Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ, ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ?


Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα κοριτσακι δυο μιση μηνων , θηλαζουμε κ λατρευουμε το σλινγκ μας...

την παιρνω παντου μαζι αλλα κ το βραδυ π.χ για φαγητο η οταν παμε στην πεθερα μου, κοιμαται στο σλινγκ και μετα καθισματακι κ εντεκα μιση το αργοτερο γυρναμε ειναι οκ αυτο; η πρεπει να γυρναω νωρις για να εχει προγραμμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου,τι να σου πω;εγω νομιζω οτι το προγραμμα τους το κανουμε εμεις,οπως το μαθεις.αφου κοιμαται κ εκτος σπιτιου και εχει μαθει με το κοσμο πιστευω δεν θα εχει προβλημα.βεβαια επειδη ειναι πολυ μικρουλα χρειαζεται κ προσοχη με την πολυκοσμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλα μου και να σου ζήσει το μωράκι!!!!

Μια χαρά το κάνεις! Τί θα έπρεπε; Να κλειστείς καλοκαιριάτικο στο σπίτι επειδή θηλάζεις ή να δίνεις και φόρμουλα μόνο και μόνο για να αφήνεις το παιδί στο σπίτι;;;; Εγώ θηλαζα μέχρι 14 μηνών.... τί θα έπρεπε να κάνω;;;; Να καλογερέψω; :lol::lol::lol:

Κατά την γνώμη μου μια χαρά το πάτε!!!!!! Εξάλλου μέχρι να μπουν οι στερεες τροφες, τα μωρούλια πεινάνε πιο συχνά οπότε δεν χαλας κανενα προγραμμα....δηλαδή αν ησουν στο σπίτι θα κοιμόταν σερί από τις 9;;; Δεν νομίζω!

Και εγώ ετσι το έκανα.... βεβαια γεννησα χειμώνα και δεν βγαιναμε πολυ συχνα, αλλά έκανα μια από τα ιδια! Και σατο σπίτι να ήμουν, τελευταίο θηλασμό έκανε στις 11 το βραδυ και μετά ξυπνούσε μόνο μια φορα την νυχτα κατά τις 4 και θηλαζε ξανα. Το πρωί γυρω στις 7:30 ηταν στο πόδι!

Τωρα που είναι 18μηνων, κοιμάται το αργότερο 10 (ακόμα και κάπου να εχουμε πάει θα κοιμηθεί στο καρότσι) και το πρωί ξυπνάει στις 7.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη μωράκι που είναι στην αγκαλίτσα της μανούλας λες να έχει πρόβλημα; ;) Δεν νομίζω.

Συνεχίστε άφοβα τις βόλτες σας.

Η έννοια "πρόγραμμα" είναι σχετική. Όπως λέει και η Μαριλου και σπίτι να ήσουν θα υπήρχε διαφορά; Αφού δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα με τον ύπνο ή τον θηλασμό μην αγχώνεσαι.

Ελπίζω αυτές οι φοβίες να μην προέρχονται από "καλοθελητές" του περιβάλλοντος που πάντα έχουν να κάνουν υποδείξεις για το πώς θα μεγαλώσεις το παιδί σου. Αν εσύ νιώθεις καλά τότε μην ακούς κανέναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρούλα κάνεις νομίζω!!!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου !!!!!

Συμφωνώ ότι καλό είναι να έχετε ένα (περίπου) προγραμματάκι... θα σε βοηθήσει αργότερα κυρίως και εσένα αλλά και το παιδι ... αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βγαίνετε έξω ειδικά τώρα το καλοκαιράκι. Και στα παιδιά να ξέρεις τους αρέσει να έχουν ένα πρόγραμμα (αισθάνονται περισσότερο ασφάλεια έτσι) !!!

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι!Πιστευω πως κανεις πολυ καλα και δεν κλεινεσαι σπιτι,αφου το μωρακι σου ειναι καλοβολο!Δεν εχω γεννησει ακομα,αλλα πολυ θα ηθελα να καταφερω να κανω αυτο που κανεις και εσυ!Με το να βγειτε μια φορα εξω το βραδυ και να την παρετε μαζι,δεν χαλαει το προγραμμα της.Αφου το μωρο δεν αναστατωνεται,ολα οκ! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμείς το ίδιο πράγμα κάνουμε με το γιό μας, φροντίζουμε να επιστρέφουμε εγκαίρως στο σπίτι για να τον κάνουμε μπάνιο και να τον κοιμήσουμε, διαφορετικά αν βγει από το πρόγραμμά του γκρινιάζει. Δε μας ενοχλέι καθόλού όμως, ίσα ισα που έχει και πρόγραμμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια...! φυσικα επαιξαν κ καλοθελητες απλα ηθελα να δω αν ειμαι πολυ γουρουνα! ακουσα μεχρι κ οτι επειδη ειμαι 25 χρονων το κανω αυτο απο αγνοια :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα Αφροδίτη παραδέξου το ότι το κάνεις από εγωισμό και επειδή θέλεις να κάνεις τη ζωούλα σου. :twisted::lol::lol::lol::lol:

