Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΑΡΕΣ @ ΜΑΝΑΡΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΑ 2009 Νο21


Recommended Posts

Καλημέρα!!!!

Μαράκι τώρα διάβασα τη συνταγή με τις γαρίδες. Τέλειες!

Μαρία ζ οι δικοί μου τρελαίνονται για λάχανο και μαρούλι.

Σαν προβατάκια τρώνε.

Και η μάρκατ και η μάρκερ είναι κουκλάρες και πολύ αδύνατες :P .

Σήμερα περάσαμε ένα σχετικά ήσυχο βράδυ.

Ο αντ. κοιμήθηκε με το φιλ. κι επειδή δεν με έβλεπε δεν σηκώθηκε καθόλου από την κούνια του.

Ο δον αρχικά κοιμήθηκε στο δωμάτιό του μετά ήρθε και λέει είμαι μικούλης μαμά και μου έδειχνε το μικρό του δαχτυλάκι :lol: .

Ο χριστ. ήπιε γάλα 350μλ στις 10 άλλα τόσα στις 12 και στις 1 ήθελε πάλι.

Του λέω δεν υπάρχει περίπτωση. Έκλαιγε 2! ολόκληρες ώρες. Αισθάνθηκα άσχημα, τον χάιδευα του μιλούσα αλλά γάλα όχι. Δεν νομίζω ότι πεινούσε! Από συνήθεια το κάνει.

Τελικά κοιμήθηκε στις 3 και μέχρι τις 8 που έφυγα δεν είχε κουνηθεί.

Θα κάνω το ίδιο μερικές μέρες. Θα το κόψει που θα πάει;

Ο δον έχει ποίημα για τις 25 Μαρτίου και λέει

μην με βλέπετε μικρό

έχω φλόγα στην καρδιά

κι αγαπώ πολύ πολύ

την πατρίδα τη γλυκιά. Και όπως το λέει το αλλάζει σε αγαπώ πολύ πολύ τη Μαριρένα :lol:

μια συμμαθήτριά του. Ευτυχώς αυτόν τον κατωχηρώσαμε είναι 100% αρσενικό.

Για τους άλλους είμαστε σε αναμονή ακόμα :) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!

Συμπεθερα μου! Σας χασαμε τελειως!

ΚΟιτα, το κεηκ μη το φοβασαι. Ανηκει στα θρεπτικα γλυκακια. Δηλαδη δεν ειναι τραγικο για ενα παιδι. Η αλλαγη που μπορεις να κανεις ειναι λιγη λιγοτερη ζαχαρη και ας ειναι μαυρη. Ιδιες θερμιδες ομως με λευκη. Μη νομιζεις. Απο τα αυγα δε θα παθει κατι ας πουμε. Ισα ισα.

Σα πρωινο με ενα ποτηρι γαλατακι φρεσκο ειναι μια χαρα για αργοτερα.

Χρειαζονται και τα γλυκα στη διατροφη τους ειδικα οταν ειναι σπιτικα και τετοιου ειδους. Χωρις σαντυγες κλπ.

Εδω εχει παλιοκαιρο. Ελα Χριστε! Χθες ητανε καλοκαιρι! Παντως μυριζει ανοιξη ρε παιδι μου! Πασχα!

Ανυπομονω να βαψω αυγουλακια! Θα κανω και αλλαγες σδτη βεραντα! Θα αλλαξω γλαστρες θα βαλω και αλλα λουλουδια! ΜΟυ αρεσει πολυ αυτη η εποχη!

Φροσω γελασα πολυ με το ποιημα του Δον! χαχαα! Ωραιος! Εχει και ωραιο ονομα η μικρη! Αυτα ειναι!

Και ο δικος μου επινε πολυ γαλα! Λιτρα! Μερα νυχτα! Τελικα του το κοψα και γω ετσι το βραδυνο. ΜΙα φορα ξερασε! Ειχε πιει τοσο πολυ.

