Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!!!!!!αρχιζουμε!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου και χρονια πολλα σε οσες και οσους γιορτάζουν !!

Maryloo μου ησυχα με τα νευρα, ξερω ποσο αναισθητοι μποροι να γινουν οι χτιστες, ευτυχως εμεις με το σπιτι τρεχει ο πατερας μου και τσακωνεται εκεινος αμα χρειαστει μαζι τους.

Και εμενα μου εβαλε να κανω την εξεταση για το ζαχαρο στις 26 εβδες προληπτικα την κανει σε ολες και την ειχα κανει και την πρωτη φορα. Την πορωτη φορα ειχα παει και απροετοιμαστη ευτυχως ειχε και λιγα περιοδικα και την δευετερη ωρα με αφησαν να παω για λιγο σε ενα πολυκαταστημα απεναντι απο το χημειο και περαε η ωρα. Αυτη τη φορα παω προετοιμασμενη. Οσο για τα κιλα, εβαλα σε ενα μηνα 3 κιλα προχθες που οηγα και με ζυγισε και σκεφοτμαι οτι παντα τις γιορτες βαζω 2-3 κιλα, και δεν ξερω που θα παω με αυτη την κατασταση :?

Χαρα μου δεν εισαι αχαριστη, οτιδηποτε αναταρασει την εγκυμοσυνη της μελλουσας μητερας και την ψυχολογια της την κανει και ανησυχει .. Φυσικα και υπαρχουν χειροτερα και ειμαστε ευγνωμων γιατι απο οτι ειπε και ο γιατρος σου ηταν καθησυχαστικος. Και εγω ετσι ενιωθα οταν μου ειπε ο γιατρος για τη ,μονη ομφαλικη αρτηρια.

Mumbasha καταλαβαινω τις ψυχολογικες σου μεταπτωσεςι και εγω την Κυριακη εκλάιγα χωρις προφανη λογο. Και ο καλος σου το ξερει απλα τα βλπειε ολα απο τη δικη του αποψη γιαυτο και η κοντρα. Πως να το κανουμε εχουμε εμεις την πληρη προσοχη τωρα και ειναι λιγο στην απεξω.

Μαμναντια περαστικα σου και εσενα και στο γιο σου και ελπθζω να ειχες μια ομαλη επιστροφη πισω δουλεια :)

Χριστινα μου ελπιζω να παρεις εκεινη την αναρρωτικη τωρα που σε πιεζει και ο γιατρος σου να ξεκουραστειςλιγο.

Koupaki περαστικα και σε εσενα , ελπιζω να ηταν μεμονομενο περιστατικο, αλλα φροντισε να μη μενεις μονη σε περιπτωση που σου τυχει παλι.

Χρυσα μου ελπιζω να νιωθεις ηδη καλυτερα παοτ τις αναγουλες.

Φιλια πολλα xxxxxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα εγκυουλες φιλεναδουλες!!!!!δεν μπορεσα να μπω εχθες να σας πω τα νεα μου!!!!!!!! ολα πηγαν τελεια!!!!το μωρακι μου ειναι πολυ πολυ καλα !!!!!!!!Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ Η ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ με βοηθησαν !!!!!!!!ειχα τρομερο αγχος!!!!!!!!!!σας ευχαριστω πολυ για ολα!!!!και ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας!!!!!!!!με γερα και δυνατα μωρακια!!!!! σε ποια εβδομαδα πεταχτηκε ο ομφαλος σας????πρεπει να κρατηθουμε με τα κιλα.......ερχονται χριστουγεννα δηλαδη κουραμπιεδες :lol::lol::lol::lol: απο τωρα σκεφτομαι πως θα αντησταθω!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες!!! τι κανετε? εγω ειμαι καλυτερα , φυσικα δεν το εχω αφησει ετσι ελεγχο την πιεση αρκετα συχνα κατα την διαρκεια της ημερας.κατα τ αλλα ολα καλα δοξα το Θεο. σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!!! Λια μου ειδες που πηγαν ολα καλα??? θα δεις οτι ολα καλα θα ειναι να μην αγχωνεσαι.

