Μετάβαση σε περιεχόμενο

spermatodiarama oxi kalo!!!!mipos kirsokili?


Recommended Posts

koritsiaa 2 mines prin kaname spermatodiagrama kai apo thema kinitikotitas den vgike poli kalo xanakaname twra kai einai xeirotero.....vgike tin prwqti wra mono to 10% stin apsogi kinitikotita 40% stin kali .......xerete pws einai auti i kirsokili ama einiakapou monima i ama xanete k emfanizete ana diastmata??k ti sas dwqsane gia na fiaxete tin kinitikotita eman mou protine omiopathitiki gia 3 mines xapia...twra tha doume ti tha pei k o ourologs...mou eipe me tetio spermaaa tha tan anwfelo na kanoume spermatexinsi...episis apo morfologia 50%fusiologika kai vrike polla me 2 kefalia.....an mporeite na me voithisete me arithous kinitikotias me empiries......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kelly μου, εμείς είχαμε πρόβλημα κ με τον αριθμό κ με την κινητικότητα, κάναμε αμέσως υπέρηχο κ διαγνώστηκε κιρσοκήλη. η κινητικότητα ήταν τόση περίπου κ σε εμάς. χωρίς να το πολυσκεφτούμε κ αφού πήραμε κ τη γνώμη δύο ουρολόγων κάναμε την εγχείριση. ο γιατρός μας είχε πει οτι εφόσων υπάρχει κιρσοκήλη πιθανώς να οφείλεται εξ ολοκλήρου σε αυτό. η εγχείριση ήταν εύκολη σχετικά κ με γρήγορη ανάρρωση. έτσι κάθε δυο μήνες μετά κάναμε σπερμοδιάγραμμα κ τα πράγματα όλο κ καλυτέρευαν. χρειάζεται περίπου ένα εξάμηνο για να φτιάξει το σπέρμα. σε λιγότερο από ένα χρόνο έμεινα έγκυος κ τώρα έχουμε στην αγκαλιά μας το αγγελούδι μας....

σε καταλαβαίνω, εμείς στην αρχή είχαμε απογοητευτεί εντελώς με τα αποτελέσματα αλλά όλα πήγαν καλά. να ξέρεις οτι όλα φτιάχνουν, υπάρχουν κ φάρμακα που βοηθάνε στο σπέρμα π.χ καρνιτίνη, την πέρναμε κι εμείς για καιρό. κάποιες φορές μπορεί από κούραση, άγχος, κάποια ίωση, να αλλοιώνονται τα αποτελέσματα. μην χάνετε το κουράγιο σας θέλει πίστη κ υπομονή κ κυρίως όχι άγχος.

εύχομαι καλή επιτυχία κ σύντομα με ένα θετικό test στα χεράκια σου! οτι θελήσεις στείλε μου π.μ.

α, η κιρσοκίλη υπάρχει μόνιμα απο ότι ξέρω, δεν υποχωρεί κ ξαναεμφανίζεται. απλά υπάρχουν κ περιπτώσεις όπου μπορεί να κάνεις την επέμβαση κ μετά από κάποια χρόνια να ξαναεμφανιστεί.

καλό είναι να ακούτε τον ουρολόγο κ όχι τον γυναικολόγο για το τι είναι καλύτερο για να φτιάξει το σπέρμα, αυτός είναι ο ειδικος. εμένα ο ουρολόγος μας είχε δώσει πολλές ελπίδες ενώ ο γυναικολόγος είχε πει να μην το προσπαθήσουμε κ να πάμε αμέσως για εξωσωματική...

δεν έχουν την ίδια άποψη συνήθως οι ουρολόγοι με τους γυναικολόγους.

δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.Κι εμεις μετα απο ενα χαλια σπερμοδιαγραμμα που ειχε ακεφαλα,χωρις ουρα και κατι αλλα περιεργα που δεν θυμαμε τωρα ουτε κινητικοτητα θυμαμε θα το ψαξω και θα σου πω αυριο.

Λοιπον μας δινουν θεραπεια με χαπια ξανακανουμε σπερμοδιαγραμμα τα ιδια,μας στελνουν σε ουρολογο κανει ντοπλερ βρησκουν κηρσοκιλη 2ου βαρθου στον αριστερο ορχη.

Κατευθειαν πηγαμε για επεμβαση και σε 1μιση μηνα μετα εμεινα εγκυος αφου ουτε σπερμοδιαγραμμα δεν προλαβαμε να κανουμε,τωρα εχω μια μπεμπα 6 μηνων.Αυτο για ομοιοπαθητικη πρωτη φορα το ακουω.Δειτε τι θα σας πει και ο ουρολογος και αν συμβαινει κατι τετοιο δεν ειναι τπτ η επεμβαση.Σε μια εβδομαδα ηταν περδικη.