Δεν εχουνε την αισθηση και σου λεει η μαμα ερχεται στο δωματιο με γαλα αρα τι θα ζητησω? γαλα! χαχα

Ρωτησα και τον γιατρο μας ο οποιος ειναι μπαμπας 3 παιδιων και εχει τωρα πια και 5 εγγονια(ειναι νεος ομως). ΜΟυ λεει ειναι η παρηγορια του το γαλατακι. ΓΙα ολα. ΓΙα πονακι για αγκαλιτσα για παιχνιδι. Ολα. Ειναι το γαλα αλλα και η πιπιλα. Τα νανουριζει τα ηρεμει.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Ποσες παιρνετε αβεντ μπιμπερο κλπ. Τη πατησαμε! Δε τα εισαγουνε πια Ελλαδα! Φααακ! Στεναχωρεθηκα χθες. Το διαβασα στο ιντερνετ και μετα το επιβεβαιωσα στο Λητω. Τι θα κανω? Δε πινει με τιποτα αλλο! Ουτε νερο! Μονο με τα ειδικα ποτηρια!

Καλυψω και σεις με αβεντ πινετε!

Τι μαλακες! Καμια μαλακια θα παιχτηκε!

Αν δε βρισκω θα εχω θεμα. Θα μου πεις θα παρω απο ιντερνετ. οκ. Ε αλλο να το εχει διπλα σου. Χθες πηγα και πηρα προμηθειες πιπιλες και ανταλακτικα για τα ποτηρακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι δικοί μου ότι είναι γλυκό ούτε να φτύσουν....

Έχω πάρει θήκες για παγωτά και τα γεμίζω με χυμό.

Τα βάζω στην κατάψυξη και τα τρώει ο δον.

Νομίζει ότι τρώει παγωτό αλλά τρώει χυμό.

Έφτιαξα πάλι τώρα με τη γλώσσα του.

Τελευταία τα ανακάλυψε και ο Φίλ. αλλά φοβάμαι το λαιμό του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι καλημέρα!! Δεν το άκουσα αυτό για τα αβεντ αλλά του μικρού του έχω κικο ! Εχω την εντύπωση οτι πρέπει σιγά σιγά να του το κόψω το μπιμπερό!!!

Φρόσω καλημέρα!!! Πολύ γέλασα με το ποιημα!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Ωραίο κόλπο αυτό με τον χυμό! Θα το κάνω κι εγώ για την μεγάλη που τρελαίνεται για γλυκά και παγωτά και πλακωνόμαστε κάθε μέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρόσω, γιατί δε δοκιμάζεις να του έχεις μπιμπερό με νερό για το βράδυ;

δε στέλνετε σε μας λίγη όρεξη για γάλα;

Αλήθεια... εσύ πότε κοιμάσαι με τον Αντώνη;

:?

χαχαχα!!!

Ρε Μαράκι... και αγχώνεσαι;

Θα μου λες τι θέλεις και θα σου στέλνω εγώ!!!

Οι Κύπριες τα αγαπάνε πολύ τα anent!!!

ξέρεις... είναι αγγλικά... χαχαχα!!!

αποκλείεται να σταματήσουν να τα φέρνουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτέλους σας διάβασα!

Μια μερα να κανω να μπω, τότε σας πιάνει η λογοδιαρροια!

Φρόσω στεναχωρεθηκα ρε που θα του μεινει η τρυπα του παιδιου!

Μηπως επρεπε να κανει ραμματα για να μην μεινει;ειναι σιγουρο τωρα αυτο οτι θα μεινει μόνιμα;

Τις γρανιτες τις φτιαχνεις απο χυμο ετοιμο ή τον φτιαχνεις μονη σου;

Βαζεις ξυλάκια;πώς το τρώνε;

Δε θα φοβασαι οταν θα κοιμουνται και οι 3 μαζι μην τους κανει τιποτα ο δον και πώς θα το παρεις χαμπάρι;

Οταν σε διαβαζω νομιζω οτι τα ματια μου βλεπουν στα τικερακια σου ΄΄ο μπραβος της καρδιας μου΄΄ και ΄΄το καρουμπαλο της επιτυχιας΄΄.

Ρε συ λαχανο μαρουλι πώς σου τρωνε;Εγω 2 φορες εχω δωσει και ολο του καθεται στο λαιμο ειδικα το μαρουλι και δεν ξαναδωσα!Φοβαμαι!

