Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες, ειμαι καινούργια στο φορουμ. Έκανα εμβρυομεταφορά την 12-7.

Πρώτη χοριακή την 23-7 => 217

Δευτερη χοριακή την 25-07 => 365

Τριτη χοριακή την 28-07 => 613

Παρατηρείται αύξηση αλλά δε διπλασιάζεται όπως θα έπρεπε ανα 3 μέρες. Είχε καμία παρόμοια εμπειρία; Παίρνω cyclacur + vasclor. H οιστραδιόλη ειναι πάνω από 1500 και η προγεστερόνη πάνω από 150 και αυξάνονται κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευίτα γειά σου και καλώς όρισες στο φόρουμ!

Δεν είχα παρόμοια εμπειρία, αλλά πολλά κορίτσια στο μάμμυ είχαν, και η εγκυμοσύνη τους προχώρησε κανονικά. Ελπίζω σύντομα να σου απαντήσουν κι αυτές!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο εμενα.Ειχα σχεδον την ιδια εξεληξη με σενα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου, με τη διαφορα οτι οι μετρησεις τις 3 πρωτες φορες ηταν κανονικα και μετα η χοριακη ανεβαινε μεν αλλα οχι οσο επρεπε, δηλαδη τον απαιτουμενο διπλασιασμο καθε 2 ημερες.Ο γιατρος μου αμεσως μου εδωσε σαλοσπιρ και αντιπικτικες σε περιπτωση που υπαρχει θρομβοφιλια και δεν το ξερουμε ,ουτροζεσταν και φιλισιν.Σε μενα ισως και να βοηθησαν δεν ξερουμε σιγουρα γιατι μεχρι και τωρα κανω τις ενεσουλες προλιπτικα!Μιλα με το γιατρο σου αυτος ειναι ο αρμοδιος.Αλλα εγω δεν ειμαι απο εξωσωματικη, ειμαι με φυσιολογικη συλληψη!

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα!!Πιστεψε το γιατι αυτο εκανα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, ακόμα τις βάζεις τις ενέσεις; Εγώ που έχω θρομβοφιλία με τη βούλα, και τις σταμάτησα πριν από ένα μήνα και την ασπιρίνη το ίδιο.

ευίτα, συμφωνώ με την Αναστασία, θα σου πει ο γιατρός σου μήπως χρειαστεί κάποια υποστήριξη στο μπεμπέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΙΤΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ...ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΣΕΝΑ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ Κ ΓΕΝΝΗΣΑΝΕ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια για τη συμπαράσταση και την εμψύχωση. Ευχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και γρήγορα να έχετε στην αγκαλιά σας τα αγγελούδια σας. Εγώ έχω διαπιστώσει θρομβοφιλία πριν δυο χρονια που ειχα παλίνδρομη κύηση και για το λόγο αυτό κάνω clexane και παίρνω salospir και prozolon. Αυριο θα στειλω τα αποτελέσματα στο γιατρό μου να δω τι θα μου πει. Θέλω πολύ να παει καλά η εγκυμοσύνη αυτή γιατί δε με παίρνει "ηλικιακά" και οικονομικά για άλλη ταλαιπωρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsi mou euxome na sou pane ola kala :D:D mpori na min ixa paromia egimosini gia na se boithiso me tin apopsi mou ala ithela na sou euxitho na exis mia omorfi egimosini kaina paris agalitsa to mpempe sou gero kai dinato :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Σήμερα μίλησα με το γιατρό ο οποίος δείχνει συγκρατημένος :? . Θα επαναλάβω την εξέταση από βδομάδα και βλεπουμε :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Σήμερα μίλησα με το γιατρό ο οποίος δείχνει συγκρατημένος :? . Θα επαναλάβω την εξέταση από βδομάδα και βλεπουμε :roll:

θα περιμένουμε νέα σου!

πιστεύω ότι όλα θα πάνε μια χαράαααααα!!!!!!

σου εύχομαι καλή επιτυχία!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευίτα εγώ όταν πήγα πρώτη φορά στο γιατρό, του πήγα μαζί με τη χοριακή και τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας που είχα κάνει λίγους μήνες πριν, αλλά δεν ασχολήθηκα. Τότε, αφ' ότου είχα μείνει έγκυος, μάθαμε ότι έχω θρομβοφιλία. Ήμουν ήδη πεντέμιση εβδομάδων, σχεδόν έξι, και ο γιατρός όχι απλά ήταν συγκρατημένος, αλλά μου είπε ότι πάει, το χάσαμε κι αυτό το παιδί (ειχα μια παλλίνδρομη μερικούς μήνες πριν). Παρ' όλα αυτά, άρχισα κλεξαν και ασπιρίνη, και μάλιστα, μας είπε ότι θα κάνουμε "μια απέλπιδα προσπάθεια" μήπως και το σώσουμε. Στο επόμενο ραντεβού είδαμε κάτι να αναβοσβήνει, μας είπε ότι μάλλον είναι καρδιακός παλμός, αλλά και πάλι να μην έχουμε πολλές ελπίδες. Τελικά όλα πήγαν καλά, μέχρι τώρα τουλάχιστον!

