Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να ρωτήσω ποια κοπέλα έχει κάνει αυτή την μορφή εξωσωματικούλας?? Πόσα φάρμακα πρέπει να πάρεις και ποια τα αποτελέσματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι είναι πάλι αυτό? :o

Εγώ έχω κάνει εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, με παρακολούθηση απλά του ωαρίου μου, χωρίς φάρμακα. Άμα πάρεις φάρμακα δεν είναι κανονική εξωσωματική? Αν είναι μικρές οι δόσεις θα με ενδιέφερε και εμένα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω και εγω τώρα το έμαθα! Ξεκινάει κανονηκά ο φυσικός κύκλος και μετα απο την 7-8η μέρα αφού έχει γίνει η φυσική επιλογή του ωαρίου το ενισχύουμε με μικρές δόσεις ορμονών. Απλά δεν ξέρω πόση είναι αυτή η δόση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κανει 2 φορες τφκ

οι δοσεις των φαρμακων ειναι πολυ μικρες κ αυτο το καθοριζει ο γιατρος αναλογα με τις διαστασεις του ωαριου

λεγεται ετσι γιατι παιρνεις φαρμακα για να ελεγχεις καλυτερα το ωαριο κ να μην σπασει

γινεται συνηθως σε κοπελες μεγαλης ηλικιας η σε αυτες που εχουν παρει πολλα φαρμακα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα το κάνω γιατί τα ωαριά μου ειναι χάλια και από ποιότητα και από ποσότητα! Εσύ είχες αποτέλεσμά? Τι γνώμη έχεις? τι ορμονες χρησιμοποίησες και πόσες μονάδες? Σε τρέλανα ε!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα αν κατάλαβα καλά αυτο εκανα εγω στην τελευταια μου προσπαθεια λοιπον την 3η μέρα περιόδου ξεκινησα 150μονάδες puregon μερα παρα μέρα και την 10η μέρα πήραμε 3 ωάρια τα οποία γονιμοποιήθηκαν και τοποθετήθηκαν δεν τα καταφερα να μείνω εγκυος αλλα μου φάνηκε καλή μέθοδος πιο οικονομική και λιγότερο επιπονη, εγω εχω ήδη ενα κοριτσακι το οποίο απέκτησα με κανονική εξωσωματική, αλλα κι εγω δεν κάνω πολλα ωάρια το πολύ 6.

Φιλια και Καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αναρωτιεμαι αν το σπερμα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα δεν ειναι καλυτερο να υπαρχουν αρκετα ωαρια για να γονιμοποιησει;;Εγω αν και ειχα τρελες παρενεργειες απο τα φαρμακα της εξωσωματικης,δε θα ρισκαρα να εκανα λίγα η ενα ωαριο γτ δυστυχως το σπερμα μας ηταν ψιλοχάλια!Μου πηραν 13 ωαρια και γονιμοποηθηκαν τα 8 απο αυτα τα 4 ηταν καλα για εμβρυομεταφορα.Ειναι ομως κι αυτο μια εναλλακτικη,ισως το σκεφτω σοβαρα αν αποτυχω και τη δευτερη φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Λαμπρινή μου! Ξέρω ότι έχεις ένα κοριτσάκι και είμαι σίγουρη ότι θα της κάνεις και αδερφάκι!

Νανά μου, έχω κάνει και κανονική εξωσωματική και αν και πήρα τις ορμόνες όλες έκανα μόνο 3 απο τα οποία μόνο το 1 γονιμοποιήθηκε αλλά δυστυχώς αποτύχαμε. Το σπέρμα μας είναι χάλια 4 εκ. μόνο, αλλά αφου δεν κάνω ωάρια με κανονικό πρωτοκολο συνέχισα με 2 φυσικούς, πάλι τίποτα αφού και η ποιότητα των ωαρίων είναι χάλια! είμαι 29 και με στενά περιθώρια, αλλά ελπίζω ακόμα! Είπαμε αυτή την φορά να ξεκινήσουμε με φυσικό και κατα την 7η μέρα αφου θα έχει γίνει η επιλογή των καλών ωαρίων "φυσικά", να τα ενισχίσουμε με λίγες ορμόνες. Θα δούμε μπορεί και να πιάσει το "κόλπο".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κούκλες !!!

