Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κενός σάκος στην 7η εβδομάδα και φυσική αποβολή


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι καινούργιο μέλος και θάθελα να μοιραστώ μαζί σας την άσχημη εμπειρία που περνώ καθώς σας γράφω.

Ήμουν 7 εβδομαδών όταν μετά από δύο επισκέψεις στον γυναικολόγο μου και μία σε άλλο γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη διαπιστώθηκε πως υπάρχει μόνο σάκος αλλά καθόλου έμβρυο ούτε καν κάποια αλλαγή στον σάκο από τις 8 Αυγούστου μέχρι τις 11 και 12 Αυγούστου που έκανα τα τελευταία υπερηχογραφήματα. Χοριακή 25 Ιουλίου 390 και 12 Αυγούστου 2925...

Καφετί στο σκούπισμα από τις 9 Αυγούστου και από τις 10 αίμα στο σκούπισμα. Από την Παρασκευή 12 κανόνικότατα αίμα και πόνους περιόδου με κράμπες.. Αποβάλλω φυσικά από ότι διάβασα και σε άλλα site και περιμένω την Τρίτη να πάω στον γιατρό μου να δούμε πως πάει και εύχομαι να καθαρίσει ο οργανισμός τουλάχιστο να μην χρειαστώ απόξεση..Ψυχολογικά ράκος αφού το θέλαμε πάρα πολύ αυτό το μωράκι με το σύζυγο μου και η ειρωνεία είναι πως σύλλαβα με την πρώτη προσπάθεια και ένιωθα τόσο τυχερή... Αλλιώς τα υπολογίζουμε εμείς και αλλιώς η ζωή : ((( Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως έχω περίοδο και όχι πως αποβάλλω.. Φοβάμαι και στην επόμενη προσπάθεια μην πάθω τα ίδια.. Απ΄ ότι διάβασα στο φόρουμ υπάρχουν πολύ χειρότερες περιπτώσεις απ΄ την δική μου, που έχασαν τα μωράκια τους σε προχωρημένη εγκυμοσύνη ή και μετά από γέννα.. εύχομαι σε όλες τις κοπέλλες δύναμη και ο θεός να τους δίνει θάρρος και σύντομα με γεμάτη την κοιλίτσα με μωράκια...

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε,

με όλες μου τις ευχές για ότι καλύτερο και πάνω απόλα Υγεία και με πολλα πολλά και Υγιές μωράκια...

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία χρόνια σου πολλά!

Μην απογοητεύεσαι!!! Συμβαίνουν δυστυχώς αυτά και είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία, αλλά σίγουρα κάπου παρακάτω θα'ρθει ένα μπεμπάκι για να μείνει!

Έχασα δύο, περίπου στις μέρες που ήσουν κι εσύ, έκανα αρκετές εξετάσεις, εντόπισα ένα πρόβλημα που είχα, στην επόμενη εγκυμοσύνη έκανα ειδική αγωγή και τώρα έχω το φατσάκι που βλέπεις στο τικεράκι μου!! :D

Απ' την όλη περιπέτεια κράτα στο μυαλό σου ότι μένεις εύκολα έγκυος - πολύ σημαντικό, πίστεψέ με!!!

Μίλα και με το γιατρό σου για πιθανές εξετάσεις που ίσως χρειαστεί να κάνεις, μήπως υπάρχει κάποιο προβληματάκι. Σαν συμβουλή αν θες, αυτό θα σου πρότεινα ως παθούσα.

