Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάρος μωρού 3μηνων


Recommended Posts

Καλησπέρα το κοριτσάκι μου σήμερα έκλεισε το τρίτο μήνα και την πήγα για εμβόλιο την μέτρησε η παιδιατρος και είναι 5450...Η παιδιατρος μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να είναι 5900 αλλά δενειναι ανησυχητικό γιατί κάνω αποκλειστικό θυλασμο και επίσης είμαστε μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης αλλά εγώ έχω ψιλοφρικαρει ότι δεν την ταιζω σωστά!!!! Πείτε μου τη γνώμη σας,please!!! Ευχαριστώ!!!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Marieken και να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!!εγω εχω ενα γιο 3 μηνων και κατι και ηταν 5.200 πριν μια βδομαδα που καναμε το εμβολιο... και γεννηθηκε3370... εσενα ποσο γεννηθηκε?? εμενα εχει πεσει στην τελευταια καμπυλη, με αποκλ.θηλασμο παντα, και η παιδιατρος μου λεει να το παλεψουμε ακομα. σε καταλαβαινω αλλα αφου ειναι στις καμπυλες αναπτυξης καλη μην ανησυχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου spirtouli η μπεμπα μου γεννήθηκε 3230. Μωρε ανχωθηκα λίγο σήμερα περίμενα ότι θα είχε πάρει παραπάνω και μου ήρθε λίγο αποτομο! Είπα βέβαια στη παιδιατρο για να της έδινα συμπλήρωμα αλλά μουειπε οχι! Εν τω μεταξύ είναι και δυσκοιλια και μου είπε να της βάζω το θερμόμετρο κάθε μέρα για να συνηθίσει το εντερακι της και να ξεκινήσει να κατουραει! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου.

Μην αγχώνεσαι, το βάρος του είναι μια χαρά.

Μέχρι 4 μηνών τα θηλάζοντα μωρά βάζουν κατά μέσο όρο 170 γρ την εβδομάδα.

Δηλαδή στη δική σου περίπτωση 13εβδ χ 170γρ/εβδ = 2210 + 3230 = 5440 γρ

Μην ξεχνάς ότι είχε και απώλεια κάποιων γραμμαριών μετά τη γέννα και κανονικά μετράμε από το κατώτατο βάρος του μωρού.

Πόσες πάνες βρέχει την ημέρα;

Από τις πάνες βλέπουμε αν παίρνει βάρος το μωρό.

Χρειάζεται τουλάχιστον 5-6 βρεγμένες πάνες την ημέρα και 3-4 με κακά.

Τι εννοείς ειναι δυσκοίλια;

Τα θηλάζοντα μωρά μπορεί να κάνουν και 10 μέρες για να ενεργηθούν χωρίς πρόβλημα.

Θα σου πρότεινα να μην βάζεις θερμόμετρο και μόνος του ο οργανισμός του μωρού θα κάνει αυτό που πρέπει. Αν ο οργανισμός μάθει να ενεργείται με αυτό τον τρόπο τότε θα θέλει συνέχεια έτσι.

Αφου δεν ανησυχεί η παιδίατρος, εσύ γιατί ανησυχείς;

Χαλάρωσε και απόλαυσε τη μητρότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marieken καλησπερα,να σου ζησει η μπεμπα σου!!!Συγχαρητηρια για τηνεπιλογη σου να θηλασεις το μωρο σου.Ειναι ασυλληπτη,μοναδικη εμπειρια ! (*) Συμβουλευτικα σου λεω πως για να συνεχισεις με επιτυχια τον θηλασμο θα πρεπει νάποβαλλεις το αγχος των γραμμαριων και τις αποριας για το αν τρωει η οχι.Θα ακους την παιδιατρο σου και ολα θα πανε καλα!

Καλη συνεχεια με υπομονη και υπομονη!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα γεννη8ηκε 3550 και 3 μηνων ηταν 6950 αλλα της εδινα 3 γευματα μητρικο γαλα και αλλΑ 3 ξενο. Η δικια μου πηρε αποτομα βαρος, και φρεναρε τωρα που ειναι 5 μηνων.

Δεν ειχει βαλει γραμμαριο σχεδον 1 μηνα και ειχα αγχω8ει , της εκανα εξεταση ουρων και ολα καλα. Ζυγιζει 8200γρ

Ο γιατρος μου ειπε πως παχυνε αποτομα και ειναι φυσικο να σταματησει καποια στιγμη.

