Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

Γιώτα εννοείς το νοσοκομειακό θήλαστρο; Εσύ κατάφερες να θηλασεις τα αγόρια σου; Θέλω πολυ να θηλάσω αλλά φοβάμαι μήπως δε τα καταφέρω και λόγω καισαρικής. :? Αν κατάλαβα καλά για αρχή είναι καλύτερα να έχεις το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela και μετά αφού καθιερωθεί το γάλα πάμε στου εμπορίου αλλά κάποιο καλό; Μακάρι βέβαια τα μωράκια μας να πίνουν κανονικά το γαλατάκι τους και να μην χρειάζεται θήλαστρο.

Σοφία την καμπύλη ζαχάρου σου την βάζει προληπτικά. Όσο για τα κιλά μην ανχώνεσαι αφου το μωρό μεγαλώνει φυσιολογικά και μάλιστα είναι και μεγαλούτσικος μη φοβάσαι τίποτα. Πάντως και εμείς που την είδαμε την μικρή σε 3D είχε συνεχώς το χεράκι της μπροστά στο πρόσωπο και δεν είδαμε τίποτα, ενώ όλα τα υπόλοιπα μας τα έδειχνε φάτσα κάρτα. :lol: Δεν πειράζει μωρέ θα είναι μια εκπληξούλα το μουτράκι τους!

Χθες γέννησε η γυναίκα ενος φίλου του άντρα μου και του περιέγραφε του δικού μου την εμπειρία πως πήρε το μωρό στην αγκαλιά μόλις γεννήθηκε κτλ. Ήρθε τόσο ξεσηκωμένος στο σπίτι. Όλη την ώρα χάιδευε την κοιλιά και μου λεγε πως περιμένει πως και πως να το ζήσουμε και εμείς αυτό! Από την μια ανηπομονώ και από την άλλη ανησυχώ μην έρθει νωρίτερα. Να έρθουν με το καλό τα ζουζούνια μας υγιαίστατα και τίποτα άλλο δε θέλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kalnmera koukles!!!

MARIA5 euxarista ta nea s ola 8a pane kala & sumfwnw oti to mntriko gala einai giatriko gia t mikro s prigknpa upomovn kai pistn & n wra pou 8a t exeis sto kala8i dipla sto krevati s d 8'argnsei va er8ei!!!

vrnkame kai gamprous???xaxaxa

madi ta lupasai pou einai ekei mesa strimwgmeva...favtasou ta dika m ti travane!!!xaxa eidika n mia komanetsi paidi m stis 3D to podaraki tns t exei dipla ap't kefaln tns or8io...polu gelio!!

sofia30 poswn evdomadwn eisai???egw eimai stnv 20 (aurio mpainw 21) kai oi mikres m einai 364 kai 361 antistoixa...

filia koritsakia ta leme :P:P:lol:

στην 25 η εβδομαδα ειμαι evatsi δεν εχω καταφερει να βαλω τικερ αν και προσπαθησα ''ασχετη τι να πεις :-PPPP''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique , Ουτε κι εγω καταλαβα γιατι να ξανακανω παλι την ιδια εξεταση αφου την πρωτη φορα ηταν φυσιολογική :? αλλα και δεν ρωτησα η χαζη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια! :)

μαρακι πολυ ευχαριστα τα νεα σου.. να δεις που και με το γαλατακι σου ο μικρος θα γινει θηριο και θα πατε συντομα σπιτακι!!! σου στελνω την αγαπη μου και ευχες για ο,τι καλυτερο!!

Σοφια χαθηκες αλλα απο ο,τι διαβαζω ολα καλα!! Μην ανησυχεις που ειναι κινητικο το μωρο, τωρα εχουν χωρο και κανουν τουμπες. Ενω μετα Μαντι στριμωχνονται, μαλλον γι αυτο δεν τη νιωθεις πολυ σε αυτη τη φαση. Κι εμενα η μικρη γενικα ειναι ησυχη αλλα εκει που ανησυχω μου ριχνει 2-3 κλωτσιες και συνερχομαι!!

