Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορία σχετικά με ωοληψια και εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

ευχαριστώ για τις ευχές κι ας είναι για το καλύτερο ότι τελικά γίνει. Περνάμε στην επόμενη φάση τώρα με τα σχήματα υποστήριξης ενδομητρίου κλπ για την προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς... αφού πρώτα αύριο πάρουμε θετικά νέα από τον εμβρυολόγο εννοειται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σας! follow up για τα νεότερα λοιπόν κατόπιν επικοινωνίας με το γιατρό. Από τα 9 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4 εκ των οποίων τα 2 είναι άριστης μορφολογίας και τα 2 μικρότερης όπως είπε. Γενικά δεδομένων των συνθηκών και κριτηρίων είναι αισιόδοξος αλλά θα εχει καλύτερη εικόνα την τρίτη ημέρα της εμβρυομεταφοράς. Άντε να δούμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα νέα σας είναι υπέροχα!!!! Εύχομαι όλα να εξελιχθούν πολύ καλά και σε λίγες μέρες να έχετε ευχάριστα να μας ανακοινώσετε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναστε καλα κορίτσια και σεις με το καλό όπου έχετε στόχο βάλει να το καταφέρετε μιας και είναι και άγιες μέρες εύχομαι να γίνει και γρήγορα με επιτυχία. Παρασκευή λοιπόν θα περιμένουμε την εξέλιξη στα γονιμοποιημένα και αν όλα πάνε καλά με την μεταφορα στις 26/4 αίμα για χοριακη. Για να δούμε πως θα φτάσουμε στο νήμα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και πάλι καλημέρα σας! ημέρα εμβρυομεταφοράς σήμερα. Το λοιπόν , εμφυτεύτηκαν σχετικά άμεσα 2 έμβρυα πολύ καλής ποιότητας το ένα με 10 κύτταρα και άλλο ένα με 4 κύτταρα με ελάχιστα θραύσματα

. Ο γιατρός είπε ότι πήγε πολύ καλα και τωρα λίγο υπομονή μέχρι το τεστ αίματος στις 26.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες μπορούμε να καταλάβουμε πως οι μέρες της αναμονής θα περάσουν δύσκολα, αλλά τα νεα σας είναι πολύ ενθαρρυντικά!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου οι άγιες μέρες να σας φέρουν τα πιο ευχάριστα νέα της ζωής σας!!!

Φροντίστε τα εμβρυάκια σας, χρειάζονται ξεκούραση, ηρεμία, ελπίδα και θετική σκέψη!!!! Ότι καλύτερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την kon, μερες δυσκολες (που δεν περνουν με τιποτα!!!) αυτες μεχρι την χοριακη! Υπομονη, λοιπον, ηρεμια, αισιοδοξια κι ολα να πανε κατ'ευχην!!! Θα κανετε διπλη Ανασταση φετος!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο παιδια, πολυ καλα τα νεα με τα εμβρυα! ευχομαι το σπορακι σας να γατζωθει καλα και στις 26 να μας ανακοινωσετε τα ευχαριστα!!! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ σε όλες κι εσείς όπως επιθυμείτε :) η αναμονή πάντως έως την χοριακή είναι λίγο αγχωτική περίοδος με πολλά να προσεχθούν απλά αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι τελικά αυτό που είνα να γίνει θα γίνει όσο και σχολαστικός να είσαι στα απαραίτητα..

είναι και θέμα τύχης άλλωστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πιθανότητες έχουν τα παγωτάκια μου που ειναι 4 κυττάρων 2ης μέρας και μέτρια;;;

Οπς ξέρετε έκανα την πρωτη μου εξωσωματικη τον μαρτιο και απετυχε και τώρα πάω για τον Μαιο με σικλακουρ και ντερμστριλ.Εχω πιθανοτητες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα

το dermestril δεν είναι εκείνο το επίθεμα που είναι σαν αυτοκόλλητο για την υποστήριξη του ενδομητρίου? Τα έμβρυα 2ης μέρας όταν διαιρούνται σωστά γίνονται τεσσάρων κυττάρων. Είτε κατεψυγμένα είτε φρέσκα απ'ότι έχω ακούσει σου δίνουν τις ίδιες πιθανότητες κι επίσης μην κολλάς στο μέτριο ποιοτικώς που λένε. Άπειρες περιπτώσεις μπαρμπα σταθη (κατεψυγμένα :) ) έχουνε δώσει άπειρες θετικές χοριακές.

