Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μακαρι να ηξερα


Recommended Posts

Πριν 1 μηνα αρραβωνιαστικα τον ανθρωπο της ζωης μου.Ειμαι μολις 22 και εκεινος ειναι 35.Πριν μια εβδομαδα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος.Δεν το εχω πει σε κανεναν ακομα εκτος απο τον αντρα μου.Θελω ενα χρονο ακομα να τελειωσω τις σπουδες μου κ εκεινος δεν δουλευει γιατι εχει ενα προβλημα υγειας και περιμενει να βγαλει ακρη με την συνταξη του.Μου ειπε μηπως ηταν καλυτερα να κανω εκτρωση γιατι τα οικονομικα μας ειναι χαλια κ ογο της οικονομικης κρισης δεν θα τα βγαλουμε περα απο την στιγμη που κολλαμε δυο ανρθωποι πως θα τα βγαλουμε περα και με το παιδι...Ειμαι απελπισμενη....δεν ξερω τι να κανω...Ξερω οτι εχει δικιο για το οικονομικο αλλα το θελω τοσο πολυ το παιδι...δεν θελω να κανω εκτρωση....Ειναι ο μοναδικος που ηθελα να κανω παιδι απο την πρωτη στιγμη που ημασταν μαζι.............Αχ θεε μου τι να κανω;;;;;Υπαρχουν ανθρωποι που παλευουν χρονια να κανουν παιδι κ εγω τωρα να.................λογο οικονμικης κρισης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Σας παρακαλω πειτε μου μια γνωμη γιατι θα τρελαθω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικά Noula είναι έτσι όπως το είπες υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν χρόνια και παρακαλάνε για ένα παιδάκι κι εσύ σκέφτεσαι να αφερέσεις μια ζωούλα ???για κάποιο λόγο σας το έστειλε ο Θεός .΄σίγουρα είναι δύσκολα για όλους μας την δεδομένη στιγμή λόγω οικονομικής κρίσης αλλά καλό θα ήταν να προσέχατε παραπάνω για να μην συνεβαινε κάτι όπου δεν θα μπορούσατε να ανταπεξέλθεται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσεχαμε περναμε μετρα γιατι ξεραμε οτι ηταν δυσκολο.Απλα ηταν το μια στο 100000...επερνα αντισυλιπτικα και ειναι πολυ σπανιο να τυχη κατι τετοιο...Αν ειχα την υποστιρηξη της οικογενειας μου θα το κρατουσα σιγουρα αλλα ξερω οτι δεν θα με στηρηζαν....εδω δεν με στηριζουν με τις σπουδες μου θα με στηριξουν με ενα παιδι που δεν εχουν καμια ευθηνη;;;;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι έγκλημα να αφαιρέσεις μια ζωή, για οικονομικούς λόγους. Ο άντρας σου δεν μπορεί καθόλου να δουλέψει; Έστω κάτι χωρίς ένσημα.

Αφού εσύ το θες τόσο πολύ το παιδί, δεν μπορεί να σου επιβάλει να κάνεις έκτρωση. Και στο κάτω-κάτω, ένας άνθρωπος που σου λέει ότι αρνείται να αναλάβει τις ευθύνες του και προτιμά να σκοτώσει το παιδί του, πόσο σοβαρός είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχει προβλημα με την καρδια του εχει κανει επεμβαση και ειναι επικυνδινο......Ουτε αυτος το θελει αλλα πως θα τα βγαλουμε περα;;;;;;Φοβαται οτι δεν θα μπορεσουμε να το ζησουμε και να του παρεχουμε ουτε τα απαραιτητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευεις οτι θα τα καταφερουμε να τα βγαλουμε περα μαρακι;;;;;;;Να σου πω την αμαρτια μου δεν μου μαει η καρδια να κανω εκτρωση απλα χρειαζομουν κατι για να παρω δυναμη και κουραγιο....Οταν μου μιλησε για εκτρωση του ειπα οτι ακομα και μονη μου θα το παλεψω και θα το κρατησω αλλα φοβαμαι πολυ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου θα σου πω ότι εγώ έχασα ένα μωράκι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη γιατί γεννησα προωρα. Ο πόνος ήταν και είναι αφόρητος.Ουτε κατα διανοια δεν μπορω να σκεφτώ ότι το μωράκι που έχω τώρα στην κοιλιά μου θα πάθει κάτι..

Κι εμείς το παλεύουμε οικονομικά...οπως άλλωστε και πολλές κοπέλες.Αλλα το θαύμα που μας χάρισε ο Θεος δεν το πετάμε...Θα ακούσεις ιστορίες από κοριτσια που παλεύουν χρόνια για ένα μωράκι...

Ο άντρας δεν ειναι καθόλου θετικός για να κρατησετε το μωρό σας?

Εγώ πάντως στη θεση σου θα το παλευα εστω και μόνη μου...Δυναμη και θεληση να εχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε αυτος δεν ξέρει τι θελει....Αυτο το παιδι το ηθελε παντα...απλα φοβαται πολυ οτι δεν θα μπορεσουμε να τα βγαλουμε περα....δουλευω μονο εγω και δεν περνω ουτε 300 ερυω και ενα επιδομα της σχολης....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να μην νιώσεις ποτέ αυτό που νιώθω εγώ αυτή την στιγμή διαβάζοντας το post σου...Μετά απο 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και μια αποβολή κάθε φορά που διαβάζω την λέξη ''έκτρωση'' κοιτάζω την εικόνα της Παναγίας γεμάτη απορία !!!