κοριτσια κατα τ αλλα πως πανε τα κεφια??????? αληθεια θα πατε πουθενα για γιορτες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!καλο μηνα!!!!!!δοκσα το θεο ολα καλα!!δυστυχως εμεις δε θα παμε καπου τις γιορτες!!αλλα δεν με νοιαζει ....φετος εχω την καλυτερη παρεα!!!!!και ετσι θα ειμαστε οικογενειακα στο σπιτι!!!! φιλακια πολλα σε ολες και στα μωρουλινια σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κουκλίτσες?Τί κάνετε?

Τελικά προχθές γύρισα σπίτι με πυρετό 38 κ πολύ αδυναμία!Ένιωθα το σώμα μου μουδιαμένο!Ήμουν πολύ χάλια.Το έριξα στους χυμούς κ στις σούπες!Εχθές πήγα στην δουλειά γιατί ένιωθα κάπως καλύτερα αλλά γύρω στις 10:00 άρχισα να ανεβάζω πάλι πυρετό κ έφυγα.Πήγε πάλι εως 38 αλλά ευτυχώς το απογευματάκι έπεσε.Χυμούς πορτοκάλι,σούπες κ πολλά υγρά μου είπε η γιατρός κ θα ειμαι εντάξει.Σήμερα δεν πήγα στην δουλειά κ ήδη νιώθω πολύ καλύτερα!Σας ευχαριστώ για τις ευχές κ τα περαστικά μάλλον πιάσανε τόπο ;)

Λία μου συγχαρητήρια για τα αποτελέσματά σας!Όλα πήγαν καλά!Καλή συνέχεια τώρα!

Κουπάκι μου κ εγώ έχω χαμηλή πίεση συχνά( ζάλη μου φέρνει κ σκοτοδίνη που είπες κ εσύ) κ η γιατρός μου,μου είπε πως είναι καλύτερο απο το να ήταν υψηλή!Να μην φοβάσαι!(Αν το έχεις συχνά όμως να ενημερώσεις τον γιατρό σου!)

Αυτά απο μένα,πάω πάλι να ξαπλώσω! Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για εμας και τα μωρακια μας νομιζω το χρειαζομαστε...Σημερα ειμαι λιγο στην τσιτα. τα νευρα χαλια, μαλλον απο τις ορμονες...

Λια μου συγχαρητηρια!! ειδες που πηγαν ολα καλα? Αχχχχ τωρα γιατι ειπες για κουραμπιεδες???? Ανυπομονω ποτε θα κανει η μανουλα μου!!!

Χρυσα μου περαστικα σου και ξεκουραση, και φτανει πια με την δουλεια..Και εγω ετσι κανω και τι καταλαβαινω??? Μπορουν και χωρις εμας.

Χριστινα μου το ιδιο ισχυει και για σενα...Προσοχη!!

Κουπακι μου και γω το επαθα αυτο μια φορα στην δουλεια, απλα εμενα συνοδευεται και απο εντονη ταση για εμετο (οχι που δεν θα τον ειχα και αυτο)

Χαρα εγω ουτοσηλλαως το 2ο το tardygeron απο τη αρχη το παιρνω οποτε κουραγιο.

ευχαριστω κοριτσια μου και για τα περαστικα σας...τωρα ειμαστε καλα, μια μερουλα εκανε μονο πυρετο τελικα, καμμια ιωσουλα. Αντε οι καινουργιες μανουλες θα τα μαθετε και αυτα...Αυτα κοριτσια μου σας αφηνω και φιλακια στις κοιλιτσες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω πριν απο λίγο γύρισα απο το Νοσοκομείο απο την Πέμπτη με βάλανε!

