Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια!

Εχθές το πρωί πήγα να πληρωθώ το επίδομα κυοφορίας αφού από την Παρασκευή σταμάτησα τη δουλειά. Ήθέλα απλά να ενημερώσω όσες κοπέλες δεν το γνωρίζουν από 06/06/2011, ό,τι παροχές (χρηματικές) δικαιούμαστε από το ΙΚΑ δεν θα τις λαμβάνουμε εφάπαξ από το ταμείο αλλά θα κατατίθενται σε λογαριασμό τραπέζης που πρέπει να δηλώσουμε στο Τμήμα Μητρώου του υποκαταστήματος που ανήκουμε. Τα δικαιολογητικά που κατέθεσα εγώ ήταν:

1. Φωτοτυπία πρώτης σελίδας του Βιβλιαρίου Τραπέζης που θέλω να μπαίνουν τα λεφτά

2. Φωτοτυπία Ταυτότητας

3. Φωτοτυπία εγγράφου που φαίνεται η διεύθυνσή μας

4. Βιβλιάριο Υγείας του ΙΚΑ.

Στα πρώτα 3 είχα και τα πρωτότυπα μαζί σε περίπτωση που τα ζητούσαν.

Οπότε με την πρώτη ευκαιρία που θα πάτε από εκεί ζητήστε να ενημερωθείτε μήπως θέλουν και κάτι περισσότερο (δημόσια υπηρεσία είναι ποτέ δεν ξέρετε)!

Αυτά..... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το επίδομα λοχείας πότε μπορούμε να το πάρουμε μετά τον τοκετό από τον τοκετό μήπως ξέρετε ?και ένα επιδομα πάλι που δίνει το οαεδ πότε τα πέρνουμε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tο επιδομα λοχείας θα το πάρεις μολις γεννησεις..θα πας εσυ η ο αντρας σου ( με εξουσιοδοτηση) στο ΙΚΑ που ανοικεις... θα σου ανοιξει του μωρου βιβλιαριο κ θα παρεις τα επιδοματα λοχειας κ βοηθημα τοκετου.

Του ΟΑΕΔ πς κανεις κατι χαρτια κ σου κλεινουν ραντεβου μετα απο κανα μηνα να πας να τα παρεις.εγω θα παω την αλλη δευτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περιπού για τι χρήματα μιλάμε για πριν τον τοκετο (επίδομα κυοφορίας ) και μετά τον τοκετό (επίδομα λοχειας) και άλλο ένα είναι αλλά δεν θυμάμαι πως το ονομάζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περιπού για τι χρήματα μιλάμε για πριν τον τοκετο (επίδομα κυοφορίας ) και μετά τον τοκετό (επίδομα λοχειας) και άλλο ένα είναι αλλά δεν θυμάμαι πως το ονομάζουν

μονο το επιδομα τοκετου ειναι σταθερο,991,20 ευρω.τα αλλα 2 επιδοματα ειναι βαση μισθου + το επιδομα του οαεδ που σου συμπληρωνει τα χρηματα του ικα για να φτασεις τους 4 μισθους,οσα θα επαιρνες εαν δουλευες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα melitenia.

εγω εχω κανει εξουσιοδοτησεις στη μητερα μου να καταθεσει τα χαρτια μου και να παρει τα χρηματα.

τωρα ομως με το βιβλιαριο τρεπεζης μπερδευτηκα.

μπορουμε να δηλωσουμε οποιοδηποτε αριθμο λογαριασμου τραπεζης εχουμε??

αυτο μπορει να το κανει και η μητερα μου στο μητρωο η' θελει παλι εξουσιοδοτηση????

και μετα απο ποσο καιρο σου βαζουν τα χρηματα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν πήγα σήμερα στο ΙΚΑ για να εισπράξω τα χρήματα της λογοθεραπείας και απο ένα κηδεμόνα που μου έγραψεο ορθοπεδικός (βαρβάτο πρόβλημα με τη σκολίωση ) και τις πατερίτσες του Σταύρου (τίποτα δνε θα τους αφήσω έτσι να μάθουν.

Έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά :και ακόμα απόκομα απο το φυσικό αέριο-φωτοτυπιά του λογαριασμού -ταυτότητα και όλα τα σχετικά και βέβαια μαζί και το βιβλιάριο υγείας και της τραπέζης . Πάω στην υπάλληλο τις τα δίνω και μου λεει :τι είναι όλα αυτά ; ότι ζητάτε της λέω -είναι για 3 περιπτώσεις μου λεει το κουφό :3 νούμερα πήρατε ναι της λεω (άσχετο αν είχα κρατησει ενα και τα άλλα τα μοίρασα ) περάσατε να απογραφείτε απο το μητρωο ναι της λέω αφού τα κοιτάει μου λεει θα σε φωνάξω . Ππεριμένω καιμετά απο 20 λεπτά μιλάμε για μια σφραγίδα με φωναξε μου λεει την ταυτότητα του ΄λαντρα σου της λέω δνε την έχω (ε να μην ξεχάσω και κάτι) της λέω δεν είναι τίποτα για τον άντρα μου όλα είναι για μένα ......και το μικρό. Σε σκάνε κανονικά επίσης αν έχετε και άλλο λογαριασμό σε άλλη τράπεζα κάνει μόνο για τους οικοδόμους θέλουν αποκλειστικά Εθνική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διμητρα ο λογαριασμος μπορει να ειναι οποιασδηποτε τραπεζας αρκει να ειναι στο ονομα σου η εαν ειναι κοινος το πρωτο ονομο απρεπει να ειναι δικο σου.

Επισης εαν το βιβλιαριο ειναι σχετικα παλιο να ζητησεις απο την τραπεζα να σου κανει μια εκτυπωση τον ΙΒΑΝ

Επισης εαν εχετε και αλλο παιδακι πο ειναι ασφαλισμενο στο ονομα σας, να παρετε και το οικογεννιακο βιβλιαριο γιατι υπαρχει μια προσαυξηση για τα επιδοματα...

Και οταν θα πατε να παρετε το επιδομα λοχειας να εγγραψετε πρωτα το νεο παιδακι στο οικογεννειακο βιβλιαριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις στην υπηρεσια μου (ιατρεια ικα χιου) μοιραζουμε σε ολους τους ασφαλισμενους ενα ενημερωτικο εντυπο σχετικα με τον νεο τροπο πληρωμων.ο λογαριασμος τραπεζης μπορει να ειναι οποιασδηποτε τραπεζας.οι λογαριασμοι θα πιστωνονται καθε 1η και 15 του μηνα.παντως η διαδικασια ρε παιδια ειναι απλη.ας μην ημαστε προκατελημμενοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cecilia ευχαριστω πολυ, να εισε καλα!!

τονια d αναλογα, τις εμπειριες καθενος στην εξηπηρετηση του ικα και αναλογα το ικα και την περιοχη. το ανοιγμα του βιβλιαριου μπορει να ειναι ευκολο αλλα οχι ολα τα αλλα, επιδοματα , κυοφοριας,λοχειας,τοκετου,ασφαλεια (πρεπει να μαζεψουμε αμετρητα χαρτια) κτλ..

ασε που εγω για να παρω το επιδομα κυοφοριας, πηγα 3 φορες να παρω νουμερο απο τις 5 το πρωι και τελικα μας ανακοινωσανε πως επειδη δεν εχουν πρωσοπικο θα παρουν μεχρι το νουμερο 30. τελικα την 4η φορα πηγα στις 4 το πρωι και ισα - ισα παλι προλαβα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...