Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΜΕΣΩ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΑΕΔ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Δεσποινάκι και΄γω Δέσποινα είμαι. Λοιπόν επειδή είμαι και΄γω στην ίδια κατάσταση με σένα το έψαξα και βρήκα ότι δικαιούμαστε επίδομα κυοφορίας εάν έχουμε 200 ένσημα, 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ (πιθανή ημ. τοκετού) Εγώ έχω, εσύ; Δικαούμαστε και επίδομα τοκετού Μπές www.IKA.gr και θα τα δεις όλα αναλυτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα.....κ εγω απο το γεναρη του 2011 ειμαι ανεργη κ οπως βλεπετε κ στο ποστ μου κοντευω να γεννησω...σας λεω λοιπον τι δικαιουστε....

αν εχετε 200 ενσημα δυο χρονια απο την πητ σας τοτε περνετε ολα τα επιδοματα που δινει το ικα...δηλ: το επιδομα κυοφοριας που ειναι 56μερες πριν την πητ κ τπ επιδομα λοχειας καθως κ το βοηθημα τοκετου που το παιρνεις αφου γεννησεις.ολα αυτα μονο αν εχεις τα 200 ενσημα 2χρονια πριν την πητ.

τωρα αν δεν εχεις τα 200 ενσημα αλλα εισαι ασφαλισμενη στο ικα δικαιουσαι μονο το βοηθημα τοκετου που ειναι περιπου στα 990Ε.

εφοσον ειμαστε ανεργες δεν δικαιουμαστε τιποτα απο οαεδ εφοσον δεν υπαρχει σχεση εργασιας με εργοδοτη.οποτε ως ανεργες δικαιουμαστε μονο απο ικα.

στο οαεδ μπορειτε μονο να κανετε το εξης αν ηδη παιρνετε επιδιμα ανεργιας...μολις γεννησετε πηγαινετε με μια ληξιαρχικη πραξη γεννησης ή πιστοποιητικο οικογ. κατ. που θα φαινεται το νεο μελος κ σας γινεται η αυξηση στο επιδομα ανεργιας περιπου 50Ε.εγω ηδη με ενα παιδι περνω τωρα 499 κ κατι ψιλα κ οταν γεννηθει το δευτερο θα περνω αλλα 50Ε επιπλεον.αυτα οσο αναφορα το ικα.

ελπιζω να σας βοηθησα...καλη συνεχεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το επίδομα κυοφορίας ξέρετε πόσα χρήματα είναι;;;

Και να ρωτήσω και κάτι;;; Εγώ σε 2 μήνες δε θα παίρνω επίδομα ανεργίας. Αν κάποια στιγμή πιάσω δουλειά για 2-3 μήνες, μετά μπορώ να ξαναπάρω επίδομα και ας έπαιρνα και πριν; Έχει τύχει σε καμιά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το επιδομα κυοφοριας υπολογιζεται αναλογα με το μισθο που παιρνεις οποτε δεν ειναι κατι στανταρ σε ολες...μονο το βοηθημα τοκετου ειναι στανταρ καπου 990Ε.

δεν εχει σημασια αν επιδοτησε ή οχι αρκει να εχεις τα απαιτουμενα ενσημα.αν σε αυτους τους δυο τρεις μηνες που λες βρεις δουλεια,οταν ερθει η ωρα για να παρεις τα επιδοματα τοτε τα ενσημα αυτα θα συνυπολογιστουν μεσα στα 200.απο οτι βλεπω εχεις πητ 1/12/2011...θα πρεπει απο τις 1/12/2009 εως τις 1/12/2011 να εχεις 200 ενσημα.το επιδομα κυοφοριας ειναι ενα κ το παιρνεις μια φορα 56μερες πριν την πητ.μετα απο αυτο δεν μπορεις να δουλεψεις γιατι σε βαζουν κ υπογραφεις (ως ανεργη) οτι δεν θα δουλεψεις για οσο διαστημα παιρνεις τα επιδοματα μητροτητας απο το ικα.οποτε μπορεις μονο πριν τις 56 μερες να δουλεψεις για να μαζεψεις κ ενσημα αν δεν σου φτανουν.

ελπιζω να μην σε μπερδεψα κ να βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...ΠΗΓΑ ΡΩΤΗΣΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ) ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 990Ε.ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Γεια σας, εγω μολις εμεινα ανασφαλιστη κ ειμαι εγκυος στον 3ο μηνα κ μου ειπαν απο το ικα που ρωτησα να κανω ασφαλιση μεσω ΟΑΕΔ... δεν εχω καθολου ενσυμα, μεχρι τωρα ημουν ασφαλισμενη στον πατερα μου... κ ο συζηγος μου δυστυχως δεν μπορει να με ασφαλισει... κ αποτι καταλαβα απο αυτα που αναφερατε παραπανω δικαιουμε μονο το βοηθημα τοκετου... ισχυει αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

kaalispera k apo mena k xronia polla!!!!!!k ego eimai asfalismeni meso oaed sto ika..alla exo 2 xronia k kati xoris ensyma..dikaoumai dld epidoma toketou?an ganniso sto nosokomeio tha pliroso kati?giati eixa skopo na mpo sto vivliario tou antra mou meta tis giortes gi'ayto to logo..einai sto tebe k mas eipan oti an genniso sto nosokomeio tha ta plirosei to tebe.alla den tha parei kanenaa epidoma..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