Την Τετάρτη το βράδυ πάλι πονούσα κ το πρωι κατέβηκα στον γιατρό μου με έστειλε στην μπιπ γιατρό του ΙΚΑ κ άρχισε τις μαλακίες του τύπου αν σε παρακολουθούσα εγω,,,,, για να μην τα πολυ λέω με εστειλε για εισαγωγή στο νοσ/μειο για να φύγει η ευθύνη απο πάνω της..!εκει με κράτησαν κ 2 μέρα για να δικαιούμε αναρρωτική λέει την Δευτέρα πέρνω το εξιτήριο κ αρχίζω κ ψάχνομαι τι γίνεται.. Θα δούμε τώρα.

Πάω να ξαπλώσω, γιατι εκει μέσα πιάστηκα μεν να κάθομαι αλλα δεν σε αφήνουν να κοιμηθείς κ καθόλου, ένα θα σας πώ το μαιευτικό τμήμα μας ειναι μπάχαλο!!!! :evil::cry:

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη Χριστινα μου σε εβαλαν νοσοκομειο χωρις να βρουν απο τι προερχεται ο πονος?Πιο πολυ για να μπορεις να παρεις αναρρωτικη?Ουτε ο δικος σου ο γιτρος βλεπει κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινα ταλαιπωρηθηκες βρε κοριτσακι....πες μας τι εγινε?σε πιο νοσοκομειο σε κρατησανε?

κουπακι ευχομαι να σου περασουν γρηγορα οι ζαλαδες,να μην εισαι γενικα μονη σου ε?γιατι ειναι καπως επικινδυνο μη πεσεις

λια συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα!

χρυσα περαστικα!

μαμναντια κι εγω με τα νευρα δε τα παω καλα!!!σημερα σιγουρα ηταν απο τις ορμονες που ειχα νευρα γιατι στο ασχετο εκανα μια επιθεση στη μανα μου χωρις λογο....ημουν φουλ στα νευρα..απλα γιατι ετσι!τουλαχιστον δε μενω κοντα στη πεθερα γιατι τοτε δε θα ειχα που να ξεσπασω!!! :lol::lol::lol::lol:

φιλακια κοριτσια χριστινα περιμενουμε νεα σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Τι να πω κορίτσια.. Ευτυχώς ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω αποκόλληση ,από την κούραση ειναι όλα, αφου όσο πάμε κ βαραίνουμε, δεν ήθελα να λείψω απο την δουλειά το προσπαθούσα να την παλέψω για κανα δυο βδομάδες ακόμα( ου τις η άλλως είχα ενημέρωση οτι θα σταματήσω πριν τις γιορτές)επειδή όμως ζοριζόμουν πολύ με έστειλε στην γιατρό του ΙΚΑ .Παω λοιπόν στο νοσ/μείο μέσω ΙΚΑ φαίνεται όσες βλέπουν οτι έρχονται μέσω αυτης της γιατρού θεωρούν οτι είναι καθαρά για αναρρωτική!!Ρε κορίτσια εγω είχα πόνους τύπου σουβλιάς νευρικό,μυικό ούτε που ξέρω σημασία δεν δίναν, κ αφου ήμουν ξάπλα με πέρασε ο πόνος, ευτιχώς μια βραδινή γιατρός τουλάχιστον μου έδωσε λίγη σημασία μου είπε να μην ανησυχώ αφου είναι σουβλιές κ όχι γενικός ο πόνος θέλει μόνο ξεκούραση κ τώρα αυριο θα πάω να πάρω το εξιτήριο κ βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.τι μου κανετε?εγω εχει 2 μερες ξεκινησα να βαφω το δωματιο της μικρης μου και κουραζομαι αρκετα αλλα με προσεχει ο 3ων ημερων αντρουλης μου.χεχε.εχω και ενα δυσαρεστο δυστηχως ο μπαμπας μου εχει καρκινο στον πνευμονα.ειναι 50-52 χρονων δεν ξερω ακριβως γιατι δεν εχουμε σχεσεις.χωρισαν με την μαμα μου οταν ημουν βρεφος και τον εχω δει ζητημα 10 φορες στην ζωη μου.ειναι καλος ανθρωπος αλλα τοσο τον κοβει τι να κανουμε.στεναχωρηθκα πολυ.αυριο μαλλον θα παω να τον δω μιας και που θα ειναι και η γιαγια μου εκει για ενα καταγμα που εχει και θα παω να την δω.τελευταια φορα τον ειδα το 2007.τωρα ουτε τον αντρα μου δεν ξερει να φανταστητε,μαλλον ομως θα γνωριζει οτι ειμαι εγκυος.τελος παντων μην σας στεναχωρω και εσας.τα φιλια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!!!!χαθηκα παλι..... :oops:

