Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έφυγε.... :(


maraki_1978

Recommended Posts

maraki μου οσα λογια κ να σου πουμε μονο εσυ ξερεις πως νοιωθεις κ ποσο πονας...τι σημασια εχει αν εχεις ενα κ δυο παιδια...πονας γιαυτο που εχασες...απλα οταν εχεις παιδακι οι ωρες περνανε λιγοτερο βασανιστικες γιατι βλεπεις ενα γλυκο μουτρακι κ παιρνεις δυναμη...

σε νοιωθω κ σε καταλαβαινω...εχω κ εγω ενα κοριτσακι στο οποιο εμεινα εγκυος ευκολα κ αναπαντεχα κ ειχα μια εγκυμοσυνη χωρις προβληματα...εμεινα ξανα εγκυος κ παλι πολυ ευκολα κ αναπαντεχα...ειδα τον σακο,ακουσα καρδουλα κ σε μια επισκεψη στην 10η εβδομαδα...ετσι ξαφνικα η καρδουλα σταματησε...κ ηταν ενα τοσο δα μικρο μωρακι σχηματισμενο στον υπερηχο...αυτη η εικονα δεν θα φυγει ποτε απο τα ματια μου,οσα χρονια κ αν περασουν,οσα παιδια κ αν κανω...πονεσα, εκλαψα αλλα δεν το εβαλα κατω...η θεληση να χαρισω ενα αδερφακι στο κοριτσακι μου μου χαρησε κ την δυναμη...ενα χρονο μετα λοιπον μαθαινω οτι ειμαι κ παλι εγκυος...κ παλι ευκολα...ο φοβος δεν σου κρυβω οτι ειχε φωλιασει στην καρδια μου για τα καλα...αλλα το ενοιωθα πως αυτη την φορα ολα θα πηγαιναν καλα...κ οπως βλεπεις το μικρο μου μπιζελακι ειναι σχεδον ενος μηνα κ το κρααω στην αγκαλιτσα μου...

οπως σου ειπε κ ο γιατρος...απλα τυχαιο γεγονος....θα δεις οτι σε λιγο καρο θα μας ανακοινωνεις τα ευχαριστα....να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην σου ευχομαι καλη δυναμη και καλο κουραγιο οσα παιδακια και να εχεις το ξέρω απο προσωπικη εμπειρια και θα σου πώ παρακατω οτι ποναει. Εγω που σου γραφω τωρα εχω τρια αγγελουδια μετα την πρωτο παιδακι μου το μπάπη ειχα ξαναμεινει εγκυος χαρα και πανηγυρια στο σπίτι ειχα διδυμα αλαλ δυστυχως δεν πήγαν όλα καλα το ενα το έχασα τριων μηνων και το αλλο εξι εκανα γεννα και αποβολη αλλα ητνα για να γινει μετα ο Θεος μου χαρισε δυο υπεροχα κοριτσακια και μάλιστα την εβελινα μου την εκανα οτνα ο μεγαλος ήταν 4 χρονων και μετα απο 7 ολοκληρα χρονια ηρθε το σοφακι μου ολα λοιπον γινονται για καποιο λόγο και να ξέρεςι πάντα πως ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ...ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ? ΕΚΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ...ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ 1ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟΓΕΡΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ..

"ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΕΝΝΗΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΣΑΝ ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΕΣ...ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ..."

ΤΩΡΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ...ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΝΕ...ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ.(ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ Κ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΜΟΥ ΡΕ Γ...)ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΑΚΗ ΣΟΥ...ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι, τι να πω. Εχεις δικιο και σε καταλαβαινω γιατι το εχω περασει λιγο χειροτερα. Οταν ομως θα κανεις και το δευτερο, γιατι θα το κανεις, ολα θα ξεχαστουν. Τωρα αυτο το ζορικο διαστημα μη το βαλεις κατω, δυναμη και κουραγιο χρειαζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου λυπάμαι πάρα πολυ για αυτό που πέρασες... το παρηγορορ ειναι οτι εχεις το αγορακι σου και πρεπει να εισαι καλα για εκεινον γιατι σιγουρα θα στεναχωριεται να βλεπει τη μανουλα να κλαιει . Ξερω οτι ποναει, και ο πονος τηα φυγει με τον ερχομο ενος αλλου μωρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Καλη εβδομαδα!

Σας ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση σας! Την ειχα αναγκη! Τις πρωτες μερες διαβαζα και εκλαιγα.... Αλλα τωρα στερεψα. Πρεπει να δω το ποτηρι μισογεματο και να συνεχισω. Ευτυχως εχω συνελθει αρκετα και η καθημερινοτητα με τον μικρουλι μου με κανει και ξεχναω οσο γινεται βεβαια.

Θελω πολυ να ξαναμεινω εγκυος! Το θελω οσο τιποτα!

Προς το παρον κανονιζω την Τεταρτη να φυγω ταξιδι με τον μικρο μου και να παμε στους γονεις μου. Πρεπει να αλλαξω παραστασεις, αν και εκει θα με ρωτανε παλι οι συγγενεις πως και τι. Ελπιζω να φερθουν διακριτικα. Ακομη οταν το συζηταω κλαιω.

Ειχε και γενεθλια ο Διονυσακης οπως σας ειχα πει τη Δευτερα και οι παππουδες μας εδωσαν χρηματα. Πηγα και γω και του ψωνισα ενα σωρο πραγματακια για τον χειμωνα και εκανα και σοπινγκ θεραπυ..

Προσπαθω να κανω πραγματα που θα με ανεβασουν. Βγηκαμε με τον αντρα μου καναμε βολτιτσες, εβγαλα τον μικρο....

Συνεχιζω..............................

Λεμε να κοψουμε σημερα και τουρτιτσα το βραδυ!

Ιωαννα89 μου φερθηκαν και μενα ετσι... Ενταξει μωρε δεν ητανε και τοσο προχωρημενη. Δε πειραζει! Τι? Δε πειραζει? Με κανει εξαλλη αυτο! Αυτοι που το λενε αυτο ειναι τιποτενιοι!!! αυτο εχω να πω!

Απο την ωρα που διαβασα αυτο που εγραψες για τα χαμενα μωρακια που πανε οι ψυχουλες στον παραδεισο και οτι θα βρεθουμε μια μερα.. σκεφτομαι αυθορμητα οτι μια μερα φευγω πηγαινω και συνανταω ενα παλικαρι ως εκει πανω! ΚΑι με λεει μαμα και με αγκαλιαζει!

Γμτ γιατι να το περναμε αυτο οι γυναικες? Γιατι?

Μακαρι να παταγα ενα κουμπι και αυτοματα να μη παθαινε καμια γυναικα τιποτα! Ολες να μεναμε εγκυες πανευκολα και να γενουσαμε υγιη μωρακια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργησα να σου γραψω κατι, σου ζητω συγγνωμη.

Ποσο σωστα μιλησε η Ιωαννα και ειπε μα δεν εχασα την τσαντα μου ρε γαμωτο!

Γιαυτο ποναει, ηταν το παιδακι σου!

Θα παιρνεις κουραγιο ομως απο το αλλο σου παιδακι, τον Διονυσακη!!!

Ετσι ειμαστε εμεις οι μαμαδες, γελα παλιατσο!Να μας βλεπουν παντα χαρουμενες τα παιδια μας!

Κι ολες μας ειμαστε εδω ε!Ολες σου το λεμε και το εννοουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...