Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 13!! Γεννήστε Ελεύθερα!!!


Recommended Posts

Μαριαmg τελεια τα νεα σας!Απολαυσε το απο εδω και περα!

Χριστινα ουτε εμενα τρεχει υγρο το στηθος μου αλλα μαλλον δεν παιζει ρολο.

Συμπεθερα και εμενα δρυς ανοιχτο ειναι οι ντουλαπες και οι πορτες,αλλα εχω ασπρη συρταριερα,οποτε θα συνδιασω με αυτη το κρεβατακι. ;) Λεω να παω το απογευμα να ριξω μια ματια για κρεβατακι αν δεν εχει πολλη ζεστη.Να ρωτησω και ποτε αρχιζουν οι εκπτωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mphke k to keik sto fourno se ligo tha nai k ta fasolakia etoima

maraki oi texnikoi to ekanan auto kopanisan to plunthrio to balan opws na nai ksexasan na baloun thn apoxeteush meta den hthelan na zoristoun na to ksanabgaloun giati mpainei strimoxta alla me tropo to plunthrio k afou prospathisan na bgaloun to kalorifer meta apo dikh mou protroph telika den mporesan k to koumposan lathos k twra stazei k auto :twisted::twisted: opote anamenw ton antra mou na ta kanei pou kserei pws tha mpoun apla neuriazw giati an den htan spirta anamena tha to apefeuga auto..

apo to sththos bgazw k egw ugro oxi polu stagonitses alla bgazw

na rwthsw kati allo???me ta ugra pws ta pate edw k liges merres exw ligo perissptera alla den murizoun k einai leuka..eseis exete ugra?k kati akoma...oi koilies sas xamhlwsan???giati emena kathe mera olo k pio katw briskete???lete na gennhsw pio nwris????toulaxiston na mpw ston mhna mou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια.. δεν φαντάζεστε πως νιώθω από χθες.. Επιτέλους καλα νεα..

Τόνια αυτό εννοω. Απ’ οσο ξέρω μπορείς να θηλάζεις αλλα πρέπει να εχεις συγκεκριμένη διατροφη!!

Merykal κεικ; Λυπηθείτε με.. αυτή την στιγμή τα θέλω όλα!!!!!!

Χριστίνα είναι πρωτόγαλα!! Είναι πολύ καλο αυτό, σημαίνει πως θα έχεις γάλα. Μην το πειράζεις και αν δεις πως είναι πολύ, βάλε κανένα επιθεμα από τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαιρη μου ότι να΄ναι δηλαδη οι τεχνικοι..

Η κοιλιά μου εχει χαμηλώσει πολύ από την 33η εβδ...Υγρα τωρα εχω κι εγω αρκετά..άοσμα αλλα εχουν ασπρο-κιτρινωπο χρωμα.Νομιζω ειναι φυσιολογικό αλλά θα το αναφερω ετσι κι αλλιως στο γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariamg ο διαβητης που εχω εμφανιστηκε στη κυηση.οταν με το καλο γεννησω ολα θα γινουν οπως πριν.ηδη εχει ρυθμιστει το σακχαρο αλλα δεν μπορω να κοψω αποτομα την ινσουλινη.τωρα που θα μπω στον μηνα μου θα αρχισω σταδιακα να μειωνω τις μοναδες ωστε οταν ερθει η ωρα του τοκετου να μην υπαρξει κινδυνος υπογλυκαιμιας.ο οργανισμος μου θα επανελθει στα φυσιολογικα τις πρωτες 30 ημερες της λοχειας.οσο αφορα το θηλασμο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.η διατροφη μου ειναι αρκετα ισορροπημενη.το οτι δεν μπορω να φαω μακαρονια η πατατες δεν θα επηρεασει την ποιοτητα του γαλακτος κατα την λοχεια.ετσι κι αλλιως σιγα σιγα θα αρχισω να τα ξανατρωω κι αυτα.

τα υγρα που εχετε ειναι φυσιολογικα.τα εχω κι εγω.ειναι θεμα ορμονων.φυσικα μια ερωτηση στον γυναικολογο σας δεν βλαπτει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eφτιαξα και εγω το φαγακι μας,εκοψα σαλατα και περιμενω να ερθει ο αντρας μου για να φαμε.Πειναωωω! :lol: Μετα μαλλον θα ξαπλωσω λιγακι γιατι νυσταζω.Ξυπνησα στις 8:30 σημερα. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια εσυ θα γεννησεις με καισαρική λόγω διαβητη??

Νίκη μου καλη σας όρεξη!

Κι εγω από τις 7:30 είμαι ξύπνια και γενικά είχα ανησυχο ύπνο αλλά προς το παρον δεν εχω ορεξη για ύπνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSAKIA MOU SAS EYXARISTW POLY GIA TIS APANTISEIS...TELEIKA PHRA SHMERA THLEFWNO KAI PARAGEILA NA MAS FEROUN MAZI ME THN KOUNIA KAI TO KAROTSAKI MAS KAI AYTHN THN ALLAXIERA KOUNIAS......

http://www.anatello.gr/cart/product.php ... at=6&page=

OUF PAEI KAI AYTO TO PROVLIMA ........... :P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSAKIA MOU SAS EYXARISTW POLY GIA TIS APANTISEIS...TELEIKA PHRA SHMERA THLEFWNO KAI PARAGEILA NA MAS FEROUN MAZI ME THN KOUNIA KAI TO KAROTSAKI MAS KAI AYTHN THN ALLAXIERA KOUNIAS......

http://www.anatello.gr/cart/product.php ... at=6&page=

OUF PAEI KAI AYTO TO PROVLIMA ........... :P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki 24 συμφωνα με τον γιατρο μου ο διαβητης δεν αποτελει ενδειξη για κ.τ. εφοσον δεν υπαρχει μακροσωμια του εμβρυου,υδραμνιο η προωρη γηρανση του πλακουντα.περα απο τον διαβητη ομως εχω χειρουργησει την μητρα μου πριν 5 χρονια και αυτο θα πρεπει να το λαβουμε σοβαρα υποψιν μας διοτι πιθανον η μητρα να μην αντεξει τις συσπασεις ενος φ.τ.,οποτε να προχωρησουμε σε κ.τ.φανταζομαι οτι στην επομενη επισκεψη στον γιατρο να ξεκαθαριστει αυτο.προς το παρον δεν αγχωνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι παλι...για το στηθος μην το πειραζετε καθοου ειναι ορμονικο εγω και στις 2 εγκυμοσυνες το γαλα δεν μου ετρεχε απο πριν αλλα απο τον 3 μηνα ισως καιπιο νωρις εχω συνεχεια ασπραδια δηλ γαλα αλλα οχι να τρεχει.παντως δενε χει καμια σεση αν τρεχει με το ποσο γαλα εχεις...και ακομα εμενα το πολυ γαλα μου ηρθε μετα απο 10 με 15 μερες και οχι απο την πρωτη εβδομαδα που λενε και θηλασα ενα χρονο με συμπληρωμα απο ενα σημειο και μετα και πηρα χαπια για να το κοψω παρολο που εδινα συμπληρωμα...οποτε μην αγχωνεστε θα σκεφτεστε να θηλασω οσο μπορω γιατι κανει καλο στο μωρο μου...

