Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ:ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ


Recommended Posts

Γειά σας!!

Είμαι η Ευγενία και είμαι κ εγώ μία από εσάς που θέλετε τόσο να γίνετε μανούλες. Και θα γίνετε!! Είμαι σίγουρη!! Γιατί όλες το αξίζουμε!!

Άνοιξα αυτό το τόπικ για να μαζευτούμε όλες όσες έχουν αντίστοιχο πρόβλημα με μένα και να συζητήσουμε τις προτεινόμενες θεραπείες για το αγκάθι των πολυκυστικών ωοθηκών.

Λοιπόν η ιστορία μου: Παντρεύτηκα Νοέμβριο 2007 και από την αρχή του γάμου μου προσπαθούσα να κάνω ένα παιδάκι δεδομένου του προβλήματος που είχα και επειδή το λαχταρούσε η ψυχούλα μου. Δυστυχώς έπειτα από αρκετές εξετάσεις, γιατρούς και θεραπείες δεν έχουμε καταφέρει ακόμη τίποτε. Η διάγνωση?? : Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που επιβαρύνεται με την παχυσαρκία ( Σημειωτέον: είμαι 110 κιλά) , υπερινσουλιναιμία , βρήκαμε και θρομβοφιλία ( μέσα σε όλα… είχαμε και αυτό) και μουρλοαντισώματα του θυρεοειδή. Με καταλαβαίνετε έτσι?? Περίοδος άφαντη ούτε λόγος για ωορυξία.. Τριχοφυΐα και αυξημένα ανδρογόνα.. Γενικώς οι ορμόνες μου έχουν πάρει την κάτω βόλτα.. Κόντεψα να σαλτάρω η γυναίκα..

Περίπου ένα χρόνο τα άφησα όλα στην άκρη βασικά λόγω άγχους και εξαιτίας μιας μετακόμισης που είχα και που δεν μπορούσα να αποφύγω με τίποτα.. Προσπαθούσαμε βέβαια χωρίς την βοήθεια γιατρών αλλά δυστυχώς… . Είπα λοιπόν να τα πάρω όλα από την αρχή και επισκέφθηκα έναν ενδοκρινολόγο. Εκείνος με ησύχασε λίγο και ξεκίνησα τώρα 21/03/11 τη λήψη glucophage για 3 μήνες.

Σε αυτή τη φάση βρίσκομαι τώρα και ξεκινάω από την αρχή τον δύσκολο αυτό αγώνα..

Αναμένω την δίκη σας γνώμη και γνώση επί του θέματος και θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποιες που τα κατάφεραν. Είναι καμία με ανάλογο πρόβλημα?? Σας παρακολουθώ καιρό τώρα και έχω δεί αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Να δώσω συγχαρητήρια σε όλες και όλους σας για την δύναμη ψυχής που δείχνετε και να ευχηθώ από καρδιάς σε όλες σύντομα να κρατήσετε το μπομπιράκι σας αγκαλίτσα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενια μου καλησπερα!Ευχομαι καθε επιτυχια στην προσπαθεια σου για μωρακι κ να πανε ολα καλα στο εξης.Η μονη συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να μην αγχωνεσαι και να ακολουθεις τις συμβουλες του γιατρου σου.Κανε τη θεραπεια σου και αν γινεται προσπαθησε να ρυθμισεις τις ορμονες σου προκειμενου να εχεις σταθερη ωορηξια.Συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων εχω κι εγω,αρκετα ηπιο βεβαια κ πριν μεινω εγκυος συζητουσαμε με το γιατρο μου την πιθανοτητα προκλησης ωορηξιας με αγωγη για να μη παιδευομαστε.συζητησε το κι αυτο κι ευχομαι καλη αρχη και αισιο τελος!!!Συντομα να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία, καλώς όρισες στην παρέα μας!

Τα περισσότερα από τα προβλήματα που έχεις τα έχει και μια φίλη μου. Από τις πολυκυστικές γλίτωσε με λαπαροσκόπηση (νομίζω αυτή είναι η επέμβαση), είχε αυξημένα ανδρογόνα με τριχοφυία και άφαντη περίοδο και έκανε δύο παιδιά, με φυσιολογικότατο τρόπο.