πηγα για υπερηχο πριν μια βδομαδα.ολα καλα.μεγαλωνει το μικρουλι.για το φυλο ακομα δεν ειναι σιγουρος ο γιατρος οποτε θα το μαθουμε σε καμια 20αρια μερες στη β επιπεδου!!!!!!!!!!! ;)

ναντια,σταματησες να θηλαζεις????εμενα ευτυχως αποθηλαζει μονη της πολυ ομαλα.... ;) δεν το πιστευω οτι ειναι τοοοοοοοοοοσο ευκολο!!!!!!!!!πριν ενα μηνα νομιζα οτι δε θα σταματησει να θηλαζει ποτε!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

κοριτσια,δε σχολιαζω αλλο γιατι ειμαι κομματια!!!!!!!!!!!φιλια σε ολες τις κοιλιτσες και τα μωρακια!!!!!!!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!! τι κανετε??????

μαμναντια υπομονη κουκλα μου. χριστινα μου τι να πω??? ξεκουρασου οσο μπορεις!!!!

ευη τι να πω κοριτσι μου , ειναι περιεργες καταστασεις ευχομαι ο ανθρωπος να το παλεψει. εχει ο μπαμπας μου καρκινο σε αλλο σημειο βεβαια αλλα εδω και τρια χρονια τα χει καταφερει πολυ καλα , παιζει ρολο και η ψυχολογια. οπως και να χει η κατασταση ευχομαι να τα καταφερει.

μπεμπακο μου σ ευχαριστω. ναι ειμαι πιο προσεκτικη και σχεδον παντα εχω καποιον διπλα μου σε περιπτωση αναγκης.

χρυσα μου ευχομαι περαστικα!!!!!!

grousi χαιρομαι που ολα ειναι καλα. καλη συνεχεια!!!!!

αυτα τα νεα μας........χρονια πολλα και στους εορταζουμενους. κοριτσια καλη συνεχεια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν ή έχουν εορτάζοντες κ εορτάζουσες!!!

Εγώ την Παρασκευή ήμουν κάπως καλύτερα κ αναγκαστικά ήρθα στην δουλειά!Γινόταν χαμός κ άργησα πολύ να σχολάσω!Το μετάνιωσα! Ευτυχώς ξεκουράστηκα το ΣΚ κ είμαι πολύ καλύτερα!

Χριστινάκι μου περαστικά σου! Τί έγινε τελικά?Σου γράψανε άδεια?Τί χαζομάρες είναι αυτές όμως?Μόνο απο το νοσοκομείο δίνουν αναρρωτική?Εμένα πάντως απο το ικα μου τις δίνουν όταν χρειάζεται!

Στο νοσοκομείο που είχα πάει κ εγώ πριν 2 μηνες για το νεφρό μου,με είχαν μέσα πόσες μέρες χωρίς να με εξετάζουν!Μου δίναν αντιβιώσεις χωρίς να είμαστε σίγουροι άν είναι όντως κωλικός νεφρού! Πού να βγάλεις άκρη!Ευτυχώς δεν χρειαστηκε να ξανανοσηλευτώ!

Ευη μου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Νάντια πώς ήταν η επιστροφή στην δουλειά?Μήπως να έπαιρνες κ άλλη αδειούλα? ;)

Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω λίγες ακόμα μέρες άδεια..Δεν έχω καθόλου όρεξη!Ευτυχώς περνάει ο καιρός κ σε σχεδόν ένα μήνα θα σταματήσω κιολας!

Κουπάκι μου πώς είσαι?Νιώθεις κάπως καλύτερα?

