Μετάβαση σε περιεχόμενο

εμβολιο γαστρεντεριτιδας...


Recommended Posts

ειναι τωρα να κανουμε το δευτερο μας εμβολιο η παιδιατρος μας συστησε κ το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας...δεν ειναι στον υποχρεωτικο εμβολιασμο..

το ερωτημα ειναι ναι η οχι???

τι γνωμη εχετε?

εσεις το κανατε στα παιδια σας η αν σας το προτεινε ο/η παιδιατρος θα το κανατε??

αυριο θα παμε κ δεν εχω αποφασισει ακομη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις σουλα μου το καναμε 2 μηνων και ηταν ποσιμο...εμπιστευομαι τον γιατρο μου τρελλα, ειναι 70 χρονων ,και στην Αθήνα ακομα μου λενε αφου εχετε αυτον μη φοβασαι τιποτα.....αρα θα επρεπε να το κανουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η κόρη μου το έκανε αυτό το εμβόλιο όταν ήταν μωρουδάκι (τώρα μεγαλώσαμε πια!!!! :lol: ) παρόλο που είχαμε ακούσει τα τέρατα τότε......όλα μια χαρά, ούτε παρενέργειες παρουσίασε ούτε τίποτα! Η παιδίατρος τότε μας είχε πεί ότι τα οφέλη του εμβολίου είναι περισσότερα από οτιδήποτε άλλο ακούγεται και οφείλω να ομολογήσω ότι κι εγώ εμπιστεύομαι την γιατρό μας πάρα πολύ!!!!!!!!!

Να σου ζήσει η ομορφούλα σου!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα happy. Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου! Έχω κι εγώ μια μπεμπούλα 9 μηνών. Το έχουμε κάνει κι εμείς το εμβόλιο αυτό. Όντως δεν είναι υποχρεωτικό αλλά εγώ θα σου πρότεινα να το κάνετε γιατί η γαστρεντερίτιδα είναι άτιμη. Είχα πάθει εγώ κάποια στιγμή και η μπεμπούλα μου δεν κόλλησε. Μπορεί να ήταν τυχαίο αλλά μπορεί να την προστάτεψε και το εμβόλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλα κανε το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ειναι καλο, ποιο αλλο θα κανεις τωρα;

Κολαει γαστρε. απλα την περναει πιο ηπια. Στον Αλεξανδρο δεν υπηρχε, μετα βγηκε. και ειχε κολησει οταν ηταν 15 μηνων απο το παιδικο και πιστεψε με δεν το ευχομαι σε κανενα παιδακι.

Εμεις αυριο κανουμε και της μηνιγγιτιδας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς το κάναμε. 3 δόσεις σε ... σφηνάκια! :lol:

Ο γιατρός μας είπε ότι η τελική απόφαση είναι δική μας, αλλά καλό θα ήταν να το κάνει γιατί η γαστρεντερίτιδα στα μικρά παιδιά είναι δύσκολη φάση και μέχρι νοσοκομείο καταλήγουν...

Οπότε, χωρίς δεύτερη σκέψη, το κάναμε! Και δεν είχε καμιά παρενέργεια.

Κι εγώ πέρασα γαστρεντερίτιδα μετά το Πάσχα - κι όχι μόνο εγώ δηλαδή, όλο το σόι! Ο άντρας μου, γιαγιάδες, παππούδες, θείες.. πάνω από 10 άτομα!! Βρεθήκαμε λόγω Πάσχα και κολλούσαμε ο ένας τον άλλο αλυσιδωτά, δε γλίτωσε κανένας!! Μιλάμε για δυνατό ιό... και ο μικρός δεν κόλλησε, χαμπάρι δεν πήρε!! Βέβαια, τον θηλάζω και παίρνει τα αντισώματα, αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο και το εμβόλιο!! ;)

Να σας ζήσει, να 'ναι γερή και καλότυχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όταν το έκανα στην πρώτη μου κόρη μόλις είχε πρωτοκυκλοφορησει.....Εμπιστεύτηκα το γιατρό, ο οποίος μου είπε ότι μόνο καλό θα της κανει και το κάναμε...Δεν είχε καμία απολύτως παρενέργεια...Κόλλησε πρώτη φορά γαστρεντερίτιδα σε ηλικία 18 μηνών περίπου....Εγώ με τον άντρα μου είχαμε λιώσει στον εμετό και στη διάρροια και η μικρή την έβγαλε μόνο με 3 εμετούς...

Δεν είναι απαραίτητο ότι δε θα κολλήσει...Απλώς την περνάει πολύ πιο ελαφρά..... ;);););)

Φυσικά και το έκανα και στην μπεμπούλα μου τώρα...Μας μένει η 2η δόση και τέλος.. ;);););)

Α, πρέπει μέχρι 6 μηνών να έχουν γίνει όλες οι δόσεις..

Στη μεγάλη μου κόρη είχαμε κάνει ένα με τρεις δόσεις και τώρα στη μικρή είναι 2 δόσεων...Και τα δυο πάντως πόσιμα.... ;););)

Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...