Απλώς άσχετα με την θετική έκβαση που θάχεις ( :) ) γιατί το πας τόσο κολλητά με τα του Μαρτίου και δε κανεις ένα διαλειμα να ξαναγεμίσεις μπαταρίες και να επανέλθεις όταν είσαι full power?

Όπως και νάχει εύχομαι ειλικρινά να σου κάτσουν αυτή τη φορά και να πάρεις καλά νέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xarma καλη επιτυχια σου εύχομαι. Τον ξέρω τον γιατρό σου έχω κάνει λαπαροσκόπηση σε αυτόν σφίγγα όπως τον είπες έχει όμως πολύ καλά ποσοστά και είναι απο τους καλήτερους αρα μην ανησυχείς καθόλου σε λίγες μέρες θα μάθουμε τα ευχάριστα θέλει Θετική σκέψη και ηρεμία.

Νανα μια χαρα πιθανότητες έχουν και τα παγωτάκια σου προσευχήσου και πήγαινε με πίστη και όλα θα πάνε μια χαρα.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι χαρμα αυτό το αυτοκόλλητο είναι,εχει παρενεργειες και ρωτας;;;

Με το μακρύ πρωτόκολλο είχα πάρα πολλές,σαν φαντασμα ήμουν!!!!!!!

Πάω τώρα γιατί τώρα νιώθω power full και μ εχει πιάσει μια γλυκιά ανυπομονεσία!

Αν πάλι αποτύχω,θα ηρεμήσω το καλοκαιράκι και θα περιμένω τον άντρα μου να γυρίσει από το εξωτερικό οπότε η επόμενη αν γινει (που δε το ευχομαι )πάει για γενάρη!

Να ρωτήσω κατι,έχει σχέση η εμφύτευση με την ποσότητα του σπερματος η αν γίνει μικρογονιμοποιηση δεν υπάρχει τέτοιο θέμα;;;;Ρωτάω γτ ο συζυγος ειχε περί του 1.000.000/ml και απο τα 13 γονιμοποιηθηκαν τα 8 εκ ων οποιων τα 4 ηταν καλά τα άλλα είχαν θραύσματα.Ας μου απαντησει καποιος.

LAMPRINIP αυτή την φορά πάω με πίστη,αισιοδοξία,θετική ενεργεια και με ελπίδα.Εχω μοτο όπως πρέπει να εχουν και όλοι όσοι προσπαθούν ΄΄ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ΄΄Σ ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το demestril έτυχε και το συζητησαμε τις προάλλες πριν γίνει η ωοληψία σε περίπτωση που το ενδομήτριο δεν έχει το κατάλληλο μέγεθος σε πάχος να προχωρήσουμε στην επομενη φάση αλλά τελικά δε χρειάστηκε να το βάλουμε. Για να το προτείνει ο γιατρός μας θεωρώ σίγουρο ότι αν κρίνεται σκόπιμο με αυτά που βλέπουνε στο ενδοκολπικό υπέρηχο για το ενδομήτριο δεν θα έχει παρενέργειες ή θα το ελέγχει ανά περίπτωση.

Για το άλλο που ρωτάς είμαι απόλυτα σίγουρος να σου πω το εξής :

O άντρας σου θεωρώ ότι είχε αρκετά ικανοποιητικό αριθμό για να πετυχετε γονιμοποίηση ακόμα και με φυσιολογικό τρόπο αλλά και με μικρογονιμοποίηση (ICSI) αφου ο εμβρυολόγος φυτεύει ένα σπερματοζωάριο σε ένα γόνιμο ωάριο μόνο και το ελέγχει μικροσκοπικά. Το γεγονός ότι γονιμοποιήθηκαν 8 από τα 13 που σου πήραν οφείλεται στο ότι δεν είναι όλα τα ωάρια γόνιμα για να επιτυχουν γονιμοποίηση και δεν φταίει το σπερμα του συζύγου κάτι αντίστοιχο συνέβη και σε εμάς και μας δόθηκε αυτη ακριβώς η απάντηση δια στόματος γιατρού. Το γιατί δεν γονιμοποιούνται σε κάθε κύκλο όλα τα ληφθέντα ωάρια από την ωοληψία είναι συνάρτηση αρκετών παραγόντων όπως η ηλικία κλπ που στο κάθε ιστορικό της κάθε υποψήφιας συνεκτιμάται από τον εξωσωματικό προ αλλά και μετά την προσπάθεια.

