Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτελέσματα από Nolvadex


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και Καλως σας βρήκα!!!

Το θέμα που άνοιξα ίσως να έχει απαντηθεί στο παρελθόν αλλά θα ήθελα την κατανόηση και τη βοήθειά σας.

Προσπαθώ και εγώ με τον άντρα μου 2 χρόνια για παιδάκι

Μετά από εξέταση του συζύγου, προέκυψε ολιγοασθενοσπερμία και δείκτης θετικός σε αντισπερματικά αντισώματα και ο γιατρός του

συνέστησε 3μηνη θεραπεία με nolvadex+καρνιτίνη σε αμπούλες.

Ο γιατρός στην αρχή βλέποντας την εξέταση είπε ότι σίγουρα στο τέλος του τριμήνου θα έχουν βελτιωθεί κατά πολύ οι δείκτες. Μετά είπε ότι τον ανησυχεί ο θετικός δείκτης σε αντισπερματικά αντισώματα και τέλος κατέληξε ότι εάν δεν βελτιωθούν τα πράγματα θα πάμε σε σπερματέγχυση και μετά σε εξωσωματική.

Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε περιπτώσεις που η θεραπεία αυτή να απέδωσε.

Δεν ξέρω. Η θεραπεία τελειώνει σε λίγες ημέρες αλλά κάτι μου λέει πως η εξωσωματική θα είναι η μόνη λύση.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια συγνωμη για την αδιακριτη ερωτηση.απο που εισαι;γιατι ειχα μια γνωστη πολλα χρονια πριν με αυτο το ονομα.αν θελεις απαντας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία τι γιατρός σας τα είπε αυτά? Ο γυναικολόγος σου? Μου ακούγονται πολύ βιαστικά... Προσπαθείτε καιρό?

Ο ΜΟΝΟΣ κατάλληλος γιατρός για να σας κατευθύνει αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα είναι ένας ουρολόγος....

Ο άντρας μου σε δυο σπερμοδιαγράμματα που είχε κάνει έδειξε ολιγοασθενοσπερμία κι όμως έμεινα έγκυος φυσιολογικά κάπου στους 7 μήνες συστηματικώς προσπαθειών. Μη βιαστείς με σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές... Ειδικά η σπερματέγχυση από ότι έχω καταλάβει δε βοηθάει ιδιαίτερα σε περίπτωση ολιγοασθενοσπερμίας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Snowgirl σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ο γυναικολόγος μου σύστησε τη θεραπεία και σε λίγες μέρες θα ξέρουμε. Προσπαθούμε για μωρό γύρω στα 2 χρόνια. Εξετάσεις κάναμε πριν 4 μήνες περίπου. Εγώ έκανα κολπικό υπέρηχο και ορμονικές και δεν έχω πρόβλημα, κάνω κανονικά ωορρηξία κάθε μήνα. Ο συζυγος έχει ολιγοασθενοσπερμία (είμαι στη δουλειά και δεν έχω μαζί μου τις εξετάσεις για να σας γράψω τα ποσοστά).

Ξέρεις τί γίνεται? Σε λιγες μέρες κλείνω τα 36 και ο σύζυγος έχει ήδη κλείσει τα 44. Τα περιθώρια στενεύουν και δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω άλλο έναν χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου να πάτε και σε ένα καλό ουρολόγο. Οι γυναικολόγοι δεν είναι αρμόδιοι να δίνουν θεραπείες για θέματα σπέρματος αλλά μόνο για γυναικολογικά θέματα. Οι απαντήσεις που θα σου δώσει ο γυναικολόγος για το σπερμοδιάγραμμα θα είναι καθαρά εμπειρικές και όχι επιστημονικές. Και εγώ βασίστηκα στα λόγια του γυναικολόγου μου, δεν πήγαμε σε ουρολόγο και χάσαμε 1 ολόκληρο χρόνο τζάμπα. Αν σου συστήσει και ο ουρολόγος σπερματέχυση και εξωσωματική τότε να το κάνετε. Ούτε οι πρώτοι είστε ούτε οι τελευταίοι! Απλά να ξέρεις ότι η σπερματέχυση έχει μικρές πιθανότητες επιτυχίας οπότε μην αναλώνεστε σε πολλές προσπάθειες. Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και να κάνετε και σύντομα να πετυχετε το σκοπό σας και να αποκτήσετε ένα υγιαίστατο μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Madi ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σε λίγες μέρες τελειώνει η θεραπεία και μέσα στο μήνα θα ξέρουμε αν είχε αποτέλεσμα ή όχι η θεραπεία.Ο γυναικολόγος μου είναι και σε κέντρο εξωσωματικής και τις εξετάσεις τις είδαν και άλλοι γιατροί ειδικοτήτων. Εάν δεν έχουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα θα πάμε και σε ουρολόγο. Γνωρίζεις κάποιον καλό στην Αθήνα?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν γνωρίζω κανένα Μαρία γιατί δεν είμαι από Αθήνα αλλά αν κάνεις ένα νέο post για ουρολόγο στην Αθήνα σίγουρα θα σε ενημερώσουν καλύτερα άλλες κοπέλες. Αφού λες ότι πήγες σε οργανωμένο κέντρο ίσως να έχει και εκει ουρολόγο που τα είδε τα αποτελέσματά σου, αλλά δεν χάνεις τίποτα να πάρεις και μια 2η γνώμη. Μακάρι να σας βοηθήσει η θεραπεία και να το πιάσετε φυσιολογικά το σποράκι και να μην χρειαστεί τίποτα άλλο! Πάντως να ξέρεις και σε εμάς λόγω κηρσοκύλης μας έδιναν ελάχιστες πιθανότητες και μας στείλαν κατευθείαν για επέμβαση. Το είχαμε σίγουρο ότι πριν την επέμβαση δεν υπήρχε πιθανότητα οπότε χαλαρώσαμε και δε το σκεφτόμασταν και λίγες μέρες πριν την επέμβαση είχα θετική χοριακή! Είναι ατιμούλικα αυτά τα σποράκια έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες και Καλως σας βρήκα!!!

