Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για όσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το σπέρμα!


Recommended Posts

Διαβάζω εδώ και αρκετό οτι όσα ζευγάρια αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το σπέρμα(κινητικότητα κτλ) συνήθως οι γιατροί τα οδηγούν στη λύση της εξωσωματικής!Η μόνη σίγουρη λύση όταν το σπέρμα δεν είναι καλό για γονιμοποίηση είναι μόνο η εξωσωματική???Θα πω μόνο την ιστορία μου μήπως βοηθήσω μερικά ζευγάρια που έχουν τέτοιο θέμα.Η μητέρα μου παντρεύτηκε στα 28 και για 2 χρόνια δεν μπορούσε να μείνει έγκυος,πήγε στον γιατρό και της είπε πριν κάνει εξετάσεις να δώσει ο μπαμπάς μου σπέρμα.Τελικά υπήρχε πρόβλημα με το σπέρμα του,δεν είχε καλή κινητικότητα (δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες) και έκανε μια θεραπεία με ενέσεις για 3 μήνες.Η μαμά μου έμεινε αμέσως έγκυος όταν τελείωσε η θεραπεία και έκανε εμένα!Μετά βέβαια όταν αποφάσισαν να κάνουν άλλο παιδί δεν ερχόταν και δεν το έψαξαν...η απορία μου όμως είναι οτι υπήρχε μια θεραπεία πριν 26 χρόνια με ενέσεις που δυνάμωναν το σπέρμα.Πιστεύω οτι αν οι γονείς μου με τα σημερινά δεδομένα αντιμετώπιζαν αυτό το πρόβλημα οι γιατροί θα τους στέλναν για εξωσωματική.Τώρα αυτή η θεραπεία δεν υπάρχει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poly swsti i aporia sou....alla mipws tha eprepe na kseroume k perissoteres leptomereis gia to tote problima??to diko mas einai sxedon midamino k den pistebw na yparxei therapeia!! :(

alla k emena tha me endiefere an kserei kapoia na mas pei....anti na pigainoume mprosta pame pisw?? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ιδιο ακριβως σκεφτομουνα εντονα κι εγω τον τελευταιο καιρο!!! ειμαι σιγουρη οτι υπαρχει θεραπεια αλλα δεν την λενε!! γιατι??? αμεσως για εξωσωματικη ολοι!!

παντως, εγω ακουσα απο γνωστη οτι εμεινε εγκυος φυσιολογικα μετα απο θεραπεια του συζυγου της με ενεσεις.. τη θεραπεια την εκανα στο κεντρο locus medicus! Εμεις ομως παρολο που το εχουμε επισκεφτει το κεντρο αυτο δεν μας ειπαν ποτε για θεραπεια με ενεσεις! ο αντρας μου εχει θεμα μορφολογιας και λιγο κινητικοτητας! Αυτο που μας προτειναν ηταν θεραπεια με αντιβιωση για μεγαλο χρονικο διαστημα την οποια δεν καναμε φυσικα γιατι δεν μας επεισαν!! Επισης κανουμε ομοιοπαθητικη και δεν επιτρεπεται... (παρεπιπτοντως η ομοιοπαθητικη κανει θαυματα σε θεματα σπερματος)

Αρα? Νομιζω οτι οι γιατροι ποτε δεν μας τα λενε ολα για δικους τους λογους ή γιατι δεν τα ξερουν ολα και μας ταλαιπωρουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poly swsti i aporia sou....alla mipws tha eprepe na kseroume k perissoteres leptomereis gia to tote problima??to diko mas einai sxedon midamino k den pistebw na yparxei therapeia!! :(

alla k emena tha me endiefere an kserei kapoia na mas pei....anti na pigainoume mprosta pame pisw?? :?:

