Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο μοκρός μου Σεφ!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

έχω ένα αγοράκι 2,5 ετών που του αρέσει πολύ να μαγειρεύει! Με βοηθάει στην κουζίνα και μόλις τελειώσουμε το μαγείρεμα κλαίει γιατί θέλει και άλλο! Φυσικά και καμαρώνω, καλά καταλάβατε!

Ο προβληματισμός μου όμως είναι άλλος: παίζει συνέχεια με τα παιχνίδια του την "κουζίνα": μαγειρεύει, μας σερβίρει φαγητό, παίρνει τις κουτάλες μου (μάλιστα έχει μάθει και ποια κάνει τι!). Σκέφτομαι λοιπόν πως ένα παιχνίδι που θα τον ευχαριστούσε πολύ θα ήταν κουζινικά (υπάρχουν και ουδέτερα, σαφώς όχι κοροτσίστικα) αλλά και πάλι ένα ταμπού το νοιώθω... Χθες μάλιστα βλέποντας στην TV μία ηλεκτρική κουζίνα παιχνίδι ξετρελάθηκε!

Ο κύκλος μου που το συζήτησα το κατακρίνει, αλλά υπάρχουν πραγματικά "αντρικά" και "γυναικεία" παιχνίδια? Ποια πιστεύετε ότι είναι τα όρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!!!

Εαν ειναι δυνατον να σκεφτεσε τι θα πει ο διπλανος σου οταν ο μικρος σου εχει τετοιο ταλεντο!!!

Καλα εγω θα καμαρωνα και εννοειτε θα του επαιρνα οτι αυτον ευχαριστουσε. Ειναι μεαλο ταμπου στην κοινωνια και καλα θα κανουν ο καθενας να κοιταει την "καμπουρα" του!!!!

Δηλαδη οι μαμαδες που βαζουν τα αγορακια τους στο μπαλετο σημαινει οτι ειναι γκει;;;;;; ή οι κομμωτες; Εγω εχω φιλο που μονο κει δεν ειναι και ειναι πολυ καλος κομμωτης.

Να τον χαιρεσε τον επομενο ΜΑΜΑΛΑΚΗ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μεγαλύτεροι σεφ παγκοσμίως είναι άντρες!!!

Γνώμη μου ν'αφήσεις στην άκρη τις προκαταλήψεις και ν'ακολουθήσεις τις επιθυμίες του μικρού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα μου δεν είναι η μαγειρική αλλά το παιχνίδι αυτό καθε αυτό!

Φυσικά και θα χαιρόμουν αν γινόταν σεφ και καμία προκατάληψη.

Εσείς όμως θα του αγοράζατε ένα κατεξοχήν γυναικείο παιχνίδι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalliopi μου εγώ επειδή άρεσε και στον μικρό μου να παίζει με κουτάλες πήγα από τα τζάμπο και του πήρα διάφορα ουδέτερα κουζινικά και του πήρα και μια σκούπα -σφουγγαρίστρα για να αρχίσει να βοηθάει την μανούλα :lol: .Πάντως δεν νομίζω ότι μέσα από τέτοια αθώα παιχνίδια τα παιδιά μας θα διαμορφώσουν την σεξουαλική τους φύση -(πολίτικη κουζίνα-καταπληκτικό έργο)- Άλλωστε πάντα όπως είπαν και τα κορίτσια οι καλύτεροι σεφ ήταν πάντα άντρες,γι αυτό να καμαρώνεις για το ταλέντο που δείχνει να έχει ο μικρός σου και να του το καλλιεργήσεις όσο μπορείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με ανακουφίζετε! νόμιζα πως παραήμουν ανοιχτόμυαλη με όλα αυτά τα "κολλημένα" που είχα ακούσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλε μην κολλας με κατι τετοια...παρε του παιδιου αυτο που τον ευχαριστει!!!!

Ενα παραδειγμα ο ανηψιος μου οταν ηταν 2 ετων , οποτε βαζαμε πλυντηριο κα8οταν με τις ωρες και παρακολου8ουσε πως πλενονταν τα ρουχα χαχαχαxaxax...

Η αδελφη μου του ειχε παρei κανα 2-3 πλαστικα πλυντηρια και κα8οταν με τις ωρες και επαιζε....ΠοΛλοι ομως καλο8ελητες μας λεγανε πως ειναι γυναικειο παιχνιδι και πως δε κανει να παιζει με αυτο. Αλλα εμεις δεν δωσαμε σημασια...μας εδιεφερε το παιδι να ειναι ευτυχισμενο!!!

Τωρα ειναι 7 χρονων και ασχολειται με τα μα8ηματα του και με το pc ...!!! ;););)

Το ξεχασε το πλυντηριο :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγώ νομίζω καλή μου πως πρέπει να χαλαρώσεις κ να πάρεις στο παιδάκι σου ότι το ευχαριστεί!Δε νομίζω ότι η σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού μπορεί να επηρρεαστεί από τέτοια πράγματα!

καλά μαγειρέματα κ χαλάρωσε! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω τρεις γιους και οι τρεις επαιζαν και παιζουν με τα κουζινικα μου, αραδιαζουν κατσαρολες και κουταλες και παιζουν,οι μεγαλοι με βοηθανε και οταν μαγειρευω ειδικα στη ζαχαροπλαστικη,κανουμε μαζι κεικ,μπισκοτακια και διαφορα αλλα,ποτε δεν σκεφτηκα αρνητικα,μην ακους τα αρνητικα σχολια και τις κακοηθειες των αλλων,εγω δεν βρισκω κανενα κακο σαυτο ασε το παιδι να ασχοληθει αφου του αρεσει τοσο πολυ και απολαυσε το μαζι του!!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...