Αυτο μπουρικ που λες για το θηλαστρο ειναι πολυ ενδιαφερον, ξερεις ποια θεωρουνται επαγγελματικα? ποιας εταιρειας? Γιατι ακομα κι αν θηλασουμε κανονικα, σε καποιο διαστημα θα χρειαζεται και το θηλαστρο, να μας ξεκουραζει και ο μπαμπας στο ταισμα.. ετσι δεν ειναι?

Σημερα εχουμε επισκεψη στη γιατρο οποτε θα ξαναδουμε τη μπεμπα!! Πολλα φιλια σε ολες :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαντι τον μεγαλο το θηλασα μονο τρεις μηνες....ειχε προβλημα οταν γεννηθηκε..χειρουργηθηκε και μετα στις 40 μερες παλι τα ιδια....μεγαλη ιστορια...

τον δευτερο τον θηλασα εναμιση χρονο....και αν δεν εμενα εγκυος θα πηγαιναμε σιγουρα στα 2 χρονια...

τωρα για το θηλαστρο που λετε αν το παιδακι δεν εχει θεμα...δηλαδη να μπει θερμοκοιτιδα λογω προωροτητας η λογω υγειας δεν νομιζω οτι χρειαζεται....τα επαγγελματικα θηλαστρα τα νοικιαζουμε...γιατι δεν εχουμε το μωρο στο σπιτι...συνηθως αυτος ειναι ο λογος....οταν εχουμε το μωρακι σπιτι καλο θα ηταν να ειναι συνεχεια στο στηθος...να μην μαθει στο μπουκαλι γιατι συνηθως απαρνιουνται το στηθος μετα...το μπουκαλι εχει πιο ευκολη ροη και καλομαθαινουν,....εγω στον δευτερο παρολο που μπηκα για αποξεση οταν σαραντισα εβγαλα λιγο γαλα με το θηλαστρο αυτα του εμποριου...και λεω λιγο γιατι δεν βγαζει αυτο που εχουμε...με αποτελεσμα να νομιζουμε οτι δεν εχουμε γαλα....πραγμα που φυσικα δεν ισχυει...και ο μικρος ηπιε 20γρ ισα ισα για να περιμενει να ερθω....και επειτα απο κει δεν ξαναπηρε μπουκαλι μονο βυζακι μανουλας.....

ο αντρας μας μπορει να μας ξεκουρασει σε αλλα πραγματα...πχ σε δουλειες του σπιτιου...στο να κανει μπανιο το μωρο...να το αλλαξει...το μονο που για μενα δεν πρεπει να κανει ειναι να ταισει το μωρο...αυτο ειναι καθαρα υποθεση της μανας........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μόνο το τζιν πήρα από τα H & M. Έχει και ρούχα για τα μωρά αλλά δεν μου άρεσε η ποιότητα. Μετά από έρευνα αγοράς έχω να σου πω τα εξής:

για πάνες, σεντονάκια, κουβερτούλες κτλ καλές τιμές έχει η "Βλάχου", είναι στην Ίωνος Δραγούμη, απέναντι από την εκκλησία του Αγίου Μηνά (σε εκείνη την περιοχή όλα έχουν τις ίδιες τιμές, απλά το συγκεκριμένο μαγαζί τα έχει όλα 2-3€ φθηνότερα. πχ πήρα πάνα 12€ και την ίδια την έβλεπα 14€ στα άλλα μαγαζια. Αρχική τιμή και η Βλάχου γράφει την ίδια, απλά πάντα κόβει κάτι, γι' αυτό προκύπτει η διαφορά). Και είναι ελληνικά, τα φτιάχνουν στη Θεσσαλονίκη, κάτι που για μένα είναι σημαντικό.

Ωραία εσώρουχα είναι τα Μινερβάκια που τα έχει ο Fokas (15.5€ το σετ των δύο). Στη Βλάχου έχει σετ των 2 με 10€ αλλά δεν είναι τόσο καλά όσο τα Μινερβάκια. Φορμούλες μην πάρεις όμως από το Foka. Τις βελούδινες, ενώ όλα τα μαγαζιά στην περιοχή τις έχουν γύρω στα 16€, ο Fokas τις έχει 26€.