Δυστυχώς έχουν περάσει πολλά χρόνια απο τότε και η μαμά μου δεν έχει κρατήσει τις εξετάσεις του μπαμπά μου για να ξέρω λεπτομέρειες για το πρόβλημα,αλλά απο ότι μου είπε δεν είχε καλή κινητικότητα και δεν ήταν πολλά τα σπερματοζωάρια(η ποσότητα δλδ ήταν λίγη).Τις ενέσεις τις έκανε η ίδια η μαμά μου στον μπαμπά μου υποδόρια για 3 μήνες.Μου είπε όμως οτι ο τότε γυναικολόγος της της έιχε πει οτι αν σε 6 μήνες δεν είχε μείνει έγκυος θα ξαναέκαναν εξετάσεις και θα επαναλάμβανε τη θεραπεία ο μπαμπάς μου αλλά τελικά δεν χρειάστηκε γιατί έμεινε αμέσως έγκυος.Λυπάμαι που δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες αλλά φαντάζομαι οτι δεν είχε σοβαρό πρόβλημα με το σπέρμα(αριθμό,κινητικότητα) αλλιώς δεν θα ερχόταν και η εγκυμοσύνη τόσο γρήγορα μετά την θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ιδιο ακριβως σκεφτομουνα εντονα κι εγω τον τελευταιο καιρο!!! ειμαι σιγουρη οτι υπαρχει θεραπεια αλλα δεν την λενε!! γιατι??? αμεσως για εξωσωματικη ολοι!!

παντως, εγω ακουσα απο γνωστη οτι εμεινε εγκυος φυσιολογικα μετα απο θεραπεια του συζυγου της με ενεσεις.. τη θεραπεια την εκανα στο κεντρο locus medicus! Εμεις ομως παρολο που το εχουμε επισκεφτει το κεντρο αυτο δεν μας ειπαν ποτε για θεραπεια με ενεσεις! ο αντρας μου εχει θεμα μορφολογιας και λιγο κινητικοτητας! Αυτο που μας προτειναν ηταν θεραπεια με αντιβιωση για μεγαλο χρονικο διαστημα την οποια δεν καναμε φυσικα γιατι δεν μας επεισαν!! Επισης κανουμε ομοιοπαθητικη και δεν επιτρεπεται... (παρεπιπτοντως η ομοιοπαθητικη κανει θαυματα σε θεματα σπερματος)

Αρα? Νομιζω οτι οι γιατροι ποτε δεν μας τα λενε ολα για δικους τους λογους ή γιατι δεν τα ξερουν ολα και μας ταλαιπωρουν...

Άρα η θεραπεία αυτή με τις ενέσεις εφαρμόζεται και σήμερα!!!!Γιατί όμως δεν είναι ευρέως γνωστή???Ρωτήστε βρε κορίτσια τους γυναικολόγους σας ή τους ουρολόγους!!Σίγουρα θα ξέρουν.Εκτός κι αν θεωρούν οι περισσότεροι γιατροί οτι αυτή είναι μια απαρχαιωμένη μέθοδος και δεν φέρνει αποτελέσματα σε σύγκριση με την εξωσωματική και για αυτό προτιμούν την εξωσωματική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!!

Ειμαστε κι εμεις υπογονιμο ζευγαρι με κυριο παραγωντα υπογονιμοτητας το σπερμα.

Το εχω ψαξει αρκτετα αυτο το θεμα. Ειναι πολλα πραγματα που θα επρεπε να εξετασουν οι γιατροι.