Σας αφήνω..

Φιλιά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες!!!!τι κανετε???εγω κοριτσια εχω σταματηση την δουλεια απο τον αυγουστο και με τις αδειες δεν εχω κανενα προβλημα!!!!!χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν!!!!ο γιατρος του ικα απο την αρχη μου γραφει επαπειλουμενη κυηση και αιμοραγια κολπου!!!μηπως θελουν λιγα ευρουλια για να γραψουν την αδεια????γιατι το εχω ακουσει και αυτο!!!! φιλακια πολλα σε ολες και στις κοιλιτσες σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!

χριστινακι ολα καλα αφου δεν εχεις αποκοληση...νευροπονοι με πιανουν και μενα σε διαφορα σημεια...μπορει να μου κρατησουν καθε φορα και μια δυο μερες.

μαμ ναντια ελπιζω να εισαι καλυτερα.ελπιζω να μπορεσεις να παρεις και αλλη αδεια...

grousi περιμενουμε νεα για το φυλο,εγω εχω β επιπεδου στις 16!

λια μπραβο τελεια με τη δουλεια!ευχομαι ολες οι εγκυουλες να εχουν την ιδια τυχη!

χρυσα χαιρομαι που εισαι καλυτερα!τι το θελες βρε και γυρισες στη δουλεια?

evi ευχομαι να ξεπερασει το προβλημα ο πατερας σου γρηγορα,ατιμο πραγμα ο καρκινος.οσο για το αλλο μη του κρατας κακια...αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.....εγω ετσι σκεφτομαι οταν νιωθω πληγομενη με καποιον και δε μπορω καταλαβω γιατι φερεται ετσι!σκληρο σιγουρα το καταλαβαινω...

εμεις ειμαστε καλα...κοριτσια θα το πιστεψετε οτι τις τελευταιες μια δυο μερες το σποριδιο εχει ξεσαλωσει...η κοιλια κανει καρουμπαλακια και φαινεται πολλες φορες καθαρα που ειναι!στο πρωτο μου αργησα πολυ να το δω αυτο. κατα τ'αλλα εχω φαει τρελο πακετο..ο μικρος μου ειναι στη φαση που θελει να τον πηγαινω αγκαλια παντου γιατι δεν προχωραει....και αν δε του κανω τα χατηρια εχουμε παρατραγουδα και δραμματα!φυσικα και δε του τα κανω ολα γιατι καμια φορα θελει παρακινδυνευμενα πραγματα.δε πειραζει καλα να ειναι τα παιδακια μας και ολα τα αλλα θα φτιαξουν καποια στιγμη,θα μεγαλωσουν κι εμεις θα αναπολουμε αυτες τις στιγμες...!

απο χθες ποναω "απο κατω" οταν προχωραω"εσεις αυτο το εχετε?μαλλον ανοιγω γι'αυτο θα ρωτησω το γιατρο αν συνεχισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.Πανω που ετοιμαζομουν μπεμπακο να γραψω ακριβως το ιδιο θεμα.Εδω και λιγες ημερες νιωθω εναν οξυ πονο καποιες ωρες στο κοκκαλο πανω απο το...μιμι μου και σημερα ξυπνησα με μια εντονη ενοχχληση γενικα απο κατω οχι μονο οταν προχωραω αλλα και ξαπλα,σαν πιεση να το πω...σαν τεντωμα...λιγο σαν να με εχουν δειρει.Για πειτε οι πιο εμπειρες γνωστο και αυτο η να ανησυχουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mumbasha απ'οτι θυμαμι το ειχα και στο πρωτο μου αυτους τους μηνες.ανοιγουν μαλλον τα κοκαλα.απλα τωρα αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι ο πονος ειναι πολυ πιο εντονος...ειδικα με το αριστερο ποδι δεν μπορω να πατησω.