τωρα για τη βοηθειαπου λετε ο αντρας μου εινι στρατιωτικος και ειμαστε στην ορεστιαδα εδω και 7χρ.οποτε απο βοηθεια καθολου εγω απο καστορια ο αντρας μου απο σερρες..οποτε ολα τα βγαζω περα μονη μου αν σκεφτειτε και ποσα βραδυα ειμαι τελειως μονη...ευτυχως εχω καλη εγκυμοσυνη αν εξαιρεσουμε οτι ειχα πιο πολλα πονακια αυτη τη φορα αλλα με το μαγνησιο ολα καλα..

για το ντοπλερ τωρα εκανα πρωτη γορα τσον μεγαλο υπερηχο και απο τον 7 που πηγαινω στον γιατρο μου που θα με ξεγεννησει(και στο πρωτο εκεινος παλι με ξεγεννησε)μου κανει συνεχεια ντοπλερ καθε φορα που παω και απλο υπερηχο κοιλικα ποτε και στις 2 εγκυμοσυνες δεν εκανα κολπικα ειδικα στην αρχη το απεφευγα χωρις συζητηση....ο μονος ελεγχος που εγινε κολπικα στη 1 εγκυμοσυνη ειναι αυτη που κανεις μετα που μπαινεις στο μηνα για να δει το μωροποσο χαμηλα ειναι και αν ο τραχηλος μαλκωσε...

τιτινα ωραια σχεδιο καλη επιλογη.αχ δεν ξερω θελω να πιθστεω οτι αυτη τη φορα δεν θα φτασω τις 39 εβδομαδες αυριο ισως να ξερω...βλεπω και καποιες ενοχλησεις που εχω χαμηλα και που χαμηλωσε η κοιλια μου και ετσι λεω να δουμε τονγιο μου τον γεννησα 29 ιουνη λετε να γινει τιποτα ιδιο και με την μπεμπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για τα υγρα απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος αυξηθηκαν κατα πολυ αλλα τωρα εχεικανα 10μερο αρκετα παραπανω ειδικα τις τελευταιες μερες και λογο ζεστης νιωθω ακομα πιο πολυ....αλλα πιστευω ειναι φυσιολγικο βοηθαει νομιζω για να μαλακωσει ο τραχηλος...θα το κοιταξω και θα ασς πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν παρατηρείτε τώρα περισσότερα κολπικά υγρά είναι απολύτως φυσιολογικό. Θα πρέπει να είναι λευκά σχεδόν άοσμα και οφείλονται στα αυξημένα επίπεδα οιστρογόνων και στην αύξηση της αιμάτωσης του κόλπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαφορές πραγματικού και ψευδούς τοκετού:

Πραγματικός τοκετός - Ψευδής τοκετός

Διάρκεια συστολών προοδευτικά αυξανόμενη - Ακανόνιστη ένταση συστολών

Σταδιακή αύξηση της έντασης - Ασθενής ένταση χωρίς αύξηση

Θέση συστολών: Γίνονται αισθητές στη μέση και μετακινούνται προς τα εμπρός - Γίνονται αισθητές στη μέση και μετακινούνται προς τα εμπρός

Αλλαγή ανάλογα με την κίνηση: Οι συστολές συνεχίζονται, παρά την κίνηση - Οι συστολές σταματούν όταν η έγκυος αλλάξει θέση ή μετακινηθεί.

Η αιματηρή βλένη: 
Ένα άλλο σημάδι που δηλώνει ότι η ώρα του τοκετού είναι κοντά είναι η εμφάνιση βλένης που περιέχει και ίχνη αίματος. Πρόκειται για ένα βλεννώδες κάλυμμα που φράζει σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το στόμιο του τραχήλου σαν πώμα για να προστατεύσει τη μήτρα και το έμβρυο από μόλυνση. Με την έναρξη της διαστολής του τραχήλου, αφού ο τράχηλος θα αρχίσει να ανοίγει και να διαστέλλεται η παχύρρευστη βλένη ξεκολλά. Η βλένη αυτή είναι αιματηρή γιατί σπάνε στο σημείο αυτό του τραχήλου κάποια τριχοειδή αγγεία και αιμορραγούν.

Θα πρέπει βέβαια να σημειώσουμε ότι εάν έχει προηγηθεί κολπική εξέταση από το γιατρό ή τη μαία 1-2 24ωρα πριν την εμφάνιση της αιματηρής βλένης τότε πιθανόν αυτή να οφείλεται στην εξέταση και όχι στο γεγονός ότι ο τοκετός πλησιάζει. Όπως και να έχουν τα πράγματα να ενημερώσετε το γιατρό ή τη μαία σας.

Η ρήξη του θυλακίου:
Θυλάκιο ονομάζουμε τα υγρά του αμνιακού σάκου που βρίσκονται μεταξύ της κεφαλής του εμβρύου και του τραχηλικού στομίου. Το θυλάκιο πιέζει τι τραχηλικό στόμιο μαλακά και το βοηθάει να ανοίξει γλυκά και ομοιόμορφα και όχι σκληρά και οδυνηρά. Επίσης, το θυλάκιο προστατεύει το έμβρυο από τον κίνδυνο της μόλυνσης. Η ρήξη μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας ακόμη και στον ύπνο και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο άλλο σύμπτωμα. Η γυναίκα θα νιώσει να ρέει από τον κόλπο της είτε συνεχώς είτε λίγο λίγο ένα υγρό αραιό χωρίς ίχνη αίματος. Αυτό είναι το αμνιακό υγρό που υπάρχει μέσα στο σάκο όπου βρίσκεται το παιδί.