Τώρα οι γιατροί απορούν πώς τα κατάφερε να κάνει δύο παιδιά!

Εγώ είχα παλιότερα πολυκυστικές, αλλά φύγανε από μόνες τους.

Κάνε κουράγιο, υπομονή και προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος. Καλό θα είναι να χάσεις και κιλά ή μήπως προέρχονται από τον θυρεοειδή;

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!!!

Ευχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου και να χαρείς το μωράκι σου γέρο και ευτυχισμένο πάντοτε!!!

Θα το παλέψω κ εγώ αλλά ξέρεις το άγχος όσο και να μην το θέλουμε έρχεται από μόνο του.. και πάλι σε ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου μην το βάζεις κάτω...Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και θα έρθει και για σένα το θαυματάκι..Ισως αν χάσεις και λίγα κιλά να βοηθήσει στην ομαλή λειτουργία του οργανισμού..Δεν ξέρω κιόλας...

Ψηλά το κεφάλι και θετική σκέψη κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία, καλώς όρισες στην παρέα μας!

Τα περισσότερα από τα προβλήματα που έχεις τα έχει και μια φίλη μου. Από τις πολυκυστικές γλίτωσε με λαπαροσκόπηση (νομίζω αυτή είναι η επέμβαση), είχε αυξημένα ανδρογόνα με τριχοφυία και άφαντη περίοδο και έκανε δύο παιδιά, με φυσιολογικότατο τρόπο.

Τώρα οι γιατροί απορούν πώς τα κατάφερε να κάνει δύο παιδιά!

Εγώ είχα παλιότερα πολυκυστικές, αλλά φύγανε από μόνες τους.

Κάνε κουράγιο, υπομονή και προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος. Καλό θα είναι να χάσεις και κιλά ή μήπως προέρχονται από τον θυρεοειδή;

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ κ θα ήθελα να πώ πως μου αρέσει το ψευδώνυμό σου πάρα πολύ!!! Έχουμε προφανώς τα ίδια θέλω!! Έχεις δίκιο για τα κιλά, όλοι αυτό μου λένε αλλά κάθε προσπάθεια διατροφής που κάνω πέφτει στο κενό μιας που το άγχος με επηρεάζει τόσο και ξεσπάω στο φαγητό. Αυτό δεν σημαίνει ότι κ εγώ δεν έχω ευθύνη αλλά δυσκολεύομαι πάρα πολύ.. τώρα βέβαια κάνω κάποιο πρόγραμμα διατροφής και ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω. Ξέρεις έχω ορμονικά και θυροειδή ..φταινε τα κιλά.. Εχω κιλά ... φταίνε τα ορμονικά και ο θυροειδής ... Φαύλος Κύκλος..

Τί να πώ??

Όσο για την φίλη σου ήταν πραγματικά πολύ τυχερή!! Να είναι καλά!Όσο για την εγχείρηση γίνεται στις Κύστες απόσο ξέρω και όχι στο Συνδρομο Π.Ω. Διορθώστε με εν κάνω λάθος

Και για σένα εύχομαι όλα να είναι οκ και σύντομα να γίνεις μια γλυκιά μανούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου μην το βάζεις κάτω...Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου και θα έρθει και για σένα το θαυματάκι..Ισως αν χάσεις και λίγα κιλά να βοηθήσει στην ομαλή λειτουργία του οργανισμού..Δεν ξέρω κιόλας...

Ψηλά το κεφάλι και θετική σκέψη κοπέλα μου!

Μαράκι μου σε ευχαριστώ πολύ... Αλλά ξέρεις.. Αυτή η θετική σκέψη βασανίζει πολύ κόσμο...

