Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΗΤΡΑΣ.


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ !!!!!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΑΥΡΙΟ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΠΑΘΕΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 6ου ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ YUTOPAR ΑΥΤΑ ΞΑΝΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ . ΣΤΗΝ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΜΟΥ ΣΕ ΤΙ ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ (ΚΟΥΡΑΣΗ - ΑΓΧΟΣ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Ή ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ .

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΑΝΩ ΜΟΥ !!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!!

:roll::|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολέτα κι εγώ παίρνω τα γιουτοπαρ..πιο πολύ προληπτικά εγώ λόγω ιστορικού.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ απλά θα σου έλεγα εφόσον υπάρχουν συσπάσεις παίρνε το χαπάκι σου και μην κουράζεσαι.

Ολα καλά θα πάνε μην ανησυχείς..Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NIKOLETA καλημέρα! Οι συσπάσεις συνήθως ξεκινούν απο τον 5ο μήνα(λέγονται braxton Kicks) για να προετοιμάζεται σιγά σίγά η μήτρα για τον τοκετό.Είναι φυσιολογικό μέχρι ένα βαθμό να έχεις συσπάσεις.Απο΄ότι μου είχε πεί ο δικός μου γιατρός 5-7 τη μέρα είναι φυσιολογικό.Με το καιρό φυσικά θα αυξάνονται.Aν νομίζεις οτι έχεις αρκετές κ σε πονάνε κιόλας τότε μετρησε τες κ πές το στο γιατρό σου.Εκείνος ξέρει καλύτερα όπως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! ;) Όσο μπορείς κ εσύ ξεκουράσου καλού κακού!Τα yutopar τα έπαιρνα κ εγώ κ μέχρι στιγμής είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κα πομενα.εγω με το που μπηκα στο 5ο αρχισαν.αρχισα λοιπον τα γιουτοπαρ κ πλεον δε κανω τιποτα στο σπιτι.ξεκουραση θελει.μην αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΜΙΣΟ ΚΑΘΕ 6 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΣΟ ΚΑΘΕ 8 ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΑΠΟΤΟΜΑ. ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ??? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μου εγώ στην αρχή λόγω περίδεσης τραχήλου έπαιρνα 2 την ημέρα. Τώρα πάιρνω 1 την ημέρα.

Μου προκαλούν ταχυκαρδία και κάποιες φορές τρέμουλο στα χέρια. Τώρα επειδή άρχισα να τα συνηθίζω δεν είναι πάντα τόσο έντονα τα συμπτώματα. Προσεξα μάλιστα πως αν τα πάρω και είμαι νηστικιά ή ειμαι σε κίνηση ειναι πιο έντονα τα συμπτώματα. Πάντως κάθε φορά που τα παίρνω νιώθω τους παλμούς μου πιο έντονους. Ειναι αναμενόμενα αυτά τα συμπτώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα να δεις ταχυκαρδιες.λες κ πεταγεται εξω η καρδια μου.αστα να πανε.αλλα τι να κανουμε.ειδικα το πρωι δε παιζεται η ταχυπαλμια μου.125εχω φτασει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ maraki24 ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΩ . ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ??? ΑΧ!!!! ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ Α[ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολέτα μου χαλάρωσε!! :lol: Το τρέμουλο ειναι πολύ σπαστικό!!! Ούτε μήνυμα στο κινητο δεν μπορώ να γράψω :lol::lol: Από οσο το έχω ψάξει αν η ταχυπαλμία είναι μέσα στα όρια και δεν ανεβαίνει η πίεση δεν επηρεάζει το έμβρυο. Μην ανησυχείς ειναι πολλές κοπέλες που το έπαιρναν και εφεραν στον κόσμο υγιέστατα μωράκια.

Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου...Εγώ να δεις πόσο φοβάμαι που έχω και επιβαρυμένο ιστορικό αλλά θετική σκέψη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικα δεν ειχα.τωρα απ οταν τα ξεκινησα με πιανει.προχτες τα πηρα κ πηγα να στρωσω το κρεββατι κ απο λιγο να λιποθυμισω.εκτοτε προσεχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω Άννα μου..αν είναι απλά ανάφερέ το στο γιατρό σου. Εμένα επειδή έμεινα και στην κλινική μια μέρα παρακολουθούσαν τους παλμούς μου.Φυσικά τότε η δόση ήταν μεγαλύτερη και νόμιζα θα εκραγώ. Μεχρι και η φωνή μου έτρεμε όταν μιλούσα. :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