Όταν η γυναίκα αντιληφθεί τη ρήξη του θυλακίου θα πρέπει να ελέγξει τη μυρωδιά και το χρώμα των υγρών γιατί αυτό αποτελεί σημαντική πληροφορία για την κατάσταση του εμβρύου μέσα στη μήτρα της. Πολλές έγκυες μπερδεύουν το αμνιακό υγρό με τα ούρα. Αυτό συμβαίνει γιατί στο τέλος της εγκυμοσύνης το κεφάλι του μωρού πιέζει την ουροδόχο κύστη της γυναίκας με αποτέλεσμα να αισθάνεται μία σχετική ακράτεια ούρων. Δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσουν. Ενώ το αμνιακό υγρό τρέχει ασταμάτητα, τα ούρα κάποια στιγμή σταματούν. Επίσης, το χρώμα του αμνιακού υγρού είναι λευκό ενώ των ούρων είναι κιτρινωπό και έχει τη χαρακτηριστική οσμή. Ένα τεστ που θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τη διαφορά είναι η χρήση λεπτής σερβιέτας. Όταν πρόκειται για ρήξη θυλακίου κάθε φορά που θα αλλάζετε σερβιέτα θα είναι συνεχώς βρεγμένη ενώ όταν πρόκειται για ούρα θα είναι στεγνή. Σε κάθε περίπτωση ειδοποιείτε τον γιατρό σας ή τη μαία σας. Όταν η γυναίκα διανύει το πρώτο στάδιο του τοκετού και δεν έχει γίνει ρήξη του θυλακίου τότε κάνουμε εμείς τεχνητή ρήξη θυλακίου για να βοηθήσουμε και να συντομεύσουμε το χρόνο του τοκετού. Τα σημάδια έναρξης τοκετού μπορεί να εμφανιστούν είτε ξεχωριστά είτε σε συνδυασμό.

Θάνος Παράσχος

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

www.ivf-embryo.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύξηση της βασικής θερμοκρασίας του σώματος?

Πράγματι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να παρατηρηθεί μία ελάχιστη αύξηση της βασικής θερμοκρασίας του ανθρωπίνου σώματος όπως μας περιγράφετε. Σε απουσία άλλων συμπτωμάτων αυτό κατά κανόνα δεν πρέπει να σας ανησυχεί, ειδικά εάν και ο κλινικο-εργαστηριακός σας έλεγχος είναι φυσιολογικός (δηλαδή η εξέταση από το γιατρό σας και οι εξετάσεις αίματος και ούρων στις οποίες υποβάλλεστε).

Ταχυκαρδία (stress) της μέλλουσας μητέρας

Γενικά οι καταστάσεις stress που επηρεάζουν τη μητέρα είναι επόμενο να επηρεάζουν και το κύημα, αφού σε περιπτώσεις stress μεταβάλλεται η καρδιακή συχνότητα και η αρτηριακή πίεση της εγκύου. Επειδή στην πλειονότητα των περιπτώσεων μιλάμε για παροδικές μεταβολές κατά κανόνα αυτές δεν έχουν κάποια συνέπεια για το μωρό.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι καρδιακοί παλμοί μιας γυναίκας αυξάνονται κατά 10-20%. Επομένως είναι αναμενόμενο να παρατηρείται μια ήπια ταχυκαρδία όπως μας περιγράφεις.

Αιμορροΐδες

Οι αιμορροΐδες είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το σκεύασμα σιδήρου που χρησιμοποιείς και να δοκιμάσεις κάτι άλλο που να μη σου επιτείνει το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας που αντιμετωπίζεις. (Πάντα βέβαια σε συνεργασία με το μαιευτήρα σου)

*

Γενικότερα θα πρέπει να προσπαθείς οι κενώσεις σου να είναι τακτικές και όσο γίνεται πιο μαλακές. Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει μια πιο προσεγμένη διατροφή : περισσότερα φρούτα και λαχανικά (δαμάσκηνα, ακτινίδια, μπάμιες κλπ), φυτικές ίνες ( All Bran), κρύο γάλα.

*

Αν όμως ούτε αυτά δεν αποδώσουν θα πρέπει κατόπιν συνεννόησης με το μαιευτήρα σου να παίρνεις κάποιο από τα φαρμακευτικά σκευάσματα που κυκλοφορούν και βοηθούν τις κενώσεις. Ακόμη υπάρχουν σκευάσματα για την ανακούφιση από τον πόνο που δρουν τοπικά και δεν επηρεάζουν το έμβρυο. Συζήτησε το πρόβλημά σου με το μαιευτήρα σου και είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσει να σε βοηθήσει.

Καλή συνέχεια

Μικροενοχλήσεις

Οι περισσότερες έγκυες υποφέρουν από μικροενοχλήσεις ή αδιαθεσίες σε κάποιο στάδιο της εγκυμοσύνης τους. Αν προσέχετε τη γενική κατάσταση της υγείας και τη φυσική σας κατάσταση, μπορείτε να ελαχιστοποιήσετε τις επιπτώσεις πολλών από αυτές, αν και ελάχιστες γυναίκες τις αποφεύγουν εντελώς. Σε ορισμένες περιπτώσεις, κάποιο σύμπτωμα μπορεί να αποτελεί σημάδι σοβαρότερου προβλήματος, γι αυτό πρέπει πάντα να συμβουλεύεστε το γιατρό ή τη μαία σας αν ανησυχείτε για την υγεία σας ή αν κάποιο πρόβλημα δεν υποχωρεί με τα απλά μέτρα που παίρνετε μόνη σας.

Πόνοι ποικίλης έντασης

Είναι συνηθισμένοι, κυρίως λόγω της επίδρασης των ορμονών που κάνουν χαλαρότερες τις αρθρώσεις, καθώς επίσης και επειδή οι σύνδεσμοι τεντώνονται και καταπονούνται όσο μεγαλώνει το έμβρυο. Ο πόνος στα πλευρά προκαλείται από την αύξηση της μήτρας, που σπρώχνει τα πλευρά προς τα επάνω.

Για να ανακουφιστείτε, τεντώστε και τα δυο χέρια σε ανάταση.