λοιπον κοριτσια εχω νεα...το ικα αλλαξε και εγινε εοπυ...εγω ειμαι ασφαλισμενη μεσω οαεδ(χωρις ενσημα)στο ικα και μου ειχαν πει οτι θα πληρωσω 872 ε περιπου στο νοσοκομειο και θα παρω 1007ε πισω αλλα θα αργουσαν.Σημερα πηγα ξαναρωτησα και μου ειπαν οτι το ικα εγινε εοπυ και οτι δεν θα πληρωσω τιποτα αλλα και ουτε θα παρω (για φυσιολογικη γεννα μιλαμε παντα).Μου εφυγε ενα τεραστιοοο βαρος γιατι δεν μου φταναν να πληρωσω σχεδον 900ε στο νοσοκομειο!!!Πολυ καλα νεα λοιπον.Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δεν εχεις τα 200 ενσημα 2 χρονια πριν τους 2 μηνες πητ οχι απο εκει κ περας κανεις ενα τηλ στο ικα για τυχον διευκρινηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Kalimera k apo emena san neo melos :) Se 2 bdomades genaei h gynaika mou( 2nd paidi). Einai asfalismenei sto IKA k tha gennisi sto Rea sthn Athina. Pire simera tilefono to IKA na rotisi an akoma pernoume epidoma toketou kai tis eipan pos den pernei kanenas epidoma se ola ta dhmosia nosokomia kai sta idiotika MONO ta idiotika pou einai simbeblimana me to ika. Paidia ti na po pragmatika den exo logia. Exei kanenas kamia pariomia apantisi ? Eyxaristo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω ακουσει οτι απλα δεν θα το δινει απο την τσεπη της η ασφαλισμενη το επιδομα οπως γινοταν παλια, αλλα το νοσοκομειο θα τα παιρνει αυτα τα λεφτα κατευθειαν απο το ταμειο της.Αυτο ειναι πολυ καλο αλλα δεν ξερω αν οντως γινετε ετσι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnspera koritsia kai agoria loipon ex8es pnga sto ika ,eimai sto tameio anergias d asfalismevn mesw oaed pnga loipon ika m zntnsav fwtotupia tautotntas vivliario ika k eva parapemtiko ap't giatro m gia tnv pnt ta pnga loipon pnga me t parapemptiko ston gunaikologo t ika m sumplnrwse ena xarti t kate8esa mazi me ta upoloipa xartia kai t ar.log/smou kai 8a parw twra56 meres prin tn gevva eva epidoma kai meta apo tn stigmn p 8a gevvnsw se idiwtiko pairnw epidoma gennas kai epidoma toketou kanonika m eipan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

Kαλησπέρα διαβασα ολες τις αποριες σας και θα ηθελα να θεσω και την δικη μου.

Ειμαι ανεργη απο το 2012 με καρτα ανεργιας  και απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχω ενσυμα, ειμαι στο βιβλιαριο του ΙΚΑ του συζηγου. Αν σε περιπτωση μεινω εγκυος δικαιουμαστε καποιο επιοδομα τοκετου ή κατι παραπλήσιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 11/10/2016 at 9:24 ΠΜ, ο/η Paolina είπε:

Kαλησπέρα διαβασα ολες τις αποριες σας και θα ηθελα να θεσω και την δικη μου.

Ειμαι ανεργη απο το 2012 με καρτα ανεργιας  και απο τοτε μεχρι σημερα δεν εχω ενσυμα, ειμαι στο βιβλιαριο του ΙΚΑ του συζηγου. Αν σε περιπτωση μεινω εγκυος δικαιουμαστε καποιο επιοδομα τοκετου ή κατι παραπλήσιο?

Οπως ειπαν και παραπανω,αν τα 2 τελευταια χρονια δεν εχεις 200 ενσημα δεν δικαιουσαι επιδομα τοκετου και λοχειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω μια αλλη απορια.Πηγα σημερα στο ΙΚΑ και κατεθεσα τα χαρτια για το επιδομα τοκετου & λοχειας.Εχω τα ενσημα και μου βγαλαν ενα χαρτι που ελεγε οτι θα παρω χ χρηματα, πολυ λιγοτερα απο οσα υπολογιζα.Ξερετε αν την διαφορα την καλυπτει ο εργοδοτης η αυτα ειναι ολα????Επισης,τι παιζει με το δωρο Χριστουγεννων?Το ξεχναω?Παρκαλω οποια ξερει ας μου πει γιατι συγχυστικα πολυ με τοσα λιγα λεφτα που ειδα οτι θα παρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...