του το πα ηδη.εννοειται.φυσιολογικο μου ειπε ειδικα με διδυμα η ταχυπαλμια ειναι δεδομενη.απλα μου ειπε οτι την επιδεινωνει το χαπι.υπομονη κανω.κ δε περναει ο καιροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ιδιο νιώθω κι εγώ ότι δεν περνάει ο καιρός...Θελω να γινει κάτι μαγικό και ξαφνικά να είναι καλοκαιράκι...κάπου Ιούνης - Ιούλης :lol::lol: Γίνεται?? :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Otan eixa παρει αυτα τα χαπια μοτυ ειχε δωσει ο γιατρος και χαπι για την καρδια (χωρις να εχω προβλημα καρδιας)

Και παλι θυμαμαι την ταχυπαλμια (ημουν ακινητη στο κρεββατι λογω αιμορραγιας ακουγα τοσο δυνατα την καρδια μου που ειχα φρικαρει)

Να μην κουραζεσαι καθολου και ολα θα πανε καλα Πλησιαζει η μεγαλη στιγμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΝΤΩΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΒΑΡΑΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ........!!!!!!!!! ΤΩΡΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ 5 ΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΑ 30 ΣΚΑΛΙΑ!!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα και εγω συσπασεις απο τον 7ο και μαλιστα λογο οτι το πρωτο το γεννησα στην 38η εβδ. ειναι λιγο επιδυνδυνο. Δεν μου εδωσε τιποτα να παρω, μονο ξεκουραση και εαν ποναω buscopan. Μετα απο λιγο καιρο που καθισα πιο πολυ στο κρεβατι και δεν εκανα πολλες δουλιες στο σπιτι σταματησαν. Τωρα εχω λιγες που και που αλλα οχι τιποτα το ανυσηχιτικο. Την Δευτερα μπαινω και στο μηνα μου και ετσι δεν ανυσηχω. Σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yutopar και ξεκουραση και ολα θα πανε καλα!

Εγω επαιρνα μισο γιουτοπαρ ανα 6ωρο απο τον 3ο μηνα και τα σταματησα μολις μπηκα στον 9ο προληπτικα περισσοτερο λογω περιδεσης τραχηλου!

Ευτυχως εγω δεν ειχα παρενεργειες...αλλα ο γιατρος με ειχε προειδοποιεισει οτι τα χαπια αυτα προκαλουν ταχυκαρδιες,αισθημα κοπωσης,ατονια κτλ....Μην φοβασαι,να εισαι ξεκουραστη κ να εχεις επικοινωνια με τον γιατρο σου για οτι σε ανησυχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεία σου κ από μενα ,αφου εχεις συσπάσεις θα πρέπει να προσέχεις πάρα πολυ !

εγω τις ειχα απο τον 5 μηνα κουραζόμουν πάρα πολύ όμως κουβαλούσα κ ψώνια πόλλα κ ανέβαινα με αυτά 2 ορόφους!μέχρι που κόντεψα να το γέννησω το μωρό!

κ μάλιστα δεν το ειχαμε καταλάβει νομίζαμε πως ειναι το κεφαλακι της μικρης αυτο που τεντωνότανε τοοσο πολυ στην κοιλια μου κατα τη διαρκεια της σύσπασης! Μετα απο έναν μήνα που πήγα στον γιατρο μου κ εκεινη τη στιγμη ετυχε πα΄λι να το παθω,΄μου ειπε οτι κοντευω να γεννήσω κ με ρώτησε αν κουράζομαι!

να φανταστεις οτι ειχα συσπασεις ανα 5λεπτο! μπορει κ λιγότερο.. συνήθως το βράδυ,

όποτε κ μου εδωσε χάπια κ έτσι την περασα μέχρι που γέννησα στις 40 εβδομάδες!

συνέστησε βέβαια κ ξεκουραση αλλα αν δέν εχεις βοήθεια τι να σου κάνει κ ο έρμος ο αντρας!

τα λέω αυτα για να μην αψηφισεις κ την ξεκουραση,βοηθάει παααρα πολυ

Οσο αφορά στα χάπια μου προκαλούσαν κ εμενα ταχυπαλμια,θυμάμαι πηγα να καθαρισω αγγουράκι κ απο το τρέμουλο κόντεψα να κόψω τα δαχτυλά μου! Υπομονή!

Να ναι καλα αυτός που ανακάλυψε τα συγκεκριμένα φάρμακα !

Με το καλο σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kalispera!me lene toula kai ime 30 ebdomadon egios.sispasis tis mitras ixa apo ton pempto mina peripou kai o giatros mou ipe oti ofilete apoklistika stin kourasi :roll: blepete douleuo se super market kai ine arketa diskoli i katastasi :roll: to mono pou mou sinestise ine na ksekourazome oso mporo perisotero :D xapia den mou edose mou ipe oti an den exo sixna se oli tin diarkia tis imeras den ine kati to anisixitiko :D doksa to theo ola pane kala mexri stigmis kai euxome na pane kala gia oles mas mexri sto telos :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...