Απο την μια πλευρά καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για τα οικονομικά γιατί και εμάς δεν μας περισσεύουν και δανειζόμαστε μπας και καταφέρουμε να κάνουμε παιδάκι και εσείς σκέφτεστε πως να το βγάλετε? Απο την στιγμή που είστε έτοιμοι να αρραβωνιαστείτε σημαίνει πως είστε και έτοιμοι να κάνετε και οικογένεια έτσι δεν είναι?

Εγώ απλώς καταθέτω την σκέψη μου η τελική απόφαση είναι ΜΟΝΟ δική σας εννοείται.Περαστικά στον αντρούλη σου και σιδερένιος να είναι πάντα.Οποια απόφαση και να πάρετε εύχομαι να είστε πάντα ευτυχισμένοι και υγειής.Όλα τα άλλα έρχονται ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχετε δικιο απο τη στιγμη που μας εδωσε ενα παιδι θα πρεπει να παλευουμε και να προσπαθησουμε να τα καταφερουμε....ισως να ειναι δυσκολο αλλα αξιζει σιγουρα τον κοπο.....ακομα φοβαμαι αλλα αν δεν το παλεψω θα νιωθω μια ζωη τυψεις και θα ντρεπομαι τον ιδιο μου τον εαυτο.....Αυτο πρεπει να το παλεψω ακομα και μονη μου....Οσο για τον αντρα μου η αποφαση για να κρατησουμε το παιδι ή θα μας δέσει περισσοτερο ή θα μας χωρισει μια για παντα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσι μου δεν μπορώ να σου πώ τί να κάνεις, αυτό είναι μία απόφαση που πρέπει να πάρετε με τον αρραβωνιαστικό σου....θα σου πώ όμως την δική μου εμπειρία....πριν από αρκετά χρόνια ήμουν με έναν άνθρωπο (είμασταν μαζί 9 χρόνια από τα οποία τα 2 αρραβωνιασμένοι) και έμεινα έγκυος λίγο πριν τον γάμο. Ξαφνικά και χωρίς κανέναν προφανή λόγο αυτός και η μαμά του με εκβίασαν να κάνω έκτρωση (στον κόσμο είπαν ότι το παιδί θα είχε πρόβλημα επειδή είμαι αλλεργική - όπως καταλαβαίνεις είναι γελοία η δικαιολογία έτσι κι αλλιώς)......αποφάσισα να το κρατήσω μόνη μου και ευτυχώς οι δικοί μου με στήριξαν απόλυτα! Δεν θα μπορούσα ποτέ ξανά να πιστέψω ότι με αγαπάει ένας άνθρωπος που δεν ήθελε να αγαπήσει το ίδιο του το παιδί! Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου σε αρκετά προχωρημένη εγκυμοσύνη για άσχετους λόγους...δεν θα το ξεχάσω όσο ζώ! Τώρα είμαι παντρεμένη, έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών και είμαι έγκυος στο δεύτερο...η δεύτερη εγκυμοσύνη ήρθε απρόοπτα και χωρίς να την έχουμε προγραμματίσει γιατί τα οικονομικά μας είναι πάρα πολύ χάλια και ο άντρας μου χωρίς σταθερή δουλειά....ούτε στιγμή δεν σκεφτήκαμε την έκτρωση!

Συζήτησέ το με τον σύντροφό σου, πές του πώς νιώθεις....μπορεί κι εκείνος να είναι απλά πολύ σοκαρισμένος με όλο αυτό που σας συμβαίνει! Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος!!! Εγώ θέλω να σου πώ ότι ο Θεός είναι μεγάλος και δεν αφήνει κανέναν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ο θεος ξερει τι κανει!!!!!!

μας δοκιμαζει.....κανεις δεν περναει τελεια..στις μερες μας ολοι εχουμε προβληματα με τα οικονομικα....εμεις περιμενουμε το τριτο και δεν ειμαστε στα καλυτερα μας....αλλα ο θεος εχει για ολους...αυτο να σκεφτεσαι... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μπορω παρα να συμφωνησω με ολα τα παραπανω.Αν δεν εχεις προσπαθησει για κατι δε συνειδητοποιεις την αξια του κ μονο αν το χασεις την εκτιμας.Μη κανεις το λαθος να αφαιρεσεις μια ζωουλα μονο κ μονο γαι οικονομικους λογους γλυκια μου.Ειμαι σιγουρη οτι θα το μετανιωνεις για μια ζωη...Συζητησε το ξανα με τον καλο σου κ θα βρειτε τη λυση,ειμαι σιγουρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kai apo emena ......otan vlepw thn leksh e......h trelenome kai eidika otan kserw posa mwrakia exoyn xathei apo ton a.b logo den mpopw na apanthsw den thelw na apanthsw sto ti na kanete ayto eprepe na to exete skeftei pio nwris ...den mporw na fantastw oti stelnei o theos paidia kai emeis ta skotonoyme eleosssss....den mporw na fantastw oti egw opows kai para polla koritsia edw mesa kai eksw apo edw exoyme xasei ta mwra mas .kai kapoies den ta theloyn.......... egw parolo poy eimai pali egkyos den tha ksexasw pote ton mikro moy aggelo poy xathike molis 2 meres meta thn gennisei toy ..............kai eseis thelete na to skotosete einai trela .......to mono sigoyro einai oti kapoia stigmh tha to metaniwsete alla isws tote na einai poly arga .............kai eidika poy exei kai provlhma o arravoniastikos soy tha eprepe ayto to mikroyli na sas dwsei tosh xara poy tha kanei kalo kai sthn ygeia toy...........ti na pw den exw alla logia mono oti o theos den to esteile gia na to skotosete eseis........ oyte gia na parete eseis thn apofash opote mhn ton rwtas ton theo ti na kaneis ..................

ta filia moy gia oti kalhtero............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...