Ωραία βελούδινα φορμάκια βρήκα και στα Prenatal. Έχει κάτι ωραία σε των 3. Τα εσώρουχά τους όμως δεν τα συστήνω. Πήρα ένα σετ των 2 με 18,5€, μου άρεσαν πάαααρα πολύ τα σχέδια, αλλά διαπίστωσα ότι δεν έχουν καθόλου μα καθόλου ελαστικότητα.

Σημερα που κατέβηκε ξανά η μαμά μου βρήκε ένα μαγαζί που έχει μόνο ελληνικά σε καλές τιμές και έχει λέει ρούχα και για τη μαμά και για το μωρό και ακόμα ένα που επίσης έχει μόνο ελληνικά, Μινερβάκια κτλ σε καλές τιμές. Μόλις μάθω ονόματα και διευθύνσεις θα τα ποστάρω.

Πάντως καλό είναι να κοιτάτε τις ετικέτες από τα ρούχα. Πήρα χτες ένα φορμάκι το οποίο η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού μου είπε πως είναι από Τουρκία. Μου άρεσε πολύ και της λέω δεν πειράζει, αφού είναι από Τουρκία το παίρνω, αρκεί να μην είναι από Κίνα. Και στο σπίτι βλέπω ότι η ετικέτα έγραφε Made in China. Τσατίστηκα και το επέστρεψα.

Σοφία δεν μου φαίνεται καθόλου μεγάλο το μωράκι σου. Εγώ έκανα β-επιπέδου μόλις έκλεισα τις 23 εβδομάδες και ήταν 580γρ. Μιας φίλης μου, που ήταν 23εβδομάδες και 4 μέρες, η μπέμπης ήταν 670γρ.

Σχετικά με το θήλαστρο, αν κάποια αναγκαστεί να λείψει για μερικές ώρες ή ακόμα και για κανά δυο μέρες, δεν θα της χρειαστεί για να βγάλει γάλα και να το αφήσει? Ή και για να βγάζει το γάλα για όσο θα λείπει? Και σε αυτή την περίπτωση καλύπτεται από χειροκίνητο ή πρέπει να πάρει ηλεκτρικό? Το ρωτάω γιατί το ηλεκτρικό έχει διπλάσια τιμή, οπότε μήπως αν το χρειαστούμε για λίγες, έκτακτες φορές, μπορούμε να καλυφθούμε και με το απλό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δείτε και αυτό το link σχετικά με τα δημόσια νοσοκομεία και το επίδομα τοκετού http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/1 ... _7020.html

Ωστόσο δεν έχω καταλάβει στις ασφαλισμένες ποιου ταμείου αναφέρεται, γιατί δεν δίνουν όλα το ίδιο επίδομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορινα οπως λεω και πιο πανω τα θηλαστρα εμποριου ειδικα τα χειροκινητα ειναι να βγαλουμε λιγα ml γαλα για να λειψουμε 2 με 3 ωρες απο το σπιτι.....αν θες να λειψεις 2 μερες απο το σπιτι η πρεπει να παρεις το μωρο μαζι που φυσικα ειναι το πιο σωστο η πρεπει να εχεις κανει τραπεζα για να εχει το παιδι σου να φαει και φυσικα εσυ να βγαζεις γαλα 7 με 8 φορες την ημερα τοσες οσες θα ετρωγε και το μωρακι σου...γιατι αλλιως αντιο θηλασμος....ξερω ακουγεται καπως αλλα ειδικα τις πρωτες σαραντα μερες το μωρο πρεπει να ειναι παρα πολλες ωρες στο στηθος....ουσιαστικα οταν ξεκινανε οι στερεες τροφες τοτε καπως υπαρχει πιο ευκολια στο να φυγει η μανα απο το μωρο καποιες ωρες.........αλλιως οπως ειπα πρεπει να υπαρχει τραπεζα.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορινα το εχω βγαλει σε ποστ αυτο λινκ που εχεις...προφανως αναφερεται στο ικα...βαση του ποσου που αναφερει....εξαλλου συντομα ολοι στο ικα θα ειμαστε...........ξερουν τι κανουν.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες!!!!!!!

