Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, χθες ήμουν στο γιατρό, 7w+2d βάσει τελευταίας περιόδου και 5w+4d βάσει υπερήχου. Ο γιατρός διαπίστωσε ότι ο σάκος είναι πολύ χαμηλά στη μήτρα και απ' ότι μου είπε μπορεί να έχουμε πρόβλημα. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι όλα να πάνε καλά...δεν εχω εμπειρία να σε βοηθήσω..

τι εννοούσε σου εξήγησε? καλύτερα να ακούς τον γιατρό σου γιατί ότι κ να σου πο'υμε η κάθε πρίπτωση είναι διαφορετική...

κ πάλι τις ευχές μου για μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωράκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

μια φιλη του αντρα μου ειχε παρομοιο θεμα

ηταν πιο επιρρεπης στις αποκολλησεις πλακουντα κ επρεπε να ξεκουραζεται πολυ το πρωτο τριμηνο, ετσι μου ειπε αυτη τουλαχιστον

αλλα ολα πηγαν καλα κ τωρα εχει ενα τρομερο κοριτσακι 3 χρονων!!

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι το ίδιο πράγμα, πάντως μια γνωστή μου όταν έμεινε έγκυος στο τρίτο της παιδί, το μωρό είχε "σφηνωθεί" σε ένα σημείο κάτω δεξιά και πέρασε όλη την εγκυμοσύνη εκεί πέρα! Γεννήθηκε μια χαρά, αλλά είχε ένα πρόβλημα με τον αυχένα, το οποίο ξεπεράστηκε και τώρα είναι είκοσι χρονών!

Ελπίζω να μην είναι τίποτα το σημαντικό, και να ακούσετε την καρδούλα του την επόμενη φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές. Μακάρι να χρειάζεται μόνο ξεκούραση...θα κάτσω στα αυγά μου!! Τέρμα το περπάτημα. Νομίζιντας ότι κάνει καλό στην εγκυμοσύνη, έβαζα τα αθλητικά και πήγαινα για περπάτημα 1 με 1,5 ώρα, ο γιατρός όμως μου το κοψε.

Επίσης νομίζω ότι όταν η εμφύτευση γίνεται χαμηλά, γίνεται μόνο καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, όχι, το περπάτημα κάνει καλό στο τέλος της εγκυμοσύνης για να κατέβει το παιδί!!!!!! Εσύ δε θες να κατέβει από τώρα!!!!!!!

Αν το μόνο πρόβλημα είναι η καισαρική, μη σε ανησυχεί. Το παιδί σου να βγει γερό και υγιές, κι ας βγει όπως να 'ναι!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα!!! Άρα περπάτημα προς το τέλος αν όλα παν καλά! Το μόνο κακό βρε κορίτσια είναι ότι και στο σπίτι και στο γραφείο έχω σκάλες. Ειδικά στο γραφείο πολλές και απότομες. Αν δείτε πώς τις ανεβαίνω!! Και το ακόμη χειρότερο είναι ότι αναγκάζομαι λόγω δουλειάς να τις ανεβοκατεβαίνω αρκετές φορές! Με πολύ πολύ προσοχή φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς ή δυστυχώς είναι δική μου δουλειά, οπότε ή κλείνω το γραφείο και δεν πηγαίνω και με φωνάζουν μόνο όταν είναι ανάγκη, ή συνεχίζω να πηγαίνω και ο θεός βοηθός. Το γραφείο είναι στον 2 όροφο ενός νεοκλασικού κτιρίου, που εννοείται δεν έχει ασανσερ και οι σκάλες είναι πάρα πολύ απότομες και κουραστικές. Εδώ και πριν μείνω έγκυος και ενώ γυμνάζομαι υπερβολικά, πάλι λαχάνιαζα και βαριανάσαινα στις 5 τελευταίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα ρωτήσω και κάτι άσχετο βρε κορίτσια, πώς βάζουμε τικεράκι? Βρήκα το ticker, ok, το ετοίμασα, αλλά δεν ξέρω από κει και πέρα τί κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli με το καλό να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη.Συμβουλή του γιατρού μου:να αποφεύγω όσο μπορώ περισσότερο τις σκάλες (έχω και εγώ στο σπίτι μου) .Γι αυτό όσο μπορείς ελάττωσε τα πάνω κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δε μου είπε τόσο πολύ για τις σκάλες, όσο για ξεκούραση. Τις σκάλες λέει να τις προσέχω μήπως γλυστρήσω και πέσω. Πώς όμως να τις αποφεύγω, αφού εγώ κάθομαι πάνω στα δωμάτια, αλλά η άτιμη η κουζίνα είναι κάτω, οπότε κάνω πολλά πολλά δρομολόγια, γιατί απέκτησα και 1 θέμα με το φαί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι εγω εκανα εξωσωματικη..στην αναμονη μεχρι τη χοριακη ειχα μετακομισει στην πεθερα μου που ναι ισογειο..μετα μεχρι να ακουσουμε καρδουλα την εβγαζα στον καναπε κ χρησιμοποιυσα της σκαλες μονο για την τουαλετα..διοτι εγω εχω την τυχη αν θελω να παω τουαλετα η να ανεβω η να κατεβω σκαλια!!!Μεχριτο πρωτο τριμηνο ετσι καναπε καναπε κ καναπε!!Χωρις να χω χαμηλη εμφυτευση..απλα λογω φοβου κ επειδη ηταν εξωσωματικη..

