Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΦΕΤΙΑ......ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ

ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΘΕ 1ΜΙΣΗ ΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ 6 ΜΕ 7 ΜΕΡΕΣ ΚΑΦΕΤΙΑ Κ ΜΕΤΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟ

ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΛΙΓΟ ΚΑΦΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΡΟΖ

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ,ΜΕΡΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΥΕ Κ ΧΤΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι δεν περνεις τηλεφωνο το γιατρο σου;;;;

κανε και ενα τεστακι...που ξερεις μπορει να ειναι σπορακι στο δρομο..... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ.......

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ!!!!!!!

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΟΥ ΝΑΝΑΙ ΓΕΡΟ Κ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ Κ ΚΑΛΟΥΤΧΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό είναι κάτι που δεν εμφανίστηκε τώρα όπως γράφεις και εσύ άρα σίγουρα ο

γιατρός σου, σου έχει δώσει κάποια εξήγηση,

τι σου έχει πει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου Όλγα, τα καφέ είναι πολύ συνηθισμένη υπόθεση για εμένα. Σε κάθε κύκλο έκαναν την εμφάνισή τους για τουλάχιστον 5-6 μέρες πριν και 2-3 μέρες μετά. Σε 3 γυναικολόγους που το είχα αναφέρει παλιά, δεν τους είχε κάνει καμία εντύπωση. Δεν είχαν σταθεί καθόλου. Ο ένας είχε αναφέρει μόνο ότι όσο είμαι τόσο αδύνατη (45 κιλά) θα έχουμε προβλήματα με την περίοδο. Όταν πήγα στο γιατρό που με παρακολουθεί ακόμα και τώρα (2 χρόνια περίπου) και του το ανέφερα, μου έδωσε ένα χαρτί γεμάτο με εξετάσεις (ορμονικές). Όλες ήταν καθαρές, εκτός από λίγο ανεβασμένο θυροειδή (TSH). Έκανα τη θεραπεία μου και μειώθηκε κατά πολύ η παρουσία τους.

Όταν επισκέφτηκα για πρώτη φορά τον εξωσωματικό μου, μου είπε ότι καφέ υγρά και έντονος πόνος περιοδου μπορεί να είναι και ενδομητρίωση. Στη δική μου περίπτωση ούτε αυτό ήταν. Με τα φάρμακα της εξωσωματικής πάντως, καφέ δε βλέπω....έχει και ένα καλό η διαδικασία... :lol::lol::lol:

Καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρό σου.Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γλυκια μου Ολγα και εγω με τα παλιοκαφε τα εχω παρει.

Εγω τα βλεπω αφου τελειωσει η περιοδος μου . Εχω ανοιξει και σχετικο θεμα "ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗς ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?"

Δεν ξερω τι να πω...... ουφ. Τα εβλεπα και πριν να μεινω εγκυος και βλεπω και αφου γεννησα. Ελπιζω και στην περιπτωση σου να μην επηρρεαζουν τη γονιμοτητα σου, μονο να σμπαραλιαζουν την ψυχολογια σου οπως τη δικη μου.

Εσενα οι γιατροι τι σου λενε?

Εχεις πολυκυστικες ή συνδρομο? Εγω ειμαι λεπτη, 57 κιλα, δεν εχω συνδρομο απλα οταν κανω υπερηχο φαινεται να εχουν οι ωοθηκες πολυκυστικη μορφη. Περιοδο εχω καθε 40 μερες περιπου με τα καφε μεσα στον κυκλο......

Ουφ................. ολα οι γυναικες τα τραβαμε γ%μ^τ$!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!

Είχα και εγώ καφέ υγρα κυρίως την πρώτη μέρα της περιοδου, και πάλι μετά τις 1-2 τελευταίες μέρες. (Σύνολο γενικά 7 μέρες πέριοδο) Στην δική μου περίπτωση ήταν ενδομητρίωση πάντος. :( Μάλιστα το τελευταίο διάστημα πριν κάνω την λαπαροσκόπηση είχε γίνει ακόμα πιο έντονο.

Δυστυχώς όλα εμείς τα τραβάμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!

Είχα και εγώ καφέ υγρα κυρίως την πρώτη μέρα της περιοδου, και πάλι μετά τις 1-2 τελευταίες μέρες. (Σύνολο γενικά 7 μέρες πέριοδο) Στην δική μου περίπτωση ήταν ενδομητρίωση πάντος. :( Μάλιστα το τελευταίο διάστημα πριν κάνω την λαπαροσκόπηση είχε γίνει ακόμα πιο έντονο.

Δυστυχώς όλα εμείς τα τραβάμε..

