Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια συμπληρώσατε το ερωτηματολόγιο;


K.T.K.

Recommended Posts

Κορίτσια συμπληρώσατε το ερωτηματολόγιο;;!! Συμπληρώστε το αν δεν το κάνατε και διαδώστε το. Είναι σημαντικό!!!!!!!!

http://www.kwiksurveys.com/online-surve ... L_d139d5a0

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω την πατησα πολυ ασχημα με τον θηλασμο!!!!!!!!!!!δυστυχως δεν θηλασα κι αυτο γιατι η τοτε παιδιατρος μου ειπε οτι δεν προκται να τα κταφερω κι ετσι μου εδωσε χαπια!κι εγω σαν φοβισμενο χαιβανι τα πηρα!ημουν τελειως ασχετη με το ολο θεμα και δεν με ενημερωσε κανεις!!!ουτε απο την κλινικη!!!!!τωρα αμα κανω δευτερο μωρακι σιγουρα θα ειμαι πιο ενημερωμενη!!!!!!!!

διαδωστε το!!αξιζει τον κοπο!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το συμπλήρωσα και δεν κατάλάβαινα μια ερώτηση που έλεγε αν το παιδί σας γεννήθηκε υγιές αν το έβαλαν δερμα με δέρμα (αχ sorry αλλά δνε θυμάμαι καλά την ερώτηση).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΩΤΑΕΙ ΑΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΠΑΝΩ ΣΟΥ...ΑΝ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΣΟΥ..ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗ ΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΟΥΣΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το συμπλήρωσα και απογοητευτηκα..συνειδητοποιησα πως ολο το συστημα σε οδηγεί στον γρηγορο αποθηλασμο...

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ..... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:( .

Ευτυχως που ειχα το ιντερνετ και ξεστραβωθηκα. Ετσι καταφερα να θηλασω αποκλειστικα για 6 μηνες και εξακολουθω να θηλαζω το παλικαρακι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ το συμπλήρωσα, καλά έκανες και μας ενημέρωσες! Η Ελλάδα δυστυχώς είναι αρκετά πίσω στο θέμα αυτό, αν και τα τελευταία χρόνια γίνονται περισσότερες προσπάθειες. Οπως είπε και το Πασχαλιτσάκι, ευτυχώς που υπάρχει το ίντερνετ!

Για να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία, εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και οι νοσοκόμες ήταν παραπάνω από πρόθυμες να βοηθήσουν στο θέμα θηλασμού από την πρώτη στιγμή, όπως επίσης υπήρχαν και αφίσες στους τοίχους που ενθάρρυναν το θηλασμό. Ασχετα αν εγώ δεν απέφυγα τελικά τη "μικτή" διατροφή... Και αν δεν ήταν ειδικά μια συγκεκριμένη νοσοκόμα να μου σταθεί πρακτικά και ψυχολογικά την ημέρα που έφευγα από το νοσοκομείο και έκλαιγα νιώθοντας ότι τελικά δεν θα τα καταφέρω, δεν θα είχα θηλάσει καθόλου το κοριτσάκι μου...

