Μετάβαση σε περιεχόμενο

αδεια ανατροφης παιδιου


Recommended Posts

Καλησπέρα.Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν δικαιούται κάποια μόνιμη δημόσιος υπάλληλος την άδεια ανατροφής παιδιού,το λεγόμενο εννιάμηνο, εφόσον ο σύζυγος της δεν εργάζεται.Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα να ρωτησεις την υπηρεσια σου.

Μπορει και να μη τη δικαιουσαι.Κριμα βεβαια. :(

Το λεω αυτο γιατι στα δικαιολογητικα που καταθετεις για να παρεις τη αδεια ανατροφής βαζει και ο συζ. μια υπευθυνη δηλωση προς την υπηρεσια/δουλεια του οτι δε θα κανει αυτος τη χρηση αδειας.Ο δικος σου τι θα βάλει;;;Βεβαια μπορει να λεω και χαζομαρες. :?

Παντως να ξερεις οτι μπορεις να την παρεις μεχρι το παιδι να γινει 4. Λογικα ο αντρας σου θα εχει βρει κατι ως τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα λεει το άρθρο 53 του Υ.Κ. αλλα για αντρα δημοσιο υπαλληλο(εκπαιδευτικο) και για γυναικα που δεν εργαζεται.

Εχω ομως την εντυπωση οτι ισχυει και το αναποδο.Δηλαδη για γυναικα δημ.υπαλληλο και αντρα που δεν εργαζεται (διαφορετικα υπαρχει ανισοτητα)

5. Αν η σύζυγος του εκπαιδευτικού δεν εργάζεται ή δεν ασκεί οποιοδήποτε επάγγελμα, ο σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση της διευκόλυνσης του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής, εκτός αν λόγω σοβαρής πάθησης ή βλάβης κριθεί ανίκανη να αντιμετωπίζει τις ανάγκες ανατροφής του παιδιού, σύμφωνα με βεβαίωση της δευτεροβάθμιας υγειονομικής επιτροπής στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται ο υπάλληλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για τον άντρα ξέρω κ γω οτι δεν τη δικαιούται εφόσον η σύζυγος δεν εργάζεται απλά δεν ξέρω σίγουρα αν ισχύει και το αντίστροφο.Εύχομαι πως όχι.Πάντως στο πρώτο το παιδί δε θυμάμαι να μου ζήτησαν κάποια βεβαίωση από τη δουλειά του άντρα μου..

Ας ελπίσω βέβαια μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα να έχει βρεθεί κάτι.Σας ευχαριστώ κ πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...