Μετάβαση σε περιεχόμενο

κρεμα για ραγαδες στην εγκυμοσυνη!


Recommended Posts

κοριτσια χρησιμοποιειται καποια κρεμα στην εγκυμοσυνη σας για ραγαδες-συσφιξη κτλ?

εμενα μου εδωσε ο γιατρος μου μια OLYDERM λεγεται. την βαζω απο τον 4ο μηνα και θα την βαζω μεχρι τελους. εχω ομως μια απορια! αραγε κανουν τιποτα αυτες οι κρεμες??? ή μονο τα λεφτα που δινουμε? 20 Ευρω το σωληναριο, και τελειωνει και γρηγορα!!!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον εμενα ο γιατρος στη κορη μου μου ειχε δωσει τη κρεμα της frezyderm πολυ καλη αλλα πανακριβη. οταν αλλαξα γιατρο (για να γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο) μου ειπε να βαζω αμυγδαλελαιο και δεν θα κανω ουτε μια. πηρα 15 κιλα, ημουνα ολοπριστη αλλα η κοιλιτσα τσιτα ουτε μια χαρακια!!! και σε αυτο το νινακι παλι αμυγδαλελαιο θα βαλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μη δίνετε τζάμπα λεφτά σε όλες αυτές τις χημικές κρέμες... Δεν αξίζει τον κόπο, πιστεύω ότι, αν είναι να κάνει μια γυναίκα ραγάδες θα τις κάνει είτε βάζει πανάκριβες κρέμες είτε δε βάζει τίποτα. Το ίδιο κι άμα είναι να μην κάνει. Εγώ έβαζα βαζελίνη κι αυτήν όποτε θυμόμουν. Έκανα μια ραγάδα κάτω χαμηλά στην κοιλιά, δε χάθηκε κι ο κόσμος. Και η μαία μου έλεγε ότι όλες αυτές οι κρέμες δεν κάνουν περισσότερη δουλειά από την απλή βαζελίνη ή από το απλό ελαιόλαδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω και εγω!τζαμπα λεφτα!και δυστυχως ειναι πραγματικοτητα οτι αν ειναι να κανεις δεν την γλιτωνεις με τις κρεμες!!ειναι στο δερμα της καθε γυναικας!εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει να βαζω την prevenstria αλλα μολις ειδα οτι κανει 27 ευρω δεν την πηρα ποτε.εβαζα λαδακι babyoil και τελικα ημουν τυχερη δεν εβγαλα καμια!μια φιλη μου εβαζε απο την αρχη μεχρι το τελος μια απο αυτες τις ειδικες και η καημενη γεμισε ολη της η κοιλια απο αυτες τις κοκκινες τις βαθιες.καθαρα θεμα επιδερμιδας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω εβαζα μονο αμυγδαλελαιο.εκανα μερικες ραγαδες στον 9ο αλλα παιζει σημαντικο ρολο και το δερμα.Την βαζελινη δεν την ηθελα γιατι ειναι παραγωγο του πετρελαιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έβαζα την simulcium g3, μου την είχε συστήσει η φαρμακοποιός. Την έβαζα απο το 4ο 5ο μήνα και κάνα δίμηνο μετά τον τοκετό. Δεν έκανα καμία ραγάδα αλλά και εγώ πιστεύω οτι είναι κυρίως θέμα δέρματος. Βαζελίνη εγώ δεν θα έβαζα είναι παράγωγο πετρελαίου και τρομερά λιπαρή.

Με το καλό το μπεμπάκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου εχει πει φιλη μου που ειναι κ αυτη εγκυος, πως της ειπε ο γιατρος της να βαζει βαζελινη, αλλα οπως λετε κ σεις ειναι παραγωγο του πετρελαιου. ας κανουμε το καλυτερο που μπορουμε, ειτε με κρεμες, ειτε με λαδακια και θα δειξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια είναι καθαρά θέμα επιδερμίδας και ελαστικότητας...