Πόνοι στην πλάτη

Μπορούν να εμφανιστούν σε οποιοδήποτε στάδιο, αλλά τις τελευταίες βδομάδες μπορεί να είναι ιδιαίτερα ενοχλητικοί. Αυτό, συνήθως, οφείλεται στο γεγονός ότι οι ορμόνες χαλαρώνουν τις αρθρώσεις και τους συνδέσμους της πυέλου για να προετοιμάσουν το σώμα για τον τοκετό, σε συνδυασμός με την καταπόνηση των μυών της πλάτης, καθώς το μωρό που αναπτύσσεται αλλάζει της ισορροπία σας. Αν ο πόνος είναι σοβαρός, συμβουλευτείτε το γιατρό ή τη μαία σας. Ορισμένες φορές μπορεί να οφείλεται σε νεφρική λοίμωξη. Για να προλάβετε τους πόνους της πλάτης, σκύβετε πάντα λυγίζοντας τα γόνατα και όχι τη μέση για να μαζέψετε κάτι από κάτω και αποφεύγετε να σηκώνετε βαριά αντικείμενα. Όταν κάθεστε, στηρίζετε τη μέση σας σε μαξιλάρια και όταν είστε όρθια προσέξτε της στάση σας και μην καμπουριάζετε. Πρέπει, επίσης, να φοράτε χαμηλοτάκουνα παπούτσια. Αν υποφέρετε από πόνους στην πλάτη, εφαρμόζετε ζεστά ή κρύα επιθέματα στην πάσχουσα περιοχή και φροντίστε να ξεκουράζεστε αρκετά. Κάντε μασάζ ή ζητήστε από το γιατρό, τη μαία ή το φυσιοθεραπευτή σας να σας δείξουν ειδικές ασκήσεις για την πλάτη. Πολλές γυναίκες έχουν διαπιστώσει ότι η γιόγκα βοηθά στην ανακούφιση των πόνων στην πλάτη.

Κιρσοί

Οφείλονται στο αυξημένο βάρος και στις επιδράσεις των ορμονών και, αν και δεν αποτελούν σοβαρός πρόβλημα, μπορούν να προκαλέσουν πόνοι στα πόδια. Για να τους αποφύγετε, μην στέκεστε πολλή ώρα όρθιες και καθίστε με τα πόδια ψηλά, όποτε μπορείτε. Το ελαστικό καλσόν μπορεί να είναι, επίσης, χρήσιμο, αλλά πρέπει να το φοράτε πριν σηκωθείτε από το κρεβάτι το πρωί. Οι κιρσώδεις φλέβες στην περιοχή του αιδοίου δεν είναι σπάνιες. Αν εμφανίσετε το πρόβλημα αυτό, ανασηκώστε ελαφρά το κάτω μέρος του κρεβατιού για να μετατοπιστεί η πίεση από την περιοχή των γεννητικών σας οργάνων.

Πρησμένα πόδια και αστράγαλοι

Το οίδημα, ή πρήξιμο των ποδιών και των αστραγάλων, μπορεί να συμβεί επειδή στην εγκυμοσύνη είναι ευκολότερη η κατακράτηση υγρών, ιδιαίτερα στο τέλος της ημέρας και όταν κάνει ζέστη. Για να μετριαστεί το πρήξιμο, δοκιμάστε να κάνετε κύκλους με το κάτω μέρος των ποδιών, αποφύγετε να στέκεστε όρθια ή να μένετε καθιστή για πολλή ώρα, φοράτε ελαστικά καλσόν και άνετα παπούτσια και φροντίστε να ξεκουράζεστε με τα πόδια ψηλά όποτε μπορείτε. Να αναφέρετε πάντα στο γιατρό σας οποιοδήποτε πρήξιμο στα χέρια ή στο πρόσωπο, επειδή θα μπορούσε να αποτελεί σημάδι προεκλαμψίας.

Φαγούρα

Η φαγούρα που προκαλείται από το τέντωμα του δέρματος της κοιλιάς είναι συνηθισμένη στα τελευταία στάδια της εγκυμοσύνης. Απλώνετε στο δέρμα κρέμα για ξηρό δέρμα ή λοσιόν καλαμίνης και αποφύγετε να χρησιμοποιείτε σαπούνι. Φοράτε ελαφριά ρούχα από φυσικά υλικά (όταν κάνει κρύο, μπορείτε να φοράτε αρκετές στρώσεις ρούχων) και αποφύγετε να έρχεται η κοιλιά σε επαφή με υλικά τύπου λίκρας. Σε σπάνιες περιπτώσεις, ή φαγούρα είναι δυνατόν να οφείλεται σε προβλήματα του ήπατος, γι αυτό συμβουλευτείτε το γιατρό σας αν έχετε υπερβολική φαγούρα ή αν το δέρμα σας δείχνει κιτρινωπό.

Άλλες ενοχλήσεις

Καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη σας, μπορεί να σας ταλαιπωρήσουν και αρκετές άλλες ενοχλήσεις. Πολλές από αυτές εξηγούνται εύκολα και ανακουφίζονται γρήγορα, αν όμως κάποιο πρόβλημα επιμένει, δείτε το γιατρό σας.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Μπορεί να νιώσετε τάση λιποθυμίας αν η πίεσή σας πέσει ξαφνικά λόγω απότομης αλλαγής στάσης ή πτώσης του σακχάρου στο αίμα. Τάση λιποθυμίας μπορεί να νιώσετε, επίσης, προς το τέλος της εγκυμοσύνης, όταν είστε ξαπλωμένης ανάσκελα.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Σηκωθείτε αργά από την καθιστή ή ύπτια στάση, χαλαρώστε όποια ρούχα σας σφίγγουν και βάλτε ένα δροσερό υγρό πανί στο μέτωπό σας.

• Αποφεύγετε να ξαπλώσετε ανάσκελα προς το τέλος της εγκυμοσύνης.

• Μη μένετε πολλή ώρα χωρίς να βάλετε κάτι στο στόμα σας, γιατί μπορεί να πέσει το σάκχαρο στο αίμα.

• Αποφεύγετε τις τροφές με ζάχαρη. Τρώτε υγιεινά σνακ, όπως ένα σάντουιτς ή μια μπανάνα.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Η ρινορραγία συμβαίνει λόγω της αυξημένης παροχής αίματος στη μύτη κατά την εγκυμοσύνης.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Συμπιέστε απαλά τα ρουθούνια σας, ακριβώς κάτω από το οστό της μύτης, τουλάχιστον για 5-10 λεπτά.