Δεν κατάφερα χθες το βράδυ να σας γράψω, γύρισα πτώμα :(

Τελικά καταφέραμε και τα είδαμε τα τελιώσαμε και τα δυο ζουζουνάκια μου!!!!!! 409γρ. και 356γρ. όλα φυσιολογικά, μόνο το ένα έχει ένα μικρό φυσιματάκι, αλλά είναι τόσο μικρό που μπορεί να κλείσει και πριν γεννηθεί μας είπε....ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!! περιττό να νας πω ότι με πέθανε στο πάτημα, με πόναγε όλο το βράδυ η κοιλιά επιφανειακά ..... Σήμερα όμως είμαστε καλά και συνεχίζουμε να κλωτσάμε [smilie=blob1.gif]

Κωνσταντίνα καλώς ήρθες στην παρεούλα μας!!!! :D

Κορίτσια λέτε να συμπεθεριάσουμε? :lol::lol: evatsi θέλουμε προίκα και μάλιστα καλή προίκα ;);)

Κορίνα μεγια τα ρουχαλάκια, και εγώ έχω πάρει ένα τζιν και ένα μαύρο σαν τζιν σε σωλήνα και είναι τέλεια τα έχω ευχαριστηθεί πολύ, επίσης πήρα και ένα ωραίο κολάν που είχε......

Μαράκι πολύ χάρηκα όλα καλά με τον μπεμπάκο θα πάνε.......εμένα πάντως μου αρέσουν πολύ τα παιδικά στα H&M και έχω πάρει πολλά δωράκια , είναι πολύ μουράτα , θα είναι ένας μπέμπαρος αλάνι :);) ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ!!!!!!!

Κορίτσια εμένα είπε στο Doppler ότι θα δούμε με 3D.....

Σας αφήνω κορίτσια ήρθε μια φίλη μου για καφέ θα τα πούμε μετα..........

Φιλούρες πολλές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο Κικη μου, ολα καλα!!! κι εγω στο Ελενα δεν εκανα 3δ, δεν νομιζω πως εχουν.. προσπαθουσαμε να βγαλουμε συμπερασμα για τη φατσουλα του απο το ζοομ του απλου υπερηχου :P Εμενα μου φαινεται οτι η μικρη μοιαζει στον μπαμπα της!! :P Δεν πειραζει ας εχουμε λιγη αγωνια και σασπενς για τη στιγμη της γεννας!

Απο h&m εχω παρει κι εγω τζιν, πολυ βολικο και μου κανανε δωρο και ενα απο benetton, πολυ ωραιο κι αυτο! τα εχω καταβολευτει! Για τα παιδικα του h&m , δεν ξερω κι εμενα μου αρεσουν πολυ, η ποιοοτητα ισως ειναι αμφιβολη βεβαια!

Μπουρικ σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες, ειναι πολυ χρησιμα αυτα που μας λες.. για μας τις πρωτομανουλες ανεκτιμητα!! Ελπιζω μετα τις γεννες μας να συνεχισουμε να τα λεμε εδω γιατι θα εχουμε απειρες αποριες!!! :shock:

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κικη μια χαρα τα μπεμπινια σου...μπραβο......