Αυτά και προσπάθησε να το αφήσεις γρήγορα πίσω σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! μου εχει τυχει και εμενα!!Εχουμε ξαναανοιξει τετοιο θεμα και πρεπει να το διαβασεις για να καταλαβεις οτι ειναι ενα τυχαιο γεγονος και συντομα θα αποκτησεις το μωρακι που ονειρευεσαι!Θα επαναφερω το θεμα στα νεα μυνηματα μπες να διαβασεις τις εμπειριες μας!!! Το θεμα βρισκεται στην ενοτητα απωλεια και υποστηριξη και λεγεται ΑΝεμβρυικη κυηση, και υπαρχει και αυτο που ειχα ανοιξει εγω και λεγεται κενος σακος σας εχει τυχει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και την συμπαράσταστη! Crazy να σου ζήσει το μωράκι σου, σκέτη γλύκα είναι!!! Έχεις δίκιο, μου δίνει ελπίδες το ότι έμεινα γρήγορα έγκυος,τώρα περιμένω να πάω αύριο στο γιατρό μου να δούμε αν καθάρισε ο οργανισμός μου, αν όχι θα χρειαστώ απόξεση. Να δούμε και τι εξετάσεις θα πρέπει να κάνω να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που με κάνει να νιώθω κάπως καλύτερα είναι πως δεν άκουσα καρδούλα, δεν είχε καν έμβρυο μέσα το σακουλάκι.. Περιμένω πως και πως να περάσει όλο αυτό και να αρχίσουμε ξανά προσπάθειες με τον άντρα μου, θέλω τόσο πολύ ένα μωράκι.... ioanna123456 να χαίρεσαι το μωράκι σου είναι πουρέκκι όπως λέμε εδώ στην Κύπρο!! σε ευχαριστώ, τα έχω διαβάσει όλα και κατάλαβα πως δυστυχώς πολλές κοπέλες πέρασαν τα ίδια και πολύ χειρότερα. Καταλαμβαίνω πως είναι τυχαίο γεγονός, μου το είπε και ο γιατρός μου, αλλά ο φόβος υπάρχει μέσα μου μήπως ξανασυμβει... Προσπαθώ όμως να σκέφτομαι ότι δεν μπορεί θα έρθει και σε μας...εύχομαι σε όλες μας ότι καλύτερο και σύντομα να μας στείλει ο Θεός πολλά πολλά και υγιείς μωράκια που θα μας κάνουν να τρελλαθούμε από την χαρά μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα οπως λες υπαρχουν κ χειροτερα η αδερφη μου λιγο πριν γεννηση εχασε 3 κοριτσακια περασε πολλα αλλα τελικα εκανε 2 αγορακια θελω να πω πως στη ζωη δεν εχεις μονο αποτυχιες αυτο που θα σου πω ειναι αυτο που λεω κ σε εκεινη κανε ολες της εξετασεις κ σε γιατρο που εμπιστευεσαι κ εσυ κ ο αντρας σου για να μην ξανα εχεις καποιο ιδιετερο θεμα ειμαι συγουρη πως την επομενη φορα θα ειναι κ η τυχαιρη σου να σκεφταισαι θετικα να χαλαρωσεις κανε οτι σε ευχαριστη κ μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ το ίδιο λέω, καλύτερα εξετάσεις παρά αβεβαιότητα.

Κι εγώ την πρώτη φορά έμεινα στο "τυχαίο γεγονός" και το έπαθα και δεύτερη φορά και μετά έκανα τις εξετάσεις και βρήκα το πρόβλημα - ίσως αν τις είχα κάνει από την πρώτη φορά, τη δεύτερη να'χαν πάει καλά τα πράγματα.

Βέβαια δεν ξέρω καθόλου τι ισχύει σε περίπτωση άδειου σάκου. Δεν υπήρξε ποτέ έμβρυο ή υπήρξε αλλά παλινδρόμησε;;

Όπως και να'χει, ψάξ'το καλύτερα για να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μην απογοητευεσαι. εγω εχασα το μωρακι μου αφου το γεννησα. εζησε μονο εξι μερες. κουραγιο....κανε οτι ειναι απαραιτητο απο εξετασεις γενικοτερα ψαξτο οσο μπορεις περισσοτερο αλλα μην το βαλεις κατω . εχουμε τοση δυναμη μεσα μας που δεν φανταζεσαι. θα κανουμε αλλα μωρακια και μεις και ολες οι κοπελες εδω. θα δεις ολα θα πανε καλα αρκει να το πιστευεις........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου κι εγώ από Κύπρο είμαι!!! Εσύ πού μένεις?

Καταρχήν να σου πω να μην το βάζεις κάτω και είμαι σίγουρη ότι γρήγορα θα σου έρθει ένα μωράκι στην αγκαλιά.

Εγώ γέννησα πρόωρα το κοριτσάκι μυο στην 22η εβδ και το εχασα. Μετά από 9 μήνες ξαναρχισαμε τις προσπάθειες κι έμεινα και πάλι έγκυος με την πρώτη και τώρα έχω το αγοράκι μου. Εμένα το πρόβλημα ήταν ανεπάρκεια τραχήλου.΄

Σίγουρα κάθε απώλεια είναι επώδυνη για μια γυναίκα. Σημασία έχει να μην αγχωθείς, να κάνεις ότι σου πει ο γιατρος σου και να μην χάσεις ποτέ τη θετική σου σκέψη. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια

θέλω να σας ευχαριστήσω για την συμπαράσταση και την ανταπόκριση αν και είμαι νέο μέλος :)

Θα το ψάξω, δεν θέλω να το αφήσω έτσι και να την πάθω και δεύτερη φορά. Crazy στην περίπτωση μου που είναι κένος σάκος, δεν υπήρξε ποτέ έμβρυο,ούτε είδαμε εμβρυικά στοιχεία στον υπερήχο. Σίγουρα η δική μου περίπτωση είναι το λιγότερο αφού υπάρχουν πολύ χειρότερα και τραγικά περιστατικά όπως τα δικά σας που μου περιγράφετε. Σας στέλνω την αγάπη μου και εύχομαι σε όλες μας κορίτσια μου σύντομα να γεμίσουν οι κοιλίτσες μας με σποράκια και να γεννηθούν γερά μωράκια!!! maraki24 είμαι από Λεμεσό, εσύ από που?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...