teriiiiiiiiiiiiiii ξεκινάς καινούρια προσπάθεια ???????? Με το καλό γλυκιά μου και εγώ μετά τα Χριστούγεννα θα κάνω τ.φ.κ. αν συμφωνήσει και ο γιατρός βέβαια.Ο λόγος είναι οτι δεν θέλω να πάρω πολλά φάρμακα και 2ον .....το οικονομικό ..... Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια γιατί το αξίζουμε :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μήπως μπορεί κάποια να μου πει τι διαφορά υπάρχει στα λεφτά με την εξωσωματική?Γιατί οικονομικώς είμαστε πλέον αρκετά στενάχωρα :(

Επίσης, γίνεται γονιμοποίηση στο εργαστήριο όπως στην εξωσωματική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα που χάθηκες εσυ? Τι κάνεις? Τελικά σε ποιον γιατρό πας? Κορίτσια το οικονομικό μου βγαίνει το ίδιο ακριβώς! Όπως και στον φυσικό! Πλήρωνα για τον φυσικό γύρω στα 2600Ε γιατι πάλι μικρογονημοποίηση γινόταν. Πόλλα Ε???Αρα είναι περίπου τα ίδια λεφτά με την κανονικη εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε teri μου, μου φαίνονται πολλά 2600 για φυσικό κύκλο.....εγώ υποτίθεται οτι ψάχνω για φυσικό ή τροποποιημένο για οικονομικούς λόγους..επειδή θα μου βγεί πιο φθηνά πππφφφφφ τι να πώ.Στο γένεσις θα κάνεις την διαδικασία??εκεί κοστίζει τόσο ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααχ το έγραψα και κάπου αλλού αλλά καμία δεν έχει απαντήσει.Για το κόστος.Εγώ στο κέντρο που είμαι η κλασική εξωσωματική κοστίζει 3000 και μικρογονιμοποίηση 3500 αν θυμάμαι καλά.Δεν έχω ρωτήσει για φυσικο τροποποιημένο απλά επειδή δεν το έχω καν συζητήσει αυτό το ενδεχόμενο με τον γιατρό.Πόση διαφορά έχει περίπου;2600 πολλά μου ακούγονται ακόμα και 2000 να υπολογίσω χωρίς την μικρογονιμοποίηση πάλι πολλά μου φαίνονται :| κι εγώ το σκεφτόμουνα σαν μία οικονομικότερη λύση μιας και πληρώνουμε και όλα τα φάρμακα κανονικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

littledancer εγώ στο κέντρο που ειμαι (στην Θεσσαλονίκη) ο τ.φ.κ. στοιχίζει 1900 αλλα αυτές τις ημέρες θα πάω και στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων να ρωτήσω γιατί μου έχουν πει οτι εκεί γίνονται όλα δωρεάν ή με ένα μικρό συμβολικό ποσό συμμετοχής..Εσύ από που είσαι ??? Αν σε βολεύει ψάξε και σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Strawberry εγώ είμαι σε ιδιωτικό κέντρο στην Αθήνα.1900 πάει ε;Να ένας λόγος που κολλάω να ρωτήσω τον γιατρό μου.Γιατί πάλι ακριβά θα μου φαίνεται.Αν σκεφτείς οτι μου είπαν πως για εμβρυομεταφορά μόνο(απο την κατάψυξη) μου είπαν οτι θα μου κοστίσει 1200 φανταζόμουν κάπου στα 1500 τον τροποποιημένο(έχω μεγάλη φαντασία ;) )Θα δω τι θα κάνω προς το παρών άλλη μία φορά με διέγερση θα μπορέσω να κάνω(απο θέμα οικονομικών)Αυτό που μας ζορίζει περισσότερο είναι τα φάρμακα μας έχει πάει ο κούκος αηδόνι! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