Φιλιάαααα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ευγενια μου εγω δνε εχω καποια αναλογη εμπειρια να σου πω απλα ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να μας πεις τα ευχαριστα ομως εχω ακουσει εδω μεσα παρα πολυ περιεργα πραγματα για γυναικες που ητανα δυνατο να μεινουν και εμειναν πιστευω εσυ με την καταλληλη θεραπεια και τη βοήθεια του σωστου γιατρου θα βρεις ακρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dear eugenia_ :P:P

Εύχομαι το όνειρο σου και το όνειρό μας να γίνει πραγματικότητα!!!

Βλέπω έχεις αρκετά θεματάκια κι εγω θα ήθελα να σου δώσω την δική μου συμβουλή όσο αφορά το θέμα των κιλών.. Μην μένεις μόνο στην ειδική διατροφή γιατί το θέμα του θυροειδή μπορεί να θέλει λίγη βοήθεια πάρα πάνω ώστε να χάσεις κιλά! Λοιπόν Βάλε τα αθλητικά σου, και ξεκίνα σιγά σιγά περιπάτους όσο μπορείς κάθε φορά(με τον καιρό θα αντέχεις όλο και περισσότερο). Όχι έντονη άσκηση, περίπατο και κάθε φορά με λίγο πιο γρήγορο περπάτημα.. Είμαι σίγουρη θα δεις διαφορά από κάποια φάση κι επειτα! Είναι καλύτερο από το να περιμένεις πάνω από την ζυγαριά :D:D:D Στο λέω εκ πειρας!

Τα υπόλοιπα, μια καλή συνεργασία με τον γιατρό σου θα βοηθήσει πολύ!!!

Καλή επιτυχία σε όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τριχεςςςςςςς

Συγνωμη για την εκφραση αλλα δεν μπρω να ακουω αλλους γιατρους να λενε για πολυκυστικες κ υπογονιμοτητα!!!!!!!!

Τοσα χρονια δεν μπορουσα να συλλαβω κ μου πιπιλιζαν το μυαλο οτι εφταιγαν οι πολυκυστικες.

Ναι σιγουρα δεν ειναι ευκολο με περιοδο "καθε οποτε θυμηθει", αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο.

Καλο ειναι κοπελα μου να προσπαθησεις να ελλατωσεις το βαρος σου για να ξεμπλωκαρει ο οργανισμος σου. θα δεις αν χασεις 7-8 κιλα πως θα σου ερθει περιοδος αμεσως.

Αν διατηρησεις δε αυτα τα κιλα θα δεις για καποιους μηνες τη περιοδο να σου ερχετε ρολοι.

Εχω κανει ολες τις εξετασεις του κοσμου, εχω ταλαιπωρηθει πολυ και ολοι οι γιατροι εδω στην Ελλαδα τα ιδια κ τα ιδια λενε. Στο εξωτερικο οι πολυκυστικες δεν θεωρουνται προβλημα.

Οπως βλεπεις στο τικερακι μου μολις απεκτησα μια μπουμπου. Με εξωσωματικη ηρθε βεβαια, αλλα εξαιτιας των σαλπιγγων και οχι για τις πολυκυστικες.

Ρωτα το γιατρο σου για τα σερπαφαρ ή αλλιως κλομιφαινη.

Θελει ομως κ προσπαθεια απο σενα. Το βαρος παιζει σημαντικο ρολο , ανεξαρτητως πολυκυστικων.

Και το περπατημα βοηθαει τη κυκλοφορια του αιματος στις ωοθηκες!

Μην απογοητευεσαι και συνεχισε να προσπαθεις , οπως και ολες οι κοπελες!

Καλη επιτυχια και μην αφηνεις να σε παιρνει απο κατω.

