.. Ευκαρία να δεις και τις γίνεται! ;)

Μην αγχώνεσαι, δεν βγαίνει τίποτα έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...