twiggy εννοειται βρε.....απλα για μενα πρεπει να διαβασετε αρκετα για το θηλασμο τωρα που εχετε χρονο....γιατι θα ακουσετε πολλα....και δυστυχως στην ελλαδα ο θηλασμος θεωρειται κατορθωμα πραγμα που φυσικα και δεν ισχυει...ο θηλασμος ειναι το πιο φυσικο πραγμα του κοσμου....μη μπειτε στο τρυπακι δεν εχω γαλα...το παιδι ξυπναει και θελει να τρωει συνεχεια....το μωρο μεχρι πριν γεννησουμε τρωει συνεχεια και ειναι μεσα μας αρα κοντα μας...δεν μπορουμε λοιπον να πιστευουμε οτι αφου γεννηθει πρεπει να τρωει ανα τρεις ωρες και να μην θελει την αγκαλια μας....το στηθος περα απο το φαγητο του μωρου ειναι προστασια....αγκαλια...χαδια....και ολα αυτα που ειχε οταν ηταν στη μητρα μας.....οποτε ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελει να ειναι στο στηθος μας ακομα και 18 ωρες το 24ωρο....

σορυ που σας πριζω απλα ο θηλασμος ειναι η συνεχεια της εγκυμοσυνης μας...και ειναι τοσο μαγικο να μεγαλωνει το μωρο μας απο εμας ακομα και εξω απο την μητρα μας......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!!!

μαρακι ειναι πολυ ευχαριστα τα νεα σου! θα περασει γρηγορα ο καιρος και θα τον εχεις αγκαλιτσα σου τον μικρο σου...!

οσο για τον θηλασμο ειναι το καλυτερο πραγμα που μπορουμε να κανουμε για τα μωραια μας! ενημερωνομαι οσο μπορω αλλα σιγουρα ειναι διαφορετικα στην πραξη!με εκνευριζει αφανταστα οταν με ρωτανε αν θα θηλασω!

περιμενω να ερθει η τριτη να το ξαναδω... πρεπει να εχει φτασει το κιλο! αχ να μποροουσα να παρω τον υπερηχο στο σπιτι μου...!!! :D:D

καλο σας μεσημερι κοιλιτσες...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια τον υπερυχο στο σπιτι;;;;;;;;;χαχαχαχα......

εγω εχω δευτερα γιατρο και θα φαω και το γνωστο χερι.......ανυπομονω.......να δω τι θα μου πει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsares mou euxaristw gia to kalwsorisma!!!vlepw oles trexete sta magazia gia rouxalakia..apo tis pio wraies stigmes!!!egw den exw parei polla giati mas edwsan duo tsantes me fanelakia,formakia,kaltsakia,saliares..den mporw na pw glutwsame apo eksoda alla allo einai na ta dialegeis monh sou..eftiakse kamia sas thn valitsa tou maieuthriou??ti akrivws xreiazetai se kratiko??giati oso kserw sta idiotika sou dinoun ekei polla pragmata..mariana sas zhsei o mpemphs sas kai mhn agxwnesai apla einai tolmhro to mwro sou kai vghke pio nwris..mia xara 8a ta paei!!oso gia ton 8hlasmo kai egw eimai yper..makari na mporw kai egw na 8hlasw..to 8elw toso polu!!twiggyemas einai 3d h b epipedou kai nomizw kai egw pws h mikrh mou moiazei ston mpampa ths..ypomonh ligos kairos akoma kai 8a tis doume kai apo konta..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια νέα νεα πολλά διαβάζω. Κατ αρχάς Μαρία καλά νέα διαβάζω κουράγιο και όλα θα πάνε κατ ευχήν σε φιλώ.

Κονσταντίνα welcome back αλλά όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες τα καλύτερα έρχονται.

Μαντι ναι ο γιος μου ειναι με το ποδι του και επαθε το ιδιο σε πολύ πολύ λιγότερο βέβαια βαθμό γιατί απλά δεν ξεκουράστηκε όσο επρεπε. Απο βδομαδα θα πηγαινω στα διαλλειματα να του κάνω παρέα για να ειμαι σίγουρη οτι δεν θα τρέχει. Πρεπει να κλεισω γιατί οι αντρες μου πεινάνε φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K EMAS TWIGGY EIXE 3D FOTOGRAFIES KAI SYMPERENOYME OTI H MIA MOIAZEI STON MPAMPA THS KAI H PIO MIKRH MAS MOIAZEI STH MANOYLA!!!!XAXA