οταν ειμαι ξαπλωμενη παντως δε νιωθω κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !Επιτέλους μετα απο 2 μέρες τρέξιμο πήρα 30 μέρες αναρρωτική. Δεν ξέρω κορίτσια τι γίνεται τι να πω με αυτη την αναρρωτική εδώ θέλουν εισαγωγή στο νοσ/μειο, εκτος αν η γιατρος σου είναι αυτη του ΙΚΑ κ σου κάνει εισαγωγή (εικονική) στην κλινική της ... λεφτά θέλουν όλοι, δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε κ περνετε έτσι, ίσως διαφέρει απο ικα σε ικα :? Πολύ μπέρδεμα δεν ξέρω..

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγκυουλες!!!! τι κανετε????

εγω δοξα το Θεο καλα.το θεματακι με την πιεση που ειχα το παρακολουθω. προς το παρον ολα καλα.τι να πω μπορει να ετυχε .Χρυσα μου νιωθω καλα και ελπιζω να συνεχισω ετσι μεχρι το τελος .εσυ? καλυτερα????

παντως κοριτσια υπαρχει γενικα ενα θεμα με τα νοσοκομεια , με το ικα και με τις αδειες. η ειναι δυσκολοι η το παιζουν επειδη δεν επιλεγουμε αυτους και παμε σε ιδιωτες. θελουν και αυτοι φραγκακια!!!!! τυχαιο?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθόλου τυχαίο koupaki μου εμένα η άλλη μου το είπε στην ψύχρα.Θέλω να πιστεύω οτι δεν ειναι όλοι ίδιοι απλα σε εμάς μεχρι τέλους του χρόνου ειναι μόνο αυτή..Αυτο που με σταναχώρησε ήταν η κατάσταση στο νοσ/μείο με τα φακελάκια!!! κ σκεφτόμουν μήπως γεννούσα εκει γιατι είναι καινούργιο κ καθαρό αλλα όχι ρε κορίτσια εγω δεν δίνω φακελάκι :?

Ελπίζω να είστε καλά εγκυούλες, πολλές σας χάσαμε τι κάνετε? φιλάκια

2012.pngMake a pregnancy ticker

J5Q7p2.png

ugTTp2.png

sD1wp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα εχω ακουσει για το καινουργιο νοσ/μειο στην καβαλα ειναι οντως τοσο καλο οσο ακουγεται????

εχει ο αντρας μου εναν πολυ καλο φιλο στην καβαλα , για την ακριβεια ηταν συμφοιτητες και μας ειπε πολυ καλα λογια. οσο για ντα φακελακια και γω ειμαι πολυ αρνητικη . σε φαση που κανω και καταγγελια.....τι να πω??????? οντως καποιες εγκυουλες χαθηκαν ......τι γινεται??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!

Εδω είμαι και εγώ!

Ο μικρός μου εδώ και 1 εβδομάδα είναι άρρωστος και από χθες με έχει πιάσει και εμένα ο λαιμός μου.

Με τους μάστορες τα έχω πάρει κρανίο γιατί ακόμα δεν μου τελείωσαν και δεν με νοιάζει τίποτα άλλο, αλλά δεν έχω βάλει ακόμα χαλιά γιατί περιμένω να μου περάσουν γυψοσανίδες και θα πρέπει να τα ξαναβγάλω. Εννοείται δεν έχω στολίσει ακόμα και υποτείθεται οτι με το που τελειώσουν χρειάζεται να βαβτούν αυτά που θα κάνουν.... πότε θα γίνουν όλα αυτά δεν ξέρω... :twisted:

Με την εγκυμοσύνη δόξα το Θεό όλα καλά και το μικρούλι μου είναι πολύ ζωηρούλι! Το μόνο που με πιάνει κάθε βράδυ είναι οι καούρες... πω πω! Ότι και να κάνω πάλι τις έχω. Ευτυχώς βρήκα κολπάκι και όταν με πιάσουν, πίνω λίγο κρύο γάλα και κάπως είναι καλύτερα τα πράγματα.

Την Τετάρτη έχω να κάνω και την καμπύλη ζαχάρου. Πως περνάει ο καιρός! Ειδικά σε αυτήν την εγκυμοσύνη ούτε που κατάλαβα πως περνάνε οι εβδομάδες! Έχω τον πιτσιρίκο μου και απασχολούμαι όλη μέρα και ξεχνιέμαι!