Πόσα ακόμα θα ακούσεις;;; :roll::roll::roll::evil::evil::evil:

Όλοι έχουν άποψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα κανεις αφρο μου ετσι θα μαθει το μωρο ννα ειναι ευελικτο με τις αλλαγες και να μην τα "χανει" στην πρωτη αλλαγη στην ζωη του ;)

και εγω παντου μαζι ...και απο ημερων μαλιστα αλλα θελοντας και μη αφου δεν εχω ατομο να τα κρατησει αλλα μου βγηκε σε καλο ποτε ο μεγαλος δεν μου εκανε νουμερα γιατι καποιες μερες δεν ακολουθησαμε το "προγραμμα"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο μενα...να χαιρεσαι το μωρακι σου και να κανεις οπως αισθανεσαι εσυ καλυτερα..εμενα μολις σαραντησε ο δικος μου ξεχασαμε το σπιτι...τωρα ειναι 9μηνων και τον εχω παντου μαζι μου απο ψωνια μεχρι καφε και βολτα..ακομα και στο μαγαζι οταν κατεβαινω τον παιρνω μαζι μου..η μαμα μου μενει σε μια αποσταση μιας ωρας απο μας και καθε δευτερη βδομαδα ειμαι εκει..το παιδι κοινωνικοποιητε και εσυ αλλαζεις παραστασεις και οσο για το προγραμμα ξερεις ποσες φορες θα αλλαξει??σε καθε ηλικια το μωρο εχει διαφορετικες αναγκες και ετσι απο μονο του αλλαζει προγραμμα..καποια εποχη ειχε συνηθεια και κοιμοταν απο τις 6-7 μεχρι την επομενη το πρωι βρε οπου και να ημασταν ο μπεμπης 6 ηωρα κοιμοταν και δεν ξυπνουσε με τιποτα...6 μηνων τον πηγα στην δραμα (απο κρητη που μενουμε)για τον γαμο του αδερφου μου και περασε σουπερ ετρωγε και κοιμοταν κανονικα σαν να ημασταν σπιτι..ακομα και στο κεντρο μετα παρα την μουσικη οταν εφτασε η ωρα για νανι το παιδακι μου επεσε τεζα χωρις να ενοχλει η να ενοχλειτε απο τιποτα...κανε λοιπον την ζωη σου μαζι με το μωρο σου και μην σε νοιαζει..και οσο για τους καλοθελητες αυτοι παντα υπαρχουν μην δινεις σημασια και εγω τι εχω ακουσει δεν λεγεται αλλα μαλλον ειναι ζηλεια γιατι εμεις περναμε καλα ενω εκεινοι για να πανε καπου καποιος πρεπει να προσεχει τα παιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afro μου πολυ καλα κανεις!!!

η καθε μανουλα πρεπει να κανει αυτο που αισθανετε κ οχι οτι της επιββαλουν οι γυρω της....

ακου εκει επειδη εισαι 24 τα κανεις απο αγνοια :shock: μην τρελαθουμε τελειως!!!

κ εγω παντου μαζι μου την παιρνω μεχρι κ στην θαλασσα την πηρα...για ψωνια για καφε μεχρι κ τουαλετα πηγαιναμε μαζι :lol::lol::lol::lol::lol:

μην χολοσκας!!!!