KIKI78 MOY PRWTA PREPEI OI KORAKLES M NA SAS DIALEKSOYN KAI META TO KANONIZOYME XAXAXAXAXAXAXA

O MPAMPAS TOYS LEEI OTI TWRA PIA THN PROIKA THN DINOYN T'AGORIA!!!!!NA'NAI GERA EYTYXISMENA KAI TYXERA OLA T'ALLA 8A GINOYN OPWS TA 8ELOYN!!!!409 KAI 356 SUPER ETSI????MIA XARA!!!OSO GIA T FUSIMATAKI DON'T WORRY TPT D EINAI!!EMENA S EIPA EINAI 361 KAI 364 GR ADYNATA LES????KAI 23 PONTOYS PERIPOY T KA8ENA MAS EIPE...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι μπουρικ συμφωνω απολυτα!! φανταζομαι οτι στην αρχη θα ειναι λιγο κουραστικο αλλα πρεπει να επιμεινουμε και να θηλασουμρ οσο περισσοτερο γινεται! Απο φιλες που εχουν γεννησει παντως καταλαβαινω οτι ειναι γενικα και μεγαλη ευκολια, περα απο ολα τα αλλα καλα! Κι εμενα μου τη σπαει μαριαπαπα οταν με ρωτανε αν θα θηλασω... :shock: Σκεφτομαι επισης να παω σε καποια ενημερωτικα που κανει το Λητω να ενημερωνομαι τωρα που μπορω ακομα να κινουμαι ανετα!

Ναν περαστικα στον μικρο σου! Οσες εχετε γιατρο καλα να παει, αντε να δουμε και παλι τα μικρουλια!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K EMAS TWIGGY EIXE 3D FOTOGRAFIES KAI SYMPERENOYME OTI H MIA MOIAZEI STON MPAMPA THS KAI H PIO MIKRH MAS MOIAZEI STH MANOYLA!!!!XAXA

KIKI78 MOY PRWTA PREPEI OI KORAKLES M NA SAS DIALEKSOYN KAI META TO KANONIZOYME XAXAXAXAXAXAXA

O MPAMPAS TOYS LEEI OTI TWRA PIA THN PROIKA THN DINOYN T'AGORIA!!!!!NA'NAI GERA EYTYXISMENA KAI TYXERA OLA T'ALLA 8A GINOYN OPWS TA 8ELOYN!!!!409 KAI 356 SUPER ETSI????MIA XARA!!!OSO GIA T FUSIMATAKI DON'T WORRY TPT D EINAI!!EMENA S EIPA EINAI 361 KAI 364 GR ADYNATA LES????KAI 23 PONTOYS PERIPOY T KA8ENA MAS EIPE...

ΧAΑΧAΧAΧA στην Ήπειρο τα κορίτσια δίνουν προίκα :-p γερά να 'ναι κορίτσι μου!!!!

Μια χαρά είναι τα γρ. εγώ τον έναν που είναι 409γρ. τον λέω μπουχέσα ( το πειράζω από τώρα το αντράκι μου :lol: ).....

Κολπικό σου έκανε? Εμένα μου έκανε για να δει είπε και τον τράχηλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βρήκα κι άλλο site γερμανικό με πολύ καλές τιμές και έξοδα αποστολής 15,95 για Ελλάδα παράδοσησε 8-10 εργάσιμες μέρες http://www.mytoys.de/Babyspielzeug/KID/ ... a.ca02.05/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας βάζω κάποια link για τον μητρικό θηλασμό που βρήκα από διάφορα ποστάκια που διάβασα:

http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/blog-post_6833.html

http://www.mazimagazine.gr/?p=4955

http://thilasmos.com/2011/10/12/875/

http://thilasmos.com/category/%ce%b1%cf%81%ce%b8%cf%81%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c/