Εσυ τωρα που εχεις λογο καλο θα ηταν να καθεσαι σαλονακι καναπε τηλεοραση κ να χειςκ καποιον για βοηθεια τις πρωτες βδομαδες που ναι οι πιο δυσκολες..

Επισης να σε προετοιμασω στον 8ο-9ο τα σκαλια ειναι βασανο!!

Εμενα μου ρθε να πουλησω το σπιτι ακομη το σκεφτομαι δηλ γιατι κ με το μωρο πολυ δυσκολα τα ανω κατω συνεχεια!!

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κ να σκεφτεσαι θετικα!!Α κ δε ειναι λογος καισαρικης η χαμηλη εμφυτευση..το μωρο θα μεγαλωσει δεν ξερεις πως θα βολευτει..εμενα ηταν με το κεφαλι πανω κ σφηνωμενο κατω απο τα πλευρα ετσι κ καναμε καισαρικη..Δεν ξερω μηπως επηρεαζει τραχηλο κ χρειαστεις περιδεση που ουτεαυτο ειναι κατι απλα θελει προσοχη κ ξεκουραση!!

Φιλακιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι εγω εκανα εξωσωματικη..στην αναμονη μεχρι τη χοριακη ειχα μετακομισει στην πεθερα μου που ναι ισογειο..μετα μεχρι να ακουσουμε καρδουλα την εβγαζα στον καναπε κ χρησιμοποιυσα της σκαλες μονο για την τουαλετα..διοτι εγω εχω την τυχη αν θελω να παω τουαλετα η να ανεβω η να κατεβω σκαλια!!!Μεχριτο πρωτο τριμηνο ετσι καναπε καναπε κ καναπε!!Χωρις να χω χαμηλη εμφυτευση..απλα λογω φοβου κ επειδη ηταν εξωσωματικη..

Εσυ τωρα που εχεις λογο καλο θα ηταν να καθεσαι σαλονακι καναπε τηλεοραση κ να χειςκ καποιον για βοηθεια τις πρωτες βδομαδες που ναι οι πιο δυσκολες..

Επισης να σε προετοιμασω στον 8ο-9ο τα σκαλια ειναι βασανο!!

Εμενα μου ρθε να πουλησω το σπιτι ακομη το σκεφτομαι δηλ γιατι κ με το μωρο πολυ δυσκολα τα ανω κατω συνεχεια!!

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κ να σκεφτεσαι θετικα!!Α κ δε ειναι λογος καισαρικης η χαμηλη εμφυτευση..το μωρο θα μεγαλωσει δεν ξερεις πως θα βολευτει..εμενα ηταν με το κεφαλι πανω κ σφηνωμενο κατω απο τα πλευρα ετσι κ καναμε καισαρικη..Δεν ξερω μηπως επηρεαζει τραχηλο κ χρειαστεις περιδεση που ουτεαυτο ειναι κατι απλα θελει προσοχη κ ξεκουραση!!

