Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

kalimera manoules.. ithela na sas rwtisw gennisa ton aggelo mu prin 20 meres oli m lene den prepei na ton vgazeis e3w mexri na perasoun i 40 meres.. o paidiatros m leei na ton vgazei e3w se anoixtous xwrous tou aresei k tou kanei kalo.. den 3erw ti na einai to swsto.. eseis ti ekanete???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera ego manoula den eimai akoma.... alla exv akousei oti na menei i mana me to paidi 40 meres mesa sto spiti einai kathara gia thriskeytikous logous k gia logous na mi sas pianei to mati esy apofasizeis pote tha ton bgaleis exo bebaia na exeis parei prota tin egkrisi toy paidiatroy stis 40 meres pas k perneis tin eyxh apo ton papa an ton bgalei noritera nomizo de pairneis tin idia eyxi perneis mikroterh ayta xero ego na sou zisei to moraki soy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου γειά σου!!!!!!!

Να σου ζήσει το βρεφάκι σου μωλέέέέ!!!!!!

Γιατί δεν ακούς το ένστικτό σου μικρή μου????

Ο Παιδίατρος σου έχει δίκιο.... να το βγάζεις το νινί......

Για τις 40 μέρες.... όσοι επιμένουνε.... ειδικά τέτοιο καιρό που ακόμη κάνει ζέστη.......

Συγγνώμη... αλλά έχουνε μείνει λιγάκι πίσω!!!!

Εμείς με τον μπεμπούκο μου δε βγήκαμε γιατί δεν προλαβαίναμε.... ήμουν τόσο κομμάτια από την κούραση & το ξενύχτι που το τελευταίο που με ενδιέφερε ήταν οι βόλτες!!!!!!

Να σου ζήσει!!!!!!!!!

Και να μην αφήνεις να σε πρήζουνε!!!!!

Μόνο τον Παιδίατρο & το ένστικτό σου να εμπιστεύεσαι!!!!!

Στα λέει μία μανούλα.... 2 μηνών.... λιγάκι πιο έμπειρη από σένα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν ακουσα κανεναν

ε δε θα παθω και καταθληψη να κλειστω 2 μηνες μεσα

την 2η βδομαδα τους πηγ παραλία :)

μια χαρα τιποτα δεν παθαμε

ουτε αρρωστιες - ουτε τα αλλα τα κουλα που ακουσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου!!!κι εγω συμφωνω με τον παιδιατρο σου, και η δικη μου παιδιατρος τα ιδια μου ειπε!!!οι 40 μερες μετα τη γεννα ειναι σημαντικες για τη μανα και το παιδι , για να αποφευγουν τον πολυ κοσμο, καθως και οι δυο τους ακομα προσαρμοζονται στη νεα πραγματικοτητα και ειναι ευαλωτοι... ;) αυτο δεν σημαινει οτι δε μπορεις να βγεις μια βολτα με το μωρακι σου να ξεσκασεις κι εσυ, να παρει και λιγο καθαρο αερα και το νινι....εγω, αργησα να βγω, πρωτη φορα βγηκα στις 36 μερες γιατι θηλαζα και δεν ηξερα πως να διαχειριστω το ολο θεμα....αν εσυ εισαι ετοιμη να βγεις νωριτερα, εννοειται οτι μπορεις!!!! και τη μιση ευχη, που λεει η εκκλησια, την παιρνεις οταν επιστρεψεις στο σπιτι απο το μαιευτηριο-ειναι για καλη αναρρωση- και οχι στις μισες μερες -στις 20-!!

αυτα, και ευχομαι πολυ ομορφες βολτουλες με το νινι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκατσα 20 ημερες στο σπιτι με το μωρο, μετα πηρα την μιση ευχη απο τον παπα και βγηκα εξω μονο εγω. Το μωρο το εβγαλα εξω οταν εκλεισε τισ 40 ημερες αφου πρωτα το πηγα στην εκκλησια να το διαβασει ο παπας. Κοιτα τοτε ηταν και χειμωνας και δε με ενοιαζε να το βγαλω εξω.

Αλλα ειχα την μανα μου και την πε8ερα μου που με πρηζανε κα8ε λιγο και λιγακι να μην βγαινω το βραδυ εξω ουτε να απλωνω ρουχα εξω και βλακειες. Τελος παντον καλυτερα να το βγαλεισ τωρα εξω παρα αργοτερα που 8α χειμωνιασει ....Να σου ζησει κιολας :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσι μου ;)

Να σου ζήσει το μωράκι σου... να είναι πάντα γερό και καλότυχο..... :P

Εγώ επειδή είμαι Παπαδιά εάν θες δέξου την γνώμη μου....