Μαρακι ωραια με εφτιαξες με τη σαλτσουλα αλλα μολις ειπες κρεμα γαλακτος, χαλαστηκα!

Δε μπορω να συνδυασω σαλτσα κοκκινη με κρεμα γαλακτος!

Και να σου πω...Οταν ο αντρας βλεπει μπαλα θελει ή σουβλάκι ή πιτσα!Οχι σαλατα με μηλο ρε!Καλα που δε σε εβρισε! :lol: Θες και ευχαριστω! :lol:

Μαρκερ ξερεις τι;Νομιζω οτι αν και πανε παιδικο αρρωσταινουν λιγο και σχετικα ελαφρα.

Αρχισαν να αποκτουν αντισωματα!Η ξαδερφη μου που τον στελνει λεει στο μηνα 1 εβδομαδα καλα, 3 εβδομαδες αρρωστος.

Οσο για τα τριγλυκεριδια...σου χω πει..με ρεγουλα τα παϊδακια!Σιγουρα εκαναν λαθος!Κανενος παππού θα σου εδωσαν!

Τζούλια κι εγω την επαθα καπως ετσι.Ολο μουρμουραγε ο αντρας να του αλλαξω νουμερο του παιδιου, δεν του κανει ελεγε, εγω του ελεγα οτι κανει μια χαρα, ναι καλα ελεγε, έχεις 6 μηνες που του φορας το ιδιο νουμερο και του λεω δεν ειναι 6 μηνες..(σκεφτομαι λιγο) ...ειναι 5!

Και την αλλη μερα του αλλαξα! :roll:

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι μια χαρα του εκανε!Αλλα το εκανα για να ειναι ανετος και να ψηλωσει :D 23 φοράμε τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααα!

Οταν λετε ειδικα ποτηρακια ποια εννοειτε;

Γιατι εγω εχω της Νουκ με τα 2 χερουλια!Αλλα δεν τα θεωρω ποτηρια, μπιμπερο ειναι!Νερο πινει σε αυτα πολλες φορες, αν και του εχω ενταξει οπως σας εχω πει το καλαμακι.

2 βραδια μονο τωρα τελευταια γκρινιαζει αν του το δωσω με καλαμακι, θελει μπιμπερο πιπιλα!

Θα του ειναι πιο ηρεμιστικο οπως ειχες πει στη Φροσω Μαρακι.

Αλλα μια ερωτηση!Αυτο που ειπες για συνδυασμο πιπιλα γαλα, επικινδυνο για μικροβια, εγω που μετα το γαλα του βαζω πιπιλα για να γλαρωσει, κανω κακο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομ έχεις πολύ πλάκα!!!

άλλα έλεγε το Μαράκι, άλλα κατάλαβες εσύ!!!

χαχαχα!!!

23;;;

ποδάρα έχετε!!!

χαχαχα!!!

εμείς φοράμε το 22!

με τηλ η νονά μας το πρωί.

του αγόρασε σπορτεξάκια για δώρο Πάσχα!

Και στη μαμά μία τσάντα!

χαχαχα!!!

εγώ πώς θα της στείλω τα αυγά με το τσουρέκι;

πειράζει αν της στείλω σοκολατένια αυγά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμ ωραιο κολπο οντως! Αυτο μα τη γρανιτουλα. Το καλοκαιρακι θα το τιμησουμε!

Εχω σκοπο να κοψω μπιμπερο και γω το καλοκαιρι. Αλλα ξερεις αν θα το κοψει? Και νερακι πινει παλι σε αβεντ. Παλι και κει θα τον αρχισω με ποτηρακι-καλαμακι. Αλλα θα πιει?

Αβυσσος η ψυχη του Διονυση!

Νανα σωστα εσεις εκει ολο αβεντ θα εχετε! χαχαα!

Τεσπα ολα καλοκαιρι θα τα κανουμε εμεις. Ολα τοτε θα τα κοψουμε. Δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξη! χαχαχα! Ειδωμεν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πώς θα τα στειλεις τα σοκολατενια;Θα λιωσουν!

Στειλ΄τα σε μενα που δε με πειραζουν και λιωμενα!

