Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κατεψυγμενα εμβρυα!Ποια ειναι η διαδικασια?


Recommended Posts

Κοριτσια θα ηθελα τη βοηθεια σας!

Εχουμε 6 κατεψυγμενα εμβρυα εκ των οποιων τα 2 βλαστοκυστες και τα 4 απλα.

Θα ηθελα γυρω στα Χριστουγεννα να ξεκινησουμε τις εμφυτευσεις. Ξερετε ποια ειναι η διαδικασια? Χρειαζεται να ξαναπαρω φαρμακα? Ποσο καιρο πριν ξεκιναει η διαδικασια και καποια ξερει ποιες ειναι οι πιθανοτητες επιτυχιας?

Θα μιλησω με το γιατρο αλλα θα ηθελα να ξερω κ απο εσας. Θα τα εμφυτευσουμε 2 -2 ή ανα 3?

Ξερω εχω πολλες αποριες αλλα αν καποια ξερει να μου απαντησει.

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki μου καλησπερα.εγω τον μαιο που μας περασε εκανα εμβρυομεταφορα 3 κρυοσυντηρημενων εμβρυων,η διαδικασια ηταν παρα πολυ απλη,καμια σχεση με την προηγουμενη φορα που εκανα ενεσεις.το μονο που εκανα ηταν να παιρνω χαπια για προετοιμασια ενδομητριου και ανα δυο τρεις μερες υπερηχο για να δουμε το παχος.βεβαια εσυ εχεις και δυο βλαστοκυστες αρα μπορει καπως να διαφερει η διαδικασια.τωρα παλι θα παω για μεταφορα ενος κρυοσυντηρημενου και μαλλον θα κανω και ωοληψια ενος ωαριου γιατι θα παω με φυσικο κυκλο.καλη επιτυχια σου ευχομαι κοριτσακι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλα!!!!!Κ καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια για το αδερφακι της μπουμπους σου!!

Εγω που εκανα κυκλο FET ξεκινησα με ενα κυκλο αντισυλληπτικα στο 18ο χαπι πηγα για υπερηχο κ19η μερα ξεκινησα καταστολη με νταροντα..2η μερα κυκλου υπερηχος κ εξεταση οιστραδιολης κ μετα ξεκινησα σικλακουρ 6 την μερα μεχρι την 17η μερα οπου καναμε εμβρυομεταφορα και ανα 3-4 μερες εκανα υπερηχο κ οιστραδιολη!!μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα ξεκινησα κ ουτροτζεσταν..

Ειχαμε 5 εμβρυα 3 μαζι κ 2 μαζι 1ης μερας τα ξεπαγωσαν ολα κ οταν γιναν 3ης μερας απο αυτα τα 4 μου εβαλαν 3!!!

Το ενα απο αυτα τωρα το χω στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια.Νικολ ποια χαπια επαιρνες εσυ?

Κατερινα παλι τοσα σικλακουρ...ουφ και τα ειχα βαρεθει. Υπαρχει περιπτωση να μου τα βαλουν ολα?

Τα 4 που εχω και μενα 1η ημερας ειναι. Απλα δεν ξερω αν θα τα χρησιμοποιησουν ολα μαζι ή σε 2 δοσεις.

Η αποψυξη δεν πετυχενει παντα ε? :?

Η μικρη μου ηταν βλαστοκυστη , η τοποθετηση ειχε γινει την 5η μερα.

Σημερα εκλεισα ραντεβου με το γιατρο , να δουμε τι θαμου πει κ αυτος.

Θυμαμστε περιπου τι ειχατε πληρωσει? Φανταζομαι πιο λιγα απο την κανονικη που μας βγηκε κοντα 4000.

Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου Κατερινα! και εσυ νικολ συντομα με ευχαριστα!

Εμεις αποφασισαμε να ξεκινησουμε το δευτερο νωρις, μιας και δεν ερχεται με παραγγελια, να εχουμε χρονο μπροστα μας για οσες προσπαθιες αντεξουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλακι μου θα σε μαλωσω...σου μοιαζει αυτος ο αντρακλας για κοριτσακι????

Ναι τοσα σικλακουρ!!!!Ολα αποκλειεται να στα βαλουν εδω εμενα απο τα 5 τα 4 ηταν οκ κ τελικα μου εβαλαν 3 το 4ο πηγε αδικα...

μπορει να στα ξεπαγωσουν ολα μαζι ,μιας κ ειναι πρωτης μερας..

Οπως κ να χει να σκεφτεσαι μονο θετικα..αυτη σου η προσπαθεια θα ναιπιο ευκολη ψυχολογικα μιας κ εχεις ηδη ενα μπεμπακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΟΥΛΑΚΙ μου,

κρινοντας απο μενα και απο τα γραφομενα (τα γραπτα λεγομενα δηλ :lol::lol::lol: ) των κοριτσιων, η καθε περιπτωση διαφερει.

Εγω,πχ, εβαλα 3 βλαστοκυστες σε φυσικο κυκλο.Δεν πηρα κανενα φαρμακο,δεν προετοιμασα ενδομητριο κτλ.

Η διαδικασια ξεκινησε με την 1η μερα περιοδου ενημερωνοντας τον γιατρο μου...

Εκανα 1-2 υπερηχους,αν θυμαμαι καλα, και μετα εβρυομεταφορα. Τη μερα της εμβρυο/ρας ξεκινησα τα λατρεμενα utrogestan και αυτο ηταν ολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωω

Κατερινα :oops::oops::oops: συγνωμη μπερδευτηκα [smilie=confused2.gif]

Πηγα στο γιατρο κ τον ρωτησα. Καταρχην μου ειπε επειδη εκανα καισαρικη να περιμενουμε κι αλλο!

Θα μου ερθει λεει περιοδος και μετα θα πηγαινω να με παρακολουθει (δεν μου ειπε κατι για χαπια :roll: , (αλλα και παλι δεν ξερω αν θα προκυψουν) μολις λεει δει ετοιμο το ωαριο θα μου δωσει να κανω μια ενεση (λογικα την πρεγκνυλ φανταζομαι) και θα παμε για εμφυτευση οποτε μου πει.

Μου ειπε οτι αν ολα πανε καλα θα τα βαλουμε σε 2δοσεις και οχι ολα μαζι. Και παλι φανταζομαι θα αποψυξει τα 4 πρωτα ή τις 2 βλαστοκυστες. Καπως ετσι.

Οπως καταλαβατε και στο γιατρο που πηγα μονη μου τα κανω τα σεναρια.

Παντα οταν φευγω χτυπαω το κεφαλι μου που εχω ξεχασει πραγματα να ρωτησω.

Μου ειπε στην αρχη "Οχι ακομα" και μου εκοψε τη φορα. Αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπεμπα σου ειναι 7 μηνων..λετε για Δεκεμβριο που θα ναι 10 κ σου πε οχι ακομη??Γιατι??

Εγω παλι ακομη δεν τον εχω ρωτησει αλλα μου φαινεται πολυ το διαστημα..δηλ αν μεινεις απο μονη σου λεω εγω τωρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω γιατι μετα τη γεννα μου ειπε να περιμενουμε 6 μηνες! Τωρα μου ειπε να χρονισουμε και μετα ειπε αντε Ιανουαριο- Φεβρουαριο.

Τι να πω δεν ξερω. Και θελουμε να προχωρησουμε το συντομοτερο ειναι η αληθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...