θεωρώ οτι οι ακριβές χημικές κρέμες τύπου frezyderm κλπ δεν κάνουν παραπάνω δουλειά απο κάποιο βιολογικό λαδάκι καλέντουλας ή αμυγδαλελαιο ή ακομα και ελαιόλαδο...προσωπικά εμπιστεύομαι την φύση στην συγκεκριμένη περίπτωση... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αγόρασα μια της mustela,κάπου στα 27€ αλλα δεν την χρησιμοποίησα ούτε στην κοιλια ούτε στο στήθος γιατι φοβόμουν να βάλω σε αυτές τις περιοχές..τελικα δεν έβαλα τίποτα και δεν έκανα ούτε μια μικρη ραγαδα αλλα και τώρα που ξεφουσκωσε η κοιλια πάλι δεν είδα τίποτα..πιστεύω ότι εξαρτάται απο το δέρμα..δεν ξέρω βέβαια αν εχει σχέση κι αν βοηθάει αλλα εγω πινω πάνω απο τρία λίτρα νερό την ημέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και φυσικα βοηθαει το νερο! ευτυχως κ γω πινω αρκετο νερο! σιγουρα 2-3 λιτρα τη μερα!

:arrow: βοηθα και στην δυσκοιλιοτητα :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια είμαι κι εγώ καινούργια στο mammyland, κ έχω να σας πω οτι σε όλη την εγκυμοσύνη μου έβαζα simulcium g3 κ τώρα που έχω γεννήσει από τις 05/08 βάζω την frezyderm την reconstria έκανα κανονικά ραγάδες, όχι πολλές αλλά αρκετές. Πιστεύω κι εγώ πως είναι θέμα δέρματος. Ίσως και να βοηθάνε σε ένα μικρό ποσοστό, αλλά όπως είπα μικρό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εκανα τρια παιδια και δεν εχω την παραμικρη ραγαδα στο σωμα μου ενω επαιρνα αρκετα κιλα 20,15,26 κιλα κατα σειρα εγκυμοσυνης,δεν αγορασα ποτε ακριβες κρεμες το μονο που εβαζα απο την αρχη ηταν baby oil και τιποτα αλλο κι εγω πιστευω οτι ειναι στο δερμα στης καθε γυναικας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚοριτσιΑ οι κρεμες ειναι ψεματα.

Αν ειναι να κανει το σωμα σου ραγαδες δεν σε σωζει καμμια κρεμα.

Εγω δεν εκανα ραγαδες και δεν πολυπηρα κρεμα. Μου ειχε δωσει ο γιατρος μια της frezyderm και την εβαζα οποτε το 8υμομουν...δηλαδη 3 με 5 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη.

Αντι8ετα η αδελφη μου που ειχε παρει τις καλυτερες κρεμες και τις πιο ακριβες ειναι τωρα γεματη με ραγαδες. Αλλο σωμα η μια αλλο σωμα η αλλη .... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες έβαζα την WELEDA και δεν έκανα καμμία ραγάδα, αλλά έβαζα και αρκετή δλδ έβαζα 4 φορές την μέρα με ελαφρύ μασάζ (όπως δείχνει το χαρτί μέσα, κυκλικό), από - και το στήθος μέχρι και τους γοφούς!

την συνιστώ, είναι πολύ καλή, την άρχισα από 4 μηνών :!:

στην δική μου οικογένεια (αδελφές και μαμά σύνολο 6 γυναίκες) μόνο εγώ δεν έκανα ραγάδες!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζάμπα λεφτά!!! Αυτο έχω να πω... Στο πρώτο μου πασαλυβομουν απο τον 2ο μήνα απο το πρωι ως το βράδυ με την prevestria και την 37 εβδομάδα έκανα απο την αριστερή πλευρά εκει που πέφτει το χέρι μέχρι την δεξιά ΑΜΈΤΡΗΤΕΣ ραγαδες και κόκκινες και βαθιές!! Τότε έσκαγα και φυσούσα και ξεφυσουσα αλλα τώρα ούτε που με νοιάζει... Ολόκληρο παλικάρι έκανα!!! Σ'αυτην δεν έβαλα τπτ και ούτε πρόκειται να βάλω... Κάτι που μου ξεμείναν ίσως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαζα βαζελινη και παροτι την χρησιμοποιουσα συχνα εκανα ραγαδες στους γοφους .Σ'αυτην την εγκυμοσυνη μαλλον κανα baby oil λεω να βαλω και περισσοτερο για ενυδατωση παρα για τις ραγαδες γιατι οπως ειπαν και τα κοριτσια ειναι θεμα δερματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στην ορωτη μου εβΑΖα απο τον 4 μηνα της μmustella και λιγες μερες πριν παω να γεννησω εμφανιστηκαν λιγες στην κοιλια, λιγους μηνες μετα την γεννηση εξαφανιστηκαν, φυσικα καποιος αμα δει απο κοντα φαινονται αλλα δεν ειναι τοσο αισθητες. Συνεχιςψ και βαζω την ιδια κρεμα και τωρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω εβαζα το λαδακι της Weleda ή το αμυγδαλελαιο της Απιβιτα που ειναι και πιο φθηνο,γυρω στα 15 ευρω κανει.Μια φορα την ημερα μετα το μπανιο.Δεν εκανα καθολου ραγαδες αν και το δερμα μου εχει ταση για ραγαδες,ειχα κανει δλδ στην εφηβεια.Τα συνηστω,ειναι φυτικα και τα 2,χωρις παραμπενς!Προσοχη στις κρεμες,ειδικα η Φρεζυντερμ ειναι τιγκα στα παραμπενς....Τελικα πιστευω πως βοηθαει πολυ το λαδακι.Πιστευα πως θα γεμιζα ραγαδες αλλα τελικα τιποτα! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω εβαζα το λαδακι της Weleda

