Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φόβος για τον τοκετό


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!

ήθελα να ρωτήσω όσες περάσατε τον τοκετό και τους πόνους του, πώς είναι σας εμπειρία γιατί είμαι στον 9ο και έχω αρχίσει να πανικοβάλλομαι...άλλες φορές φοβάμαι και άλλες ανυπομονώ!Είναι φυσιολογικό αυτό;Σήμερα θα πάω στη γιατρό να μου πει πώς πάμε.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο ευχομαι

κ μενα με εχει πιασει αυτοςο φοβος.αλλα νομιζω εκεινη την ωρα θα θέλουμε τοσο πολυ να δουμε τα μωρακια μας που θα σβησουν ολοι οι φοβοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εύχομαι να κρατησετε τα μωράκια σας γρήγορα αγκαλίτσα κ με έναν πόνο!

Κ εμένα με είχαν πιάσει τέτοια άγχη είναι η αλήθεια, όμως κατάλαβα ότι πρεπει με υπομονή να περιμένουμε να φτάσει εκείνη η ώρα κ όπως κ να'χει, η σκέψη ότι θα δείτε το/τα μωράκι/κια σας είναι ό,τι καλύτερο κ θα σας κάνει να ξεχνάτε πόνους κ φόβο!

Αν και είχα πολλούς λόγους να πανικοβληθώ γιατί έσπασαν ξαφνικά τα νερά στις 35+1 κ ο γιατρός μου απουσίαζε, εκείνη τη στιγμή άντλησα τεράστια δύναμη σκεπτόμενη το μωρό μου, ώστε η ψυχραιμία μου ήταν όντως αξιοθαύμαστη! δεν ένιωσα κανέναν πόνο, δεν με έπιασαν αυτοί οι "παραδοσιακοί" πόνοι, διαστολή δεν υπήρχε κ έτσι μπήκα για καισαρική, λόγω άλλωστε κ της μικρότερης εβδομάδας.

ό,τι κ να σκεφτόμαστε, οι εξελίξεις θα μας οδηγήσουν κ όλα είναι αντιμετωπίσιμα! Εσάς η σκέψη να είναι μόνο στις γλυκές φατσούλες!!! Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που μου έβαλαν στην αγκαλιά το αγοράκι μου κ είδα αυτή την απίστευτη φάτσα [smilie=love7.gif][smilie=love4.gif][smilie=love7.gif]

Κ πάλι με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι φυσιολογικο να νιωθεις ετσι. Και εγω ενω ειχα ξαναπερασει ενα τοκετο και ειχα μια εμπειρια το ιδιο ενιωθα.

Η συμβουλη μου ειναι να μην το σκεφτεσε καθολου και ουτε να αγχωθεις, επειδη οι ορμονες μας και η ψυχολογια μας εκεινες τις ωρες αλλαζει τελειως. Εισαι ενας ανθρωπος που θα πρεπει να ακους τον γιατρο σου εκεινη την στιγμη και πιστεψε με δεν θα πανικοβληθεις καθολου. Θα περνανε οι ωρες τοσο γρηγορα προς το τελος που δεν θα καταλαβεις τπτ.

Οι πονοι ναι ειναι λιγο δυνατοι προς το τελος αλλα εαν κανεις επισκληριδιο δεν καταλαβαινεις τπτ. Εγω δεν εκανα σε καμια απο τις 2 γεννες και αντεξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

biscuit κι εγω ειμαι στην 39η εβδομαδα και φοβαμαι πολυ εκεινη την ωρα που θα με πιασουν οι πονοι μεχρι το σημειο να γεννησω....οταν ημουν στην 36η το συναισθημα του φοβου ηταν πολυ πιο εντονο, τωρα σκεφτομαι περισσοτερο να γεννηθει γερη η κορουλα μου, και λιγοτερο την ταλαιπωρεια που τυχον θα περασω.... ισως τελικα, μαζι με το σωμα μας , που προετοιμαζεται για τον τοκετο, προετοιμαζεται και η ψυχη μας, τι να πω.... βεβαια, ακομα φοβαμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟΝ 9ο ΕΙΜΑΙ !!!! ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ . ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ Α!!! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙ :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κοριτσάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο την στιγμή που ο γιατρός είναι κοντά σας, να μην ανησυχείτε καθόλου! Θα πάνε όλα καλά και έρχεται το ομορφότερο δώρο του Θεούλη!! Υπομονή !!!!

Με το καλό! :D:D:D:D:ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

Καλησπέρα μανούλες!

