Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 10! Στην τελική ευθεία!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσιααααααα!τι κανετε;πως ειστε;κοιμαστε ακομα;εγω πριν λιγο ξυπνησα.αν κ καθολου δεν ηθελα.μ επιασαν οι πρωτες κραμπες σημερα το βραδυ.δραμααααααααααααααα!πω πω!

ενας χαμος.

εσεις τι νεα;

Nikos-Anna Kantas στο φεις μπουκ.οποια θελει ας κανει αντ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημερα κοριτσια!

Γιελιζ μεγεια τα σεντονακια!

Οσο για το μαγνησιο που με ρωτησες,παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ενα την ημερα.Θα την ρωτησω μηπως το αυξησω. :roll: Με τις συσπασεις που λεγατε,μου κανατε την καρδια περιβολι... :( Κοριτσια εγω ετσι τις νοιωθω,για δευτερολεπτα πετρωνει ΟΛΗ η κοιλια μου...Φοβαμαι...Ξεκινησα Ουτροτζεσταν.Μηπως επρεπε να μου δωσει γιουτοπαρ;'Η ειναι για αλλη χρηση;

Xριστινα και Αννα σας εκανα αντ!

Συμπεθερα σου στελνω μηνυμα με τα στοιχεια μου να με προσθεσεις αν θελεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα νικη μου.εμενα ως το 5ο μου ειχε δωσει 1 μαγνησιο.απ οταν του ειπα οτι καπως νιωθω ωρες ωρες τη κοιλια μου μου το αυξησε σε 3 ημερησιως.μου δωσε κ γιουτοπαρ.μην αγχωνεσαι ομως.ποσο συχνα τις αισθανεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Αννα!

Oταν με πιανουν ειναι συνεχομενα.Δηλαδη θα με πιασει 2-3 φορες μεσα σε μια ωρα,για δευτερολεπτα η καθε συσπαση.Μπορει μια μερα ομως να μην με πιασει και καθολου.Το γιουτοπαρ ειναι το ιδιο με το Ουτροτζεσταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα νικη μου το ουτροτζεσταν μου το χε δωσει τους πρωτους 2 μηνες κολπικα.το γιουτοπαρ ειναι για τις συσπασεις.κ το πρεπαρ το ιδιο ειναι λιγο πιο δυνατο.

αν σου περνανε οταν ξαπλωνεις μην ανησυχεις.ειναι οι μπραξτον χικς.αυτες λενε ειναι ακινδυνες,γιατι περνανε οταν ξαπλωνεις.αλλα καλυτερα να ρωτησεις το ντοκτορ κ να επιμεινεις.αυτα δεν ειναι να τα παιρνουμε χαλαρα,κ δυστυχως μερικοι γιατροι δε δινουν σημασια κ μας θεωρουν μυστηριες.καλυτερα ομως να σε πει μυστηρια παρα να τρεχεις εσυ μετα.

εμενα παντως μου πε το ασβεστιο να μη το παιρνω μαζι με το μαγνησιο γιατι αλληλοανιρουνται.

απλα πιστευω θα σου αυξησει το μαγνησιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..Τι κάνετε? Εχω ώρα που ξύπνησα αλλά έπρεπε να τακτοποιήσω κάτι χαρτιά μου γιατί θα έρθει η κοπέλα για γενική...Δεν έκανα και τίποτα και είμαι πτώμα!

Χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιορτάζουν!

Γιελιζ μου ευχαριστώ για τη βοήθεια σου! Ναι και η Χρυσταλλένη την ίδια μέρα γεννάει!!Πάντως έχεις δίκιο ότι κάποτε είναι και το μωρό που σπρώχνει...χθες αργά το βράδυ με το που έκανε κινηση κάτω χαμηλα με πονούσε πολύ...

Συμπεθέρα, μην αγχώνεσαι...το ουτροτζεσταν είναι άλλο και το γιουτοπαρ αλλο πράγμα..Βασικά το γιουτοπαρ το παίρνεις για συσπάσεις, το ουτροτζεσταν το έπαιρνα το πρώτο τριμηνο που έιχα αποκόλληση.

Άννα μου καλημέρα...

Τιτινα μάλλον έκανα άλλο κοριτσι...θα το ξαναδω...

Χθες από τις εξάψεις δεν άντεχα και άναψα aircondition..τοσο πολυ ζεσταινόμουν!!! :?:oops:

Περιμένω την κοπέλα και βαριέμαι πολύ...θα την έχω σίγουρα ένα τετραωρο εδώ και δυσανασχετώ να σας πω την αλήθεια..τεσπα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSAKIA XRONIA POLLA SE OLOUS TOUS EORTAZONTES!!!!!!!!!!!!!