Βγες έξω... πήγαινε την βόλτα σου με το παιδάκι σου να το χαρείς!!!!! Βάλε όμως κάπου στο καρίτσι μια εικονίτσα (δεν ξέρω που θα το βάλεις για να πας την βόλτα) για να έχει μια προστασία.... προφανώς έχεις ήδη πάρει την πρώτη ευχή από Ιερέα.... Σου μένει μόνο ο Σαραντισμός!!!!

Δεν λέει κανένας να κλειστείς μέσα!!!! Απλά οι περισσότερες γυναίκες δεν βγαίνουν γιατί είναι χαρούμενες και έχουν όλη τους την προσοχή πάνω στο μωρό... άλλες φοβούνται μην κολλήσουν ιώσεις κλπ και άλλες απλά περιμένουν να αναρρώσουν... στα βιβλία της Εκκλησίας πουθενά δεν αναφέρεται μια γυναίκα να κλείνεται στο σπίτι... Απλά όλα γίνονται για να αναρρώσει η μητέρα και το παιδί να μεγαλώσει λίγο.... εάν έχεις μια εικόνα και στο σπίτι να ανάβεις λίγο λιβανάκι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.... Συγνώμη για το μεγάλο μνμ!!!!! :?

Υ.Γ. : μια παρένθεση να κάνω.... δεν υπάρχει μισή Ευχή..... είναι σαν να λέμε μισό Αγιασμό :lol: !!!!

Υπάρχει ευχή την 8η ημέρα και ευχή την 40η.!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα νέα μανούλα,να σου ζήσει το μωράκι σου και να το δεις όπως επιθυμείς.Και εγώ προτείνω να ακούς το ένστικτο σου.Εμάς ο Δημητράκης μας γεννήθηκε 05/10 πρόωρος 2 κιλά αλλά όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο ,μετά από 5 μέρες ,είχε τέλειο καιρό.Ρωτήσαμε λοιπόν παιδίατρο και μαία και αφού μας δώσανε το οκ πήγαμε την πρώτη μας μικρή βόλτα(και φυσικά συνεχίσαμε κάθε μέρα έξω ;) χωρίς να αρρωστήσουμε καθόλου και ας ήτανε χειμώνας).Στις 40 μέρες παρόλα αυτά πήγα και πήρα την ευχή επειδή το ήθελα εγώ και πραγματικά ήταν πολύ συγκινητική η στιγμή και πολύ ωραίες οι ευχές που σου δίνει ο παπάς για το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ να σου ζησει!!εννοειται να το βγαλεις το μικρακι εξω.το εχεις κ εσυ αναγκη κ θα του κανει κ καλο.κ εμενα αυτο ου ειχε πει η παιδιατρος,να μη φοβασαι το εξω,τους ανθρωπους να φοβασαι.εννοωντας τις ιωσεις που μπορει να κουβαλανε.τωρα με τετοιο καιρο,εξω θα βγεις,δεν κολλανε ιωσεις.μη κλειστεις σε κανα μαγαζι.κ με το θηλασμο μια χαρα τα βολευα.εριχνα ενα σεντονακι πανω μου κ με το ενα χερι επιανα το μικρο που θηλαζε κ με το αλλο επινα το χυμο μου!ειχε πολυ γελιο!

αα,οπως ειπε κ η νικη που τα ξερει καλυτεα,δεν υπαρχει μιση ευχη.ο παπας που πηγα στις 20 μερες μου ειχε πει πως κανονικα ειναι η πρωτη ευχη στις 3 μερες στην κλινικη για τη μανα (αν δεν κανω λαθος) για να "επανελθει" γρηγορα,μετα στις 8 μερες στο σπιτι κατω απο το εικονοστασι κ η αλλη ευχη μολις σαραντισει το παιδι που το πας στην εκκλησια κ το διαβαζει.κ εγω δεν το ηξερα.στο επομενο με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοπελες

γνωμη μου ειναι να βγεις εξω με το μωρακι σου βολτουλες πολλες πολλες

να νιωσει τον αερα τον ηλιο θα χαλαρωσεις και συ και θα εχει θετικη επιδραση και στο μωρο σου

οχι βεβαια σε κλειστους χωρους η σε χωρους που καπνιζουν!