littledancer εγώ στο κέντρο που ειμαι (στην Θεσσαλονίκη) ο τ.φ.κ. στοιχίζει 1900 αλλα αυτές τις ημέρες θα πάω και στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων να ρωτήσω γιατί μου έχουν πει οτι εκεί γίνονται όλα δωρεάν ή με ένα μικρό συμβολικό ποσό συμμετοχής..Εσύ από που είσαι ??? Αν σε βολεύει ψάξε και σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο ....

όταν λες όλα δωρεάν εννοείς δωρεάν ; :shock:

με όποιο τρόπο και αν κάνεις την εξωσωματική ;

δλδ αν πας σε κάποιο άλλο δημόσιο πληρώνεις ;

ξέρω πως είναι πολύ καλό νοσοκομείο και γνωστό για τις επανασυγκολλήσεις των άκρων και αγγειοχειρουργική(μεγάλες εμπειρίες έχω ζήσει εκεί μέσα :lol: ) είναι όμως καλό στο θέμα μας ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ σαν νοσοκομείο γνωρίζω οτι είναι πολύ καλό..Λοιπόν έκλεισα ραντεβού την Τρίτη 8/11 στις 17:00 οπότε κορίτσια θα ρωτήσω ακριβώς τι παίζει και θα σας ενημερώσω :D:D εσύ μερεντάκι σε ποια φάση βρίσκεσαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην φάση που ψάχνω :lol:

εμείς θα πάμε στο νοσοκομείο σε 2 μήνες για εγχείρηση έτσι και αλλιώς αλλά θα περιμένω να γράψεις !!

πριν λίγες μέρες καταλήξαμε στην εξωσωματική δεν έχω μιλήσει ακόμα με κάποιο κέντρο ή δ.Νοσοκομείο.

Ανοιχτήκαμε τον τελευταίο καιρό για το σπίτι και δυσκολευόμαστε οικονομικά, αν ξέραμε οτι θα γίνει έτσι θα αφήναμε κάποια πράγματα για μετά....

τι ασφάλεια έχεις εσύ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ικα έχω αλλα σε λίγους μήνες λήγει (είμαι άνεργη...) μετά θα με ασφαλίσει ο άντρας μου στη δική του (τεβε) δεν ψάχνω και για δουλειά για να πω την αλήθεια αφού το χω βάλει στόχο ντε και καλά να μείνω έγκυος :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

littledancer εγώ στο κέντρο που ειμαι (στην Θεσσαλονίκη) ο τ.φ.κ. στοιχίζει 1900 αλλα αυτές τις ημέρες θα πάω και στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων να ρωτήσω γιατί μου έχουν πει οτι εκεί γίνονται όλα δωρεάν ή με ένα μικρό συμβολικό ποσό συμμετοχής..Εσύ από που είσαι ??? Αν σε βολεύει ψάξε και σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο ....

strawberry, αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις πμ σε ποιο κέντρο στη Θεσ/νικη είσαι, με ποιο γιατρό και αν είσαι ευχαριστημένη? Και φυσικά περιμένω να μας ενημερώσεις για το πανεπιστημιακό Ιωαννίνων (αλήθεια, από εκεί είσαι??)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Λοιπόν, δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζει ο φυσικός. Εχω κάνει αρκετούς μόνο ένας έφτασε στην εμβρυομεταφορά και πλήρωσα περίπου 2600 όλα μαζι, οι υπόλοιποι δεν έφτασαν στην εμβρυομεταφορά και πλήρωνα τα μισα και ο γιατρό πάντα μου έπερνε λιγότερα χρήματα! Αλλά σκέφτομαι ότι γιατι να είναι λιγότερα στην εξωσωματική με φυσικό? Αφου πάλι κάνεις ωοληψία, πάλι κάνεις μικρογο...ποίηση και πάλι κάνεις εμβρυομεταφορά. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει ισως είναι η αμοιβή του γιατρού. Απλάν το Γενεσης ειναι πολύ ακριβο κέντρο και εκμεταλευετε τα πάντα. Εδω στην Θεσσαλονίκη δεν υπήρχαν και πολλά άλλα κέντρα και χρεώνει πολλά. Θεώρω άδικο μι ακοπέλα με μόνο ένα ωάριο να πληρώνει το ίδιο ποσό με μια κοπέλα που κάνει ωοληψία, γονημοποίηση και εμβρυομεταφορά σε πολλά ωάρια!!!! Αυτή ειναι η γνώμη μου! Σίγουρα θα υπάρχουν άλλα κέντρα με άλλλες τιμές αλλά εμένα ο γιατρός μου συνεργάζετε μαζί τους! Φραουλίτσα σε πιο κέντρο πήγες μετά τον Τσα...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

