Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.......ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ......ΕΙΜΑΙ 11 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.........ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΜΑΥΡΙΣΑΝ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ....ΕΝΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ......ΣΕ ΠΟΝΟ......ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα μέχρι τη 18η εβδομάδα ενέσεις στο μπράτσο και είχα γίνει κατάμαυρη! Κάποιες φορές έκανα κάτι τρελούς μώλωπες, κάτι άλλες πάλι τίποτα, απλά ένα τσιμπηματάκι. Είναι πώς την κάνεις την ένεση, εκείνη την ώρα, το σημείο, κ.λπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκανα ενεσεις απο την αρχη της εγκυμοσυνης και μεχρι να σαραντησω στην κοιλια και θα συμφωνησω με την "θελω να γινω μαμα" οτι παιζει ρολο πώς θα κανεις το τσιμπημα..φαντασου οτι οι μελανιες εκαναν και 10 μερες να φυγουν και φαντασου οτι στον τελ.μηνα που η κοιλια ηταν τουρλα δε μπορουσα να πιασω το δερμα για να τρυπησω την βελονα!!

μη βαζεις μολυβονερα κλπ...θα περναει μονο του καθε φορα!!!

με το καλο το μωρακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθησε να βγαζεις ολο τον αερα και να τις βαζεις πλαγια για να

μην κανεις μελανιες!Νομιζω οτι το λεει και στις οδηγιες στο κουτι.Ρωτα τον γιατρο σου αν θα μπορεις να τις βαζεις στο ποδι και απο πια εβδομαδα μπορει και να σ αφησει.ποναει λιγοτερο φανταζομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμενα.Εγω ξεκινησα ηπαρινες απο τη 12η εβδομαδα και μετα.Ρωτησα αρκετους γι αυτο το θεμα(γιατρους,φαρμακοποιους,νοσοκομες)και κατεληξα στο εξης.Δεν ειναι οτι κανουμε κατι λαθος οταν κανει μελανια.Οι ενεσεις ηπαρινης ειναι οι μονες που μπορει να κανουν μελανια σε φυσιολογικες συνθηκες και αυτο γιατι δρουν αντιπηκτικα και ακομα και αν πεσουν πολυ κοντα σε καποιο τριχοειδες αγγειο εχουν τη δυνατοτητα να το σπασουν και ετσι μελανιαζουμε.Για την κοιλια το καλυτερο ειναι να γινονται οι ενεσεις με τη φορα ρολογιου(καθε μερα και λιγο πιο περα εννοω).Οσο περναει ο καιρος και τσιτωνει η κοιλιτσα καλο ειναι οι ενεσεις να γινονται πιο διαγωνια(οπως τα εμβολια) γιατι ετσι ειναι λιγοτερο πιθανο να πεσουμε πανω σε αγγειο.Στο μηρο,προσωπικα εμενα με ποναει πιο πολυ.Φροντιστε παντως να ειναι σε σημειο με μπολικο λιπος η μπροστα στο μηρο ψηλα η στο ιδιο υψος στο πλαι.Μπρατσο δεν εχω πειραξει ακομα,το αφηνω για τα μεγαλα ζορια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ....ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...ΟΥΤΕ ΜΕΛΑΝΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ....ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην σε αγχώνουν καθόλου οι μελανιές..θα φεύγουν μόνες τους. Εγώ στο τέλος της εγκυμοσύνης που δεν μπορούσα να πιάσω ούτε το δέρμα τις έκανα στο πλάι της κοιλιάς..σχεδόν κοντά στην πλατη..στο πόδι προσπάθησα μια φορά να κάνω αλλά πόναγα υπερβολικά και δεν το ξαναπροσπάθησα..Υπομονή με τις ενέσεις..είναι μια διαδικασία λίγο δύσκολη και κουραστική όσο περνάει ο καιρός, αλλά είναι για το καλό του μωρού σου και αξίζει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην σε αγχώνουν καθόλου οι μελανιές..θα φεύγουν μόνες τους. Εγώ στο τέλος της εγκυμοσύνης που δεν μπορούσα να πιάσω ούτε το δέρμα τις έκανα στο πλάι της κοιλιάς..σχεδόν κοντά στην πλατη..στο πόδι προσπάθησα μια φορά να κάνω αλλά πόναγα υπερβολικά και δεν το ξαναπροσπάθησα..Υπομονή με τις ενέσεις..είναι μια διαδικασία λίγο δύσκολη και κουραστική όσο περνάει ο καιρός, αλλά είναι για το καλό του μωρού σου και αξίζει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ......ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΑΝ ΛΙΓΟ ΠΡΗΣΜΕΝΟ.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΑΠΟ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ Κ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ!

ΤΙΣ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΜΑΥΡΙΖΕ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΥΝ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ!

ΚΑΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΓΟ ΒΟΥΤΗΡΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΥΠΗΜΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙΑ....ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΣΠΡΗ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ! ;);)

ΒΑΖΟΥΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΝΕ!! :P

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΟΛΑΡΑΚΙ ΨΙΛΟΠΟΝΑΕΙ ΑΛΛΑ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΦΕΥΓΕΙ...

