Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες απο τις εμπειρες μαμαδες


Recommended Posts

Κοριτσια προς τα τελη Σεπτεμβρη ξεκιναω παλι δουλεια..εχω ενα αγορακι 8,5 μηνων και με το εξαμηνο του ΟΑΕΔ καταφερα κι ειμαι κοντα του μεχρι τωρα ολη μερα μονη μου και χωρις βοηθεια,εκτος του μπαμπα που ερχεται το απογευμα...Τον μικρουλη θα μας τον κραταει η κορη ενος ξαδελφου μου,ειναι 25 χρονων,εχει σπουδασει βρεφονηπιοκομος,εχει 2 χρονια εμπειρια σε βρεφονηπιακο σταθμο..

αυτο που θα ηθελα απο σας,οσες σας φυλανε τα μωρακια σας ντανταδες,ειναι να με συμβουλεψετε τι πρεπει να εχω υποψη μου απο δω και περα..την κοπελα την ξερω κι ειναι σημαντικος λογος που την διαλεξαμε,αλλα οσο να'ναι δεν ειναι εγω...

το αγχος μου ειναι απιστευτα μεγαλο,νιωθω ηδη ενοχες και τυψεις που θα αφηνω το μωρο μου απο το πρωι μεχρι νωρις το απογευμα με εναν ξενο ανθρωπο..ολοι μου λενε οτι οι δυο-τρεις πρωτες μερες θα ειναι δυσκολες κλπ...τα κατανοω ολα αυτα κι επειδη δε μπορω να κανω αλλιως,τα δεχομαι..ελπιζω το μωρο να ειναι σε καλα χερια και να περναει ομορφα με την νταντα του...θα δειξει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν Μαρίνα το ίδιο άγχος είχα και εγώ πριν ένα δίμηνο που ξεκίνησα πάλι δουλειά και έπρεπε να αφήσω τα κοριτσάκια μου σε μια ξένη γυναίκα.Πήρα και γω το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και ήμουν αποκλειστικά μαζί τους μέχρι 9 μηνών.Βρήκα μια γυναίκα από αγγελία,ούτε την ήξερα ούτε με ήξερε και άσχετη στο επάγγελμα,κομμώτρια είναι αλλά έχει μεγαλώσει 3 παιδιά δικά της και έχει ξανακάνει babysitter σε δίδυμα.Έτυχε ,δε ξέρω πάντως μου βγήκε πολύ καλή.Τα μικρά που νόμιζα ότι δε θα κάνουν με τρίτους έχουν ξετρελαθεί μαζί της.Με το που τη βλέπουν να μπαίνει τη πόρτα κάνουν χαρές.Κι αυτή βέβαια τα παίζει πολύ όλη μέρα κάθονται στο πάτωμα και παίζουνε ,είναι γύρω στα 40,ούτε τουαλέτα που λέει ο λόγος δε πάει.Μου λείπουνε πολύ στη διάρκεια της μέρας αλλά ξέρω ότι παιρνάνε καλά.Το μεσημέρι που πάω μου λέει τι κάνανε,αν κοιμήθηκαν κλπ κλπ.Μια χαρά θα είσαι και εσύ αφού τη γνωρίζεις τη κοπέλα.Σε αυτή την ηλικία τα μικρά θέλουν όλο να παίζουν και αφού είναι μικρό κοριτσάκι θα έχει όρεξη πολύ,μη σου πω πιο πολύ και από μας που είμαστε ψόφιες με τις δουλειές.Να της πεις μόνο αν θέλεις να στον κοιμίζει λίγο το μεσημέρι,τι ώρες να το ταίζει,φυσικά να δώσεις τα τηλέφωνα σου και όλα θα πάνε μια χαρά.Θα τον βλέπεις μετά όταν σχολάς με λαχτάρα.Να τον χαίρεσαι και καλή αρχή στη δουλειά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας πρεπει να αποβαλεις το αγχος. Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις εσυ καλη ψυχολογια γιατι τα παιδια καταλαβαινουν τα παντα. Εαν εσυ νιθεις ασφαλεια στο θεμα της baby sitter θα νιωσει και το παιδι,

Απο κει και περα φροντησε ωστε η κοπελα να ακολουθει τις βασικες αρχες φροντηδας και περιποιησης καθως και τη ρουτινα που ακολουθεις και εσυ.

Εαν πχ εσυ με το παραμικρο γκουχ επαιρνες το παιδακι σου αγκαλια και φροντιζες να ικανοποιεις τις αναγκες του, το ιδιο πρεπει να κανει και οποιο ατομο αναλαμβανει τη φροντιδα του.