Φανταζομαι οτι εκτος απο τα καφε εσυ ειχες και καποια απο τα υπολοιπα συμπτωματα...., οπως αυτα που βρηκα στο ιντερνετ που ειναι :

"Ποια είναι τα συμπτώματα;

αυξημένη αιμορραγία

πόνος κατά τη σεξουαλική επαφή

πόνος κατά την ούρηση ή την αφόδευση

πόνος κατά την περίοδο

υπογονιμότητα

Δεν πιστευω οτι στη δικη μου τουλαχιστον περιπτωση να φταει κατι τετοιο γιατι εκτος απο τα παλιοκαφε δεν εχω τιποτε αλλο.... επισης οταν κανεις υπερηχο δεν μπορει ο γιατρος να διαγνωσει καποια "βλαβη" στο ενδομητριο? Εγω εκανα τεστ ΠΑΠ τον Ιουνιο και ηταν πολυ καλο και υπερηχο πριν ενα μηνα και δεν βρηκε κατι στη μητρα που να δικαιολογει τα καφε. Μου ειπε οτι μαλλον ακομη ο οργανισμος προσπαθει να συνελθει απο την εγκυμοσυνη, την γεννα και τον 15μηνο θηλασμο..... ΕΛπιζω να στρωσει γιατι μου χαλανε την ψυχολογια... :cry::cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανταζομαι οτι εκτος απο τα καφε εσυ ειχες και καποια απο τα υπολοιπα συμπτωματα...., οπως αυτα που βρηκα στο ιντερνετ που ειναι :

"Ποια είναι τα συμπτώματα;

αυξημένη αιμορραγία

πόνος κατά τη σεξουαλική επαφή

πόνος κατά την ούρηση ή την αφόδευση

πόνος κατά την περίοδο

υπογονιμότητα

Δεν πιστευω οτι στη δικη μου τουλαχιστον περιπτωση να φταει κατι τετοιο γιατι εκτος απο τα παλιοκαφε δεν εχω τιποτε αλλο.... επισης οταν κανεις υπερηχο δεν μπορει ο γιατρος να διαγνωσει καποια "βλαβη" στο ενδομητριο? Εγω εκανα τεστ ΠΑΠ τον Ιουνιο και ηταν πολυ καλο και υπερηχο πριν ενα μηνα και δεν βρηκε κατι στη μητρα που να δικαιολογει τα καφε. Μου ειπε οτι μαλλον ακομη ο οργανισμος προσπαθει να συνελθει απο την εγκυμοσυνη, την γεννα και τον 15μηνο θηλασμο..... ΕΛπιζω να στρωσει γιατι μου χαλανε την ψυχολογια... :cry::cry::cry::cry::cry:

Μην αγχώνεσαι για να το λέει ο γιατρός σου έτσι θα είναι. Κάθε οργανισμός θέλει το χρόνο του για να στρώσει. :) Εύχομαι γρήγορα να κρατήσεις ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης στα χέρια σου! Και όλες όσες το θέλουμε!! :)

Όσον αφορά την ενδομητρίωση, τα συμπτώματα βέβαια διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα..

Εγώ είχα πολύ έντονους πόνους τις 2 πρώτες μέρες της περιόδου κυρίως. Δεν μπορώ να πω ότι είχα αυξημένη αιμορραγία. Μάλλον φυσιολογική. Δεν είχα κάποιο άλλο σύμπτωμα.. Ενδεχομένως και κάποια υπογονιμότητα μιας και μια εστία ενδομητρίωσης την είχα πάνω στην δεξιά ωοθήκη. :(

Επίσης είχα έντονες ημικρανίες. Κάπου άκουσα ότι η ενδομητρίωση πυροδοτεί τις ημιακρανίες ή κάτι τέτοιο. Ίσως να υπάρχει κάποια συσχέτηση μεταξύ τους.

Πάντως όσον αφορά το πως την εντοπίζεις έιναι λιγάκι περίπλοκο. Στον υπέρηχο θα φανεί αν υπάρχει εστία ενδομητριώματος πάνω στην ωοθήκη όπως στην δική μου περίπτωση. Έτσι το βρήκε ο γιατρός μου. Κατά τη λαπαροσκόπηση μου βρήκαν άλλες 2-3 εστίες σε άλλα σημεία κάπου στην μήτρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Αυτές οι εστίες δεν φαίνονταν. Αν δεν είχα στην ωοθήκη δεν θα το έβλεπε ο γιατρός με τον υπέρηχο. Η μόνη σίγουρη μέθοδος διάγνωσης είναι η λαπαροσκόπηση.

Εκεί βλέπει στα σίγουρα ο γιατρός τι ακριβώς συμβαίνει. Γιατί ακόμα και με τον υπέρηχο αν δει κάτι δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος ότι είναι ενδομητρίωμα. Είναι πολύ ύπουλη παθηση. :evil:

Εγώ περιμένω πώς και πώς απ'ότι μου είπε ο γιατρός να μου έρθει περίοδος μέχρι το τέλος του χρόνου. Ελπίζω να μην προλάβει να μου έρθει καθόλου :D και να κρατάμε ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης στα χέρια μας. :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...