Κωνσταντίνα εγώ την έφτιαξα την βαλίτσα για δημόσιο νοσοκομείο οπού φυσικά δεν παρέχουν τίποτα αυτοί και πρέπει να τα εχεις όλα εσύ. Αυτο που με προβλημάτισε περισσότερο είναι αν θα έπρεπε να πάρω ζεστά ρούχα για το μωρό τύπου βελουτέ ή μόνο βαμβακερά φορμάκια γιατί άκουσα ότι τα δωμάτια είναι πολύ ζεστά και δεν κάνει να ζεστένονται τα νεογέννητα. Πήρα 4-5 βελουτε φορμάκια και 4-5 βαμβακερά και έχω ετοιμάσει στο σπίτι παραπάνω για να μου φέρουν αν χρειαστώ. Πήρα εσωτερικά φανελάκια 5 μαρκυμάνικα και 5 κοντομάνικα (λόγω ζέστης), 4-5 καλτσάκια, 2 κουβερτούλες τύπου φλις, 4-5 πάνες αγκαλιάς, 2 πετσέτες για το μπάνιο της, αρκετά μικρά τετράγωνα πετσετάκια σαν σαλιάρες, 2 μικρά σεντονάκια, σκουφάκι, γαντάκια, μωρομάντυλα, 1 πακέτο pampers, sudocream, βαμβάκι, 2 πιπίλες και 2 μπιμπερό.

Για εμένα πήρα 2 νυχτυκιές, 2 πιτζάμες με κουμπάκια για θηλασμό, 2 σουτιέν θηλασμού, ρομπα, 6-7 εσώρουχα, 2 φανελάκια, κάλτσες, παντόφλες, πετσέτα προσώπου σώματος, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, αφρόλουτρο, βούρτσα μαλλιών, σερβίετες slipant ακράτειας, χαρτομάντυλα, επιθέματα στήθους. κοκαλάκια για μαλλιά, liposan και τα ρούχα που θα βγω από το νοσοκομείο. Νομίζω αυτά πήρα.

Αν καμιά δευτερο/τριτόμανούλα πιστεύει ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω ή κάτι λιγότερο ας μας ενημερώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια....

δεν σας εγραψα σημερα ειχα λιγο το στομαχι μ κ δεν ενιωθα πολυ καλα αλλα διαβαζα τα νεα σας...

μπραβο για τα δυδιμακια της παρεουλας μας μεγαλωνουν...

κωσταντινα μου καλος ηρθες κ παλιιιιιιιιιιιιιι ......

ωραιο το θεμα του θηλασμου αχ μακαρι να τα καταφερω να θηλασω κ γω το αγορακι μ το θελω τοσο πολυ αν κ με εχουν τρομαξει γιατι ακουω οτι ποναει αρκετα...

αχ βρε κοριτσια νιωθετε κ σεις τοσο δυνατα τις κλοτσιες..??? εμενα μερικες φορες με ποναει κιολας... που πρεπει αμεσως να κατσω. αχ παναγιτσα μου δηλαδη αμα βγει τι θα μας κανει :lol::lol::lol::lol: ???

πολλα φιλια σε ολες κ καλο βραδυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά τα αγοράκια μας είναι ζωηρά, ποδοσφαιριστές από την κοιλιά :lol::lol::lol::lol:

και εμένα με έχουν ταράξει και όσο σκέφτομαι ότι είμαι ακόμα στην αρχή .....

Εβίτα, άμα σε πονάει εσένα το ένα, εμένα τι θα μου κάνουν τα δύο? :-?:-?:-?

Μακάρι κορίτσια να μπορέσουμε όλες να θηλάσουμε!!!! Είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στα αγγελούδια μας και ακόμα μεγαλύτερο σε μας.

Επίσης όσες γεννήσετε σε ιδιωτικό νοσοκομείο να επιμένετε να σας φέρνουν πιο συχνά τα μπουμπουκάκια σας, γιατί τους δίνουν μπουκαλάκι και μετά υπάρχει δυσκολία να πιάσουν το στήθος της μαμάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως ξερω οτι σιγα σιγα πολλα ιδιωτικα εχουν υιοθετησει το roomig in, που εχεις το μωρακι συνεχεια μαζι σου, οπως στα δημοσια! στο Λητω ρωτησα και υπαρχει δυνατοτητα, αυτο σιγουρα ενθαρρυνει τον αποκλειστικο θηλασμο! Εβιτα θα τα καταφερεις, και να ποναει λιγο πρεπει να επιμεινουμε.. θα το μαθουμε σωστα και μετα θα ειναι παιχνιδακι!