Μετα να ακολουθει τις διατροφικες συνηθιες του παιδιο σου καθως και να εισαι σηγουρη οτι ακολουθει τις οδιγιες σου.,Γιατι κακα τα ψεμματα καλα χρυσα οσα εχουνσποδασει αλλα το παιδι σου και τις ιδιετερες αναγκες του τις ξερεις μονο εσυ και οποιοσδηποτε αναλαβει την φροντιδα του πρεπει να κανει τα παντα με γνομωνα τις συνηθιες του παιδιου για να μη διαταρασσετε η ρουτινα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έγω άφησα την μικρή μου όταν ήταν 2 μηνών σε νταντά για να επιστρέψω στην δουλειά. Σχετικά μεγάλη σε ηλικία (50) και δεν είχε ξανακοιτάξει παιδιά εκτός από τα 3 δικά της που μεγάλωσε. Ήταν πολύ καλή φίλη της θείας μου και το τόλμησα. Στην αρχή ήμουν μέσα στο άγχος και έπαιρνα τηλ κάθε ώρα να δώ πως τα πάνε, σιγά σιγά όμως χαλάρωσα. Τώρα μετά από 2 χρ και 3 μήνες που την μεγαλώνει έχω να πώ μόνο τα καλύτερα, Ξέρω ότι την αγαπάει σαν δικό της παιδί και η κόρη μου επίσης την λατρεύει, την φωνάζει γιαγιά και τα ΣΚ την ζητάει και πολλές φορές πηγαίνουμε και την βλέπουμε, μέχρι και βράδυ μου έχει ζητήσει να την πάω εκεί να κοιμηθεί.

Τώρα το Σεπτέμβριο θα πάει παιδικό και νομίζω θα της κακοφανεί πολύ :?:?:?

Το αν περνάει καλά ή όχι το παιδί σου πίστεψέ με θα το καταλαβαίνεις από της αντιδράσεις του όταν την βλέπει. Όχι βέβαια από τις πρώτες μέρες αλλά αφού συνηθίσει την αλλαγή.

Φρόντισε να της δείξεις τις κατευθυντήριες γραμμές που ακολουθείς εσύ με το παιδί σου και απαίτησε να της ακολουθήσει και αυτή και όλα θα πάνε καλα.

Επίσης πριν αφήσεις το μωρό μόνο μαζί της φρόντισε να περάσετε κάποιες ώρες και οι 3 σας για να την συνηθίσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όπως είπε και η @anna_30 μπορεί εκεί που τα τεστακια δειχνουν άχνα μια μέρα ξαφνικός να δειξει θετικο🙏
    • Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσι μου!! η μια στηριγμα της αλλης!!! 🤗❤️ κι εγω μονο εδω στο φορουμ νιωθω οτι καποιος μπορει να νιωσει οπως νιωθω.. οσο και να με αγαπανε οι φιλες μου και οι ανθρωποι μου, αν δε το βιωσεις, δεν ξερεις πως ειναι...
    • Τελειααααα❤️❤️❤️ αρχικά ας μην προτρέχουμε γτ το θαυματακι μπορεί να ήρθε ❤️ αν δεν… τοτε πατε στα επόμενα πλάνα💪 από ότι κατάλαβα στον μεθεπόμενο κύκλο αν χρειαστεί που το απεύχομαι θα πατε με ενεσουλες γοναδοτροπινων και χάπια όπως έκανα και εγώ στη δεύτερη σπερματεγχυνση🙏❤️🙏 εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις τα ευχαριστα κοριτσάκι μου❤️ 
    • Κορίτσια καλησπέρα! Πήγα κ μίλησα σήμερα μ το γιατρό γιατί αν μ έρθει περίοδος τελικά τη περιμένω Κυριακή τ Πάσχα άρα θ έπρεπε ν προμηθευτώ χάπια και ν μάθω διαδικασία από πριν!  μ είπε πως κανονικά κάνουμε εξετάσεις 1 2η μέρα τ κύκλου ορμονικές και μετά ξεκινάμε τα χάπια 2η με 7η μέρα και μετά κάνουμε παρακολούθηση , κατι ενεσακια λέει γ ν πολλαπλασιαστούνε και μετά τη τελική ένεση γ ν σκάσουν!  αλλα επειδή πέφτει μέσα στο Πάσχα η περίοδος αν έρθει εμένα , γ αυτόν τον κύκλο θ πάρω μόνο τα χάπια τα serpafar πρωί βράδυ , και μετά θ ξεκινήσουμε παρακολούθηση !  αν είναι ένα μ λέει δν θ κάνουμε την ένεση την τελική! Αν είναι περισσότερα τότε θ κάνουμε και την ένεση , θα το δούμε εκείνες τις μέρες! Κ στον κύκλο τ ιουνιου μ είπε ν προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση!  Αυτα!!!! Σήμερα είμαι 7η ΜΤΩ δν έχω κανένα συμπτωμα , αλλά νιώθω πως έχω νεύρα και σαν μια σύγχυση εσωτερική , σν ν μην έχω υπομονή ένα πράγμα !    @Girly μουυυυυυ αγαπημένη μουυυυ φωτεινό μ πλασμα περιμένουμε νέα από το γιατρό! Αιντε σχολνα έχουμε πανηγυρια μπροστά μας , πρέπει ν είμαστε με κοιλιά είπαμε 😂😂🤰🤰🤰
    • Τι κάνετε κορίτσια μου?? @Demy93 τι έκανες τελικά με το δόντι? Όλα καλά ?  Εμείς πήγαμε γιατρο.. όλα πολύ καλά .. έφτασε το ένα κιλό η μπέμπα μας 🩷🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...