• Αν τα ρουθούνια σας είναι ξερά, απλώστε απαλά βαζελίνη με το άκρο μιας μπατονέτας για τα αυτιά.

• Αν η αιμορραγία συνεχίζεται, συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Οι ρινικοί κόλποι είναι πιο ευαίσθητοι και μπορούν να πρηστούν, προκαλώντας πονοκεφάλους και μπούκωμα.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Δοκιμάστε την εισπνοή υδρατμών για αποσυμφόρηση, προσθέτοντας μια-δυο σταγόνες ευκαλυπτέλαιου ή ελαίου μέντας.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Η δυσπεψία και οι καούρες οφείλονται κυρίως στις ορμόνες που χαλαρώνουν τους στομαχικούς μυς. Συχνά χειροτερεύουν το βράδυ ή όταν ξαπλώνετε.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Προσπαθήστε να εντοπίσετε ποιες τροφές προκαλούν το πρόβλημα, για να τις αποφύγετε.

• Τρώτε μικρά αλλά συχνά γεύματα.

• Αποφεύγετε τα πολλά καρυκεύματα, τις πολύ κρύες ή τις τηγανητές τροφές.

• Φροντίστε να κάθεστε με ίσια πλάτη όταν τρώτε και να κοιμάστε ανασηκωμένη σε μαξιλάρια.

• Ρωτήστε το γιατρό σας για αντιόξινα.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Η μυρμηκίαση και το μούδιασμα στα χέρια συνήθως οφείλονται στην αναπτυσσόμενη μήτρα που πιέζει τα νεύρα.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Αλλάξτε θέση ή σηκώστε τα χέρια ψηλά επάνω από το κεφάλι.

• Δοκιμάστε να κρεμάσετε το μουδιασμένο χέρι στο πλάι του κρεβατιού ή να το κουνήσετε δυνατά.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Οι πονοκέφαλοι μπορεί να είναι συχνότεροι απ’ ό, τι συνήθως στην εγκυμοσύνη, πιθανώς λόγω ορμονικών παραγόντων.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Κάντε έναν περίπατο.

• Δοκιμάστε τεχνικές χαλάρωσης.

• Αν είναι απαραίτητο, ζητήστε από το γιατρό να σας γράψει ένα παυσίπονο. Αν οι πονοκέφαλοι είναι σοβαροί ή συνοδεύονται από εμετούς ή οίδημα, επικοινωνήστε με το γιατρό σας.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Η ελαφρά ακράτεια είναι διαρροή ούρων όταν γελάτε, βήχετε ή φτερνίζεστε. Οφείλεται στους αδύναμους μυς του εδάφους της πυέλου (βυθοί της λεκάνης). Μπορεί να συμβεί κατά τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης ή μετά τον τοκετό.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Κάντε ασκήσεις για να δυναμώσει το έδαφος της πυέλου.

• Φοράτε σερβιετάκι ή κανονική σερβιέτα, αν είναι απαραίτητο.

• Ουρείτε αμέσως μόλις νιώσετε την ανάγκη.

• Προσπαθείτε να αδειάζετε εντελώς την κύστη σας, σκύβοντας προς τα εμπρός όταν κάθεστε στην τουαλέτα.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Οι μυϊκές κράμπες είναι πιθανό να οφείλονται στις χημικές και ορμονικές αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Αποφεύγετε να τεντώνεστε στις μύτες των ποδιών, γιατί αυτό μπορεί να προκαλέσει κράμπα.

• Ένα απαλό μασάζ στις γάμπες την ‘ώρα του μπάνιου, πριν κοιμηθείτε, μπορεί να σας βοηθήσει να αποφύγετε τις νυχτερινές κράμπες.

• Σε περίπτωση σπασμού (κράμπας), πιάστε τα πόδια σας από τα δάχτυλα και τραβήξτε τα προς το μέρος σας χωρίς να λυγίζετε τα γόνατα.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Ο πόνος στην περιοχή της λεκάνης οφείλεται στη χαλάρωση και το τέντωμα των συνδέσμων.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Ξαπλώστε.

• Κάντε ένα ζεστό μπάνιο.

• Ζητήστε από το σύντροφό σας να σας κάνει μασάζ στην περιοχή.

• Δοκιμάστε μερικές ήπιες ασκήσεις.

• Συμβουλευτείτε το γιατρό ή τη μαία σας για τους σοβαρούς πόνους στη λεκάνη ή στην κοιλιά. Αν οι πόνοι στην περιοχή της λεκάνης είναι σοβαροί, μπορεί να χρειαστείτε απόλυτη ανάπαυση.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Η δυσκοιλιότητα είναι συνηθισμένη και πιθανώς οφείλεται στην επίδραση της ορμόνης προγεστερόνη. Κατά τους τελευταίους μήνες, η πίεση που ασκεί η διογκωμένη μήτρα στο έντερο μπορεί να επιδεινώσει το πρόβλημα.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Φροντίστε το διαιτολόγιό σας να περιέχει άφθονες τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες.

• Πίνετε άφθονα υγρά (ιδιαίτερα νερό και χυμούς φρούτων).

• Φροντίστε να ασκείστε καθημερινά: το ζωηρό περπάτημα και οι ασκήσεις για την περιοχή της λεκάνης και άλλες ασφαλείς ασκήσεις για την εγκυμοσύνη θα βοηθήσουν.

• Αν το πρόβλημα επιμένει, ζητήστε από το γιατρό σας να σας συστήσει ένα ήπιο υπακτικό.

ΕΝΟΧΛΗΣΗ: Οι αιμορροΐδες είναι πρησμένες φλέβες μέσα και γύρω από την άκρη του ορθού απ’ όπου βγαίνουν τα κόπρανα και είναι συνηθισμένες στην εγκυμοσύνη. Τα συμπτώματα είναι τσούξιμο, φαγούρα, πόνος κατά την κένωση του εντέρου και αιμορραγία. Επιδεινώνονται με τη δυσκοιλιότητα.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ

• Αποφύγετε τη δυσκοιλιότητα.

• Σταματήστε το κάπνισμα.

• Φροντίστε να ασκείστε τακτικά και εξασκηθείτε στη χαλάρωση.

• Χρησιμοποιείτε χλιαρό νερό ή υγρά μαντιλάκια αντί για χαρτί, όταν σκουπίζεστε.