Το θέμα που άνοιξα ίσως να έχει απαντηθεί στο παρελθόν αλλά θα ήθελα την κατανόηση και τη βοήθειά σας.

Προσπαθώ και εγώ με τον άντρα μου 2 χρόνια για παιδάκι

Μετά από εξέταση του συζύγου, προέκυψε ολιγοασθενοσπερμία και δείκτης θετικός σε αντισπερματικά αντισώματα και ο γιατρός του

συνέστησε 3μηνη θεραπεία με nolvadex+καρνιτίνη σε αμπούλες.

Ο γιατρός στην αρχή βλέποντας την εξέταση είπε ότι σίγουρα στο τέλος του τριμήνου θα έχουν βελτιωθεί κατά πολύ οι δείκτες. Μετά είπε ότι τον ανησυχεί ο θετικός δείκτης σε αντισπερματικά αντισώματα και τέλος κατέληξε ότι εάν δεν βελτιωθούν τα πράγματα θα πάμε σε σπερματέγχυση και μετά σε εξωσωματική.

Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε περιπτώσεις που η θεραπεία αυτή να απέδωσε.

Δεν ξέρω. Η θεραπεία τελειώνει σε λίγες ημέρες αλλά κάτι μου λέει πως η εξωσωματική θα είναι η μόνη λύση.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτη ακριβως τη θεραπεια ειχε γραψει καιο γιτρος στον αντρα μου αλλα δεν απεδωσε το πηρε για 6 μηνες και εγω εμεινα μετα απο 6 μηνες εγγυος οποτε δεν οφειλονταν μαλλον σ αυτο!!!!!!!!!!!δε ξερω ..........νομιζω πως πρεπει να προβεις πιο δραστικη λυση.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εισαι πολυ αγχωμενη και με το δικιο σου!!!!!!!!!!!ερχεται καλοκαιρι χαλαρωστε λιγο ξεχαστειτε ..........εγω εμεινα εγκυος μετα απο 1,5 χρονο μου θυμιζεις εμενα ετσι και γω ειχα πανικοβληθει αλλα τοο κακο ειναι οτι αυτο το εισπρατει και συζυγος και ειναι χειροτερα.......σου ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα.............καλη επιτυχια σ οτι τελικα αποφασισεις να κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαρία,θα σου πω το εξης,εμεις ειχαμε σοβαρο προβλημα ολιγοασθενοσπερμιας και χωρις να παμε καν σε ουρολογο καναμε εξωσωματικη η οποια και απετυχε.Μετα απο αυτο μας συνστησαν 6 μηνες νολβαντεξ και απλα περιμενουμε...Μας εδωσαν πολλες ελπιδες με αυτο το φαρμακο,μας ειπαν οτι το σπερμα θα τετραπλασιαστει...Κι εκει ειναι που τσαντιζομαι εγω...Γιατι δεν μας το ειχαν πει νωριτερα;;;Γιατι μ εβαλαν σ αυτη την διαδικασια;;;(εγω δεν εχω κανενα προβλημα οπως κι εσυ).Η επομενη κινηση μας ειναι να παμε σε ουρολογο και μετα να ξανακανουμε εξωσωματικη και ο θεος βοηθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Μαράκι καλωσήρθες στην παρές μας!!!!! Θα σου πω εν συντομία τη δική μας ιστορία. Προσπαθούμε για μωράκι εδώ και 3 χρόνια περίπου. Οι δικές μου εξετάσεις είναι όλες καλές. Ο αντρούλης μου λόγω κιρσοκήλης είχε ολιγοασθενοσπερμία. Ακολούθησε μια θεραπεία με καρνιτίνη κα για περίπου 1 χρόνο. Η κατάστασή του βελτιώθηκε αρκετά αλλά το μωράκι άφαντο...Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική γιατί είχαμε κουραστεί και οι δύο. Εχουμε ήδη κάνει 2 προσπάθειες - αποτυχημένες. Το πρόβλημα και στις 2 εξωσωματικές εντοπίζεται στα ωάρια και μόνο. Το σπέρμα, σύμφωνα με τον εξωσωματικό, είναι τέλειο. Και να σκεφτείς ότι ο άντρας μου έχεις σταματήσει τα φάρμακα σχεδόν 1 χρόνο. Από αλλού το περιμέναμε , από αλλού μας ήρθε.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το φόρουμ είναι άκρως ψυχοθεραπευτικό.

