Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακάο στο γάλα?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Θέλω να ρωτήσω μανούλες που τα παιδιά τους είναι τουλάχιστον 6 ετών. Τώρα τελευταία οι γοργονίτσες μου δεν πολυσυμπαθούν το γάλα, και πίνουν μόνο το βράδυ...Μήπως να τους βάλω λίγο κακάο μέσα? Δεν πολυσυμπαθώ αυτά τα Καοτόνικ γιατί έχουν μέσα πρόσθετη ζάχαρη που δεν τη θέλω. Εχει καμιά μανούλα καμιά ιδέα για να κάνω το γαλατάκι πιο δελεαστικό χωρίς να χρησιμοποιήσω ζάχαρη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω στο σχολειο ετσι το επινα γιατι σκετο δε το ηθελα :?:?

Τωρα που μεγαλωσα κ εμαθα :lol: ελπιζω να μη το χρειαστουμε ποτε!!

Αν τους το βαζεις(το σκετο γαλα) σε κανα περιεργο χρωματιστο ποτηρακι με σχεδια κ κανα δυο πολυχρωμα καλαμακια...δε θα εχεις καμια βελτιωση λες :roll: ?

Παντως απο το Καουτονικ,νομιζω οτι καλυτερο ειναι το Χεμο...ποοολυ ζαχαρη το Καουτονικ :ymsick: !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Επισης ισως καλη ιδεα να ειναι κ λιγο μελι ...

Να κανεις λιγο χλιαρο το γαλα κ να ριξεις λιγο μελακι για να διαλυθει..

Δε ξερω κ εγω τωρα..ιδεες λεω :roll: ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Χεμο ειναι πολυ καλο και θρεπτικο.Δεν ειναι κακαο.Λιγο βαζεις και αλλαζει γευση το γαλα.Και εγω αυτο χρησιμοποιω γιατι δεν μου αρεσει σκετο το γαλα. :lol: Επισης μπορεις να βαλεις Οβομαλτινη αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι πιο γλυκεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια για δείτε αυτό!

Το καλύτερο νομίζω πως είναι κακάο απλό κ λίγο μέλι!Εγώ μ΄αυτό μεγάλωσα κ αυτό σκοπεύω να δώσω στη μπουμπούκα μου όταν χρειαστεί!

ΚΡΙΤΙΚΗ: Hemo Ρόφημα Στιγμής, μια πολυβιταμίνη με ζάχαρη.

Το ρόφημα στιγμής με κακάο και 11 βιταμίνες και 5 μέταλλα μπορεί να φαίνεται σαν μια καλή ιδέα, αλλά είναι τελικά; Το συγκεκριμένο ρόφημα έχει σαν πρώτο και κύριο συστατικό τη ζάχαρη. Το 74% των θερμίδων προέρχεται από τη ζάχαρη. Η συνιστώμενη μερίδα ειναι 15 γρ. και αυτό προσθέτει σχεδόν 60 θερμίδες στο ποτήρι γάλα που θα πιεις η που θα δώσεις στο παιδί σου να πιει, που είναι το αντίστοιχο με το να προσθέσεις 2 κουταλιές γλυκού ζάχαρη στο γάλα σου. Μπορεί να σκεφτείς ότι έχει όμως βιταμίνες και μέταλλα, αλλά και αυτό δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Πρώτον τα περισσότερα δημητριακά αλλά και μπάρες δημητριακών και πολλά άλλα τρόφιμα ειναι ήδη εμπλουτισμένα, και δεύτερον δεν περιέχει και πολύ μεγάλες ποσότητες από τα περισσότερα από αυτά οπότε δεν κάνεις και κάτι. Αν δεν σου αρέσει το γάλα (η δεν αρέσει στο παιδί σου) υπάρχουν και άλλες επιλογές από το να βάζεις ζάχαρη στο γάλα...

Αποστολή με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου BlogThis! Μοιραστείτε το στο Twitter Μοιραστείτε το στο Facebook Μοιραστείτε το στο Google Buzz

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ

Posted by Ο ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ at 10:52 π.μ. 4 comments

Labels: ΚΡΙΤΙΚΗ:ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΟΦΙΜΑ, ΚΡΙΤΙΚΗ:ΡΟΦΗΜΑΤΑ, ΠΑΙΔΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δημητριακά τα σκέφτηκες;

Ειδικά το πρωί θα τις κρατάνε χορτάτες μέχρι το δεκατιανό

Μου φαίνεται θρεπτικότερη λύση από το Hemo ή το Caotonic

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Juliet είσαι φοβερή που το ξετρύπωσες αυτό το διαμάντι! Καταλήγω στο να τους φτιάχνω κακάο κανονικό με λίγο μέλι (χωρις ζάχαρη) και μάλιστα ΙΟΝ (που είναι ελληνική εταιρία ακόμα).

Το κακάο αυτό έχει αντιοξειδωτικά και είναι υγιεινό σαν ΄ροφημα. Η ζάχαρη στο χέμο τα εθίζει στη γλυκιά γεύση και ό, τι μάθεις από παιδί δεν το ξεμαθαίνεις εύκολα!

Ευχαριστώ όλες για τη συμμετοχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...