Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επαναγαλακτισμός


Recommended Posts

ΚΟΝΝΑ μου καλημέρα :-)

Το πρώτο και κυριότερο: Να σκέφτεσαι θετικά.

Αν το θέλεις πραγματικά θα γίνει. Να πιστεύεις στον εαυτό σου και στη μητέρα φύση.

Με το θέμα των επίπεδων θηλών δεν ξέρω τι γίνεται. Υποθέτω πως με θηλές σιλικόνης

θα έχεις αποτέλεσμα.

Στη δικιά μου περίπτωση το μωράκι μου δεν είχε αφήσει το στήθος. Τον έβαζα από την

αρχή σχεδόν για όσο είχα και μετά του έδινα το συμπλήρωμα. Υπήρξαν μέρες βέβαια που

δεν τον έβαλα καθόλου στο στήθος γιατί είχε τραυματιστεί σοβαρά. Οπότε το έβγαζα με

το θήλαστρο το γάλα και του το δίναμε από το μπουκάλι.

Όταν ξεκίνησα το θήλαστρο έβγαζα 300 γραμμάρια το πολύ. Είσαι σε καλό δρόμο.

Καλό είναι να βάζεις το μωράκι σου όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος. Έχει θεαματικά

αποτελέσματα. Μπορείς να το βάζεις και τις ώρες που δεν πεινάει.. Συνέχεια.. Και εκτός

από το στήθος μπορείς να το βάζεις και γυμνό επάνω σου. Να αναπτύξεις την επαφή

δέρμα με δέρμα. Επίσης έχει θεαματικά αποτελέσματα.

Εγώ τον επέμενα πολύ στο στήθος και για να συνηθίσει να τραβάει, διότι η ροή δεν είναι

η ίδια με το μπουκάλι. Με το μπουκάλι παίρνει πολύ γρήγορα και εύκολα το γάλα. Από

το στήθος από ένα σημείο και μετά πρέπει να τραβήξει.

Η αλήθεια είναι πως η όλη διαδικασία είναι αρκετά κουραστική, μιας και είσαι στην τσίτα

συνέχεια. Μέχρι να τραβήξεις με το θήλαστρο, να τακτοποιηθείς, να αποστειρώσεις, θέλει

φτου και από την αρχή. Αλλά ειλικρινά αξίζει όσο τίποτα άλλο.

Μου έλεγε ο άντρας μου: "έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ" και εγώ του έλεγα: "ειλικρινά δεν με

νοιάζει. Και μόνο το χαμόγελο του παιδιού μου την ώρα που θηλάζει, είναι σαν να έχω

κοιμηθεί 5000 ώρες".

Στο συστήνω ανεπιφύλακτα...

Θετική σκέψη και όλα μα όλα γίνονται.

Σε ότι χρειαστείς είμαι δίπλα σου.. Καλή αρχή και καλή συνέχεια γλυκιά μου :-)

Και κάτι πολύ βασικό: Νοίκιασε το θήλαστρο της Medela. Το Symphony 2.0. Είναι το καλύτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια πολυ χαιρομαι που τα καταφερες και θηλαζεις αποκλειστικα πλεον το μωρακι σου και μπραβο σου που εχεις τοση μεγαλη υπομονη

ΚΟΝΝΑ μην φοβηθεις τις επιπεδες θηλες δεν παιζει κανενα ρολο

αυτο που θα προσεχεις ειναι η σωστη τοποθετηση του μωρου σου στο στηθος

το λεω επειδη εχω και εγω

οι θηλες σιλικονης μαλλον περισοτερος μπελας ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ...

θήλαστρο έχω νοικιάσει αυτό που μου λες Ιφιγένεια, καλό είναι. όσον αφορά το στήθος τίποτα ακόμα....δεν πιάνει ιδιαίτερα...θα δούμε, ας πίνει τουλάχιστον το γαλατάκι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα :-)

Έχω ένα κουτί γάλα Almiron, το οποίο αγοράσαμε πριν από 4 μέρες. Εκείνη την ημέρα

σταμάτησα και το ξένο γάλα. Αλλά ο άντρας μου πρόλαβε και το άνοιξε B)

Αυτό πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε 3 εβδομάδες. Όποια το χρειάζεται της το

χαρίζουμε. Είναι κρίμα να πάει χαμένο.