Ξερω πολυ καλα ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευγενια μου γεια και σου ευχομαι καθε επιτυχια!!! μην αγχωνεσαι σκεψου οτι γνωριζεις ποιο ειναι το προβλημα επομενως κανεις τωρα κατι για να το εξαφανισεις!! εγω προσπαθω 2 χρονια ++ για μωρο χωρις αποτελεσμα και οταν εκανα τις πρωτες εξετασεις ολοι μου ελεγαν οτι φταινε οι πολυκυστικες!!Με ειχε παραξενέψει αυτο γιατι εχω πολυ σταθερο κυκλο. καταλαβαινω την ωορηξια μου, δεν ειχα ποτε ιδιαιτερα θεματα με τα γυναικολογικα και οι ορμονικες μου εξετασεις μια χαρα, οι ωοθηκες εχουν φυσιολογικο μεγεθος, ημουν παντα πολυ αδυνατη!Το μονο που ειχα δει ηταν οτι μετα το κοψιμο των αντισυλληπτικων απεκτησα ακμη! Τελοσπαντων ξεκινησα τα glucophage , βοηθησαν πολυ στην ακμη.. εγκυμοσυνη βεβαια ακομα οχι!ΜΕτα αρχισαν να μας λενε οτι ειναι δυσκολο με τις πολυκυστικες να ωριμασει καλα το ωαριο που τελικα πεφτει, οτι ε, και το σπερμα δεν ειναι και τοσο καλο, οριακα.. κα τετοια!! Αφου αλλαξαμε γιατρους και τρεξαμε και ταλαιπωρηθηκαμε τελικα βρεθηκε μια χρυση γυναικα που μου εξηγησε οτι ολοι βγαζανε βιαστικα συμπερασματα και γενικουρες! Με εβαλε να κανω επιπλεον εξετασεις για ανδρογονα κλπ και τελικα δεν εχω πολυκυστικες!!! δηλαδη απλα εχω πολλα ωοθυλακια! ντοινγκ! αυτα σου τα γραφω γιατι καταλαβα οτι ειναι πολυ σημαντικο για τη ψυχολογια μας να γνωριζουμε τι πραγματικα συμβαινει και να οπλιζομαστε με δυναμη για να το αντιμετωπισουμε!