ΑΥΤΑ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΟΤΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.........ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΝΤΩΝΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΡΧΙΖΥΟΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΛΕΒΕΣ......ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ Η ΕΝΕΣΗ??????ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΦΛΕΒΑ....ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙΠΟΤΑ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

καλησπερα κοριτσια...κανω κ εγω ενεσεις μονη μου εδω κ 2 μερες κ κανω μελανιτσες.δλδ απ'οτι βλεπω δεν ειναι κατι να μν ανυσυχω...γιατι στην αρχη τρομαξα λιγακι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχετε ακουσει αν επητρεπετε το λοναριντ στην εγκυμοσηνη?εχω τρελαθει απο πονο στο ποδι μου κ η γιατρος μ μου ειπε οτι μπορω 2-3 την ημερα ν πιω...φοβαμαι ομως για το μωρακι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι φάρμακο είναι αυτό; Παυσίπονο; Διάβασες τις οδηγίες για αντενδείξεις; Πάντως εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη τρελάθηκα στις αντιβιώσεις, λόγω μολύνσεων, και στη δεύτερη στα φάρμακα, λόγω ασθενειών. Κάποιες φορές είναι αναπόφευκτα δυστυχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλημέρα κορίτσια...εγω εχω ραγιάδες... θα φύγουν λέτε κάποια στιγμή;
    • Ναι έτσι ήταν και στην πρώτη  Εμένα μου πήρε αρκετό χρόνο να στρώσει αλλά δεν έβαλα τίποτα σε κρέμες και τέτοια.. μετά από αρκετούς  μήνες  δεν φαινόταν ιδιαίτερα η τομή εδώ μαία και δεν την είδε αμέσως με ρώτησε αν πάω για Φ.Τ και την λέω όχι έχω κάνει καισαρική το πρώτο, μου λέει ααα που είναι η τομή σου ; Πιο κάτω ; δεν φαίνεται σου έκανε καλή δουλειά..  τωρε με δεύτερη καισαρική δεν ξέρω πως θα είναι.. αλλά  εντάξει εμένα δεν με ενοχλεί να σας πω την αλήθεια έτσι και αλλιώς εκεί που είναι ούτε με μαγιό φαίνεται άσε που έχω και άλλη τομή πίσω στην μέση από άλλο χειρουργείο εκείνη φαίνεται και με μαγιό 😅 
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Σούπερ μου ακούγεται η μικρούλα σας!!😍😍 Μπράβο το κορίτσι!!! ❤️❤️❤️❤️ Πότε θα ξαναπάτε; Εμείς με το καλό τώρα στο Doppler ξανά 12/11.. αν και μου φαίνεται αργά 33η.. @_piripiri_ μου σε ποια εβδομάδα την έκανες εσύ; Στα υπόλοιπα κορίτσια σας έχουν πει πότε να τη κάνετε;  Κανονικά δεν χρειάζεται ραντεβού για τη καμπύλη.. το μόνο που ίσως χρειαστεί είναι να πάρεις τη γλυκόζη από το φαρμακείο.. αλλά πάρε ένα τηλέφωνο το διαγνωστικό να είσαι σίγουρη γιατί πολλά διαγνωστικά σου παρέχουν και τη γλυκόζη.. Νηστική να είσαι κανά 8ωρο πριν πας και απέφυγε να φάς βαριά πράγματα το βράδυ για να μην δείξει ψευδώς αυξημένη η νηστείας.. όχι γλυκά πχ και λευκά άλευρα.. αυτά κυρίως αυξάνουν πολύ το ζάχαρο.. Μα ρε συ.. τι κίνηση είναι αυτή που έχει;; Δεν θέλω να κατεβαίνω Αθήνα πλέον..! Με τα δίκια του και ο άντρας σου αν και στον δικό μου έχω απαγορεύσει γκρίνια και νεύρα στο αυτοκίνητο.. δεν ξέρεις τι γίνεται όσο είμαστε στο δρόμο, αυτό του λέω κάθε φορά.. ας είμαστε ψύχραιμοι λοιπόν και να εκτιμαμε που είμαστε υγιείς και έχουμε ευλογηθεί με το σπορακι μας..!  Να σου πω.. και εγώ που είμαι "κλεισμένη" από τον Ιούνιο που σταμάτησα τη δουλειά/σχολή δεν τρελαίνομαι και πολύ να βγαίνω.. ίσως γιατί δεν έχω και τι να βάλω πλέον..😅 αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με το κόσμο που κυκλοφορεί.. μου αρέσει η ησυχία μου.. 😌  Octoberfest ε;! Τι καλό φάγατε;; Αύριο θα είναι ωραία, έχει Μπίγαλη και Βόσσου.. 
    • Καλημέρα!! Σ' ευχαριστώ και πάλι!! Όχι όχι.. δημόσιο είναι η σχολή, όχι ιδιωτικό..! Σου έστειλα πμ!! Δυστυχώς όμως διακρίσεις υπάρχουν.. και δεν βλέπω και κάποια νομοθεσία/διάταξη που να σε στηρίζει.. όχι τουλάχιστον σε αυτές τις σχολές.. Θέλω πολύ να μάθω λεπτομέρειες του πως τα κατάφερες εσύ..!
    • Αχ ψυχούλα μου!!! Έχουν τοοοοσο φάση όταν μπουσουλανε χαχα εμένα πάει και κουτουλαει το κεφάλι του στην ντουλάπα τους και ξεκαρδιζεται τον λέω έχεις ποντιακό κεφάλι και χαμπάρι δεν παίρνεις χαχαχαχα Ρε κορίτσια τα δεύτερα μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα από τα πρώτα πώς γίνεται πότε περίμενα να γεννησουμεε... έρχονται τα γενέθλια...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...