SAS EYXARISTW GIA TA ADD STO FACEBOOK!!!!!!!! :D:D:D

EGW KSYPNISA PRIN LIGO KAI TWRA PINW KAFEDAKI O MPEMPIS DEN ME AFHNEI SE HSYXEIA EXEI ARXISEI KAI KLOTSAEI POLY DYNATA KAPOIES FORES KAI TRANTAZETE H KOILIA MOU.....TI PLAKA POU EXEI.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

SHMERA MPHKAME STHN 25 EVDOMADA!!!!!!!ANTE PERNAEI O KAIROS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη να σου πω την αληθεια,εγω επιμενω πολυ στο γιατρο μου.γιατι ειναι λιγο χαλαρος.τον εμπιστευομαι αλλα με τοσες που βλεπουν που να θυμουνται.ξαναπαρε το γιατρο σου για να σαι ηρεμη.δεν ειναι ντροπη.εμενα στην αρχη δε μου χε πει τιποτα.αλλα οταν επεμεινα οτι φοβαμαι μη τυχει τιποτα μου ειπε παρε καλυτερα παραπανω μαγνησιο.κ τελικα οταν ρωτησα κ το γιατρο που μου κανε τους υπερηχους μου πε το ιδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beboulino emena mou eixe dwsei o giatros utrogestan kolpika sthn arxh epeidh eixa dei mia mera mono liga kafe!!!!twra giati sta edwse den xerw....eixes kapoio provlima??????????

kale emeis mazi tha genisoume eimaste sthn idia evdomada!!!!Ti kala!!!!!!!!!!! :P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου δεν ξέρω γιατί στα έδωσε...Σε μια φίλη ο γιατρος της τα είχε δώσει σε προχωρημένενη εγκυμοσύνη επειδή είχε πονάκια...Παντως τα ουτροτζεστάν μέσα στο κουτί γράφουν να χρησιμοποιούνται μεχρι 14η εβδ. αλλά πολλοί γιατροί τα δίνουν και μετά...Κάτι θα ξέρει γιατι στα έδωσε...αλλά αν σε ανησυχεί παρε να το διευκρινήσεις..πότε έχεις ξανά ραντεβού?

Χριστίνα μου με το καλό να φτάσεις στις 40 εβδ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα η δικη μου γιατρος ευτυχως ειναι πολυ "ψειρας".Σε εκνευριστικο σημειο...Δεν θα το αφηνε να περασει ετσι.Να φανταστεις πως καμπυλη ζαχαρου εχω κανει ηδη 2 φορες,την 1η με τις πρωτες κιολας εξετασεις και παω για την 3η!Αιμαι και ουρα καθε μηνα.Μου μετραει τραχηλο,μου κανει κολπικο,πραγματα που ξερω πως αλλοι γιατροι δεν τα κανουν αν δεν υπαρχει προβλημα.Την β επιπεδου την εκανα 2 φορες,σε εκεινη και με εστειλε και σε αλλο γιατρο για σιγουρια.Το παραμικρο που της λεω το κοιταζει εξωνυχιστικα.Οποτε ειμαι σιγουρη πως δεν τιθεται θεμα χαλαροτητας.Μολις της ειπα οτι εχω συχνες συσπασεις μου ειπε αμεσως να παω να με δει την Δευτερα.Απλα θα την ξαναρωτησω γιατι Ουτροτζεσταν και οχι κατι αλλο... :roll: Να φανταστεις πως πριν γεννησω θελει να με στειλει σε ωρλ,ορθοπεδικο και οφθαλμιατρο για κατι θεματα που εχω. :shock:

Χριστινακι,μαζι θα γεννησουμε εμεις! :lol: Το Ουτροτζεσταν το παιρνω τωρα γιατι εχω εντονες συσπασεις Μπραξτον Χικς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως τα ουτροτζεστάν μέσα στο κουτί γράφουν να χρησιμοποιούνται μεχρι 14η εβδ. αλλά πολλοί γιατροί τα δίνουν και μετά...Κάτι θα ξέρει γιατι στα έδωσε...αλλά αν σε ανησυχεί παρε να το διευκρινήσεις..πότε έχεις ξανά ραντεβού?

:shock::shock::shock: Παω να διαβασω το φυλλαδιο!Την Δευτερα εχω ραντεβου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου διάβασε το...απλά μην σε αγχώσει γιατι ξέρω κι άλλες κοπέλες που παίρνουν τα ουτροτζεσταν στις εβδομάδες που είσαι εσύ για διαφορετικούς λόγους η κάθεμια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera manoulitses!!!!!!!xronia polla se olous osous exoume simera!!!!!!!

ti mou kanete????egw simera efaga thn prwth kalh zesth mou kai den kserw pws tha vgalw to kalokairi..!!!!!

eixame kai ena disaresto exthes...pethane h giagia mou h mama tou mpampa mou alla den piga sthn kideia den me afisan..den peirazei ti na kanoume..:(

Beboulino mou kai egw epairna outrogestan mexri kai prin ena mina..kai kserw pws an exeis diafora themata sta dinei o giatros se simdiasmo me to magnhsio..!!!!!