Μου δίνετε κουράγιο διότι κανένας δεν μπορεί να καταλάβει αν δεν έχει περάσει ή αν δεν περνάει τα ίδια. Έχω δύο αδελφές και οι δύο αμέσως έμειναν έγκυες-από αυτές συμπαράσταση δεν βρίσκω. Απίστευτο θα σας φανεί αλλά ειρωνικά και πικρόχολα σχόλια έχω λάβει και από τις δύο (τύπου-το σπέρμα του άντρα σου θα φταίει, να το κοιτάξετε κλπ).

Στην οικογένεια -και οι 4 γονείς- δεν είναι φορτικοί εντάξει- αλλά δεν μου λένε για άλλες εγκυμοσύνες. Ν α φανταστείτε δεν μου είπανε ούτε και για την εγκυμοσύνη της 1ης ξαδέλφης του άντρα μου (με εξωσωματική έμεινε έγκυος). Τρελάθηκα!!! Στενοχωρήθηκα πολύ. όχι για την εγκυμοσύνη της κοπέλας ούτε γιατί δεν είμαι εγώ έγκυος αλλά γιατί δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Στην αρχή των προσπαθειών μας ζήλευα αλλά όχι με κακό τρόπο. Τα αισθήματα ζήλιας παλεύω και πιστεύω ότι έχω καταφέρει κατά πολύ να τα εξαλείψω. Στην αρχή ένιωθα τσιμπήματα στην καρδιά τώρα όχι. Χαίρομαι όταν ακούω για εγκυούλες και παρακαλάω το Θεό να έρθει και εμένα η σειρά μου.

Στο γραφείο όλες οι κοπέλες που παντρεύτηκαν μετά από μένα έφυγαν με άδεια εγκυμοσύνης, γύρισαν και με κοιτάζουν με νόημα. Τί να πώ δεν ξέρω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Γιατί μεταξύ γυναικών τόσα κακά συναισθήματα? Τόσο κουτσομπολιό, τόσος ανταγωνισμός? Περισσότερο μπορεί να με νιώσει ένας άντρας από μία γυναίκα.

Συγνώμη κορίτσια αν σας ζάλισα αλλά ένιωθα την ανάγκη να μιλήσω.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Νανά 2 και Κον 21 με το καλό κοριτσάκια μου. Όλα να πάνε καλά!!!

Πίστη και Προσευχή στον Ύψιστο. Χρειάζεται να πεί και Εκείνος το ο.κ! Αλήθεια πού κάνατε εξωσωματική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια μου συγνωμη που αργησα να σου απαντησω,αλλα δεν εβρισκα το θεμα με τιποτα :roll: ,συγνωμη κ παλι για την αδιακρισια που εδειξα.κ η κοπελα αυτη που ηξερα ηταν απο πατρα.ειχαμε μια συγγγενεια λιγο περιεργη.δε ξερω αν εισαι η ιδια.η θεια μου ηταν παντρεμενη στο αιγιο.αν σου λεει κατι........αν οχι δε πειραζει.το πιο πιθανο ειναι να ειναι απλη συνωνυμια.

οσον αφορα το θεμα σου,εμεις ειχαμε προβλημα με το σπερμα του αντρα μου.οχι τραγικο,αλλα 2 χρονια που προσπαθουσαμε δε γινοταν τιποτα.καταφυγαμε στην εξωσωματικη.μην ανησυχεις.για ολα υπαρχει λυση.μια φιλη μαια μου ειπε οτι σε αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται υπομνη-επιμονη κ χρημα.φιλια κ καλη συνεχεια στη προσπαθεια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα όχι δεν είμαι η ίδια. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Βρε συ διδυμάκια περιμένεις? ΜΠΡΑΒΟ κουκλίτσα , με το καλό!!