Το κα8ε παιδι ειναι διαφορετικο, μην ανησυχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini80 η μπεμπα μου αν δεν τη βοηθήσω με το θερμόμετρο δεν κάνει κακακια, τσισακια κάνει κανονικά την αλλάζω κάθε δυο ώρες και είναι γεμάτη η πανα της! Το πιο πολύ που την έχω αφήσει να περάσει είναι μια εμβομαδα και μετά τη βοηθησα και τα έκανε. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω να την αφήσω μονη της και όταν τα κάνει;;;; :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσες μέρες έχει να τα κάνει;

Η μικρή είναι ανήσυχη; Δυσανασχετεί;

Πονάει όταν τα κάνει τελικά;

Τα κακά είναι σκληρά; Μόνο όταν είναι σκληρά μιλάμε για δυσκοιλιότητα.

Η κοιλίτσα της είναι σκληρή;

Θέμα με αραιές κενώσεις δεν αντιμετώπισα, οπότε δεν ξέρω και εγώ τι θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση, δηλ αν θα το άφηνα ή θα το βοηθούσα με κάποιο τρόπο.

Σε καταλαβαίνω ότι αγχώνεσαι, αλλά σε όλα τα site για τον θηλασμό αναφέρεται ότι οι μη συχνές κενώσεις σε θηλάζοντα μωρά δεν είναι πρόβλημα. Το μωράκι απλά αφομοιώνει όλο το γαλατάκι.

Αν το μωράκι είναι υγιές, αναπύσσεται, παίρνει βάρος (με τόσες πάνες που αλλάζεις σίγουρα πάει καλά το μωράκι και το βάρος του), θηλάζει καλά, και τα κακά που κάνει είναι μαλακά τότε μην ανησυχείς.

Επειδή καταλαβαίνω ότι μπορεί να νιώθεις ανασφάλεια για πολλά πράγματα, απλά να προσθέσω ότι αν δωσεις συμπλήρωμα ίσως επιδεινώσεις την κατάσταση με τα κακά, γιατί συνήθως το ξένο προκαλεί πραγματική δυσκοιλιότητα.

Επίσης, δεν χρειάζεται να δώσεις χαμομήλι ή οτιδήποτε άλλο. Το γαλατάκι σου είναι μια χαρά.

Keep going :D

ή καλύτερα keep breastfeeding :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mην ανησυχείς καθόλου κοίταξα και εγω το βιβλιαράκι και η δικια μου με αποκλειστικο θηλασμό και γεννημένη 3500γρ ήταν 5550 3 μηνών αρα μια χαρα είσαστε πρόσεξε κι εσύ την διατροφή σου για να την βοηθησεις να ενεργείται εμένα έκανε συνέχεια κακά και πολύ αραια, φάε κάτι σε πράσινο ή και ακτινίδιο για να περάσει απο το γαλα σου στο παιδί και να ενργηθεί. Μην αγχωνεσαι κάνεις το καλήτερο για το παιδί σου και αυτο ειναι η προσπάθεια σου να το θηλάζεις. Συνεχισε και μην σκέφτεσαι αριθμούς κτλ

Φιλια ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας πραγματικά με έχουν βοηθήσει πολύ!!! Θα συνεχίσω κανονικά το θυλασμο της μικρής μου εννοείται και όσο για τα κακακια της λέω να της σταματήσω το σίδηρο για καμία εβδομάδα μήπως οφείλεται σε αυτό το ότι δεν ενεργείται και αν ούτε με αυτό δεν έχω αποτέλεσμα θα το ξανασυζητησω με την παιδιατρο και βλέπουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

δυσκοιλιοτητα θεωρειται και με μαλακα κακα εαν ζοριζεται να τα κανει..ειχε ο δικος μου μεγαλυτερος βεβαια και νομιζα πως δεν ητανε δυσκοιλιοτητα..

μιας φιλης που ζοριζοτανε το μωρο να τα κανει της εκοψε η γιατρος τροφες που σφιγγουν..π.,χ μαπνανα μηλο ρυζι και της προσθεσε λαχανικα πολλα και φρουτα κια διορθωθηκε το θεμα!

μην ξεχνας πως αυτα που τρως περνανε και στο μωρο :)

να σου ζησει! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ συμφωνώ πως το βάρος από το μπεμπάκι σου είναι μια χαρά...Βεβαια κατανοώ κ το αγχος σου,είναι φυσιολογικό γιατί όλες είμαστε νέες μανούλες και ανησυχούμε...Αλλά ο θηλασμός είναι σχεδόν εγγύηση ότι είναι το καλύτερο για το μωρό σου!