Για τα πονάκια που λέτε "κάτω χαμηλά" το είχα αναφέρει εδώ οτι τα είχα και εγώ γύρω στην 20η εβδομάδα. Ρώτησα και την γυναικολόγο μου και μου επιβεβαίωσε πως είναι φυσιολογικά λόγω της πίεσης που ασκείται στην περιοχή και οτι αρχίζει να προετοιμάζεται το σώμα για την έξοδο του μωρού! Στην 1η εγκυμοσύνη δεν ήταν τόσο έντονα όσο τώρα αλλά επίσης μου επιβεβαίωσε η γιατρός οτι στην 2η είναι εντονότερες αυτές οι ενοχλήσεις.

Κοπελιές μου.... μια ερώτηση: Έχετε ενημερωθεί (οι πρωτάρες κυρίως) για τον θηλασμό;

Κορίτσια είναι υπέροχος και ανεκτίμητο δώρο για τα παιδιά μας! Ψάξτε το και ενημερωθείτε εγκαίρως! Ένα είναι σίγουρο: (εκτός αν υπάρχει ιατρικός λόγος) όλες μπορούμε να θηλάσουμε και όλες έχουμε γάλα. Έτσι είναι η φύση μας, είμαστε θηλαστικά και γι'αυτό το λόγο έχουμε στήθος. Αφήστε τα μοσχαράκια να πίνουν το γάλα της αγελάδας, τα κατσικάκια της κατσίκας και δώστε το δικό σας που είναι θησαυρός στο μωράκι σας!

Για ότι απορία έχετε, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω και εγώ, όπως πιστεύω και η Νάντια μια που δεν έχει απογαλακτίσει ακόμα καλά καλά! Θήλασα αποκλειστικά για 14 μήνες και αν δεν είχα να κάνω μια επέμβαση, είμαι σίγουρη πως ακόμα με το βυζί έξω θα ήμουν! :lol::lol::lol:

Δεν ήξερα τίποτα για τον θηλασμό και οι χειρότεροι συμβουλάτορες μου ήταν η μάνα μου και η αδερφή μου! Ναι ναι όπως διαβάσατε! Καμιά τους δεν είχε ενημερωθεί σωστά και άκουγαν τους παιδιατρους τους, οι οποίοι στην πλειοψηφία δεν ξέρουν την τύφλα τους σχετικά με τον θηλασμό. Δεν κατάφερε καμιά τους να θηλάσει πάνω από 40 μέρες και αυτό με συμπλήρωμα φόρμουλας.

Ευτυχώς που βρέθηκε το μάμμυ στην ζωή μου και οι περισσότερες πληροφορίες και συμβουλές που είχα και πέτυχα έναν τέλειο θηλασμό ήταν από εδώ μέσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου μου γεια σου.Οσο τιποτα αλλο θελω να θηλασω το μικρουλι μου και να το παλεψω και για αποκλειστικο θηλασμο τουλαχιστον για οσο δε θα δουλευω.Τις τελευταιες ημερες διαβαζω συνεχεια για θεματα θηλασμου.Το μονο που με προβληματιζει ειναι η μαχη που φοβαμαι οτι θα δωσω στο μαιευτηριο για να μην του δινουν ξενο γαλα καθως και ο πρωτος καιρος που ισως να μην εχω αρκετο γαλα και αν πειναει και κλαιει τι θα κανω?θα τον βαζω απλα στο στηθος χωρις να εχει κατι να ρουφηξει?πραγματικα αυτο ειναι το μονο που φοβαμαι σε σχεση με το θηλασμο.Οτι συμβουλες εχετε να δωσετε οι πιο εμπιερες θα ειναι πραγματικος θησαυρος γιατι ειστε οι μονες που μπορειτε να συμβουλεψετε χωρις δολιοτητα.Γιατι ακομα και οι γιατροι να πουλησουν θελουν.Ευχαριστω ρε κοριτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mumbasha το ξενο γαλα που θα του δωσουν δυστυχως δε το γλιτωνεις....εκτος αμα εισαι σε ιδιωτικο και παρεις μονοκλινο υπαρχουν και προγραματα που εχεις μαζι το μωρακι συνεχεια,