teri μου τι να πω όντως έχεις δίκιο για το κόστος ...παρόλα αυτά σίγουρα αξίζει τον κόπο γιατι κάποια στιγμή θα πάρουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας και θα δικαιωθούμε ;);) Το κέντρο που πήγα είναι το embryol@b

Σε φιλώ γλυκιά μου [smilie=sign19.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, συγγνώμη τώρα, αλλά κρίση έχουμε...αυτοί δεν θα κατεβάσουν καθόλου τις τιμές τους? Λες και είναι εύκολο στις μέρες μας να βρεις δύο χιλιάρικα στα καλά των καθουμένων...και να πεις ότι θα τα δώσεις μια φορά και τέλος, πάει στο καλό...

Είναι απίστευτα ακριβά και τα ταμεία δίνουν ψίχουλα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Λοιπόν, δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζει ο φυσικός. Εχω κάνει αρκετούς μόνο ένας έφτασε στην εμβρυομεταφορά και πλήρωσα περίπου 2600 όλα μαζι, οι υπόλοιποι δεν έφτασαν στην εμβρυομεταφορά και πλήρωνα τα μισα και ο γιατρό πάντα μου έπερνε λιγότερα χρήματα! Αλλά σκέφτομαι ότι γιατι να είναι λιγότερα στην εξωσωματική με φυσικό? Αφου πάλι κάνεις ωοληψία, πάλι κάνεις μικρογο...ποίηση και πάλι κάνεις εμβρυομεταφορά. Το μόνο που μπορεί να αλλάξει ισως είναι η αμοιβή του γιατρού. Απλάν το Γενεσης ειναι πολύ ακριβο κέντρο και εκμεταλευετε τα πάντα. Εδω στην Θεσσαλονίκη δεν υπήρχαν και πολλά άλλα κέντρα και χρεώνει πολλά. Θεώρω άδικο μι ακοπέλα με μόνο ένα ωάριο να πληρώνει το ίδιο ποσό με μια κοπέλα που κάνει ωοληψία, γονημοποίηση και εμβρυομεταφορά σε πολλά ωάρια!!!! Αυτή ειναι η γνώμη μου! Σίγουρα θα υπάρχουν άλλα κέντρα με άλλλες τιμές αλλά εμένα ο γιατρός μου συνεργάζετε μαζί τους! Φραουλίτσα σε πιο κέντρο πήγες μετά τον Τσα...?

θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά πιστεύω πως σκέφτονται οτι η διαδικασία είναι η ίδια, τι τους ενδιαφέρει αν εσύ έκανες 1 ή 10 ;

teri μου τι να πω όντως έχεις δίκιο για το κόστος ...παρόλα αυτά σίγουρα αξίζει τον κόπο γιατι κάποια στιγμή θα πάρουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας και θα δικαιωθούμε ;);) Το κέντρο που πήγα είναι το embryol@b

Σε φιλώ γλυκιά μου [smilie=sign19.gif]

εκμεταλλεύονται την κατάσταση, πρέπει να μας πατώσουν πρώτα :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...