Εύχομαι κάθε επιτυχία στην νέα σου προσπάθεια με το καλό να επιτύχεις. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[smilie=clock.gif] πολύ οδυνηρή η αναμονή μέχρι την μετρηση της βητα χοριακής... αυτό προφανώς είναι το πιο πιεστικό ψυχολογικά κομάτι της όλης προσπάθειας
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά καλή Ανάσταση σε όλα τα μέλη κι εύχομαι ο Χριστούλης να σας δώσει ό,τι επιθυμείτε περισσότερο. Καλά να περάσετε [smilie=occasion14.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα. Μετά την εξέταση που κάναμε διατηρούμε συγκρατημένη αισιοδοξία καθώς η χοριακή μας έδωσε 10 μονάδες και με βάσει αυτό θα ξαναεπαναλάβουμε την μέτρηση την Παρασκευή 29/4 ευελπιστώντας ότι θα περάσει το 140 όπως μας είπε ο γιατρός.Το σίγουρο είναι ότι αναφερόμαστε σε εμφύτευση του ενός από τα 2 έμβρυα το άλλο καπουτ..ας ευχηθούμε οι 10 μονάδες στην επόμενη μέτρηση να αυξηθούνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους!!

Τι ωραια νεα ειναι αυτα xarma!!

Σας ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, να περασει γρηγορα ο καιρος και συντομα να κρατατε το μωρακι σας!

Congrats.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xarma!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D[smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif] ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ και συντομα να χαλαρωσετε και να απολαυσετε αυτη την εμπειρια!!!!μεσα στον μηνα θα κανω κι εγω την πρωτη μου εξωσωματικη και θα εχω πολλες αποριες! ευχομαι να περνας κι απο εδω που και που να μου τις λυνεις ;)

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια απλώς έχω τη διαίσθηση ότι θα τραβήξει με άγχος το όλο θέμα.. 10 χοριακη είναι χαμηλή και αν δεν ανέβει με τις 2 επόμενες μετρήσεις η συγκρατημένη αισοδοξία θα κλίνει προς βιοχημική κύηση με ότι αυτό συνεπάγεται. :!: Από την άλλη γνωρίζω περιπτώσεις που με πολύ χαμηλές χοριακές έχουν προχωρήσει καλά και το ξεπερνάνε. Μαλλον θέμα τύχης είναι και μιας κι ο γιατρός δεν μας συνέστησε να διακόψουμε τα φάρμακα υποστήριξης (προγεστερόνες, οιστραδιόλες κλπ) μέχρι την επόμενη μέτρηση ..καλό το θεωρώ.Τώρα τι σκαμπανεβάσματα θα γίνουνε με τις χοριακές μένει να περιμένουμε άλλωστε η φύση έχει τη δική της λογική και τακτική.

Lil χρονια πολλά και σε σένα ευχαριστώ για τη θετική σου ενέργεια και καλή συνέχεια σε ότι έχεις βάλει μπροστά να γίνεται. :)

twiggy φυσικά θα μιλάμε κι εδώ και με pm όπως θες και μακάρι να πάνε όλα καλά και σε σένα εύχομαι να γίνει ότι καλύτερο και χαίρομαι που ξεκινάς δυναμικά την προσπάθειά σου καλή δύναμη εύχομαι κι εδω είμαστε να τα λέμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ χαρμα να εισαι καλα! μην αγχωνεσαι.. να εχετε θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα! ακομα ειναι νωρις.. θα δειξει συντομα και ολο αυτο το αγχος ελπιζω να γινει μια τεραστια χαρα!!!πολλα φιλια, περιμενουμε με αγωνια την επομενη χοριακη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες μπορούμε να καταλάβουμε πως αισθάνεστε!!!! Δυστυχώς... :cry::cry::cry:

Να έχετε πίστη και θέληση και όλα θα γίνουν. Το εμβρυάκι σας θα είναι δυνατό και θα γατζωθεί τόσο γερά που θα σας δώσει μια δεκαπλάσια χοριακή από αυτή που περιμένετε... Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι ότι καλύτερο!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χarma ευχομαι η χοριακη σας να ανεβει θεαματικα τις επομενες ημερες! Υπομονη... Πολλες ευχες για ο,τι καλυτερο και περιμενουμε τα νεα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...