Δηλαδη τι εννοουσε το Μαρακι;Για πες μου εσυ που δεν ξερεις τι ειναι η ραγαδα στο πωπουδακι του Νικου;

:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομ τα σπας ωρες ωρες!

Χαχαχα!

Ειδικα με τα τικερακια της Φροσως γελασα πολυ! Χαχαχα!

Εννοω για τη πιπιλα του μπιμπερο.

Αλλα και η αλλη πιπιλα δεν ειναι κακο να κοπει.... :lol:

Α ο δικος μου κανει διαιτα λεει. Με κραζει ολη την ωρα. Οτι τρωω και ετσι. Εχω βρει τον δασκαλο μου σας λεω!

Ειναι πολυ του φιτνες. Τρωμε βεβαια σαβουρες αλλα ταυτοχρονα με βριζει... :geek:

Λοιπον η συνταγη κανονικα δεν εχει κρεμα γαλακτος και πουμαρο(λιγο ειχα βαλει). Ολα κανονικα οπως τα εγραψα αλλα βαζετε πολυ πολυ τριμμενη φρεσκια ντοματα. Και βγαινει μια γαριδομακαροναδα μουρλια!

Τη σερβιρω με μεγαλες γαριδες οπου τις εχω καραμελωσει και αυτες με τη ζαχαριτσα. Και καμια φορα βαζω και μαυρη. Α τελος βαζετε απο πανω μπολικο μαιντανο. Ειναι πανευκολη και πεντανοστιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hello!!!!

μόλις έβαλα τον πούτανο για ύπνο,βέβαια ακόμα μουρμουράει αλλά πού θα πάει....

εμείς φοράμε το 22...

φροσω κ ντομ πολυ με κάνατε κ γέλασα....

συμπεθέρα εμείς πίνουμε μόνο γάλα στα άβεντ,το νεράκι μας το πίνουμε σε ποτηράκι με καλαμάκι ή απλά της δίνω εγώ από κανονικό ποτηράκι πλαστικό.

αλλά ευελπιστώ να κόψουμε το μπιμπερό κάποια στιγμή.

η απορία μου είναι πώς θα γίνει αυτό...

όσο για την κανονική πιπίλα η παιδίατρός μας μου είπε ότι περίπου στα 2 χρόνια πρέπει να κοπεί γτ μετά υπάρχει κίνδυνος για την οδοντοστοιχία...

αλλά η απορία μου συνεχίζεται κ εδώ..

πώς κόβεται η πιπίλα???????

χρωστάω μια απάντηση στη χρυσούλα:

για το κοιμάμαι μεγαλώνω ρώτησα κ εγώ τη γιατρό μήπως παχαίνει..

μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το παίρνουμε όσο καιρό θέλω γτ δεν έχει ζάχαρες κλπ΄΄

είναι σαν να έβαζα στο γάλα ρυζάλευρο..

εν πάσει περιπτώσει εγώ κάποια στιγμή θα το κόψω για να δω αν θα ξυπνάει πάλι..

ας κοιμηθώ λίγο πρώτα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάστε για το μέηλ της χρεοκωπίας!

http://www.on-news.gr/2011/03/mail_16.html

Και καλα ολοι λεγανε...

Τα μαθες? Πρεπει να σηκωσουμε ολο το χαρτι απο τις τραπεζες! ΠΟυ το μαθες ρε μαλακα? Ααα μου το πε ενας φιλος! χαχαχαχα

Αχ αυτοι οι γιατροι.... Ασχετοι ωρες ωρες. Με τα διατροφικα εννοω.

Ναι δεν εχει ζαχαρη. Οκ.

ΑΛΛΑ εχει υδατανθρακες. Δηλαδη σάκχαρα. Δηλαδή δίνει ενέργεια. Δηλαδή δίνει θερμίδες. Δηλαδή παχαίνεις.

Σε ενα στρουμπουλο μωρο εγω θα ελεγα οτι ειναι καταστροφη.

Σε ενα κανονικο ή ενα αδυνατουλη ειναι οκ.