Εμεις αρχικα ειχαμε παει σε εναν ουρολογο ο οποιος δεν ηταν καλος ή δεν ασχοληθηκε μαζι μας οσοσ επρεπε. Ο αντρας μου παρουσιαζε συχνα μικροβια στις καλλιεργειες σπερματος που εκανε. Του εδωσε καποιες αντιβιωσεις για μικρο χρονικο διαστημα ομως δεν ειχε εμφανησει ποτε καθαρη καλλιεργεια. Τοτε ο ουρολογος του ειπε να παμε σε σπερματεγχυση. Τα μικροβια αυτα δημιουργουσαν προβλημα στην κινητικοτητα και στην ποσοτητα. Ομως σπερματεγχυση με προβλημα στο σπερμα δυσκολα πετυχαινει. Ετσι ειπαμε να παμε σε εξωσωματικη. Ο τοτε εξωσωματικος (πολυ γνωστο ονομα) ουτε λογο εκανε για αντιβιωση ή για οποιαδηποτε αντιμετωπιση αυτου του προβληματος. καναμε εξωσωματικη αποτυχαμε και μου ειπε οτι το προβλημα ηταν στα ωαρια. εκανα αλλη μια προσπαθεια σε φυσικο κυκλο , παλι αποτυχια. αλλαξα εξωσωματικο (επισης μεγαλο ονομα) καναμε καλλιεργεια βρεθηκε ως συνηθως μικροβιο , εδωσε κι αυτος αντιβιωση για λιγες μερες και φυσικα δεν ζητησε επανεξεταση καλλιεργειας πριν την προσπαθεια. Πηγαμε σε νεα εξωσωματικη, το αποτελεσμα ηταν θετικο αλλα για αλλους λογους δυστυχως ηταν εξωμητριο. ξαναπαμε σε προσπαθεια μετα απο 6 μηνες χωρις φυσικα να μας ξαναζητησουν καλλιεργεια παλι αρνητικο. Τρελαθηκα και αρχισα να ψαχνομαι περισσοτερο, επισα και τον αντρα μου να ξανακανει καλλιεργεια (χωρις να μας τοζητησει γιατρος) και βρεθηκε θετικος σε δυο μικροβια μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα , το ανεφερα στο κεντρο και δωσανε παλι μονο για 3 μερες αντιβιωση. Περασε ενας μηνας ξανα καλλιεργεια , η πρωτη μας καθαρη καλλιεργεια, χαρηκαμε παρα πολυ αλλαα δενπροσεξαμε οτι ελεγε 4-5 πυοσφαιρια.πγαμε σε νεο ουρολογο(απο τον οποιο ειμαστε πολλυ ευχαριστημενοι) μας ζητησε να κανουμε πολλες εξετασεις, τριπλεξ, καρυοτυπο, ορμονικες και κατατμηση dna σπερματος. Ολες οι εξετασεις ηταν καλες εκτος απο την κατατμηση η οποια ηταν υψηλη 50% με οριο το 30%.( Σπερματα με υψηλη κατατμηση εχουν μικρη γονιμοποιητικη ικανοτητα και παραγουν εμβρυα που δεν μπορουν να εξεληχθουν ακομα και οταν γινεται εξωσωματικη και μικρογονιμοποιηση. Του εδωσε αγωγη με βιταμηνες και αντιξιδωτικα,αυτη ειναι η θεραπεια για κατατμηση και ζητησε ξανα καλλιεργεια σε ενα μηνα, στην νεα καλλιεργεια ξαναβρεθηκε θετικος σε μικροβια και τοτε του ζητησε μια αλλη εξεταση με καλλιεργεια προστατικου υγρου. περιμενουμε τα αποτελεσματα σημερα- αυριο, αν βρεθει θετικος σημαινει οτι τα μικροβια εχουν εγκατασταθει στον προστατη και θα χρειαστει αντιβιωση για αρκετο καιρο, ομως το προβλημα λυνεται. Εγω ειμαι χαρουμενη που ειμαστε σε ενα καλο γιατρο και δεν κανουμε προσπαθειες στα κουτουρου χωρις να εχουμε αντιμετωπισει το πραγματικο προβλημα. Πιστευω οτι με την βοηθεια του Θεου , ειμαστε κοντα στο πολυποθυτο ονειρο.

Να ξερετε οτι πριν προχωρησετε σε εξωσωματικη θα πρεπει να λυσεται τα προβληματα σας οσο περισσοτερο γινεται. Μια προσπαθεια που ξεκιναει με αλυτα προβληματα, δεν ειναι ευκολο να παει καλα και η εξωσωματικη δεν ειναι παιχνιδι.

Εμεις την πατησαμε και καναμε τζαμπα προσπαθειες επειδηπεσαμε σε λαθος γιατρους. Μην τρωτε οσα σας λενε σαν χορτο, να το ψαχνετε πολυ.