μη ο φοβηθεις το ξενο γαλα το τριημερο που θα εισαι στο νοσοκομειο δεν ειναι και τραγικο(αν δε τρωει απο σενα), γιατι τα μωρακια για να μην ανεβασουν ικτερο χρειαζονται υγρα.απλα επειδη εσυ τις πρωτες μερες δεν θα εχεις γαλα παρα μονο το πρωτο γαλα που ειναι ελαχιστο καλο ειναι να μη το χασει.εμενα επειδη δεν εκανε θηλαστικες κινησεις του το εβγαζα με το θηλαστρο και του το εδινα (γυρω στα 10 ml θυμαμαι ηταν αλλα πραγματικα ανεκτιμητο.επισης αμα το μωρακι δε πιανει στηθος πρεπει να βγαζεις καθε τρεις ωρες με το θηλαστρο για να εχεις ολο και πιο πολυ γαλα γιατι αλλιως θα σου κοπει.

εγω νομιζα οτι το πρωτογαλα μου του φτανει και ειχα να το ταισω μια μερα(οταν μου το φερανε το ειχα ολη μερα μαζι μου γιατι γεννησα σε δημασιο)...παραλιγο να το στειλω το παιδακι...μετα μου ανεβασε και αρκετο ικτερο.!

για τα υπολοιπα του θηλασμου θα σε κατατοπισουν καλυτερα οι αλλες κοπελες γιατι εγω θηλασα 40 μερες.

οι συμβουλες οι δικες μου παντως επειδη τη πατησα με το θηλασμο για να μην κανεις κι εσυ τα ιδια λαθη:

-για πολυ καιρο μεχρι να βρητε το ρυθμο σας θελει πολυ υπομονη και να μην εχεις στο μυαλο σου τιποτε αλλο(δουλειες σπιτιου,επισκεψεις κτλ)καλυτερα αν δεν εχεις βοηθεια για το σπιτι αστο στο ελεος του δε πειραζει!

-αν εχεις θεμα οτι το μωρο δε πιανει στηθος θελει καθε τρεις ωρες να βγαζεις γαλα με το θηλαστρο ετσι γινεται ολο και πιο πολυ το γαλα και στο τελος θα πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο.

εγω ειχα ενημερωθει αρκετα στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου αλλα στην εφαρμογη τα βρηκα σκουρα πρωτον γιατι δεν ειχα την ηρεμια μου(καθημερινες επισκεψεις απο πεθερικα κτλ)και επαιξε ρολο και οτι περασα και μια ψιλοκαταθλιψουλα μετα το τοκετο και δεν ειχα και πολυ υπομονη(ισως γιατι δεν ειχα ηρεμια :twisted: )

ο κοσμος να χαλασει θα θηλασω το μωρακι μου το λιγοτερο σαραντα μερες να παρει τουλαχιστον το πρωτο γαλα που ειναι πααρα πολυ σημαντικο.απο κει και περα βλεποντας και κανοντας γιατι μη ξεχνατε εχω και ενα ζουζουνι που ακομα δεν προχωραει...και προβλεπονται πολυ ζορικα τα πραγματα.οσες ομως ειστε στο πρωτο μωρακι κοριτσια να επιμεινετε πολυ με το θηλασμο...ειναι πραγματικα ενα ανεκτιμητο δωρο για το μωρακι σας!φυσικα αν καποια δε μπορεσει μη τρελαθει κι ολας..αυτο ειναι το αλλο ακρο,κανενα παιδι δε θα παθει τιποτα αν δε μπορεσει η μανουλα του να το θηλασει.

αυτα ,ελπιζω με τα παθηματα μου περι θηλασμου να σας βοηθησα λιγουλακι :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...