εχω παρα πολλες φιλες με πολυκυστικες και αστατο κυκλο που καταφεραν με φυσικο τροπο να μεινουν εγκυες! επισης μια φιλη που τα καταφερε με τη βοηθεια του γιατρου! συζητα και την προκληση ωορηξιας με το γιατρο σου, πιστευω οτι θα βοηθησει!! καλη τυχη, χαλαρωσε, συνεχισε τη θεραπεια σου, ασχολησου με τον εαυτο σου, αγαπα τον, χασε τα κιλα που δεν θελεις.. γινε εσυ καλυτερη και το μωρο θα ερθει!! ειμαι σιγουρη...σε φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΘΗΚΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΙΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΛΕΘΕΥΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΕΧΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΡΥΘΜΙΣΕ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΓΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία ξέρω τουλάχιστον 4 κοπέλες με σύνδρομο πολυκιστικών διαφορετικό τύπο η κάθε μια και όμως όλες έχουν παιδάκι .Εγω έχω πρόβλημα με το θηρωιδή μου και όχι απλό πρόβλημα όμως πήγα σε πολύ καλό ενδοκρινόλογο ο οποίος με την καταλληλη θεραπέια και επέμβαση καισε συνεργασία με το γυναικόλογο μου απέκτησα ένα γιο ο οποίος σήμερα είναι 7 ετών . Σημασία έχει να βρείς καλούς γιατρους και να έχουν μεταξυ τους συνεργασία , όπως επίσης να μάθεις ακριβως τη διάγνωση , κακά τα ψέματα το καθένα απο μόνα τους είναι παράγοντες που δυσκολεύουν ,τη σύλληψη αν τα βάλεις και όλα μαζί σαφώς και το πρόβλημα διογκωνετε . Σημαντικός παράγοντας είναι η ψυχολογία κοίτα να έχεις ΄σο γίνετε ανοικτό πνευμα και καλη διάθεση μην σε βάζει κάτω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eugenia μου καλώς ήρθες στην παρεούλα μας.....και εγώ θα σου πω να μην το βάζεις κάτω, να είσαι αισιόδοξη και δυνατή και θα γίνεις μανούλα...προσωπικά, δεν είχα αντίστοιχο πρόβλημα ωοθηκών, αλλά έλκος στομάχου με αποτέλεσμα να λαμβάνω πολύ δυνατή φαρμακευτική αγωγή για 2 χρόνια....απαγορευτικό το θέμα "μωρό", λόγω των καθημερινών εμετών (συγνώμη για την έκφραση), την απίστευτα μεγάλη απώλεια βάρους και την αδυναμία του οργανισμού μου.....τώρα, δόξα τον Θεό, τελείωσα με τα χάπια και με την βοήθεια του Θεού εύχομαι να κάνω ένα νινάκι....με όλα αυτά θέλω να σου πω, ότι όλες λίγο ή πολύ αντιμετωπίζουμε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, το οποίο μας αναβάλει για λίγο καιρό την προσπάθεια για την απόκτηση ενός παιδιού.....όλα θα πάνε καλά σε όλες μας....ακουλούθα την αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός και θα δεις που θα έχεις σύντομα μια φουσκωμένη κοιλίτσα από το νινάκι σου.....σε φιλώ καλή μου...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου κι εγώ έχω πολυκυστικές ωοθήκες(αλλά δεν είναι πρόβλημα για να μείνεις έγκυος) και είχα πρόβλημα με το θυρωειδή απο τα 18μου χρόνια.Υπήρξα 110κιλά τα οποία απ'οτι αποδείκτηκε τα είχα φορτωθεί επειδή είχα πάει σε έναν άσχετο ενδοκρινολόγο στον οποίο πήγαινα 2χρόνια και μου έλεγε οτι όλα είναι άψογα.Ευτυχώς άλλαξα ενδοκρινολόγο ο οποίος έφριξε με τη διάγνωση του προηγούμενου και μου εξήγησε οτι έπρεπε ηδη αυτα τα 2χρόνια να έπαιρνα χάπια,κι οτι μόλις ρυθμιστεί ο θυροειδής και η προλακτίνη μου(ορμόνη) θα μπορέσω να χάσω όσα κιλά θέλω και να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδάκι(γιατί ως γνωστόν δεν μπορείς να μείνεις έγκυος αν δεν είσαι ορμονικά εντάξει).Έτσι κι έγινε, ρύθμισα τις ορμόνες και το θυροειδή μου,πήγα σε μια διαιτολόγο και τώρα είμαι 63κιλά και προσπαθώ κι εγω για ένα παιδάκι.Οπότε βρες έναν καλό ενδοκρινολόγο,ρύθμισε τα ορμονικά σου και το θυροειδή σου,χάσε κάποια κιλάκια(καλό είναι αυξάνεις μου είπε ο γυναικολόγος μου τις πιθανότητες),βρές έναν καλό γυναικολόγο κι όλα τ'άλλα θα έρθουν!!!!! Φιλάκια και καλή επιτυχία σε οτι κάνεις!!!!! :P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΜΙΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!Κ ΓΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΟΩΘΗΚΕΣ ΣΕ ΚΙΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟ Κ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΙΝ ΣΟΥ ΠΩ....ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ Κ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΙΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΟΥ.ΠΗΓΕΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΧΑΣΕ ΒΑΡΟΣ Κ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ......ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΝ ΑΛΑΞΑ Κ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΗΓΕΝΩ ΤΩΡΑ...ΜΙΝ ΑΝΧΩΝΕΣΕ ΜΟΝΟ ΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ εγω ειχα πολυκυστικες ωοθηκες

επαιρνα αντισυλληπτικα για 2-3 χρονια, μειωθηκαν παααααααααααααρα πολυ, μετα εμεινα εγκυος κ απο οταν γεννησα κ μετα εξαφανιστηκαν

κ τωρα εχω σταθεροτατο κυκλο 28 ημερων!