• Βάλτε στην περιοχή μια μαλακιά κρύα κομπρέσα από το φυτό αμαμηλίδα η βιργινιανή, άλας θειικού μαγνησίου ή επίθεμα πάγου.

• Δοκιμάστε κρέμα ή υπόθετο για αιμορροΐδες.

• Η αιμορραγία από το ορθό πρέπει πάντα να ελέγχεται από το γιατρό.

Αλλαγές στις διαστάσεις του σώματος

Καθώς οι διαστάσεις του σώματός σας συνεχίζουν να μεγαλώνουν, μπορεί να μη νιώθετε πια άνετα. Μερικά από τα ρούχα και τα παπούτσια σας θα αρχίσουν να σας στενεύουν και μπορεί να αναρωτιέστε τι να φορέσετε. Η κοιλιά σας, που μεγαλώνει, σας δυσκολεύει, επίσης, να βρείτε μια βολική στάση ύπνου. Υπάρχουν, όμως, μερικά μέτρα που μπορούν να σας βοηθήσουν να συνεχίσετε να νιώθετε άνετα και να φαίνεστε καλά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Τι να φοράτε

• Μέχρι τον πέμπτο μήνα περίπου, πιθανότατα δε θα χρειαστεί να αγοράσετε ειδικά ρούχα εγκυμοσύνης. Θα μπορείτε να φοράτε πολλά από τα ρούχα που ήδη έχετε, αν είναι άνετα ή έχουν ελαστική μέση.

• Αγοράστε άνετες βαμβακερές μπλούζες, όπως ριχτά μακό και πλεκτά, φούστες με ελαστική μέση και φαρδιά φορέματα, ή δανειστείτε πουκάμισα, πουλόβερ και σορτς του συντρόφου σας, αν είναι μεγαλύτερου μεγέθους.

• Τα στενά ρούχα δεν κάνουν κακό στο μωρό, αλλά, αν σας σφίγγουν στη μέση, δε θα νιώθετε άνετα και, όσο μεγαλώνει το σώμα σας, μπορεί να περιορίζουν την αναπνοή σας και να σας φέρνουν τάση λιποθυμίας. Αποφεύγετε, επίσης, τα ρούχα που περιορίζουν την κυκλοφορία του αίματος προς τα πόδια, όπως κάλτσες μέχρι το γόνατο ή πολύ εφαρμοστά εσώρουχα.

• Θα έχετε τάση να νιώθετε τη ζέστη περισσότερο απ’ ό, τι συνήθως, γι αυτό καλύτερα να φοράτε άνετα ρούχα από βαμβάκι ή άλλα φυσικά υλικά. Αν κάνει κρύο, φοράτε περισσότερες από μια στρώσεις ρούχων.

• Τα χαμηλοτάκουνα παπούτσια είναι καλύτερα για την πλάτη και τη στάση του σώματός σας, γενικά, από τα τελείως επίπεδα ή ψηλοτάκουνα παπούτσια, που μπορεί να είναι επικίνδυνα. Ύστερα από πέντε η έξι μήνες, μπορεί να ανακαλύψετε ότι χρειάζεστε παπούτσια με φαρδύτερη φόρμα ή μισό νούμερο μεγαλύτερα. Τα παπούτσια από φυσικό υλικό, όπως τα δερμάτινα η πάνινα, επιτρέπουν στα πόδια σας να αναπνέουν.

• Στις φόρμες και στις φούστες σας, αντικαταστήστε το λάστιχο στη μέση με ένα κορδόνι που θα μπορείτε να ξεσφίγγετε όσο μεγαλώνει η περίμετρός της μέσης σας.

• Αξίζει τον κόπο να ρωτήσετε τις φίλες σας που απέκτησαν μωρό αν έχουν κάποια ρούχα που δε χρησιμοποιούν (κομμάτια που φοριούνται σπάνια, όπως μια καλή ζακέτα, ένα κομψό φόρεμα για πάρτι ή ένα μαγιό).

Τι να αγοράσετε

• 2-3 σουτιέν απλά/θηλασμού, που εφαρμόζουν καλά και κρατούν το στήθος, αν πρόκειται να θηλάσετε. Ζητήστε να σας μετρήσουν για να αγοράσετε το κατάλληλο μέγεθος- είναι πολύ δύσκολο να κρίνετε μόνη σας πόσος θα μεγαλώσει το στήθος σας όταν έρθει το γάλα.

• 1-2 ζευγάρια παπούτσια ½ νούμερο μεγαλύτερα ή φαρδύτερα (ιδιαίτερα αν οι τελευταίοι μήνες της εγκυμοσύνης σας πέφτουν καλοκαίρι).

• 2-3 νυχτικά ή πιτζάμες με άνοιγμα μπροστά, αν σκοπεύετε να θηλάσετε (θα τα χρειαστείτε στο μαιευτήριο).

• Αγοράστε ένα καλσόν extra-large ή ένα ελαστικό καλσόν αντί για τα ειδικά ακριβά καλσόν εγκυμοσύνης.

Φυσικές αλλαγές

Θα αρχίσετε να παρατηρήσετε αλλαγές στο σώμα σας σχεδόν αμέσως μόλις διαπιστώσετε ότι είστε έγκυος. Η ορμονική δραστηριότητα αυξάνεται, καθώς το σώμα σας προετοιμάζετε φυσικά για να θρέψει και εσάς και το μωρό σας τους επόμενους εννέα μήνες.

Αλλαγές στο στήθος

Οι αλλαγές στο στήθος αρχίζουν νωρίς στην εγκυμοσύνη και έως την 6η-8η εβδομάδα οι μαστοί θα είναι αισθητά μεγαλύτεροι. Οι θηλές και οι άλως (ο κύκλος σκουρότερου χρώματος γύρω από τις θηλές) θα σκουρύνουν και οι φλέβες κοντά στην επιφάνεια του δέρματος μπορεί να διασταλούν. Η αυξημένη προγεστερόνη θα κάνει το στήθος σας σκληρό και ευαίσθητο στην αφή και μπορεί να έχετε κάποια αίσθηση μυρμηκίασης.

Μέχρι τη 12η-14η εβδομάδα, μπορεί να αρχίσει να παράγεται πρωτόγαλα, η γαλακτοειδής ουσία με την οποία θα τραφεί το μωρό σας τις πρώτες ημέρες της ζωής του.