Άλλωστε γιατι μας δινουν ρυζαλευρα κλπ? Εκτος απο το να μαθουνε να τρωνε(μιας και μοιαζε λιγο με το γαλα)Για να παρουνε και θερμίδες. Εχουνε αλλες ενεργειακες απαιτησεις απο τον 6ο και μετα.

Δεν κανει κακο. Αλλα σε ενα μπουλουκακι θα δωσει εξτρα θερμιδες.

Εσυ καλα κανεις συμπεθερα και το δινεις. ΜΙλαω για στρουμπουλα μωρακια. Και για την απαντηση του γιατρου.

Αν δεις στα δημητριακα ας πουμε λέει.

Υδατανθρακες εκ των οποιων σακχαρα...... Τοσα.

Ανηκουνε στην ιδια κατηγορια.

Τα λεω πολυ μπακαλιστικα τωρα.

Να σας πω....

Ολο για ιατρικα μιλαω τελευταια.

Θελω να σας πω οτι δεν λεω οτι εχω ακουσει. Ειμαι σιγουρη για αυτα που λεω.

Παρασυρομαι κιολας λιγο καμια φορα.

Αντε δε με πληρωνετε κιολας! χαχαχαχα! Τσαμπα πραμα!

Μαρακι το πωπουδακι του μικρου καλυτερα? Καμια αλοιφουλα βαζετε?

Κοιμηθηκε ο πουτανος? Εμενα ο δικος μου μολις! Τον ειχα σχεδον μια ωρα στη κουνια και τωρα κοιμηθηκε! Τραγουδαγε! Γελαγε! Κλωτσαγε τη κουνια!

Οπου τη κουνια την εχει γα...μπιπ!

Μεχρι και η βιδα ξελασκαρισε τις προαλλες και τον βρηκα ενδοιαμεσα στα καγκελα και στο στρωμα :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Μαρακι τι δικτατωρια ζούμε!Τι φασισμός ειναι αυτός!

Δηλαδή και τι εγινε που εγραψε ένας για χρεωκοπία;Αμέσως θέμα στις ειδησεις και διωξη ηλ.εγκληματος!

Το ακουγα τις προαλλες στη νετ, λες και ηταν Ο ελεεινός και τρισάθλιος!

Επειδή μίλησε για χρεωκοπία!Τα χω παρει πολυ απο προχτες μιλαμε!

Και πήγε τωρα ο ανθρωπάκος απο μονος του στην αστυνομία!

Σαν δε ντρεπόμαστε λέω εγώ!

Η χωρα της δημοκρατίας!

Τους χαλασε το πρεστιζ ο τυπος!Κι επρεπε να τον γδαρουν ζωντανο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα ρε συ ξεσηκωνε τον κοσμο με ψευδη στοιχεια να μαζεψει τα χρηματα απο τις τραπεζες.

Οκ τραβηγμενη η συμπεριφορα. Εδω κανουνε τα σοδομα και τα γομορα αλλα αυτος εκανε φαρσα......

Πηγε μονος γιατι χεστηκε πανω του!χαχαχχααχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:evil::evil::evil:

με πεταξε

γεια σας

εμεις μια χαρα και σημερα

τωρα εχουν ενα παξιμαδι στο στομα και το παλευουν :lol:

τους αρεσει πολυ ροκανιζουν τα ουλακια τους

τον πωπουδακο του νικου δεν τον ειδε

δεν μπορει να κανει και πολλα μου ειπε

να βαλω 3-4 μερες φουσικορτ με πεπανθολ αναμεικτη και να τον ξαναπαρω μηπως με στειλει σε δερματολογο

αλλα θα περασει ειπε

ι να πω ταλαιπωρειτε το μωρο ρε γμτ μου για μκλιες

γραψατε και πολλα

τι να πρωτοθυμηθω

εγω μπιμπερο δινω μπραουνσ στο νικο- εχω και αβεντ αλλα δεν το ηθελε καθολου

το εχω κανει για νερο

ο στελιος πεινει απο νουκ

εμενα δεν θα το κοψουν ποτε

σας εχω πει οτι θελουν να μισοκοιμηθουν και να πεινουν γαλα

φροσω μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη νομιζεις Μαρ και γω κανω σχεδια για να τα κοψουμε ολα αυτα αλλα μου φαινονται για την ωρα ακατορθωτα!