Πρόσεχε λίγο τι τρως γιατί επήρρεάζεται κ το μπεμπουλίνι σου...Να σου ζήσει,είναι μια γλύκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI αυτό δεν το είχα ξανακούσει. Για πες λεπτομέρειες. Δηλαδή ισχύει και για μωράκια κάτω των 6 μηνών που θηλάζουν;

Marieken γιατί δίνεις σίδηρο στο μωρό; Έχετε κάνει εξετάσεις και έχει έλλειψη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini80 δίνω σίδηρο στη μπεμπα γιατί της έκανα εξετάσεις για τον ικτερο όταν έγινε 43 ημερών και ήταν λίγο πεσμένος ο αιματοκριτης της και μου είπε η παιδιατρος να ξεκινήσουμε σίδηρο. Μέχρι και την Παρασκευη της έδινα 1ml και μου είπε να το μειώσουμε στο μισό για να δούμε αν θα κατουρησει, αλλά εγώ της το σταμάτησα για να δω πως θα παει και αν δεν έχει αποτέλεσμα θα το αρχίσουμε πάλι! Έχεις να μου δώσεις καμία συμβουλή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marieken εύχομαι η μπέμπα να γεμίσει όλες τις πάνες με πανέμορφες, "μυρωδάτες" σκατουλίτσες, για να ξεαγχωθείς και εσύ. ;)

Ο παιδίατρος μου είχε εξηγήσει όταν γέννησα ότι ο αιματοκρίτης πέφτει στα βρέφη τους πρώτους μήνες. Δεν ξέρω τιμές.

Όμως θα σου έλεγα καλύτερα να κάνεις μια επανεξέταση στο μωρακι για να δεις που βρισκεται ο αιματοκρίτης και να μην κόψεις το σίδηρο μέχρι τότε.

Αν όντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τον αιματοκρίτη νομίζω καταλληλότερος είναι ένας αιματολόγος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω η μπεμπα συνεχίζει να μην κάνει κακακια και έχω φρικαρει τo μόνο που με καθυσηχαζει λίγο είναι ότι δεν είναι γκρινιαρα και ότι η κοιλιτσα της είναι μαλακή και πως επίσης έχει πολλά αέρια οπότε το εντερακι της λειτουργεί, θα πάρω βέβαια πάλι τη γιατρό μας να δω τι θα μου πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Είχα πολλές μέρες να μπω.

Πως πάει η μικρή; Κάνει κακά;

Ξέρεις, ήθελα να σου πω σχετικά με το σίδερο κάποια πράγματα.

Τα μωράκια όταν γεννιούνται έχουν στον οργανισμό τους αποθέματα σιδήρου που καλύπτουν τις ανάγκες τους για σχεδόν 6 μήνες, γι'αυτό και μετά τους 6 μήνες εισάγουμε τροφές με σίδηρο π.χ. κρέας.

Επίσης, το μητρικό γάλα έχει σίδηρο, το οποίο είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό απορροφήσιμο από τον οργανισμό του μωρού.

Οπότε το μωράκι σου δεν χρειάζεται να παίρνει συμπληρώματα αυτή τη στιγμή.

Ίσα ίσα που το έξτρα σίδηρο μόνο προβλήματα προκαλεί αυτή τη στιγμή, όπως η δυσκοιλιότητα.

Συζήτησε το με την γιατρό σου.

Αν επιμένει μπορώ να σου βρω άρθρα που λένε τα παραπάνω να της τα δώσεις να τα διαβάσει. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini μου γεια σου! Η μπεμπα έκανε το Σαββατο μονη της κακακια και γέμισε μια πανα τελείως, η χαρά μου απερίγραπτη βέβαια αφού να φανταστείς είμασταν στη θάλασσα και μας άκουσαν όλοι γιατί φωναζα απ τη χαρά μου που τα έκανε!!!! Της είχα κόψει το σίδηρο 3 μέρες και μάλλον αυτό τη βοήθησε αλλά πήρα τη γιατρό και μου είπε να συνεχίσω να της δίνω 0,5cc. Χτες η μπεμπα έκανε λίγο λίγο ίσα που λερωσε την πανα της σήμερα ακόμα δεν έχει κάνει, τι να πω είμαι πολύ μπερδεμενη με αυτό το θέμα!!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marieken καλημέρα.