Καθώς μεγαλώνει το στήθος σας, φοράτε σουτιέν με φαρδιές τιράντες που παρέχει καλή στήριξη. Καλύτερα να αγοράσετε το κατάλληλο μέγεθος τους τελευταίους μήνες. Χρησιμοποιείτε επιθέματα στήθους για τυχόν διαρροές.

Λαχάνιασμα

Όσο το μωρό μεγαλώνει και καταλαμβάνει περισσότερο χώρο, μπορεί να λαχανιάζετε, επειδή οι πνεύμονές σας δεν έχουν πια αρκετό χώρο για να διασταλούν. Όταν το κεφάλι του μωρού εμπεδωθεί, θα νιώθετε πιο άνετα και πάλι.

Για να ανακουφιστείτε από το πρόβλημα αυτό, να κάθεστε και στέκεστε όσο πιο ίσια μπορείτε και να κοιμάστε σε ελαφρώς ανασηκωμένη θέση χρησιμοποιώντας μαξιλάρια.

Αλλαγές στο δέρμα

Οι διαφορετικές ποσότητες ορμονών μπορεί να προκαλέσουν κάποιες δερματικές αλλαγές, όπως ανομοιόμορφες καφέ κηλίδες στο πρόσωπο (χλόασμα), ραβδώσεις ή ρωγμές στους μαστούς, στην κοιλιά και στους πηρούς (ραγάδες) και μια σκούρα γραμμή που διατρέχει κάθετα την κοιλιά. Η γραμμή αυτή, όπως και τα σημάδια του χλοάσματος, χειροτερεύει με τον ήλιο, αλλά μετά την εγκυμοσύνη εξαφανίζεται. Οι ραγάδες σβήνουν αφήνοντας ανοιχτόχρωμες ραβδώσεις, αλλά δεν εξαφανίζονται εντελώς. Οι περισσότεροι ειδικοί συμφωνούν ότι δεν προλαμβάνονται με κρέμες, αλλά μπορείτε να απολαύσετε το μασάζ με μια καλή ενυδατική κρέμα ή λάδι.

Αύξηση βάρους

Το βάρος που παίρνουν οι γυναίκες στην εγκυμοσύνη ποικίλει, αλλά οι περισσότερες παίρνουν 10-16,5κιλά. Παρότι θα αρχίσετε να παίρνετε βάρος από την αρχή, το περισσότερο το παίρνετε στο δεύτερο μισό της εγκυμοσύνης. Στόχος σας πρέπει να είναι μια μέτρια, σταθερή αύξηση- το υπερβολικό χαμηλό ή μεγάλο βάρος είναι δυνατόν να οδηγήσει σε επιπλοκές κατά την εγκυμοσύνη ή τον τοκετό.

Συνηθισμένες αλλαγές

Οι κολπικές εκκρίσεις είναι πιθανό να αυξηθούν. Επισκεφτείτε το γιατρό αν έχουν δυσάρεστη οσμή, συνοδεύονται από φαγούρα ή ερεθισμό.

• Φοράτε βαμβακερά εσώρουχα και σερβιέτες καθημερινής χρήσης.

Τα νύχια μπορεί να μεγαλώνουν γρηγορότερα από ό, τι συνήθως και να είναι εύθραυστα.

• Χρησιμοποιείτε μια καλή κρέμα για τα νύχια

• Προσφέρετε στον εαυτό σας την πολυτέλεια ενός επαγγελματικού μανικιούρ

Η ποιότητα και η υφή των μαλλιών συχνά βελτιώνονται κατά την εγκυμοσύνη, αλλά η αλλαγή αυτή δεν είναι προβλέψιμη.

• Αποφεύγετε τις περμανάντ και τις χημικές βαφές

Η κόπωση είναι συνηθισμένη στην εγκυμοσύνη, ιδιαίτερα κατά το πρώτο και το τελευταίο τρίμηνο.

• Ην παρακουράζεστε. Ξεκουραστείτε όποτε μπορείτε, αλλά κάντε επίσης και ήπιες ασκήσεις.

• Ακολουθείτε μια ισορροπημένη διατροφή

• Δεχτείτε κάθε προσφορά για βοήθεια

• Αν νιώθετε υπερβολικά κουρασμένη, επισκεφτείτε το γιατρό ή τη μαία σας για να αποκλείσετε την πιθανότητα αναιμίας.

Η απέχθεια και η επιθυμία για ασυνήθιστε ή συγκεκριμένες τροφές είναι συνηθισμένες στην εγκυμοσύνη.

• Μην ανησυχείτε εφόσον η διατροφή σας, συνολικά, παραμένει υγιεινή- καμία μεμονωμένη τροφή δεν είναι ζωτική για την υγεία.

• Αν αισθάνεστε αποστροφή για κάποια τροφή μιας ομάδας τροφών, αντικαταστήστε τη με κάποια άλλη.

• Αν σας έρχεται επιθυμία να φάτε κάτι που δεν αποτελεί τροφή, όπως χώμα, δείτε το γιατρό σας. Οι επιθυμίες αυτές, που είναι γνωστές ως «pica» (παράλογη όρεξη των εγκύων), μπορεί να υποδηλώνουν έλλειψη κάποιου θρεπτικού συστατικού, όπως σιδήρου.

Η συχνοουρία είναι συνηθισμένη στις αρχές της εγκυμοσύνης, καθώς και αργότερα, όταν η διογκωμένη μήτρα ασκεί πίεση στην ουροδόχο κύστη.

• Αποφεύγετε το τσάι και τον καφέ, επειδή είναι διουρητικά

• Προσπαθήστε να αδειάζετε την κύστη σας αμέσως μόλις νιώθετε την ανάγκη

• Αν νιώθετε πόνο ή τσούξιμο κατά την ούρηση, επισκεφτείτε το γιατρό σας για να ελέγξει μήπως έχετε πάθει λοίμωξη

• Τα σλιπ τύπου μπικίνι που φτάνουν μέχρι κάτω από την κοιλιά ή τα μεγάλα ελαστικά που την καλύπτουν είναι πιο άνετα από τα συνηθισμένα. Καλύτερα είναι τα βαμβακερά σλιπ ή τουλάχιστον αυτά που έχουν βαμβακερή ενίσχυση.

• Αγοράστε ρούχα, όπως φορέματα και σουτιέν με άνοιγμα μπροστά για το θηλασμό για να τα φορέσετε για κάποιο διάστημα και μετά τον τοκετό.