Σόρυ που το γράφω εδώ, αλλά δεν ήξερα που να το γράψω. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα :-)

Έχει ξεκινήσει και μία φίλη μου τον Επαναγαλακτισμό εδώ και 5 μέρες. Βλέποντας τα δικά μου

αποτελέσματα, αποφάσισε να το κάνει κ εκείνη. Το στήθος της όταν το πίεζε έβγαζε μερικές

σταγόνες. Τώρα βγάζει κάτι παραπάνω. Έχει να θηλάσει το παιδάκι της περίπου ένα μήνα.

Το μωράκι της τώρα είναι 3 μηνών περίπου. Το ξαναέβαλε στο στήθος και το πιάνει, αλλά για

λίγο. Χτες αδιαθέτησε, με κανονική ροή. Αυτό σημαίνει ότι θα της κοπεί τελείως το γάλα; Με

ρώτησε: "Να συνεχίσω ή να το σταματήσω; Game over με την περίοδο;" Της είπα να το συνεχίσει

και το γεγονός ότι βγάζει κάτι παραπάνω από τις σταγόνες που είχε την πρώτη μέρα που το

ξεκίνησε, είναι μεγάλη πρόοδος. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει να το συνεχίσει και πως θα

έχει αποτέλεσμα.

Εσείς τι λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να συνεχισετε!

το οτι ηρθεπεριοδο δεν σημαινει οτι θα σταματησει το γαλα!

εχω περιοδο κανονικοτατα καθε μηνα απ οταν η κορη μου ηταν 2μηνω τωρα ειναι 2+ χρονων και θηλαζουμε κανονικοτατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και να συνεχίσει ! Εχει δει ήδη αποτελεσμα αρα ολα πανε καλα .

Σε πολλες απο μας ήρθε περιοδος , ομως θηλάζαμε για μηνες :)

Καλη επιτυχια στη φιλη σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας,

μια βοήθεια ακόμα θα ήθελα. Ο επαναγαλακτισμός πέτυχε κ σε μένα πιστεύω.

Από 500gr βγάζω 1 λίτρο τη μέρα κ το μωράκι μου δεν πίνει καθόλου συμπλήρωμα εδώ κ αρκετό καιρό. Μπορώ να σταματήσω τις αντλίσεις τη νύχτα αν δεν ξυπνάει το μικρό μου? (τις δυο τελευταίες μέρες αυτό γίνεται) ή θα μειωθεί το γάλα?

ο θηλασμός γίνεται μόνο με το θήλαστρο γιατί στήθος δεν πιάνει αλλά συνεχίζω κ έτσι, έχω το symfony της Medela που μου είχατε πει

επίσης σε ένα μήνα πάω για δουλειά κ ΄θα λείπω 7 ώρες τουλάχιστον.

Θα μπορώ θα θηλάζω ή πρέπει να σταματήσω με χάπια?

θέλω πολύ κ έχω γάλα κρίμα είναι αλλά για άντλιση στη δουλειά ούτε λόγος....πείτε μου αν μπορείτε....ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοννα μου μπράβο σου γλυκιά μου που τα κατάφερες. Είσαι μία άξια μανούλα. :)

Δεν ξέρω να σου απαντήσω 100%. Αυτό που έχω παρατηρήσει από εμένα είναι ότι

παρόλο που το λουλούδι μου κοιμόταν από νωρίς σχετικά ένα 6ωρο συνεχόμενο κάθε βράδυ

και παρόλο που σταμάτησα το θήλαστρο, το γάλα δεν μειώθηκε. Ίσα ίσα όταν σηκώνεται

το πρωί το στήθος μου είναι τιγκαρισμένο κ σκάει στο γάλα. Πόσο το χαίρομαι...

Επίσης μου είχε πει ο παιδίατρός μας πως μία κοπέλα που έπρεπε να πάει στη δουλειά κ

δεν ήθελε να σταματήσει το θηλασμό, έκανε το εξής: Τάιζε το παιδάκι της κατά τις 8 το πρωί

κ μετά το ξανατάιζε στις 4 που επέστρεφε. Ενδιάμεσα όμως του δείνανε δύο γεύματα κρεμούλα.

Το στήθος έμαθε κ προσαρμοζόταν να παράγει σε αυτά τα ωράρια. Μπορείς κ εσύ να κάνεις κάτι ανάλογο πιστεύω..

Ελπίζω να βοήθησα έστω κ λιγουλάκι... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...