Το μόνο αρνητικό ήταν όταν το μωρό μου έπρεπε να μπει στη μονάδα νεογνών, ευτυχώς μόνο για 24 ωρες. Στις περιπτώσεις αυτές υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που μπορούν να ανέβουν οι μητέρες να θηλάσουν τα μωρά τους από το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ. Δυστυχώς μέχρι το άλλο πρωί δεν επιτρέπεται η είσοδος και μόνο αν κάποια μαμά βγάλει με θήλαστρο μπορούν οι νοσοκόμες να ταίσουν το παιδί της, αλλιώς του δίνουν αμέσως ξένο. Μια φορά που καθυστέρησα 5 λεπτά να ανέβω, μου είπαν ότι ήδη ξεκίνησαν να την ταίζουν με ξένο!! και όλο το βράδυ φυσικά ήπιε ξένο γάλα μιας και δεν μπορούσα να βγάλω με το θήλαστρο που είχα τότε. Και ούτε φυσικά με ενημέρωσαν ότι θα μπορούσα να τους πάω γάλα για το βράδυ, το έμαθα από την κοπέλα που είμασταν μαζί στο δωμάτιο! Αν εξαιρέσουμε όμως τη μονάδα νεογνών, επιτέλους τα δημόσια νοσοκομεία έχουν ενημερωμένο προσωπικό που ενδιαφέρεται και ενθαρύνει τον μητρικό θηλασμό, όπως θα έπρεπε να γίνεται εδώ και πολλά χρόνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην δική μου περιπτωση αν και το προσωπικό του μαιευτηριου (παρόλο που ισχυριζεται οτι ειναι υπερ του μητρικυ θηλασμού) εδεινε λανθασμένες οδηγίες ,εγώ καταφερα ένα μήνα αποκλειστικού θηλασμού..η παιδιατρος ηταν αυτη που με εκαψε στο μηνα γτ το παιδί ειχε βάλει μονο 290 γρ... τελικά μετα απο 9 μήνες διαπιστωσαμε οτι το μωρο ειχε αλλεργια στην πρωτεϊνη του αγελαδινου και γιαυτο δεν επερνε ιδιαιτερο βάρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην δική μου περιπτωση αν και το προσωπικό του μαιευτηριου (παρόλο που ισχυριζεται οτι ειναι υπερ του μητρικυ θηλασμού) εδεινε λανθασμένες οδηγίες ,εγώ καταφερα ένα μήνα αποκλειστικού θηλασμού..η παιδιατρος ηταν αυτη που με εκαψε στο μηνα γτ το παιδί ειχε βάλει μονο 290 γρ... τελικά μετα απο 9 μήνες διαπιστωσαμε οτι το μωρο ειχε αλλεργια στην πρωτεϊνη του αγελαδινου και γιαυτο δεν επερνε ιδιαιτερο βάρος!

Στη δική σου περίπτωση κι εγώ το ίδιο ακριβώς θα έκανα, θα υπέθετα αμέσως ότι το γάλα μου είναι αραιό ή δεν επαρκεί και φυσικά θα έδινα ξένο. Η περίπτωση όμως που ανέφερε η ΚΤΚ, που της είπε η παιδίατρος ότι δεν θα τα καταφέρει, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! Θα έπρεπε να είναι εκεί για να την στηρίξει και να τη βοηθήσει και αν στο τέλος όντως δεν τα κατάφερνε εντάξει, θα ήταν δική της απόφαση, όχι όμως να την απογοητεύσει! Ειδικά τις πρώτες μέρες που η ψυχολογία μας είναι πεσμένη γιατί δεν ξέρουμε τι να κάνουμε και πως! Κι εγώ ήμουν τόσο απογοητευμένη την τελευταία μέρα στο μαιευτήριο, που ήμουν αποφασισμένη ότι θα γυρίσω σπίτι και θα πάρω χάπι να το κόψω. Ευτυχώς που βρέθηκε αυτή η γυναίκα και ενδιαφέρθηκε και με στήριξε, και κατάφερα κουτσά-στραβά να θηλάσω το μωρό μου. Ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την πρωτη πρωτη φορα που μου εφεραν την μικρη μου την εδωσαν αγκαλια και μου ειπαν θηλασε την!!!

ε?????πως γινεται αυτο?τοτε δεν ειχα ουτε υπολογιστη αλλα και καμια σχεση με ιντερνετ οποτε δεν ειχα καμια ενημερωση απο πουθενα!

οταν ηρθε η παιδιατρος μου ειπε : μπαααααα!!!δεν εχεις θηλες!μπα δεν θα το παρει το παιδι!μπα ουτε γαλα πολυ εχεις!δεν προκειται να τα καταφερεις!!!!αυτο ηταν!που να ξερω η ερημη?ειχα και την καταθλιψαρα μου,που μυαλο για ψαξιματα!