εγω επαιρνα τη μικρη μου απο 10 ημερων και καναμε βολτουλες με το μαρσιππο στη γειτονια γεννησα και αυγουστο κα οκαιρος βοηθουσε

βεβαια και χειμωνα να γεννουσα παλι θα βγαιναμε..

και μενα ο γιατρος μου χε πει να βγαινουμε και καθε μερα αν μπορουσαμε εξω

πιο καλα τα προφυλλασεις

και να σου πω και κατι ακομα;

η παναγιτσα τα φυλαει τα μωρακιαοπως και ναχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσι μου ;)

Να σου ζήσει το μωράκι σου... να είναι πάντα γερό και καλότυχο..... :P

Εγώ επειδή είμαι Παπαδιά εάν θες δέξου την γνώμη μου....

Βγες έξω... πήγαινε την βόλτα σου με το παιδάκι σου να το χαρείς!!!!! Βάλε όμως κάπου στο καρίτσι μια εικονίτσα (δεν ξέρω που θα το βάλεις για να πας την βόλτα) για να έχει μια προστασία.... προφανώς έχεις ήδη πάρει την πρώτη ευχή από Ιερέα.... Σου μένει μόνο ο Σαραντισμός!!!!

Δεν λέει κανένας να κλειστείς μέσα!!!! Απλά οι περισσότερες γυναίκες δεν βγαίνουν γιατί είναι χαρούμενες και έχουν όλη τους την προσοχή πάνω στο μωρό... άλλες φοβούνται μην κολλήσουν ιώσεις κλπ και άλλες απλά περιμένουν να αναρρώσουν... στα βιβλία της Εκκλησίας πουθενά δεν αναφέρεται μια γυναίκα να κλείνεται στο σπίτι... Απλά όλα γίνονται για να αναρρώσει η μητέρα και το παιδί να μεγαλώσει λίγο.... εάν έχεις μια εικόνα και στο σπίτι να ανάβεις λίγο λιβανάκι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.... Συγνώμη για το μεγάλο μνμ!!!!! :?

Υ.Γ. : μια παρένθεση να κάνω.... δεν υπάρχει μισή Ευχή..... είναι σαν να λέμε μισό Αγιασμό :lol: !!!!

Υπάρχει ευχή την 8η ημέρα και ευχή την 40η.!!!!!

πες βρε Νικη

να σαι καλα

να ενημερωνομαστε γιατι πλακωνουν κατι γιαγιαδες και ακομα δεν εχουν γεννησει οι κακομοιρες οι γυναικες τις πριζουν με σατανια και διαβολια να τις φοβισουν

που το βρισκω απαραδεκτο

καλο ειναι εαν πιστευουμε να ρωταμε τον παπα μας και να μην ακουμε αηδιες απο δω και κει

μπραβο μπραβο μπραβο

εαν θες δεν κανεις ενα ποστ να το διαβασουν ολες οι μελουσες μαμαδες

8η μερα ε;

και αυτο που ερχονται οι παπαδες στο σπιτι και δινουν αυτη την μιση ευχη τι ειναι ακριβως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω τι λεει ολη η επιστημονικη κοινοτητα (και ρωτα κ το γιατρο σου)

"Συγνωμη τοσα χρονια που κρατουσαμε κλεισμενα τα μωρα 40 μερες στο σπιτι"

Το μωρο μαζευει αντισωματα εξω. Δεν θα δεθεις λιγοτερο με το παιδι σου αν βγεις εξω μια βολτα για μια ωρα. Παρε το παιδι, βαλτο στο καροτσι και κανε μια γυρα στο τετραγωνο. Θα δεις που κ αυτο θα ξετρελαθει.

Δεν χρειαζεται να πατε σε κλειστο μερος, ισα ισα να δει και να παρει αερα. Και αυτο κ εσυ.

Οπως διαβασα κ παραπανω οι 40 μερες ειναι καθαρα θρησκευτικο θεμα πλεον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειδα και το μην της μαρκερ και πολυ μου αρεσε!!!!

Να εισαι καλα και να μας ανοιγεις τα ματια.Αρα ουτε θρησκευτικοι λογοι υπαρχουν

Οταν εβγαλα εξω την μικρη μου 14 ημερων με σταματησε μια γιαγια και μολις της ειπα ποσο ειναι μου ειπε "Αμαν το εβγαλες ασαραντιστο? Θα σου σπασουν ολα τα υαλικα στο σπιτι" :lol::lol::lol::lol::lol:

"Χαλαλι"της ειπα και συνεχισα. Δυσιδαιμονιες τελικα ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσι μου ;)

Να σου ζήσει το μωράκι σου... να είναι πάντα γερό και καλότυχο..... :P

Εγώ επειδή είμαι Παπαδιά εάν θες δέξου την γνώμη μου....