εισαι μια πολυ καλη μανουλα μην αφησεις ποτε κανεναν να σε κανει να νοιωσεις το αντιθετο!!!ματς μουτς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άφρο μου μην ακούς κανένα "καλοθελητη"..κάνε αυτό που νομίζεις εσύ καλύτερο για το κοριτσάκι σου!Πάντως κ εγώ της ίδιας άποψης είμαι,το μωρό πρέπει να είναι με τη μαμά του παντού!Εφόσον κοιμάται στη βόλτα κ δε διαμαρτύρεται είναι μια χαρά!Θα ήταν προτιμότερο δηλαδή να την αφήνεις στο σπίτι με πεθερά ή μαμά για να βγείς ώστε να μη χαλάσει το πρόγραμμα της ή τελος πάντων να αποκτήσει πιο σταθερό πρόγραμμα;;!Δέ νομίζω.. κ εμείς επειδή θηλάζουμε είμαστε αυτοκόλλητοι..για ποτό,για φαγητό,διακοπές παντού μαζί..κ ας είμαστε σχεδόμ 3 μηνών μόνο..αλλα κ άν δεν θήλαζα πάλι το ίδιο θα ήταν! Να περνάτε καλά εσείς αυτό έχει σημασία!Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας εχω ενα κοριτσακι δυο μιση μηνων , θηλαζουμε κ λατρευουμε το σλινγκ μας...

την παιρνω παντου μαζι αλλα κ το βραδυ π.χ για φαγητο η οταν παμε στην πεθερα μου, κοιμαται στο σλινγκ και μετα καθισματακι κ εντεκα μιση το αργοτερο γυρναμε ειναι οκ αυτο; η πρεπει να γυρναω νωρις για να εχει προγραμμα;

Είχα μια γνωστή που είχε υστερικό πρόγραμμα με τα παιδιά μας.Ήταν ικανή να διαλύσει όλη την παρέα για να γυρίσει στις 8:30 και να τα κάνει μπάνιο,μην χαλάσει το πρόγραμμα :shock:

Από τότε είπα πως όταν με το καλό γίνω μανούλα,θα είμαι πιο ελαστική στο πρόγραμμα.

Έτσι και είμαι!

Φυσικά και βγαίνουμε έξω,ειδικά από τον Μάιο και μετά.Όταν νυστάξει κοιμάται στο καροτσάκι της και δεν την ενοχλεί η φασαρία.Μπορεί μερικά βράδια να μην κάνουμε μπάνιο γιατί γυρίζοντας είναι συνήθως κοιμισμένη.

Βγαίνουμε και αργά με το μωρό.Όταν είναι να βγούμε στις 10 το βράδυ,την παίρνουμε μαζί χορτάτη και φρεσκομπανιαρισμένη.Τέτοιες ώρες κοιμάται πριν ακόμα βγούμε από το αμάξι.

Όμως:Δεν πάμε σε μέρη με φασαρία.Για ποτάκι διαλέγουμε κάποιο μαγαζί με ήρεμη μουσικούλα και σε καμία περίπτωση δεν καθόμαστε σε χώρο με καπνό ή κοντά σε καπνιστές.Πάντα έξω.Το χειμώνα θα βρούμε άλλη εναλλακτική :D

Αποφεύγω μέρη όπως το Mall.Άντε να πάμε το πολύ μια φορά το μήνα.Εκεί δεν γίνεται σωστή ανακύκλωση του αέρα και τα κλιματιστικά είναι αρκετά ισχυρά για 5,5 μηνών μωράκι.

Προτιμάμε τους εξωτερικούς χώρους,όπου και να πηγαίνουμε.

Δεν δίνω προσοχή τόσο στην ώρα ή αν θα κοιμηθεί για δύο ώρες στο καρότσι,αλλά στην ποιότητα του μέρους.

Δεν είναι καθόλου κακό που την παίρνετε μαζί σας βράδυ για φαγητό ή σε σπίτι.Και 1 να γυρίσετε το μωράκι δεν θα ταραχτεί ;)

Ίσως φανεί περίεργο σε κάποιοες μαμάδες που δεν είμαι φίλη του προγράμματος.Για μενα η εμπειρίες που μπορεί να κερδίσει το παιδί από μια βόλτα με τους γονείς του είναι πολύ περισσότερες απ'το να μην κάνει ένα βράδυ μπανάκι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εννοειτε πως επιλεγω που παμε! τωρα το καλοκαιρι ειναι καλα.. το χειμωνα τι θα κανουμε που θα χει παντου τσιγαριλα;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΗ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΧΩΡΙΑ Κ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΛΙΚΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΤΡΑΒΟΛΟΓΑΜΕ ΣΤΑ ΚΛΑΜΠ ΑΛΛΑ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΟΣΟ Κ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΣΦΟΡΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΝΑ ΠΑΣ.ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ Κ ΟΧΙ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΝΑΙ ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...