ευχομαι να μην υπαρξουν αλλα τετοια περιστατικα σαν το δικο μου!ειναι κριμα οοοοοοοοολα να πεφτουν στο βωμο του χρηματος!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συμπλήρωσα κι εγώ.....

Δε ξέρω βέβαια κατά πόσον όλα αυτά που λέει είναι εφικτά....

Δηλ εγώ συνήλθα μετά την καισαρική το απόγευμα,ενω είχα χειρουργηθεί 10 το πρωι...

Πώς θα μπορούσα να θηλάσω,αφού δε μπορούσα καν ν ανοίξω τα μάτια μου απ τη νάρκωση?(Εκανα ολική...)

Κατά τα άλλα σου ανοίγει λίγο τα μάτια,γιατί εμείς εδώ στη Ελλάδα έχουμε μαύρα μεσάνυχτα σε αυτό το θέμα......

Ευχαριστούμε την κοπέλα που το ανέβασε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συμπληρωσα πριν μερες οταν πρωτοεμφανιστηκε στο περι θηλασμου...

εγω ναπω πως οταν το δικο μου μωρο νοσηλευτηκε στη ΜΕΝΝ 2 μερες..ηταν οι μοναδικες μερες που θηλαζε αποκλειστηκα στην κλινικη..

καθα φορα που εκλεγε με φωναζανε οι μαιες εκει..εβαζα την μασκα απολυμανομουν και πηγαινα μερα νυχτα οπου και να ημουν. Για τις υπολοιπε ςμερες ειμαι σηγουρη οτι πηρε σκονη γιατι παρολο που επιανε στηθος- με ψευτοθηλη- δεν ετρωγε μονο πιπιλαγε..

τα καταφεραμε οταν ειμασταν σπιτι..να ειναι καλα το μαμι..

βλεπετε οσο ημουν εγγυος θεωρουσα δεδομενο οτι θα ηταν ευκολο και απλο να θηλασω και ειχα ενημερωθει μονο για θηλαστρα αντλησεις αποθηκευση γαλακτος γιατι θα επεστρεφα γρηγορα στη δουλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω την πατησα ασχημα με τον θηλασμο

γεννησα προωρα και δεν ειχα προλαβει να ενημερωθω σχετικα και ειχα μονο καποιες εμπειριες απο γνωστες

μου..τιποτα παραπανω

γεννησα και το μωρακι μου μπηκε κατευθειαν στην εντατικη

την επομενη μερα μου ηρθε το γαλα...εγω απο το σοκ της γεννας και το αγχος για το μωρο ουτε καν ειχα σκευτει το γαλα!!!!!

το λεω στην μαια και μου λεει ωραια πηγαινε να το πεις στην μενν για να του δωσεις το γαλα σου

εκει αφου τους ειπα οτι μου ηρθε το γαλα μου απαντησαν 'τωρα δεν πινει γαλα αλλα ζαχαρονερο δεν μπορεις να το θηλασεις'

ετσι μου εδωσαν χαπια και παει.....ειχα και πολυυυυ γαλα χρειαστικα 2 φορες να πιω χαπια!!!!

η ουσια ειναι με τις ΑΣΧΕΤΕΣ οτι ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ!!!!

δεν θα μπορουσαν να μου πουν να αντλω και οταν παρω το παιδι να του δωσω απο το στηθος????????

θα μπορουσαν γιατι μετα απο καιρο και οταν πλεον τον ταιζαν τον μικρο σε ενα επισκεπτηριο ειδα μια αλλη μαμα να εχει ενα ισοθερμικο τσαντακι

την ρωτησα τι ειναι αυτο?

μου λεει το γαλα μου..του το δινουν με το σωληνακι η σε μπιμπερο!!!!!

εμεινα καπως ετσι :o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

εγω γιατι να μην το κανω αυτο??????????