Βγες έξω... πήγαινε την βόλτα σου με το παιδάκι σου να το χαρείς!!!!! Βάλε όμως κάπου στο καρίτσι μια εικονίτσα (δεν ξέρω που θα το βάλεις για να πας την βόλτα) για να έχει μια προστασία.... προφανώς έχεις ήδη πάρει την πρώτη ευχή από Ιερέα.... Σου μένει μόνο ο Σαραντισμός!!!!

Δεν λέει κανένας να κλειστείς μέσα!!!! Απλά οι περισσότερες γυναίκες δεν βγαίνουν γιατί είναι χαρούμενες και έχουν όλη τους την προσοχή πάνω στο μωρό... άλλες φοβούνται μην κολλήσουν ιώσεις κλπ και άλλες απλά περιμένουν να αναρρώσουν... στα βιβλία της Εκκλησίας πουθενά δεν αναφέρεται μια γυναίκα να κλείνεται στο σπίτι... Απλά όλα γίνονται για να αναρρώσει η μητέρα και το παιδί να μεγαλώσει λίγο.... εάν έχεις μια εικόνα και στο σπίτι να ανάβεις λίγο λιβανάκι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.... Συγνώμη για το μεγάλο μνμ!!!!! :?

Υ.Γ. : μια παρένθεση να κάνω.... δεν υπάρχει μισή Ευχή..... είναι σαν να λέμε μισό Αγιασμό :lol: !!!!

Υπάρχει ευχή την 8η ημέρα και ευχή την 40η.!!!!!

εχεις πολυ δικιο. Ο παπας μου ειχε πει τι ειναι η ευχη για να την κοψουμε στη μεση? Αν θες να βγεις φορα μονο ενα σταυρουδακι. Ετσι και εκανα. Εμενα επειδη ηταν προωρα ο παιδιατρος μου απαγορεψε τα πολλα πολλα και ετσι τα εβγαλα στις 40 μερες, αλλα μονο για τις ιωσεις, τιποτα αλλο. τα υπολοιπα ειναι δυσιδαιμονιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!!! Ε΄γω γέννησα 12/7 και στην 3η εβδομάδα κάναμε ήδη βόλτες με το μικρό μου!! Το απολάμβανε μπορώ να πω...ήμουνα κι εγώ κλεισμένη στο κρεβατι σε όλη την εγκυμοσυνη οποτε δεν άντεχα αλλο μέσα!!!

Απλα οχι σε κλειστους χωρους όπως ειπαν τα κοριτσια, κι οχι πολλά χαδια απο τριτους ειδικά τώρα που αλλάζει ο καιρός και κυκλοφορούν ιώσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Άσε τις ευχές και τις μισοευχές και τις θειάδες και τις γιαγιάδες κι όποιον άλλο, βούτα το μωρό και πήγαινε βόλτες, πολλές βόλτες! Το δικό μου μωρούλι βγήκε στις 10 μέρες και βγαίνει βόλτα κάθε μέρα, 42 ημερών πήγε εκδρομή σε νησί, 2.5 μηνών διακοπές σε άλλο νησί, έκανε μπάνιο στη θάλασσα κι έριχνε ύπνους στην παραλία κι είναι ένα υγιές και χαρούμενο μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αν γεννουσα καλοκαιρι θα εβγαινα απο την πρωτη μερα!!! Σιγα μην κλεινομουν εγω και το μωρο μου στο σπιτι για χαζες προκαταληψεις!! Δηλαδη στο εξωτερικο που δε τα τηρουν αυτα ειναι κακες μανες ή τα παιδια τους παθαινουν κατι απο το ματι;;; :lol::lol::lol::lol:

Εγω παντως ουτε μιση ευχη θα παρω, θα βγω αμα εχει καλο καιρο καποια μερα πριν τις 40 και ισως παω για ευχη μολις σαραντησω, μονο για το παιδι θα το κανω!!!

Βαρεθηκα τις χαζομαρες... Να σου ερχονται κρυωμενοι στο μωρο δε θα του κανει κακο (το κανουν παρα πολλοι... :evil::evil::evil: ), το ματι θα το πειραξει... Τοσο τους κοβει!!!

Εμενα μου ειπε η πεθερα μου και οτι πρεπει να κοινωνησω πριν γεννησω... Δε το βλεπω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...