ολα θα πανε καλα, μην αγχωνεσαι μονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΓΕΝΙΑ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ..... ΕΓΩ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ. ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΔΡΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ, ΠΑΙΡΝΩ GLUGOPHAZE ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, EΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ, ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ, ΡΥΘΜΙΖΩ ΤΟ ΘΥΡΟΪΔΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΩ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙ ΔΥΝΑΤΗ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΟΣΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΙΛΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eygenia mou kalimera ipomoni kamari kai to bebe den tha argisei loipon exo kai ego polikistikes oi ormonikes mou vevaia eine mia xara tora perno edo kai 2 mines ta cyclacur gia na mou rithmisei tin periodo kai o kiklos mou tora eine 28 imeron me tin therapeia etsi mou eipe i ginaikolos tha eine pio eykola giati xero pote kano oorixia exo ena xrono pou prospatho!!!pantos mina anxonese ego xero mia fili mou pou itan 90 kai vale kila kai me polikistikes kai emeine egkios se ennia mines prospatheion ara pisteyo oti thema xronou eine kai se emas!!!!ipomoni!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου… δεν έχω λόγια!!!

Να ξέρατε πόσο μεγάλο κουράγιο μου δίνετε όλες σας με αυτά τα λόγια.

Πραγματικά συγκινήθηκα!!

Και ξεκινάω..

Μαρία Σ. Σε ευχαριστώ για την δύναμη που μου δίνεις και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Elenakioo Πράγματι οι περίπατοι θα με βοηθήσουν πάρα πολύ και να φανταστείς ότι έχω διάδρομο στο σπίτι που έχει καταλήξει… κρεμάστρα!! Θα το παλέψω ελενάκι μου όμως και εύχομαι να τα καταφέρω αυτή τη φορά. Σε ευχαριστώ!!

Gioulaki Σαν τρικυμία τα λόγια σου .. Πραγματικά σε παραδέχομαι και ναι έχεις δίκιο!! μας πιπιλίζουν το μυαλό και μας ρίχνουν στα τάρταρα.. Μία φορά που είχα μπεί στον ίσιο δρόμο.. και είχα χάσει 14 κιλά ήρθε η περίοδος μόνη της , χωρίς βοήθεια ορμονών. Γι’ αυτό είμαι σίγουρη πως έχεις δίκιο. Τώρα γιατί δεν τα τηρώ όλα αυτά?? Έλα μου ντε ? με την παραμικρή στεναχώρια πέφτω στο φαγητό.. είναι ξέσπασμα για μένα .. Έχω και αυτή την παλιοδουλειά από το πρωί μέχρι το βράδυ.. που δεν μου αφήνει χρόνο ν’ ανασάνω.. Δε ξέρω πώς να το χειριστώ.. Και όσον αφορά το serpafar, το ξέρω και θα το προχωρήσω πιθανόν μετά το τρίμηνο των glucopage.. να έχω χάσει και κανα κιλό.. Ευχαριστώ από καρδιάς.

Alex/poli Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Σίγουρα θα μας το δώσει!! Ο θεούλης βρίσκεται πάντοτε στο πλάι μας!!

Twiggy μου σε υπερευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις.. τι ταλαιπωρία τράβηξες κ εσύ.. Και απ’ ότι κατάλαβα τραβάς ακόμη.. Μακάρι όλα να σου έρθουν όπως τα θες!! Η πρόκληση ωορρηξίας είναι το επόμενο στάδιο. Τα έχω πάρει με τη σειρά γιατί θα μουρλαθώ στο τέλος. Μου λες να προσέξω τον εαυτό μου. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι αυτό?? Τελευταίος στη λίστα.. Αυτό το άγχος μας κατατρώει όλους.. Το δουλεύω τώρα και εύχομαι να τα καταφέρω. Και πάλι σε ευχαριστώ!

Anna1975 Τι καλά που τα κατάφερες!!!! Είναι όπως τα λες όμως. Σε κάθε περίπτωση οι πολυκυστικές αντιδρούν διαφορετικά. Ξέρεις είναι ο συνδυασμός όλων αυτών ινσουλίνης , θυρεοειδής , ορμόνες ,βάρος .. όλο αυτό το πακετάκι που εμποδίζει πολύυυ κόσμο. Σε ευχαριστώ και εσένα για την στήριξη!!

Βάνια μου όντως υπάρχουν κοπέλες που τα κατάφεραν , απλά φοβάμαι.. Ζω με το φόβο και το άγχος.. Και όσον αφορά τους γιατρούς… ού μπλέξεις…Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! Γερό και ευτυχισμένο να είναι πάντα!!