κι εγω σημερα τρωω αρκετες κλωτσιες!! :lol: ζωηρεψε η μικρη!! σε λιγο θα την δουμε παλι... καλο βραδυ σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά σε όλες μας κορίτσι μου. Απλά αυτήν την εβδομάδα νομίζω ότι έχουν ευθυγραμιστεί οι πλανήτες βρε παιδί μου...  
    • Καλημερα κορίτσι μου, λυπάμαι πολυ για αυτά που έχεις περάσει… δυστυχώς για κάποιες από εμάς ειναι δύσκολο το ταξίδι αυτο. Ηθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κανει ποτε καμπύλη ζαχαρου. Ξερω μια περίπτωση που είχε θέμα κ δεν το γνώριζε, και το ανακάλυψε ένας ενδοκρινολόγος. Όταν διορθώθηκε έμεινε φυσιολογικά έγκυος. Δεν είχε μπει καθολου στη διαδικασία εξωσωματικής η συγκεκριμένη. 
    • AX ναι βρε κορίτσια, να μπούμε 2ο τρίμηνο να ηρεμήσουμε! Βέβαια οκ, έχω ακούσει για περιπτώσεις που δεν πήγαν καλά και μετά το 1ο αλλά είναι πολύυυυ λιγότερες. Τώρα περνάμε το κρίσιμο στάδιο. Αυτό με το χαρτί κι εγώ, κάθε φορά, το ίδιο συναίσθημα. Πόσο ωραίο που καταλαβαίνουμε η μία την άλλη πάντως 🥰
    • Αχ κ εγω το ιδιο! Χτες το βράδυ, ξημερώματα και το πρωι κατά τις 6 που ξυπνούσα για τουαλέτα με κλωτσούσε συνέχεια. Ξύπνησα κατά τις 8 σημερα και ακομα να με κλωτσήσει. Ξερω; Μπορει να κουράστηκε απο το βράδυ 😊
    • Καλή μου Kiddo, καταλαβαίνω ότι έχεις περάσει πολλά και είναι λογικό να έχεις τόση αγωνία. Εγώ σκέψου ότι δεν ήθελα να ανοίξω το θέμα, ένιωθα κάπως..... Ήλπιζα ότι κάποια άλλη κοπέλα θα το ξεκινήσει για να γράφω κι εγώ, δεν ένιωθα ότι είμαι σε θέση να ξεκινήσω μια συζήτηση με αυτοπεποίθηση διότι έχω ταλαιπωρηθεί κι εγώ... Όμως οι κουβέντες που κάνουμε εδώ μας αποφορτίζουν και σίγουρα βρίσκουμε κατανόηση και αγάπη!❤️ Εσύ κορίτσι μου γιατί έχεις την αιμορραγία, σου έχει πει κάτι ο γιατρός σου?? Πάντως όταν βλέπεις αίμα, πώς να μην ανησυχείς??? Κι εγώ κάθε μα κάθε φορά που πάω τουαλέτα, κοιτάζω με ένα άγχος το χαρτάκι, και φαντάσου ότι δόξα το Θεό μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο σημάδι. Αν όμως σου λέει ο γιατρός σου ότι είναι αισιόδοξος, προσπάθησε να τον ακούσεις και τον εμπιστευτείς. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια, αν πάνε όλα υπέροχα και να κυλήσει η εγκυμοσύνη σου ομαλά από εδώ και πέρα! Ένας μήνας έμεινε και μπαίνουμε στο 2ο τρίμηνο, θα τα καταφέρουμε όοοοοοολες!!!!! 🙏💪🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...