Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννηθηκε ο πριγκιπακος μου!!!!


Recommended Posts

Και ναι εφτασε η ωρα να μοιραστω μαζι σας την δικη μου εμπειρια τοκετου!! :D:D

Παρασκευη ξυμερωματα 1:30, εγω 36+6 εβδ. και οπως ξυπνησα αποτομα αντιλαμβανομαι καποια υγρα. Ητανε λιγα και δεν ειμουνα σιγουρη αν ειναι αμνιακα υγρα.

Λεω στον αντρα μου να παμε στο νοσοκομειο της πολης και ανμας πουν οτι ειναι αμνιακα υγρα να παμε για το Πανεπιστημιακο στη Λαρισα οπου θα γεννουσα...δεν ειμουνα και σιγουρη...μην παμε και τζαμπα.

Στο νοσοκομειο η μαιες μου ελεγαν αμφιλεγομενα πραγματα και δεν ηξερα κι εγω αν γενναω ή οχι...

Αποφασιζουμε να παμε λοιπον στη Λαρισα. Παμε στο σπιτι, παιρνουμε την περιβοητη βαλιτσα και ξεκιναμε.

Φτασαμε εκει κατα τις 3.30-4 παρα. Η ιατρος εκει ειδοποιει τον γιατρο μου και μου κανει υπερηχο, με βαζει στον καρδιοτοκογραφο. Οι πονοι πολυ χαμηλης εντασης και πολυ ανεκτοι. 5 παρα δεκα μπαινω στην Αιθουσα Τοκετου. Εκει συνηδητοποιω οτι γενναω γιατι δεν ειμουνα και σιγουρη μεχρι τοτε. :oops::oops:

Ητανε ξυμερωματα και δεν γεννουσε καμια αλλη κοπελλα. Με συνεδεσαν με τον καρδιοτοκογραφο και οι πονοι και οι συσπασεις εγιναν πιο συχνοι και μεγαλυτερης εντασης. Βεβαια ηξερα απο την αρχη οτι δεν θα κανω επισκληριδιο και το ειχα παρει αποφαση.

Οι μαιες ηταν εξαιρετικες και με βοηθησαν παρα πολυ. Οταν οι πονοι αυξηθηκαν ζητησα αν γινοταν ενα παυσιπονο αλλα μου ειπαν οτι με διαστολη 8 δεν μπορουσαν να μου παρεχουν τιποτα. Οταν ειχαμε την τελεια διαστολη, ξεκινησα την εξωθηση που διηρκησε 45 λεπτα. Εκει βεβαια δεν πονας απλα εξαντλησε. Ο γιατρος βεβαια εκανε χιουμορ και μου εδινε θαρρος.

8 το πρωι γεννηθηκε το μωρακι μου. 2670 γρ. και ενας κουκλος. Καλοσχηματισμενος και καθολου ταλαιπωρημενος.

Δεν θα ξεχασω το πως ενιωσα οταν εβγαινε ο μωρο. Απιστευτο συναισθημα και γι αυτο δεν μετανιωσα που δεν εκανα επισκληριδιο. Οταν μου το εδωσαν αγκαλια στο φιλησα στο μετωπο. Ηταν η πιο ευτυχισμενη μου στιγμη. Κατευθειαν ξεχασα οτι λιγη ωρα πριν πονουσα. Ειχαν δικαιο ολες οι παλιες που ελεγαν οτι οι πονοι της γεννας ξεχνιουνται.

Μολις τελειωσαν με το ραψιμο σηκωθηκα μονη μου και πηγα στην Αιθουσα ανανηψης. Μετα απο 2 ωρες οταν πηγα στο δωματιο ειμουν τοσο καλα σαν να μην γεννησα.

Η ολη εμπειρια ηταν εκπληκτικη!!! Πραγματικα υπεροχη. Οι μαιες εξαιρετικες και ο γιατρος μου αψογος. Ειλικρινα χαιρομαι τοσο που ειμαι γυναικα και εζησα αυτο το θαυμα.

Και τωρα αρχισε το αλλο ταξιδι!! Η μητροτητα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαχη μου μακαρι ολες μας να εχουμε μια τετοια γεννα....ειδες λοιπον που τα καταφερες?κ ομως ξεχνας πονους,ταλαιπωρια...τα παντα...να σου ζησει κ παλι κ να το καμαρωνεις!!!!τελικα οντως σου βγηκε λιγο βιαστικουλης ο μικρος :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαχη μου να σας ζησει ο μπεμπακος!Να τον καμαρωσετε οπως ονειρευεστε!Πολυ χαιρομαι που ειχες τοσο καλη γεννα!Καλη λοχεια και καλη προσαρμογη! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη μου χαίρομαι που δεν ταλαιπωρηθηκες πολύ και είχες εύκολη γέννα..

Σου εύχομαι κι από δω τα καλύτερα...Να χαίρεσται το μωράκι σας και να είναι πάντα γερό και καλότυχο!! Καλή λοχεία κοριτσάκι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου!!!!!!!!!!!!

Να σου ζήσει ο μικρούλης σου Μάχη μου!!!!!!!!!!!

Καλή λοχεία να έχεις!!!!!!!!! Χαίρομαι που είχες τόσο καλή γέννα!!!!!!!!!!! Μπράβο σου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γερος κ καλοτυχος να ειναι

να τον χαιρεστε κ να τον καμαρωσετε οπως επιθυμειτε

ευχομαι καλη λοχεια κ με το καλο να σαραντησεις κουκλιτσα μου

υγ αχ μου θυμησες την δικη μου γεννα κ ναι ηταν τοσο υπεροχα κ αξεχαστα

αχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na sou zhsei o prigkipakos sou,geros ,dunatos kai kalotuxos na nai..k se sena kalh loxeia k kalo taksidi sto taksidi ths mhtrothtas..mprabo pou antekses xwris episklhridio k egw skefthka oti thellw na to zhsw etsi opws esu..xwris episklhridio..makari na xw to kouragio k thn tolmh...!!!

filakiaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολους τοσο πολυ για τις ευχες σας!! Ευχομαι σε ολους να χαιρεστε τα μωρακια σας, καλη λεφτερια σε οσες ειναι στην αναμονη. Και συντομα με ενα μωρακι σε οσους προσπαθουν!

Πραγματικα υπεροχη εμπειρια ο τοκετος, ισως η καλυτερη της ζωης μου. Ζεις το θαυμα πραγματικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου να σας ζησει το αντρακι σας να ναι παντα γερος κ δυνατος!!!Κ συ να χεις καλη λοχεια γλυκεια μου!!!

Η περιγραφη σου απλα τελεια κ πολυ συγκινητικη!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαχη μου :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG: Αξεχαστη μερα η 3η Ιουνιου ;);)

Και απο εδω λοιπον να σας ζησει ο πριγκιπακος σας γλυκεια μου!!!Γερος κ καλοτυχος να ειναι παντα!Καλη λοχεια σε σενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Μαχη μου,σου ευχηθηκα απο το αλλο ποστ.Αλλα να σου ευχηθω και απο εδω εστω και καθυστερημενα,να σας ζησει!Γερος και καλοτυχος να ειναι! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...