Μικι82 μακάρι όλες μας σύντομα να ακούσουμε την χαρμόσυνη είδηση!!!! Και εσύ θα τα καταφέρεις!!! ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Mariap1 απ’ ότι κατάλαβα οι περιπτώσεις μας μοιάζουν! Πώς κατάφερες βρε θηρίο να χάσεις τόσα κιλά ????????????? Και μόλις τα έχασες ο κύκλος σου επανήλθε στο φυσιολογικό?? Περιμένω λεπτομέρειες.. Σε ευχαριστώ!!!

Myriam να έχεις ήρεμη εγκυμοσύνη και μια πολύ καλή λευτεριά όπως λένε και οι παλιότεροι!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Μaimoudaki τα κατάφερες!!! Μπράβο!! Σε ευχαριστώ για την στήριξη!!!!!

X+M οι δικές μας περιπτώσεις μάλλον είναι ολόιδιες... Απ’ ότι κατάλαβα είμαστε και στην ίδια φάση !! τι διατροφή κάνεις??? Διαφορά με τον κύκλο έχεις δει?? Όλες θα γίνουμε μανούλες!!!

Litsas1 κ εσύ τα ίδια... ε? είμαστε πολλές τελικά.. Θέμα χρόνου είναι αλλά αυτός ο χρόνος είναι που μας εξοντώνει όλες!! Θα τα καταφέρουμε όμως!! Το κεφάλι ψηλά!!

Φιλιά σε όλες και όλους!! Καλό Μεσημέρι και καλή Αυριανή!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 39 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΥΚΛΟ ΣΤΙΣ 32 ΜΕΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΤΙ. ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΕΝΔΡΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΝΝΗΜΕΡΩΣΩ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΕΚΕΙΝΟΣ. ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ, ΦΡΟΥΤΑ, ΨΗΤΑ, ΛΑΔΕΡΑ, ΟΣΠΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΖΑΧΑΡΗ Η' ΟΠΟΥ ΒΡΗΣΚΕΤΕ ΑΥΤΗ.

ΟΣΟ ΔΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.....

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλά πήγες με τον κύκλο σου!! Θα γίνει κοριτσάρα μου μην αγχώνεσαι !! το σημαντικό είναι ότι γίνεται ωορρηξία !! Οταν μείνεις έγκυος ενημέρωσε το γιατρό σου για τις ενέσεις που γίνονται σχετικως με την θρομβοφιλία. Άντε και όλα θα πάνε καλά!!!!!!

Ωστε έτσι με την διατροφή .. καθόλου ζάχαρη ε?? ούτε στον καφέ?? Πως τα καταφέρνεις βρε θηρίο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ.

ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΜΑΥΡΗ ΖΑΧΑΡΗ Η΄ ΦΡΟΥΚΤΟΖΗ.

ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ..... ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΦΙΛΙΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά θα είναι όλα κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι!!!! και πιστεύω με παρακολούθηση των ωαρίων ( με υπέρηχους) θα το σιγουρέψεις!

Προσπαθώ να τρώω σωστά όπως με συμβούλεψες και επιτέλους ανέβηκα στον διάδρομο..!!! Ενα τέταρτο όμως. Πιστεύω για πρώτη μέρα ειναι καλά!! Κουράστηκα, ίδρωσα, λαχάνιασα όλα τα έπαθα με μόνον ένα τέταρτο γρήγορο περπάτημα.. έλεος!! Θα τα καταφέρω όμως!! Θέλω τόσο ένα ζουζουνάκι και θα κάνω αυτό που πρέπει!

Επιπρόσθετα συνεχίζω τη λήψη του glucophage αλλά πολλές οι παρενέργειες βρε παιδιά.. Ναυτίες, Ζαλάδες, πόνοι στο στομάχι και τα λοιπά.. Είχε καμία ανάλογη εμπειρία από αυτά τα χάπια??

Φιλιά πολλάααααααααααα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...