Παίρνω κουράγιο και τί στο καλό κάτι θα γίνει και θα αλλάξει η τύχη μας!

Φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γυναικολόγος μου είναι και σε κέντρο εξωσωματικής και τις εξετάσεις τις είδαν και άλλοι γιατροί ειδικοτήτων. Εάν δεν έχουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα θα πάμε και σε ουρολόγο. Γνωρίζεις κάποιον καλό στην Αθήνα?

Ευχαριστώ

Για να βγει συμπέρασμα για το σπέρμα πρέπει να γίνουν το λιγότερο δυο σπερμοδιαγράμματα με διαφορά τουλάχιστον 3 μηνών. Έγινε αυτό?

Επίσης το ότι απλά τις είδαν τις εξετάσεις οι γιατροί δε λέει τίποτα... Οι ουρολόγοι κάνουν και δακτυλική εξέταση και ακόμα και υπερηχογραφική αν χρειάζεται. Για παράδειγμα πολλές φορές η ολιγοασθενοσπερμία οφείλεται σε κιρσοκήλη.

Βρείτε έναν καλό ουρολ. και πηγαίνετε το συντομότερο. Μη μένεις μόνο στο γυναικολόγο σου ακόμα κι αν αυτος συνεργάζεται με κέντρο εξωσωματικής. Εμένα προσωπικά μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση που του έδωσε έτσι θεραπεία.... χωρίς παρεξήγηση έτσι? :oops:

Εύχομαι σύντομα μανούλα :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Snowgirl καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Ελεύθερα.

Το 1ο σπερμοδιάγραμμα το έκανε πριν 3 μήνες. Σε 10 μέρες τελειώνει τη θεραπεία και ο γιατρός είπε να κάνει και 2ο σπερμοδιάγραμμα 10 μέρες αφότου πιεί την τελευταία καρνιτίνη. Δηλαδή σε 20 μέρες από τώρα. Εκτός από σπερμοδιάγραμμα, έκανε και καλλιέργεια η οποία βγήκε καθαρή.

Δεν ξέρω ρε κορίτσια. Αν είχα σπουδάσει Ιατρική θα ήξερα..

Ευχαριστώ και πάλι για τα μηνύματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

λυπαμαι Μαρια αλλα το nolvadex,η καρνιτινι και ολη αυτη η θεραπεια εχει λιγα και προσωρινα αποτελεσματα.στο λεω απο προσωπικη πειρα. εγω ημουν τυχερη παντρευτηκα στα 23 δεν εκανα τιποτα εκτος απο αυτη τη θεραπεια που εκανε ο αντρας μου τελικα χρειαστηκε μονο καθαρος αερας και γυμναστικη και σημερα περιμενουμε τη μπεμπα μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria καλησπερα και απο μενα...τα ιδια και με εμας . οαντρας μου διαγνωστηκε με σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια προ 2 ετιας ...μια ηπια α βαθμου κιρσοκηλη την οποια οι γιατροι μας ελεγαν ουτε καν να την εγχειρησουμε...πηραμε νολβαντεξ και καρνιτινες και βιταμινες Ε για 3 μηνες.

τα αποτελεσματα ηταν λιγο καλυτερα και απο 2 εκατομμυρια ανα μλ ανεβηκαμε στα 9. αλλα το μωρο δεν ερχοταν...στον εναμιση χρονο εμεινα εγκυος..βιοχημικη εγκυμοσυνη ....καναμε νεο σπερομοδιαγραμμα και μαντεψε..χωρις φαρμακα χωρις τιποτα ανεβηκαμε στα 20 εκατομμυρια ανα μλ και η κινητικοτητα 60% and the show must go on! συνεχιζω να ελπιζω , εκλεισα 2 χρονια πορσπαθειων και 6 μηνες μετα τη βιοχημικη..το παλευω γιατι βλεπεω οτι τελικα και οι εξωσωματικες δεν ειναι πανακεια...εμαθα οτι τελικα αν το προβλημα ειναι στο σπερμα ερχεται το μωρακι αλλα θελει υπομονη...3 φιλες μου εμειναν εγκυες με προβλημα στο σπερμα...αλλαξτε διατροφη κοψτε καπνισμα και αλκοολ και ριξτε το λιγο εξω...δεν ειναι ολα στατιστικα και αριθμοι!! ειμαι 37 και ακομα το παλευω .... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...