Φιλακιααααααααα[/quot

Ευχαριστώ Κατερίνα, και συ να χαίρεσαι το μπουμπουκάκι σου, είναι πολύ γλυκούλη και χαρούμενο μωρό!!! Εγώ βέβαια έχω ένα θετικό στο θέμα αυτό με τις σκάλες. Έχω και δεύτερη είσοδο πάνω (είναι σε πολυκατοικία και από έξω φαίνεται σαν να είναι 2 διαμερίσματα, ένα στον ένα όροφο και ένα στον άλλο. Με το ασανσερ δηλαδή μπορείς να μπεις είτε κάτω, είτε πάνω). Οπότε με τα μπιτζαμάκια στο ασνσερ μου φαίνεται θα μεταφέρομαι πάνω κάτω. Θα τα παίξουν οι γείτονες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια,εγω μετα απο 3 αποβολες, εμεινα εγκυος 4η φορα, ο γιατρος με ειχε/εχει χαλαρη... Και σκαλια ειχα στο σπιτι και στη δουλεια, ειμαι καθηγητρια, οποτε καταλαβαινετε και τι κουραση τραβουσα στην ταξη, αλλα μου ειπε οτι αν το παιδι ειναι σωστο χρωμοσωματικα και εχει δεσει σωστα, δε παθαινει τιποτα..

Και ειχε δικιο κοριτσια μου... Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες ημουν πιο ξεκουραστη και ολα πηγαν στραβα. Σε αυτη που ημουν χαλαρη και τον ακουσα,ολα πηγαν καλα... Και δουλειες εκανα , και σε συγκοινωνιες εμπαινα, γενικα εκανα τα παντα, απλα με λιγη προσοχη...

Στο εξωτερικο μια χαρα συνεχιζουν τη ζωη τους οι κοπελες, μεχρι και χορο και γυμναστικη κανουν. Μονο εδω μας κανουν να νοιωθουμε λες και ειμαστε αναπηρες, χωρις λογο!!! Αν και διαβαζα καποια στιγμη ενα αρθρο ενος γυναικολογου που ελεγε οτι μας κανουν να νοιωθουμε ετσι, για να εχουμε εξαρτηση απο το γιατρο και να μην αλλαζουμε ευκολα... Και μου φανηκε λογικο σαν θεωρια...

Το μωρο δε παθαινει τιποτα κοριτσια μου... Ε, δεν ειπα να δουλεψουμε και σε οικοδομη :D , αλλα στα απλα καθημερινα δε παθαινουμε τιποτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω -ίσως και λανθασμένα βέβαια- ίσως επειδή θεωρώ ότι είμαι δυνατός οργανισμός, γυμνάζομαι διαρκώς κλπ., δεν πίστευα αρχικώς ότι μπορεί εξαιτίας κάποιας δραστηριότητάς μου να γίνει κάτι κακό και για το λόγο αυτό κι όλας στην αρχή φορούσα τα αθλητικά μου και βουρ για έντονο περπάτημα. Βέβαια ο γιατρός, όταν διαπιστώσαμε τη θέση του, μου είπε να τα κόψω αυτά. Φαντάζομαι κάτι θα ξέρει. Ίσως μα συστήνουν ξεκούραση επικουρικά στην όλη κατάσταση. Πάντως καλό είναι να προσέχουμε, άλλωστε 9 μήνες είναι, μετά έχουμε πολύ χρόνο δουλειές, δραστηριότητες κλπ. Εμένα ειδικά που είμαι υπερδραστήρια, να φανταστείτε ξυπνούσα όλα τα χρόνια στις 6 το πρωί για να πάω γυμναστήριο, μου κακοφάνηκε πολύ τώρα που κάθομαι και αποφεύγω τις περιττές κινήσεις, αλλά για τα μελλοντικά μπεμπάκια μας....και σε καρφιά θα καθόμασταν κορίτσια, σαν φακίρηδες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν ειναι να γεννηθει το μωρο θα γεννηθει οτι και να κανετε. εγω εκανα εξωσωματικη και ολο το καλοκαιρι το περασα στη θαλασσα με βατραχοπεδιλα, δεν δουλευα αλλα δεν καθομουν περπατουσα εβγαινα. επεσα απο τις σκαλες ελαφρα βεβαια και με τον πωπω αλλα το χειροτερο πεσιμο ηταν οταν περπατουσα στο δρομο χαλαρα με αθλητικα στον ενατο . επεσα κατω με την κοιλια η μικρη ηταν και ειναι μια χαρα δοξα το θεο.διασκεδαστετο ειναι υπεροχο να εισαι εγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli* εύχομαι ό,τι καλύτερο στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου! σίγουρα θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου, γιατί οι περιπτώσεις ποικίλλουν, ωστόσο δεν θα φτάσεις και στα άκρα! η μέση οδός: ούτε υπερκόπωση, ούτε "λιώσιμο" στον καναπέ - εκτός αν συσταθεί άμεσα για άλλο λόγο.