• Αρκετές εταιρίες ταχυδρομικών παραγγελιών ειδικεύονται σε ρούχα εγκυμοσύνης και προσφέρουν καλές ευκαιρίες επειδή όλα τα είδη τους συνδυάζονται: ένα παντελόνι ή κολάν, μια φούστα, ένα φόρεμα και δυο μπλουζάκια, για παράδειγμα, προσφέρονται για πολλούς συνδυασμούς.

Φροντίστε να ξεκουράζεστε

Τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης, ίσως έχετε προβλήματα με τον ύπνο επειδή μπορεί να σας είναι δύσκολο να βρείτε μια άνετη στάση. Επίσης, το επιπλέον βάρος που κουβαλάτε μπορεί να σας φέρει κούραση. Για να καταπολεμήσετε την αϋπνία και την κούραση:

• Πριν κοιμηθείτε, δοκιμάστε να κάνετε ένα ζεστό μπάνιο ρίχνοντας στο νερό μερικές σταγόνες λάδι λεβάντας για να χαλαρώσετε.

• Μπορείτε να παίρνετε κανένα υπνάκο ή να ξεκουράζεστε κατά τη διάρκεια της ημέρας.

• Εξασκηθείτε στις τεχνικές χαλάρωσης.

• Δοκιμάστε να κοιμάστε στο πλάι, με το ένα πόδι λυγισμένο και ένα μαξιλάρι κάτω από το γόνατο. Μπορείτε, επίσης, να βάλετε ένα μαξιλάρι κάτω από την κοιλιά σας, αν έτσι είστε πιο άνετα.

Ρινορραγίες

*

Ένα από τα συνήθη συμπτώματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι και οι ρινορραγίες. Θα πρέπει να ελέγχετε την αρτηριακή σας πίεση, η οποία εάν είναι φυσιολογική δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας. Θα συμβουλευτείτε το γιατρό σας ή κάποιο ωτορινολαρυγγολόγο στην περίπτωση που οι ρινορραγίες είναι πολύ συχνές ή δε σταματούν εύκολα. Με την ευκαιρία να αναφέρουμε ότι ένα άλλο σύμπτωμα της κύησης παρόμοιας αιτιολογίας είναι και οι ουλορραγίες (μάτωμα των ούλων κατά το πλύσιμο των δοντιών).

Σημεία και συμπτώματα εγκυμοσύνης

*

Τα σύγχρονα τεστ εγκυμοσύνης μπορούν να ανιχνεύσουν μια εγκυμοσύνη μέχρι και 2-3 ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο. Πάντως είναι σίγουρα πιο αξιόπιστο να ελέγξετε εάν είστε έγκυος αφού διαπιστώσετε κάποια καθυστέρηση στην περίοδό σας. Συνήθως δεν υπάρχουν συμπτώματα που να υποδηλώνουν εγκυμοσύνη τόσο νωρίς, όπως η ευαισθησία στο στήθος, ή η πρωινή ναυτία.

Σημεία και συμπτώματα που επιβεβαιώνουν ότι είστε έγκυος

1. Ευαισθησία στις μυρωδιές, πολλές εκ των οποίων μπορεί να σας προκαλούν ναυτία (ιδιαίτερα οι έντονες μυρωδιές μαγειρικής) και να συμβάλλουν σε εμετούς.

2. Κόπωση, που οφείλετε στην αύξηση του πλακούντα και κατόπιν την ραγδαία εξέλιξη του εμβρύου.

3. Πρωινή αδιαθεσία, που οφείλετε στην αύξηση της ορμόνης χοριακής γοναδοτροπίνης και των στομαχικών οξέων (ιδιαίτερα αν υποφέρετε από ναυτία και εμετούς)

4. Αλλαγές στο στήθος (που οφείλονται στα υψηλά επίπεδα προγεστερόνης) στις θηλές σας και στην άλως (το σκούρο δέρμα γύρω από την θηλή σας) που ενδεχομένως σκουρύνουν ελαφρώς.

5. Καθυστέρηση περιόδου, ένδειξη γονιμοποίησης. Η μήτρα δεν χρειάζεται το επιπλέον ενδοθήλιο που έχει προετοιμάσει για να δεχτεί το γονιμοποιημένο ωάριο και έτσι υπάρχει η καθυστέρηση στην περίοδο σας.

6. Αύξηση στην έκκριση κολπικών υγρών

7. Συχνοουρία, που οφείλετε στα αυξημένα υγρά σώματος και την αύξηση στην παραγωγή ούρων. Κατόπιν, καθώς προχωρά η εγκυμοσύνη σας, η διογκωμένη μήτρα θα ασκεί επιπλέον πίεση στην ουροδόχο κύστη, με αποτέλεσμα η συχνοουρία να αυξηθεί.

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp? ... 0111&extLa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popooooooooooooooooooo kale ti mas egrapses esu?????????wraia pragmatakia leei..euxaristoume!!

egw efaga koimhthika hrthe k o antras mou ton taisa twra petaxtike gia mia doulitsa..

aaaaaaaaaa mou ekane k to plunthrio swsta oxi san tous hlithious tous texnikous!!!!!!

re koritsia ta mwrakia sas exoun suxna loksugga ????emena o dikos mou mesa sthn mera exei polles fores einai fusiologiko??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ontws poly xrhsima ayta pou mas egrapse koritsaki!!!eyxaristoume!!!!!!!!!!

mary mou emena den ton pianai syxna pros to parwn vevea isws kai na mhn to katalavainw kai merikes fores epeidh kati allo mporei na ekana...emena kanei pou kai pou mia fora thn hmera...alla krataei arketa!!!!!!!!

na kai h koilitsa mou megalwnoume koritsiaaaaaaaaa pernaei o kairos 29+4 eimai edw...shmera!!!!!!!!!!!

post-11182-13873937268676_thumb.jpg

post-11182-13873937269426_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ase k na fantasteis oti exw parei 9 kila mexri twra kai o giatros kathe fora pou phgainw me zalizei prosexe me ta kila kai prosexe mou leei synexeia!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil:

twra ekopsa ta polla polla kai prospathw na kanw ygieonh diatrofh giati twra sto telos mpainoun ta polla apo oti exw akousei!!!!!!!

mou vrhke kai ligo tsimpimeno to zaxaro stn kampylh kai mou eipe poly prosoxh sthn diatrofh!!!!!!!!! :?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...