Το βραδυ θα βγω με τον καλο μου!

Θα παμε για φαγητο κλασικα. Και μετα με κραζει οτι τρωω... χαχχα Εγω φταιω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδή ρε Μαράκι γι' αυτό δε μου δίνεις καμιά συμβουλή που στη ζητάω εδώ και μήνες;

επειδή δε θα σε πληρώσω;

ΑΙΣΧΟΣ!!!

χαχαχα!!!

εγώ έφτιαξα κινέζικο και φάγαμε...

τώρα λέω να φτιάξω ένα κέικ!

πήγα στα καρφούρ και προμηθεύτηκα πανάκια.

είχε τα χάγκις 1+1!

πήρα 6!!!

έφυγε πάλι το κατοστάρι...

ντομ, ούτε στην κουμπάρα μου ενοχλούν τα λιωμένα!!!

χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egω πάλι που διάβαζα την Νανα οτι βρήκε προσφορα ... Χάσκι και πηρε 6 !!!???? :shock:

και λέω τρελλή είναι ??? συλλογη τα κάνει ??? :lol::lol::lol:

ο μικρος εβγαλε αλλεργια κ η Ελεν μου ειπε να δωσω 1 κουταλιτσα αταραξ , κοιμοτανε 12ωρο , τον βλεπω να πεφτει σε χειμερία νάρκη σαν τις αρκουδες ...

αυριο 8α χουμε 21 βα8μους άλλα απο Κυριακη χαλάει κ όλη την ερχομενη εβδομαδα... τι μλκια ...

απο 21 8α παει 8-13 βα8μους ... (Πετρούλα καταντησα να λεω τον καιρο ... :lol::lol::lol: )

περιμενω σε μερικες μέρες τα πραγματα που παραγγειλα απο μαδερ αγγλιας , μαρακι99 σκεψου το , πολυ καλη φαση . Μιση τιμη ρε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντομ πολύ καλό αυτό με το τικεράκι.

Του δον η γλώσσα πάντως είναι λίγο καλύτερα.

Τις γρανίτες τις φτιάχνετε με ότι χυμό θέλετε.

Εγώ αυτή τη φορά έβαλα έτοιμο φράουλα γιατί ήθελα να παγώσουν γρήγορα.

Καθαρά από την εμπειρία μου το μπιμπιρό και η πιπίλα κόβεται μια κι έξω.

Κάποιοι λένε να της κόβεις την άκρη λίγο λίγο μέχρι να την πετάξει το παιδί.

Ο δον και χίλια κομμάτια που την κάναμε τη μασούλαγε.

όταν επιστρέψαμε από διακοπές τα άφησα όλα στο ξενοδοχείο για να μην μπω στον πειρασμό και του ξαναδώσω.

Έχετε πάντως υπόψιν ότι κόβοντας το μπιμπερό τα περισότερα κόβουν και το γάλα.

Άλλο η πλάκα με το καλαμάκι κι άλλο το γάλα.

Ντομ μια χαρά τρώνε σαλάτα και έχουν μόνο τα μπροστά δόνται. Σαν κουνελάκια :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα!!!

ωραία διαιτολόγος είσαι!!!

αυτό το ήξερα κι εγώ!!!

και για να δεις πόσο καλή μαθήτρια είμαι...

σας παραθέτω τη συνταγήαπό το κέικ που έφτιαξα!!!

Κέικ μαρμπρέ

Προετοιμασία: 30΄, Ψήσιμο: 50΄ - 60΄, Κόστος γλυκού: 5,30 €

Υλικά (για 8 μερίδες):

180 γρ. βούτυρο αγελάδος, σε θερμοκρασία δωματίου, κομμένο σε κομματάκια

230 γρ. ζάχαρη

3 μεσαία αυγά, κατά προτίμηση βιολογικά

280 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κουτ. γλυκού μπέικιν πάουντερ

180 γρ. γάλα πλήρες + 1½ κουτ. σούπας επιπλέον, χλιαρό

30 γρ. σκόνη κακάο

Διαδικασία:

Χτυπάμε στον κάδο του μίξερ με το σύρμα (ή σε ένα μπολ με το μίξερ χειρός) το βούτυρο με τη ζάχαρη έως ότου αφρατέψουν. Προσθέτουμε ένα-ένα τα αυγά, συνεχίζοντας το χτύπημα. Κοσκινίζουμε το αλεύρι μαζί με το μπέικιν πάουντερ και τα προσθέτουμε στο μείγμα ανακατεύοντας με μια σπάτουλα.

