Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΥΡΩΝ ΚΑΘΕ ΜΉΝΑ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!! ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και έχω κάνει μια φορά μόνο εξέταση ούρων στο αρχικό πακέτο εξετάσεων στο 2ο μήνα !! επίσης κάθε μήνα μου παίρνουν στο ιατρείο του γυνακολόγου μου αίμα από το δάχτυλο και ελέγχουν αιματοκρίτη, σίδηρο κτλ. άκουσα ότι συνήθως γίνεται γενική αίματος κάθε μήνα με λήψη κανονική από τη φλέβα, και ούρων επίσης κάθε μήνα!!! η απορία μου είναι αν είναι αρκετή η εξέταση που μου κάνουν στο ιατρείο και αν η ούρων επιβάλεται κάθε μήνα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Λινέτα!

Εμένα ο γιατρός κάνει ο ίδιος εξέταση ούρων κάθε μήνα. Για εξετάσεις αίματος δεν είμαι σίγουρη, γιατί είμαι ακόμη στις πρώτες εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναλογα με το γιατρο κανουν και εξετασεις. Ο δικος μου μου εκανε ανα 1,5 μηνα αιματος και ουρων. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο αυτο το αιματακι απο το δαχτυλο. Καλο ειναι ανα 1-2 μηνες να πηγαινεις να κανεις εστω και μονη σου εξετασεις για να δεις αιματοκριτη και ολα τα υπολοιπα και μετα να τα δινεις στο γιατρο σου να σου πει. Εγω το εκανα στην 1η εγκυμ. για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι αναλογος στον γιατρο,εγω εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης ενα πακετο εξετασεων,ξανα εκανα 27 εβδομαδα κ ακομη μια τωρα που κοντευω να γεννησω συνολο τρεις φορες σε ολη την εγκυμοσυνη :D φανταζομε ο γιατρος κρινει απο τα αποτελεσματα αν χρειαζετε να κανεις καθε μηνα εξετασεις...γιατι δεν τον ρωτας ευθεως να σου φυγουν οι αποριες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας...ναι σίγουρα θα ρωτήσω και ευθέως το γιατρό να δούμε ακριβώς τι γίνεται...Thanks anyway

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lineta μην ανησυχεις..

εγω εκανα ουρων καθε μηνα και αιματος να δυο μηνες...

προφανως ειναι αναλογα το γιατρο...

με το καλο το μωρακι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LINETA ο δικός μου γιατρός μου σύστησε να κάνω κάθε μήνα αίματος (αιματοκρίτη, ζάχαρο)+ούρων. Καλύτερα ρώτησέ τον για να ξέρεις τι να κάνεις. Φιλάκια κ με το καλό! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λινετα με το ακλο να ερθει το μωρακι σας! εγω καθε μηνα κανω γενικη αιματος, ουρων και για το τοξοπλασμα. Αλλοι γιατροι κανουν λιγοτερο συχνα. Μην αγχωνεσε, και καλυτερα ρωτα τον γιατρο σου. Ενδεχομενως να ειχαν βγει πολυ καλες την πρωτη φορα και να μην κρινει απαραιτητο να τις κανεις καθε μηνα ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα λινεττα.εμενα απο το 2ο μηνα κ καθε μηνα πλεον μου κανει αιματος κ ουρων.κ μου κανει ως τωρα 2 φορες κολπικη καλλιεργεια(πολυ σημαντικη) κ 1 φορα καμπυλη ζαχαρου.μικρη κ μεγαλη.να τον ρωτησεις.εμενα ο γιατρος μου ειναι μεγαλογιατρος κ του νοσοκομειου αλλα καθε φορα μου τις δινει.κ αμα καμια φορα το ξεχασει του λεω εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν ήμουν έγκυος κάθε ένα μήνα με έβαζε και έκανα γενικές εξετάσεις αίματος και ούρων αφενός επειδή είχα θέμα με το Θηρωιδή μου και θέλαμε να έχουμε μια σωστή εικόνα και επίσης έτσι έλεγχε και το σίδηρο μου και όχι μόνο . Εγώ την καμπύλη σακχάρου την έκανα στην αρχή στον 4 μήνα περιπου επειδή υπήρχε κληρονομικότητα επίσης στον 7 μήνα έκανα και την εξέταση κολπικού υγρού που απο τη μου είχε πει είναι απο τις πιο σημαντικές εξετάσεις αφου κοιτούν αν υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα και έτσι έχουν το χρόνο να το αντιμετωπίσουν . Επειδή μου έπαιρνε συνέχεια αίμα του έλεγα :αμάν ούτε ο βρικόλακας μου να ήσουν !και γελάγαμε αλλά τελικά κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι η πρόβλεξη και η ενημέρωση άλλωστε δεν παθαίνουμε και τίποτα λίγο αιματάκι μας παίρνουν και έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...