μα γιατι να ειναι τοσο ασχετοι και να μου στερουν οτι πιο φυσικο υπαρχει

κι εγω πανω στην συγχιση μου το εχαψα σαν βλακας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συμπλήρωσα κι εγώ κορίτσια μου!Πόσο αφελείς είμαστε όταν δε γνωρίζουμε πράγματα.Από την πρώτη μου κόρη το θέμα του θηλασμού το είχα πάρει πολύ στραβά.Κάθε φορά που παρήγαγα γάλα,μου χάλαγε αυτόματα η διάθεση και αυτό ήταν λόγω οιστρογόνων.Έτσι δεν ήταν κι ότι πιο ευχάριστο για εμένα.Στη δεύτερη κόρη μου,λοιπόν, είπα θα δίνω και ξένο συμπλήρωμα για να μην μπαίνω στη διαδικασία να θηλάζω κάθε 1 ώρα (όπως συνηθως συμβαίνει τις πρώτες ημέρες) και μου χαλάει την ψυχολογία.Υπήρχε βλέπεται και ο φόβος της κατάθλιψης.Εν τω μεταξύ και στις δύο μου γέννες είχε συμβεί και κάτι το οποίο με είχε στεναχωρήσει πάρα πολύ και επόμενο ήταν να μου μειωθεί η παραγωγή.Όλα μαζί δηλαδή.Όμως βρε κορίτσια μπορεί να λέω ότι δε με έκανε να νιώθω καλά ο θηλασμός (το τονίζω...λόγω ορμονών),όταν όμως σκέφτομαι ότι θέλω να κάνω και τρίτο παιδάκι,ονειρεύομαι να το θηλάσω αποκλειστικά. :(:(:( Πώς το εξηγείτε αυτό;Συγνώμη,αν σας κούρασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω ότι πολλές κοπέλες απ'ότι έχω διαβάσει είχαν πρόβλημα με το θηλασμό και βρήκαν λύση.Πολύ θα ήθελα να κάνω ένα παιδάκι ακόμα και να είμαι κι εγώ μία από αυτές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, το συμπλήρωσα και εγώ και ευχαριστώ την κοπέλα που το ανάρτησε.

Και εγώ παραλίγο να την πατήσω άσχημα με το θηλασμό αλλά τα κατάφερα..Και εγώ ήμουν από αυτές που νόμιζαν ότι για το θηλασμό δε χρειάζεται να μάθεις πολλά απλά βάζεις το μωρό στο στήθος και αυτό είναι..δυστυχώς οι μαίες στην κλινική που γέννησα ενώ μου λέγαν να θηλάσω οι συμβουλές τους με οδηγούσαν στον φυσικό αποθηλασμό/απογαλακτισμό όπως μου είπε και αργότερα ο παιδίατρος..και το κατάλαβα όταν ο θηλασμός άρχισε να με κουράζει και διερωτήθηκα πώς κάτι τόσο τρυφερό και όμορφο γίνεται να είναι κουραστικό, πληκτικό, και σαν καταναγκαστικά έργα..Χάρη στο mammyland, τις συμβουλές πολλών κοριτσιών και από όσα διάβασα από παλιά post εδώ, κατάφερα να θηλάζω το γιο μου αποκλειστικά μέχρι να μπουν οι στερεές τροφές και τον θηλάζω ακόμα και τώρα που είναι σχεδόν 9 μηνών!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΣΑΜΠΟΤΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 12 ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ!!!! ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ ΒΡΑΧΙΟΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ. ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ. ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΤΥΧΑΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συμπληρωσα και εγω!Εμεις καναμε στραβη αρχη με τον θηλασμο,στο μαιευτηριο μου ειπαν οτι πρεπει να τρωει απο το μπουκαλι,δεν ηξερα πως να τη βαλω σωστα στο στηθος,ειχα και επιπεδες θηλες οποτε αστα βραστα τις πρωτες μερες.Ομως ηθελα να θηλασω και γι'αυτο ενημερωθηκα και προσπαθησα παρα πολυ μεχρι που τα καταφεραμε και μεχρι σημερα θηλαζουμε αποκλειστικα!Πρεπει παντως να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στην ΚΑ1 που με ενθαρρυνε τις πρωτες δυσκολες μερες.Κατερινα μου :-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...