Αυτο που λετε με τις ενεσεις πιθανον να ειναι για αντρες που εχουν διαταραχη στις ορμονες τους, αλλοι εχουν κυρσοκηλη, αλλοι εχουν φλεγμονες, ειανι πολλοι οι λογοι που δημιοργουν το προβλημα και δεν υπαρχει μια θεραπεια για ολους.

Υπαρχει ομως μια διαφορετικη θεραπεια για τον καθενα. Ευτυχως η επιστημη εχει προχωρησει και λυνει σημερα σημαντικα προβλημα που δεν λυνοταν παλια. Ενας σωστος γιατρος χρειαζεται που ν αμην εκμεταλευεται τους ασθενεις του.

Για τον αντρικο παραγωντα και για θεματα σπερματος επισκευθητε ενα καλο ουρολογο αντρολογο και οχι τον γυναικολογο σας. Θα πρεπει αυτοι οι δυο γιατροι να ερχονται σε συνεργασια για να βοηθησουν ενα υπογονιμο ζευγαρι.

Το ξερω οτι σας κουρασα με την πολυλογια μου... Αν με χρεαστειτε κατι στην διαθεση σας. ελπιζω να μην σας μπερδεψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστουμε πολυ ΑνναΤ.. δεν μας κουρασες ισα ισα μας διαφωτισες!! Μπραβο σου που το παλευεις μετα απο τοση ταλαιπωρια... απροσεξιες των γιατρων,, τι κριμα! Παντως εμεις που ειχαμε παει σε ενα κεντρο μας ειχαν εξηγησει πως τα μικροβια στο σπερμα ειανι πολυ σοβαρη υποθεση, γιατι και να επιτευχθει συλληψη συχνα το εμβρυο αποβαλλεται! Στον αντρα μου δεν βρηκαν μικροβια , αλλα πυοσφαιρια για τα οποια μας ειχαν πει να παρει αντιβιωση πανω απο 2 βδομαδες οχι μερες!! Οποτε καταλαβαινεις.. θελει επιμονη αλλα σιγουρα το θεμα λυνεται!!

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα τα ευχαριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑνναΤ , είσαι τόσο κατατοπιστική και αναλυτική που πιστεύώ ότι βοηθησες πολλά κορίτσια εδω, μαζί και εμένα. Και εγώ έχω κάνει 4 εξωσωματικές + τις σπερματεγχύσεις σε διάφορα γνωστά κέντρα, και τώρα μόλις ανακαλύψαμε σε ένα καλό γιατρό, ότι μάλλον κατά 99% το πρόβλημα είναι στο σπέρμα του άντρα μου. Ξέρουμε ότι έχει πρόβλημα κινητικότητας και αριθμού, αλλα μάλλον παίζουν και μικρόβια τελικά. Ήμαστε σε φάση εξετάσεων πολλών, αντιβιώσεων κλπ. και ελπίζω ότι θα βγάλουμε άκρη. ΄\

Πάντως πολύ σωστα τα επισήμανες αυτά, διότι πράγματι μας οδηγουν στις εξωσωματικές χωρίς να έχουμε ψαχτεί όσο θα έπρεπε.

εύχομαι καλή τύχη και σε σένα και να έχετε θετικά αποτελέσματα σύντομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τα καλα σας λογια!

τελικα η εξεταση του προστατικου υγρου που καναμε ηταν αρντητικη σε μικροβια :D:D:D

πραγμα που σημαινει οτι βρισκομαστε πλεον σε καλο σημειο. το θεμα της καταμησης δεν το ξαναεξετασαμε γιατι θελει τρεις μηνες αγωγη μα αντιοξιδωτικα και βιταμηνες, εμεις τα περνουμε απο αρχες Φεβρουαριου οποτε ειναι νωρις ακομη. Ωστοσο ουρολογος και γυναικολογος συμφωνησαν οτι μπορουμε να προχωρησουμε σε νεα προσπαθεια αφου ο προστατης ειναι οκ απο μικροβια και γενικα οι καλλιεργειες μας αυτη την εποχη ειναι καθαρες. Εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικη αλλα λεω οτι αξιζουν τον κοπο οι θυσιες για ενα μωρακι.

Καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...