Σας ευχομαι τα καλυτερα και γρηγορα με ενα μωρακι ζωηρο σαν το δικο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni mou seuxaristw poli gia tin apantisi sou:):):na xereste to ninaki sas xiixixix!!!!!xereis ti ginete me mas??? ana diastimata katevenei ena mpalaki stou orxeis dexia.....meta pali xanete mporei na kanie k 2 mines na emfanistei .....o xeirourgos mas eipe oti ieni kirsoklii o ourollos omws ie pe oti den einia kirsokili giati den anevokatevenei einia kapou monima...kaname aktinografia stous orxeis den fanike tpt...alal tote to mpalaki den itane katw.....k mas iepe otan kateveii k einia katwq na pame se ourologo!!!den xerwq ama telika einia kirsokili i oxi exoume mperdeutei.....apo arithmo eimaste par apoli kala.....i kinitikotita mas ta xalaei...gia 3 mines tha aprei xapia omoiopathitikis pou mas eipane kanei thaumata paralila tha paei k sotn ourologo na odume ti tha pei k ama tou dwqsei kati allo...ama stous 3 mines doume oti den egine douliaaa simenei oti mallon einia kirsokili alios den xerw na to exigisw!!!egwqww ekanaaa ta panta oles tis exetaseis k vgikane oless kales!!! ara mallon auto ftei....opote ti na pwqw as p[ame gia arxi se enan ourologo pali na to dei isws tou dwsei therapia na parei k ama den anevei to psaxnoume!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολυτα με την ελενη.ο ουρολογος ειναι ειδικος γι αυτα οχι οι γυναικολογοι!αυτοι εξωσωματικη λενε δεν τα πιστευουν αυτα αφου και ο καινουργιος γυναικολογος που πηγα αυτο μου ειπε.δεν φτιαχνει ευκολα το σπερμα λεει να κανει νεο σπερμοδιαγραμμα να δουμε..

παντος ελενη μου εδωσες μεγαλη ελπιδα με αυτα που διαβασα γιατι εμεις 6 μηνες και κατι ειμαστε μετα την επεμβαση και ακομα εγκυμοσυνη δεν εχει ερθει :( στους ποσους μηνες εμεινες εσυ?σπερμοδιαγραμμα μας ειπε ο γιατρος μετα τους 6 μηνες και ακομα δεν εχουμε παει λεμε να αφησουμε και αυτο τον μηνα και βλεπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

seuxaristw poli tzenaki mouu!!!!!!!makari na piasei ieuxoula souuuuuuuuuuuu!!!!!i apopseis diistante o xeirourgos mas eipe ienia o ourologos eipe den einai afou anevokatevenei kai einai dexia....twra me mia kenourgoa episkepsi se kapoion allon tha dei k tha mas pei ti na kanoume ...alla auto atimo kateveneii opote theli....opote tha fanei k pali kati???emies tha paroume ta xapia pou mas edwse tha paroume k isws mia agwgi tou ourologou ....ti na pw..tha dixeiii koritsakia mou makari pantos na exw suntoma tin tuxi sas k na minw k gwq egguoula...2 xronia to paleuoume!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα ειχε ενα γρομπαλακι και πονουσε πριν την κανει,μολισ πηγαμε στον ουρολογο και τον εξετασε καταλαβε οτι εχει πριν ακομη κανει ντοπλερ.