αυτό το λαδάκι λέω και εγώ :D μόνο που εγώ έβαζα 3 με 4 φορές την μέρα!!!

ακόμη και αν το δέρμα έχει την προδιάθεση να κάνει ραγάδες, εμείς δεν πρέπει να το βοηθήσουμε ώστε να μην κάνει? :!:

δεν συμφωνώ καθόλου με την έκφραση "αν είναι να κάνεις θα κάνεις"......μπορείς να το αποτρέψεις και το δικό μου δέρμα έχει αυτή την προδιάθεση γιατί έχω κάποιες στο πόδι μου από την εφηβεία, άρα σίγουρα θα έκανα και στην κοιλιά αν δεν έβαζα το λαδάκι ........ πιστεύω ότι πρέπει να πετύχεις το σωστό προϊόν.......επίσης πιστεύω ότι σημασία έχει και η σωστή διατροφή, όχι πολλά λιπαρά κ.λπ, .......... όπως φροντίζουμε το πρόσωπο με υδατικές, λοσιόν και τα όμοια, έτσι πρέπει να φορντίζουμε και την περιοχή της κοιλιάς, μέσης, γοφούς και στήθος!!! :!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά βάζω τη mustela κάθε βράδυ στο στήθος, την κοιλιά και τους γλουτούς. Είναι πολύ νωρίς βέβαια για να πω ότι κάνει δουλειά καθότι η κοιλίτσα μου μόλις και άρχισε να φαίνεται λίγο οπότε το δέρμα δεν έχει τσιτώσει ιδιαίτερα. Ελπίζω να τη σκαπουλάρω όμως γιατί έχω την τάση για ραγάδες από μικρή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ρε κοριτσια το αμυγδαλελαιο απο που το παιρνουμε?καλο μου ακουγεται!!!

εγω εβαζα πανακριβες κρεμες οπως αυτες που αναφερανε πιο πανω τα κοριτσια αλλα εβγαλα λιγες μικρες κοκκινες ραγαδες οι οποιες ευτυχως δεν φαινονται πλεον ...αλλα επειδη θελω να ενυδατωνω την περιοχη της κοιλιτσας τωρα που ειμαι παλι εγκυουλα...πειτε μου που να βρω το αμυγδαλελαιο!στα hondos?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια το αμυγδαλελαιο απο που το παιρνουμε?καλο μου ακουγεται!!!

εγω εβαζα πανακριβες κρεμες οπως αυτες που αναφερανε πιο πανω τα κοριτσια αλλα εβγαλα λιγες μικρες κοκκινες ραγαδες οι οποιες ευτυχως δεν φαινονται πλεον ...αλλα επειδη θελω να ενυδατωνω την περιοχη της κοιλιτσας τωρα που ειμαι παλι εγκυουλα...πειτε μου που να βρω το αμυγδαλελαιο!στα hondos?

sto farmakeio...!to eida sto prwino tou mega pou to vazane egkyoiules!!Eixe kai mia allh sintagi me keri mellisas kai ladakia!an thelete sas thn lew :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...