Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ


Recommended Posts

Ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος και διανυω την 22 εβδομαδα..

μηπως γνωριζετε τι αδεια δικαιουμε πριν και μετα την γεννηση???

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σχεδον 2 μηνες πριν τη γεννα και 2 μηνες μετα τη γεννα και 6μηνο μητροτητας εφοσον εχεις 200 ενσημα πριν ξεκινησει η αδεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera elena :D me lene toula kai dianio tis 32 ebdomada egimosinis :D douleuo kai ego ston idiotiko tomea :D adia pernis stis 31 ebdomades diladi 56 meres prin ton toketo :D 2 mines meta tin genisi,1 mina adia tis xronias,6mines adia apo ton o.a.e.d :D elpizo na se exo kalipsi ;) me to kalo na paris agalitsa to moraki sou!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγκεκριμενα ειναι 56 μερες πριν το τοκετο και 63 μερες μετα. Πας με την β-επειπεδου στο γιατρο του Ικα οταν πλησιαζουν οι μερες για να σου γραψει την αδεια και μετα να πας να πληρωθεις.

Καλη συνεχεια!

Πρεπει να εχεις 200 ενσυμα πριν να παρεις την αδεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα δικαιούσε και 3,5 μήνες που είναι το ισόχρονο, δηλαδή οι μειωμένες ώρες που δικαιούτε η μητέρα τα 2 πρώτα χρόνια. αντί να έχεις μειωμένο ωράριο παίρνεις όλες τις ώρες μαζί και είναι 3,5 μήνες. αυτούς τους μήνες τους πληρώνεσαι από την δουλειά. εγώ πήρα τις 56 συν 63 μέρες και το ισόχρονο. δεν μπόρεσα να πάρω το εξάμηνο. και πήγα στην δουλειά όταν η μικρή ήταν 8,5 μηνών απ΄όσο θυμάμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη έτσι όπως σου τα λένε τα κορίτσια είναι. Απο τον ΟΑΕΔ όμως το εξάμηνο εξαρτάται απο τον εργοδότη αν θα στο δώσει. Ή το εξάμηνο παίρνεις ή μειωμένο για 1 χρόνο. Ελενισαλμι ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή τώρα τελειωνω με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αυτο το ισοχρονο που λες το δικαιούμαστε επιπλέον απο το εξάμηνο του ΟΑΕΔ; Γιατί ρώτησα την λογιστρια και μου είπε ότι δεν δικαιούμαι τπτ άλλο. συγνώμη για την κατάχρηση του θέματος απλώς για να ξέρω να πάρω αυτα που δικαιούμαι. Καλη λευτεριά στις εγκυουλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη έτσι όπως σου τα λένε τα κορίτσια είναι. Απο τον ΟΑΕΔ όμως το εξάμηνο εξαρτάται απο τον εργοδότη αν θα στο δώσει. Ή το εξάμηνο παίρνεις ή μειωμένο για 1 χρόνο. Ελενισαλμι ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή τώρα τελειωνω με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αυτο το ισοχρονο που λες το δικαιούμαστε επιπλέον απο το εξάμηνο του ΟΑΕΔ; Γιατί ρώτησα την λογιστρια και μου είπε ότι δεν δικαιούμαι τπτ άλλο. συγνώμη για την κατάχρηση του θέματος απλώς για να ξέρω να πάρω αυτα που δικαιούμαι. Καλη λευτεριά στις εγκυουλες.

εννοείται οτι δικαιούσαι!!!!και εγώ και η συνηφάδα μου το πήραμε, εκείνη πήρε και το εξάμηνο οπότε γύρισε στην δουλειά μόλις το παιδί της έκλεισε τους 12 μήνες. και εγώ αν ήθελα θα έπαιρνα το εξάμηνο αλλά επειδή θέλαμε να μαζέψουμε λεφτά για την βαφτιση της μικρής μου δεν το πήρα.

αν δεν θέλουν να σου δώσουν το ισόχρονο(για το οποίο δεν πρέπει να τους δώσεις την ιδέα ότι μπορούν να σου την κόψουν) θα πρέπει για ένα χρόνο να δουλεύεις 2 ώρες λιγότερο και συν 1 εξάμηνο 1 ώρα λιγότερο. δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια χαρτιά απλά τους λες ότι θα πάρεις το ισόχρονο και απλά να μετρήσετε μαζί τους μήνες και να σου πουν πότε θα επιστρέψεις.

μην αφήσεις κανέναν να σου στερήσει δικαιώματα τα οποία είναι θεσπισμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΙΣΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝ ΔΕΧΤΕΙ!!!!!

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΣΕΣ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...