Ενσωματώνουμε και τα 180 γρ. γάλα. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 160° C. Ρίχνουμε το μισό μείγμα σε ένα άλλο μπολ, όπου προσθέτουμε το κακάο κοσκινισμένο μαζί με τη 1½ κουταλιά ζεστό γάλα. Ανακατεύουμε.

Βουτυρώνουμε και αλευρώνουμε μια μακρόστενη φόρμα του κέικ 25 x 11 εκ. Ρίχνουμε εναλλάξ στη φόρμα κουταλιές και από τα δύο μείγματα και ψήνουμε για 50 - 60 λεπτά. Βγάζουμε το κέικ, το αφήνουμε για 5 λεπτά μέσα στη φόρμα και το ξεφορμάρουμε.

συνταγή Παρλιάρου παερικαλώ!!!

χαχαχα!!!

Τζουλ, δεν παίζεσαι!!!

εγώ προσπαθώ να του κόψω την πιπίλα κατά τη διάρκεια της μέρας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
    • αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες!
    • Συμφωνώ κ γω με τα κορίτσια πως καλό θα ήταν να ξεκινάς 9η μέρα τα τεστ κ εάν δεις να σκουραινει καλό θα ήταν εκείνες τις μέρες να κανεις 2 τεστ ένα μεσημέρι κ ένα αργά το απόγευμα. Εγώ βρίσκω ωορρηξία συνήθως απόγευμα κ την επόμενη το πρωί είναι πάλι αχνό. Τώρα με κύκλο 26 ημερών θεωρητικά η ωορρηξία σου γίνεται 12η μέρα. Εκτός αν έχεις ωχρινικη φάση 12 ημερών αντί για 14 που κ πάλι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μόνο με τα τεστ θα το δεις αυτό ή με παρακολούθηση ωορρηξίας 
    • Καλημέρα κοριτσαρες, για εξωσωματική δεν ξέρω τιμές εγώ έκανα στη new life κ μας βγήκε 3000€. Πάνω κάτω εκεί είναι όλοι εδώ Θεσσαλονίκη. Για τη γεννα το 2021 εάν θυμάμαι καλά δώσαμε κάτι λιγότερο από 1700€ στην κλινική για δίδυμα με καισαρική. Θα τη φάω!! Δεν μπορώ αυτά τα ποδαράκια κ τα χεράκια!! Να τη χαίρεσαι τη κουκλίτσα κοριτσάρα μου!!😍😍😍 Κάνε 2 τη μέρα καλύτερα, εγώ πχ συνήθως βρίσκω το peak απόγευμα. Το μεσημέρι έχω άχνη κ το απόγευμα είναι τέρμα κόκκινη κ αντίστοιχα απότομα πεφτει την επόμενη μέρα.   Κοριτσάκι μου τώρα που είστε υποψιασμένοι θα έχετε το νου σας κ θα είσαι ασφαλής!! Όλα θα πάνε καλά. Υπομονή για την περίοδο η προηγούμενη δεν ήταν κανονική ήταν λόγω εξωμήτριου. Με το καλό η βάπτιση κοριτσάκι μου!! Να χαίρεσαι το ζουζουνι σου💙💙💙 Για σένα είμαι σίγουρη ότι θα είσαι η επόμενη!! Τώρα που βρήκατε γοατι είχες τόσες βιοχημικές η επόμενη θα είναι κ η τυχερή!! Θα μπορούσε να γίνει νωρίς η ωορρηξία. Σου έχει συμβεί ποτε; Εμένα πχ παίζεται από 10η μέρα μέχρι 16η με τον τελευταίο καιρό 10η-11η μέρα ωορρηξία. Είχες επαφές εκείνες τις μέρες ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...