Για να μην ξαναγράφω τα ίδια για το σίδηρο, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

Αν δεν προλαβαίνεις σου παραθέτω ορισμένα από αυτά που γράφει

(The original iron stores of a full-term healthy baby, combined

with the better-absorbed iron in breastmilk, are usually enough

to keep baby's hemoglobin levels within the normal range

well into the second six months.

The introduction of iron supplements and iron-fortified foods, particularly during the first six months, reduces the efficiency of baby's iron absorption. As long as your baby is exclusively breastfed (and receiving no iron supplements or iron-fortified foods), the specialized proteins in breastmilk ensure that baby gets the available iron (instead of "bad" bacteria and such). Iron supplements and iron in other foods is available on a first come, first served basis, and there is a regular "free-for-all" in the baby's gut over it. The "bad" bacteria thrive on the free iron in the gut. In addition, iron supplements can overwhelm the iron-binding abilities of the proteins in breastmilk, thus making some of the iron from breastmilk (which was previously available to baby only) available to bacteria, also. The result: baby tends to get a lower percentage of the available iron.

Supplemental iron (particularly when administered in solution or as a separate supplement rather than incorporated into a meal) can interfere with zinc absorption. In addition, iron supplements and iron-fortified foods can sometimes cause digestive upsets in babies.

A recent study (Dewey 2002) found that routine iron supplementation of breastfed babies with normal hemoglobin levels may present risks to the infant, including slower growth (length and head circumference) and increased risk of diarrhea. )

Επίσης, αναφέρει ότι στην ηλικία του δικού σου μωρού πρόβλημα υπάρχει αν η αιμοσφαιρίνη είναι κάτω από 10 και ο αιματοκρίτης κάτω από 28.

Στις δικές σας εξετάσεις πόσο ήταν;

Ακόμα διάβασε:

http://www.mammyland.com/forum/10/18078

http://www.mammyland.com/forum/8/7972

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19840 (δες το μηνυμα της Αγλαΐας)

Στην τελική αν η παιδίατρος σου επιμένει είναι προτιμότερο να κάνετε επανεξέταση στο μωράκι παρά να δίνεις έτσι χωρίς λόγω σίδηρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αιμοσφαιρινη της είναι: 11,6 και ο αιματοκριτης:35,6, αυτές τις εξετάσεις τις κάναμε 19/5 δηλαδή η μπεμπα μας ήταν 41 ημερών! Διάβασα αυτά που μου εστειλες και σε ευχαριστώ παρά πολύ, δεν ξέρω τι να πω τελικά έπρεπε να το ψάξω πιο πολύ αυτό το θέμα με το σίδηρο! Δεν καταλαβαίνω όμως αφού υπάρχουν τόσες μελέτες γιατί οι παιδιατροι συνεχίζουν να δίνουν συμπληρώματα;;; Λες γι αυτό η μπεμπα αυτό το μήνα να πήρε μόνο 450 γραμμάρια και 1 πόντο υψος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν βρεις απάντηση στην ερώτηση σου σχετικά με τους γιατρούς και τα συμπληρώματα πες μου και εμένα :evil::lol::lol:

Ο δικός μου γιατρός πριν 4 χρονια είχε πει στην ξαδέλφη μου που θήλαζε να δώσει σίδηρο μετά τους 6 μήνες γιατί τα μωράκια που θηλάζουν παθαίνουν αναιμία. :evil::evil:

Τώρα σε εμένα δεν είπε την ίδια μπούρδα. Του πήρε 4 χρόνια για να το μάθει :lol:

Μήπως να έπαιρνες 2η γνώμη για το μωρό; Μη σου πω και 3η αν πέσεις πάλι σε παιδίατρο άσχετο.

Αλλιώς γίνε πιο πιεστική με τη δική σου και ζήτα εξηγήσεις. Το αγγλικό σάιτ που παρέθεσα έχει παραπομπές σε ιατρικές έρευνες. Δειξτο στην γιατρό να δουμε τι θα πει.

Είναι κρίμα να φορτώνεις το μωράκι με πράγματα που δεν του χρειάζονται ή ίσως και να του κάνουν κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Fotini μου σ ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές σου!!! Είχα να μπω μέρες γι αυτό δεν έγραφα. Το σίδηρο το εκοψα αλλά η μπεμπα μου δυσκολεύεται ακόμα να κάνει τα κακακια της, πιστεύω ότι θα στρώσει!!! Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού για το επόμενο εμβόλιο μας και έτσι θα έχω μια καλή ευκαιρία να ξεκαθαρίσω καποια πράγματα!!! Θα σε ενημερώσω!!! Φιλια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...