Rose25 την κανατε τελικα,μπραβο κοπελα μου με το καλο να ερθει το μωρακι σας,μην αγχωνεστε και ολα θα γινουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι και εμας ΤΖΕΝΙ32 την ψηλαφησε πριν ακομα κανει υπερηχο.ναι την καναμε πριν 6 μηνες και 13 μερες ακριβως :-p αχ πως να μην αγχωνομαι τοσος καιρος ετσι περασε ηλπιζα οτι θα πιαναμε σε αυτο το διαστημα και εχω αρχισει να ανησυχω τωρα οτι δεν θα εχει φτιαξει :-s:-s δυο κοπελες που οι αντρες τους την εκαναν στον ιδιο ουρολογο την επεμβαση εμεινε η μια στους 3 μηνες και η αλλη στους 5.5 εγω ακομα τιποτα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rose γλυκια μου μην αγχωνεσε ισως αυτο να φταιει.Εγω παντως θα ειχα σκασει απο την αγωνια μου για το σπερμα,αντε να κανετε να δεισ οτι ειναι το αγχος,ειναι κακος παραγοντας,εγω εμεινα σε διακοπες οταν ειμασταν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kelli an eiste kala apo arithmo den katalavaino giati oxi spermategxisi..ti arithmo ehete?episis an ennoeis tin a kinitikotita os apsogi ..auti prpei na einai to 25% i allios tha prepei gia na einai fisiologiko..i a+b(metria)=50%...auto den ehete?giati lene gia kirsokili afou tipota de vriskoun?kai giati den kanete spermategxisi afou ehete kalo arithmo?tin kinitikotita meta ton emploutismo tin anevazoun para poli... ki emas eixe vgei i kinitikotita psilo xalia..diladi 9% poli zoira kai 38% metria(peripou san esas..)..ekei pirame tin apofasi gia spermategxisi..ti mera tis spermategxisis kai prin ton emploutismo..eixame 149ek (40 ek parapano apo to teleutaio spermo..)kai 25,2% poli zoira!!!!to theorisame ena mikro thauma!vitamines...ximoi..kai oxi aghos...den xero...tha deixei kai tora pou tha to xanakanoume..kaneis den mas milise gia kirsokili i telos panton den thelise na to elegxei epeidi mporousame na kanoume spermategxisi..den pigame se ourologo..giati einai ligo poliploka edo..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα δεν αγχωνομουν τοτε τωρα τελευταια αγχωθηκα που ειδα οτι περασε ο καιρος χωρις κανενα αποτελεσμα.ημουν αισιοδοξη οτι θα εμενα πριν το εξαμηνο αλλα δυστηχως :( θα αφησουμε και αυτο το μηνα και μετα θα παμε να κανει να δουμε τι εχει γινει.δεν μπορω ομως να μην το σκεφτομαι οταν το θες κατι τοσο πολυ δεν μπορεις να το βγαλεις απο το μυαλο σου!μακαρι να μπορουσαμε να παμε καπου και εμεις να ξεφευγε λιγο το μυαλο αλλα δεν γινεται!να σου ζησει το παιδακι σου!!!ολα καλα θα πανε μωρε απλα ακομα δεν ηρθε η ωρα μου ;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kellaki όλα θα πάνε καλά! δεν είχα δει τα νεότερά σας. μην ανησυχείς κ θα μείνεις γρήγορα εγκυούλα, τώρα που ξέρετε ακριβώς τι γίνεται!

Κ στα υπόλοιπα κοριτσάκια εύχομαι το ίδιο μέσα απ΄την ψυχή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ έμεινα έγκυος μετά απο 11 μήνες κ είχα αγχωθεί κι εγώ αλλά θέλει χρόνο για να φτιάξει το σπέρμα, μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. εγώ κάθε μήνα πήγαινα στον γυναικολόγο μου, περίπου στις γόνιμες μέρες, άκανα υπέρηχο κ βρίσκαμε ακριβώς την γόινιμη μέρα. αυτό το κάναμε 3 μήνες κ έμεινα έγκυος, πιστεύω οτι βοήθησε....

καλή επιτυχία σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κελυ κι εμεις στις πρωτες εξετασεις ειδαμε πολυ καλο αριθμο αλλα κινητικοτητα οχι καλη και χαλια μορφολογια (2%)!! καναμε υπερηχο δεν βρηκαν τιποτα και μετα οι γνωμες αρχισαν να διίστανται!! ο ενδοκρινολογος ειπε μια χαρα ειναι το σπερμα να κανετε σπερατεγχυση και μετα εξωσωματικη (εχω κι εγω πολυκυστικες), οι γυναικολογοι σε γενικες γραμμες λεγανε πως εγω κανω μια χαρα ωορρηξιες οποτε φταιει το σπερμα!Ομως ολοι συμφωνησαν να κανω μια σπερματεγχυση αφου το σπερμα ειναι οριακα και εμπλουτιζεται κατα τη διαδικασια αυτη! Το καιρο που ψαχνομαστε αρχισαμε ομοιοπαθητικη και μας εχει βοηθησει πολυ! Εμενα οι ορμονικες μου ειναι πολυ καλυτερες και του αντρα μου εφτιαξε η κινητικοτητα οχι ομως η μορφολογια. Νομιζω οτι κι εσεις μπορειτε να κανετε μια προσπαθεια σπερματεγχυσης, δεν χανετε κατι, και μετα βλεπουμε. Αν βρεθεί κατι στον αντρα σου εν τω μεταξυ κανετε θεραπεια αμεσως ταυτοχρονα με την ομοιοπαθητικη... ευχομαι ολα να πανε καλα χωρις αλλη ταλαιπωρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κελλάκι μου τώρα που βρήκατε το πρόβλημα θα βρείτε και τη λύση!! όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου, μην μου αγχώνεσαι και να στηρίζεις συνέχεια τον αντρούλη σου!! Φιλάκια πολλάα από εμέναα!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω ΤΖΕΝΙ32 μακαρι να ερθει συντομα :-*:-*:-*

eleni μου δινεις πολυ κουραγιο.εμεις δεν εχουμε κανει σπερμοδιαγραμμα ακομα και λεμε να το αφησουμε μηπως και ερθει.εχω αγχωθει αρκετα που εχουν περασει 6 μηνες και κατι αλλα ευχομαι και εμεις πριν κλεισουμε χρονο να εχω μεινει..να σαι καλα να χαιρεσαι το μωρακι σου :x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...