Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επίδομα ΙΚΑ χωρίς άδεια απο εργοδότη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια μόλις βρήκα το σαιτ και χάρηκα πάρα πολύ γιατί θα μπορώ να μοιραστώ με κάποιους την όμορφη εμπειρία της εγκυμοσύνης.

έχω ένα μικρό πρόβλημα. είμαι στον τρίτο μήνα και κοιτάω τι πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα απο το ικα για την εγκυμοσύνη. δυστυχώς όμως δεν μπορώ να πάρω άδεια απο την δουλειά μου για διάφορους λόγους. Αυτό σημαίνει οτι δεν θα παρω κανένα επίδομα ή μονο κάποια απο αυτά

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι εννωεις δε μπορεις να παρεις αδεια;;;;...

56 ημερες πριν και 63 μερα ο εργοδοτης υποχρεουτε να σε αφισει σε αδεια εφοσων εισαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ.

Αλλιως εχει προβλημα ο εργοδοτης οχι εσυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι μπλεγμένο το θέμα

είμαι ωρομίσθια σε ΝΠΔΔ και αν πάρω άδεια κινδυνεύω να χάσω το μάθημα μου γιατί αναγκαστικά θα δοθεί σε άλλον όσο εγώ θα λείπω, οποτε είμαι λίγο μπλεγμένη. δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί είναι να γενήσω περίπου 20 Δεκεμβρίου και ξανά δουλειά θα πιάσω τέλος Ιανουαρίου γιατί θα με καλύψουν οι συνάδελφοι στις επιτηρήσεις. το θέμα είναι όμως αν μπορώ να πάρω κάποια λεφτά απο το ΙΚΑ γιατί το ΝΠΔΔ που δουλεύω έχει να μας πληρώσει απο τον Νοέμβριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικα μπορεις εαν εχεις συμπληρωσει τα απαιτουμενα ενσημα μεχρι τοτε. Πρεπει να εχεις σνολικα 200 ενσημα τα δυο προηγουμενα χρονια..δηλαδη το 10 και το 11 μεχρι την ΠΗΤ σου

Ρωτα ομως και αν θελεις στο ΙΚΑ της περιοχης σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλλησπερα, με το καλο να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι.κατα την μου δεν μπορεις να παρεις το επιδομα λοχειας ουτε και κυησεως γιατι ενα βασικο δικαιολογητικο ειναι η αδεια απο τον εργοδοτη :( ρωτα και στο ικα για σιγουρια.σιγουρα περνεις το τοκετου που ειναι 990 ευρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω τα επιδοματα απο ΙΚΑ θα τα παρεις, αρκει να εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια!!! Απο τον ΟΑΕΔ το 6μηνο δε θα παρεις,αλλα δε σε νοιαζει αυτο, αφου θα σε πληρωνει κανονικα ο εργοδοτης. Ο ΟΑΕΔ το δινει στη θεση του εργοδοτη,αν σταματησεις την δουλεια για καποιους μηνες μετα τη γεννα.

Αλλα δε καταλαβαινω, δε θα σταματησεις καθολου;;; Αυτο ειναι παρανομο (και πολυ αγχωτικο για σενα!!!).... Εισαι σιγουρη οτι θα το καταφερεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...