εγώ πάντως με τις σκάλες εντός σπιτιού ήμουν μια χαρά. δεν με κούρασαν ούτε όταν αχνοπάτησα στον 9ο, γιατί όλο δεν τον πρόλαβα :roll: γενικώς τα έκανα όλα κανονικά, με μέτρο όμως. Κ πάλι σου εύχομαι όλα καλά! %%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα θα ακολουθήσω τις συμβουλές του γιατρού με ευλάβεια!! Το μόνο βρε κορίτσια που είναι βάρβαρο είναι το "μη βάλεις κιλά στην αρχή". Έχω πεθάνει από την πείνα και φταίει και το γεγονός ότι έχω φοβερές αϋπνίες, οπότε μένοντας ξύπνια πολλές ώρες πεινάω. Εσείς τί κάνετε για να κρατηθείτε μακριά από τα φαί?? Μου φαίνεται θα ανοίξω νέο τόπικ με αυτό το θέμα, γιατί φαντάζομαι θα "καίει" πολλές από μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli* μη σε αγχώνουν τόσο πολύ τα κιλά. Δε χρειάζεται να λιμοκτονείς, έγκυος είσαι στο κάτω κάτω. Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που κράτησε μόνο δύο μήνες, έβαλα περίπου δυόμιση κιλά, και μετά τρόμαξα να τα χάσω... :( Σ' αυτήν την εγκυμοσύνη, είμαι στον όγδοο και έχω πάρει καμιά δεκαριά. Ακόμα και στην ίδια γυναίκα, κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει. Σε μία μπορεί να βάλεις πολλά, σε άλλη λίγα, ανάλογα. Εμένα αυτή τη φορά με "έσωσε" που τους πρώτους τρεισήμισι μήνες είχα αναγούλες και εμετούς και δεν μπορούσα να φάω τίποτα!

Απλά προσπάθησε να τρως υγιεινά, φρούτα, λαχανικά, γάλα, ξερά φρούτα και να αποφεύγεις γλυκά και λιπαρά.

Μην τρελαίνεσαι όμως! Είναι και στο γιατρό. Ο δικός μου, π.χ. δεν έχει κόλλημα με τα κιλά. Με ζυγίζει αλλά δεν έχει σχολιάσει ποτέ τίποτα. Τώρα αν είχα βάλει τριάντα κιλά δε θα είχε ενθουσιαστεί φαντάζομαι, αλλά από την αρχή δεν είπε τίποτα απολύτως για κιλά.

Αν θέλεις, έλα στο "Αχ αυτά τα κιλά!" όπου γράφουμε καθημερινά τι τρώμε. Πίστεψέ με, βοηθά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό. Παλίνδρομη ή μύλη κύηση τελικά. Σίγουρα. Έκανα και χοριακή και αύριο ακόμη μία πριν μπω χειρουργείο. Θα σας ενημερώνω για ό, τι νεότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...