Simera lew na paw gia ena xalaro perpatima gt pali h anasa mou den einai kai polu kala kai to xreiazomai...eseis tha pate pouthena to s/k????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλίτα μου τι κάνεις? Ασε από ζέστες και από προβλήματα με την ανάσα αλλο τίποτα...Και πού 'σαι ακόμα!

Συλληπητήρια για τη γιαγια σου..ζωη σε εσάς...Να χαμογελάς όπως θα ήθελε και η γιαγιά Μαρουλίτα μου..

Εγώ πήρα τηλ την νυφη μου για να μου δώσει την βαφτιστήρα μου να της ευχηθώ για σήμερα και τι μου λέει το καλο μου? "Χρονια πολλά και σε σένα νονα", της λεω ευχαριστώ αλλά σήμερα δεν γιορτάζω...και τι μου απαντάει? "Ναι αλλα ειχα ξεχάσει να σου ευχηθώ όταν ηταν η γιορτή της μανούλας" :x:) Με συγκίνησε...

Και μετά μιλούσα με το 2ο ανηψάκι μου που είναι 3 χρ. και μέσα σε 10 λεπτά με ρώτησε 100 γιατι!! :lol: Και όλα σχετικά με το μωρο!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kala eimai maraki mou..para polu kala,euxaristw para polu gia tis euxes!!!Ase ematha oti genika tha exoume polu zesth fetos kai na dw pws tha thn palepsw...YPOMONHHHHHHH!!!!!!!!!!!Apo tou xronou tha giortazei kai o mpempoulis mou...:)

esi eisai kala?pws paei h egumosunh sou??egw mporw na mpw oti twra pou eimai ston 6o niwthw pws eimai se polu kalh fash (mh me matiaksw)..makari na sinexisw etsi gt den mporw olo agxos kai mesa sto spiti..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλιτα συλλυπητηρια κοπελα μου. :( Να την θυμασαι με αγαπη...

Μαρακι τι γλυκο το βαφτηστιρακι σου! :D

Μολις εβαλα σουτζουκακια με σαλτσα στον φουρνο.Θα φτιαξω και ρυζακι πριν ερθει ο αντρας μου.Απλωσα και ενα πλυντηριο.Κουραστηκα ομως και τωρα θα αραξω για λιγο. :?

Το βραδυ εχουμε να παμε στον ξαδελφο του αντρα μου που γιορταζει.Ισως ερθει και μια φιλη μου το απογευμα για καφε με τον μπεμπακο της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλίτα μου εγώ καλά είμαι...αν εξαιρεσεις ταχυκαρδιες, πονάκια κι όλη μέρα ξαπλωμένη καλά τα πάω :lol: χαλάλι όμως στον παίδαρο μου... :D

Χαίρομαι που νιώθεις καλά...κανε τις βόλτες σου με μέτρο και απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου..

Νίκη μου σουτζουκάκια έχεις? τα αγαπημένα του μπαμπά μου!! Ξεκουράσου τώρα...

Εγώ ακόμα δεν αποφάσισα τι θα μαγειρέψω...κατι εύκολο και γρήγορο πάντως γιατί σήμερα δεν είμαι για πολλά!! Από βόλτες εγώ τίποτα..και έχει και ωραία μέρα σήμερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλιτα να τους χαιρεσαι!

Μαρακι διαβασα το φυλλαδιο αλλα δεν γραφει τιποτα για χορηγηση μεχρι 14 εβδομαδες... :roll: Μηπως στην Κυπρο ειναι αλλο σκευασμα; :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό Σ/Κ Μαρουλίτα μου...

Νίκη λες να είναι διαφορετική συσκευασία?? Δεν μου έχουν μείνει καθόλου κιόλας να δω και να σου πω..Παντως το θυμάμαι που το είχα διαβασει και το συζητούσα με μια φίλη μου που της τα είχε δώσει ο γιατρός να τα παίρνει σχεδόν μέχρι τον 8ο μήνα γιατί είχε λίγα πονάκια...Και μια άλλη φίλη μου που είναι στον 6ο τα παίρνει..Γι'αυτό σου λεω να μην ανησυχείς...Απλά αν έχεις συσπάσεις πιο πολύ βοηθούν τα γιουτοπαρ...αλλά τι να σου πω...δεν είμαι και ειδική ;) οπότε καλύτερα ρώτα τη γιατρό σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Είδες μωρέ πώς μεγαλώνουν..🤗εμας έχει κόψει το παμπερς τελείως και μου φαίνεται τόσο παράξενο σαν απότομα να μεγάλωσε το μικρό μου..χθες το βράδυ ξύπνησε ζήτησε τουαλέτα και ξαναξοιμηθηκε με τον άντρα μου σοκ πάθαμε χαχα🤪
    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...