Οι γιατροί πάντα είναι συγκρατημένοι, και καλό είναι να είμαστε κι εμείς, για να μην απογοητευτούμε πολύ μετά, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, και περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!ΚΑΝΕ Κ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΓΩ Η 15 Η 20 ΕΥΡΩ ΤΙΝ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΟΛΛΟΓΙΚΟ.ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι όλα να πάνε καλά κοριτσάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ πάντως κορίτσια που είχα θρομβολογία έκανα ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη και δεν θυμάμαι και πόσο ακόμα αφού γέννησα μια εβδομάδα αν θυμάμαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω σε ολα τα κορίτσια για τη συμπαράσταση, σήμερα ξεπρήστηκε και το στήθος μου. Μάλλον κάπου εδώ τελειώνει η ιστορία :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, μην κάθεσαι να κοιτάς συμπτώματα. Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη το στήθος ήταν τούμπανο από τις πρώτες μέρες της καθυστέρησης, στη δεύτερη δεν πρήστηκε καθόλου, σε σημείο που είχα στα χέρια μου το θετικό τεστ και έλεγα "δε γίνεται, αφού το στήθος μου δεν είναι πρησμένο"!!!

Πολλές φορές πρήζεται και ξεπρήζεται μετά, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.

Μακάρι να αυξηθεί η χοριακή. Περιμένουμε νέα σου τη Δευτέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εύχομαι να πάνε όλα καλά...κ εγώ (για άλλους λόγους) παρακολουθούσα την χοριακή στην αρχή της εγκυμοσύνης μου κ ξέρω ότι είναι δύσκολο να περιμένεις...υπομονή κ έυχομαι κ πάλι να συνεχιστεί καλά η εγκυμοσύνη σου...θα περιμένουμε νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εύχομαι να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα απο βδομάδα! μην στενοχωριέσαι προκαταβολικά γιατί τα συμπτώματα δεν λένε απαραίτητα κάτι! φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια. Η κατάσταση συνεχίζεται. Η χοριακή ανέβηκε αλλά δε διπλασιάστηκε και πάλι. Κανονικά 4 μέρες μετά την προηγούμενη χοριακή θα έπρεπε να έχει υπερδιπλασιαστεί. Δε μπορώ να βρω ούτε το γιατρο μου αυτή τη στιγμή. Είμαι εντελώς στα κάρβουνα και διαλυμένη ψυχολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόση είναι η χοριακή σου σήμερα; Κουράγιο, όταν βρεις το γιατρό σου θα σου πει αυτός τι συμβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΗ ΜΟΥ ΜΙΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ........ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!!ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες. Δυστυχώς σήμερα στον υπέρηχο φάνηκαν δυο σάκοι άδειοι, ο ένας μικρότερος από τον άλλο. Ο γιατρός μου ειπε για απόξεση. Είμαι ράκος. Αυτό που με προβληματίζει επιπλέον ειναι αν χρειάζεται απόξεση στην 5η βδομάδα ή ο οργανισμός μπορεί να το αποβάλει μόνος του χωρίς να υποβληθεί σε ταλαιπωρεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρίμα... Λυπάμαι πολύ...

Δεν ξέρω αν μπορεί να τα αποβάλει μόνος του ο οργανισμός. Υπάρχουν και ειδικά χάπια που τα παίρνεις και αποβάλλεις μόνη σου, αλλά πονάς πάρα πολύ και ταλαιπωρείσαι. Μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Σου εύχομαι γρήγορα να έχεις δύο γεμάτους σάκους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευίτα μου γλυκειά, λυπάμαι πολύ :cry::cry::cry:

Πραγματικά ξέρω καλά ότι σε αυτή τη φάση ότι και να ακούσεις δεν μπορεί να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα... ο χρόνος θα σε βοηθήσει, θα απαλύνει τον πόνο...

Η σκέψη μου μαζί σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου καλημέρα και καλή εβδομάδα! Εγώ βρυκολακιασα χθες το βράδυ! 🤣 Στις 5 κοιμήθηκα!  @Elk όλα να πάνε καλά με τον γιατρό και σε σένα! Θα τον ρωτήσεις και για το πότε θεωρεί ότι πρέπει να γίνει η καισαρική λογικά! Εγώ για φωλιά είδα από εκεί που λες και από jukki. Θα δω πού θα καταλήξω! @Χρύσακι τέλεια που θα πας και νωρίτερα, να σου φύγει η αγωνία! 
    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...