ήθελα να ρωτήσω όσες περάσατε τον τοκετό και τους πόνους του, πώς είναι σας εμπειρία γιατί είμαι στον 9ο και έχω αρχίσει να πανικοβάλλομαι...άλλες φορές φοβάμαι και άλλες ανυπομονώ!Είναι φυσιολογικό αυτό;Σήμερα θα πάω στη γιατρό να μου πει πώς πάμε.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax και εγωετσι ενιωθα και ηθελα να γεννησω και φοβομουνα...ειδικα να μην κανω κασιαρικη απο τολν φοβο που ειχα μοιλις με εβαλαν στο δωματιο τοκετου αρχισα να τρεμω για 8 ωρες ετρεμα και δεν μπορουσα να το σταματησω μολις γεννησα εφυγε δια μαγειας ηταν το αγχος μου με κατεβαλλε στο να γεννησω και εν με βοηθησε καθολου.τωρα που θα γεννησω παλι εχω την ιδια φοβια να πω την αληθεια απλα προσπαθω να μην το πολυσκεφτομαι και λεω οκ μπορει να γεννησω γρηγορα τοσε κοπελες γεννανε μεσα σε 2-3ωρες και δεν πονανε σχεδον καθολου παντως το σιγουρο ειναι οτι οσο περναει ο καιρος σχεδον το ξεχνας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ!!! ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΚΙ ΕΧΕΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ!!! ΟΛΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ, ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ, ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΜΟΛΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια λογικο ειναι να αγχωνεστε και ποσο περισσοτερο οταν ειναι μια πρωτογνωρη εμπειρια για σας,εκεινη τη στιγμη πιστευω οτι η Παναγια δινει δυναμη σε ολες τις γυναικες και τα καταφερνουν,να σκεφτεστε οτι ενας ακομη πονος και σε λιγο θα εχετε αγκαλια τα μωρακια σας,γεννησα και τα τρια μου παιδια φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο θυμαμαι τα παντα απο τους τοκετους μου,εχουν μεινει χαραγμενοι στην ψυχη μου σαν την πιο τελεια εμπειρια της ζωης μου δεν αλλαζω με τιποτα εκεινες τις μαγικες στιγμες που εζησα και οι πονοι και η ταλαιπωρια που περασα σβηστηκαν κατευθειαν μολις ειδα τα παιδια μου,ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να εχουν καλες γεννες οπως και τις δικες μου και να ζησουν την καθε στιγμη,η Παναγια και ο Θεος να ειναι μαζι σας και ολα θα πανε καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι βρε μη φρικαρετε...

ετσι οπως τα ειπαν τα κοριτσια ειναι ! και γω προσφατα γεννησα με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο (πρώτη γεννα) και παρ ολο που ειμαι απιστευτα φοβιτσιάρα (να φανταστείτε οταν προκειται να παω για εξέταση αίματος το σκέφτομαι μεεεεερες νωρίτερα και προετοιμάζομαι ψυχολογικά...!!!!) ήδη ανυπομωνώ για το δεύτερο παιδάκι μας !!!!!

ο Θεός δίνει δύναμη εκεινη την ώρα και πραγματικα... ειναι μεγάλη αλήθεια οτι μετά το ξεχνάς !

κατα τη γνώμη μου, να εχετε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σας, αλλωστε και εκείνοι θα κανουν σημαντική δουλειά... την καθοδήγηση και την επιμέλεια της διαδικασία !

κατα τα αλλα... να σκεφτεστε θετικά !

ολα καλά θα πανε ! και σε λίγο καιρό θα μας λετε και σεις τις εμπειρίες σας !!! :x:x:x

με το καλό κοριτσούδια !!!! με κανέναν πόνο σας ευχομαι :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Χθες πήγα στη γιατρό και με ηρέμησε κάπως. Πάντως μου είπε ότι θα φάω όλον τον 9ο :o Υπομονή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα ''biscuit'' να ήξερες πόσο πολύ φοβάμαι δεν ξέρω με τι δύναμη θα παώ να γεννήσω .όσες φορές το σκέφτομαι με πιάνει κρύος ιδρώτας και το στομάχι μου .Φοβαμαι αν θα πάνε όλα καλά με το μωρό αν θα βγει και θα είναι υγιέστατο αν θα είμαι κι εγώ καλά μετά πάρα μα πάρα πολλές φοβίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασρα elli21,

και εγώ φοβάμαι πολύ το άγνωστο!Έχω ακούσει τόσα πολλά και για το φυσιολογικό και για την καισαρική που τρέμω, ελπίζω να πάνε όλα καλά!Ουφ :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ! ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΡΕΙΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ! ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ! :lol::lol: ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ! ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ - ΑΝΤΕ ΔΥΟ ΤΟ ΠΟΛΥ! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELLI21 ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΛΕΓΑ. ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ??

ΑΠΛΑ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ ΟΛΑ!!! ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΕΙΣ ΝΑ ΣΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΟΥ. ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ! Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΣΤΙΓΜΗ Η ΑΛΛΙΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

αχ κορίτσια μου πλησιάζουν οι μέρες έχω φοβερό άγχος και πολύ πολύ μεγάλο φόβο μου φαίνεται απίστευτο οτι θα πάω να γεννήσω !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...