Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΑΡΕΣ @ ΜΑΝΑΡΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΑ 2009 Νο21


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τιποτα καλε μια κοκκινη σαλτσα ντοματας απλη και αυριο θα βρασω τα μακαρονια :lol:

σιγα μην εχω το νικο και τοστελιο απο κατω και εγω να κανω πολυτελειες

απλα βαριωμουν να κανω περιπλοκο φαι σημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marker εδινα κ εγώ αυτά τα μπισκότα άλλα έφαγα νωρίς φλασιά η ξαν8ιά οτι περιέχουν σορβιτόλη και απαγορέυεται σε τόσο μικρά , οπως και όλα τα διαίτης ρε ... καλυτερα τα μιραντα η τα κανονικα digestive . εγω το γυρισα στα σκυλο μπισκοτα (nutricia) k kanena πτι μπερ στο τσακιρ κεφι. ;)

ρε το παιδι μου οταν περπατουσε εδω και μέρες μπάταρε κ νομιζα ότι ειχε προβλημα στο ποδι ωσπου ... Του χε μεγαλωσει το πόδι 1 εκατοστο κ δεν του κανε το παπουτσι :oops::oops::oops:

(και όχι δεν ειχε μακρυα νυχια ποδιού !!! :lol::lol: )

13 εκατοστα η πατουσα , ευτυχως ειχα καβατζα ενα αθλητικο puma που χα παρει 20 Ε με τις εκπτωσεις 22 νουμερο ...

Δεν παω καλα ... (μην τυχον συμφωνησει καμία , την εσκισα!)

Ωχ γυρισε κ η βέφα η ΖΖΖΖΖΖΖ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζούλια τί κάνει το παιδί; Τις βγάλατε τις γάζες;

Μάρκερ τα δικά σου τα παιδιά έχουν τριγλυκερίδια; Έλεος. Λάθος κάνουν σίγουρα.

Δεν τις πολυεμπιστεύομαι τις μετρήσεις ειδικά από ιδιωτικά κέντρα.

Σήμερα κάναμε το priorix. Άντε να δούμε αν κάνουν πυρετό. Και να κάνουν δηλ και τί έγινε :lol: .

Συνηθισμένοι είμαστε.

Η γλώσσα του δον δεν τον πονάει αλλά η τρύπα θα μείνει εκεί για πάντα.

Μας είπαν να του βάλουμε σκουλαρίκι :lol::lol::lol::lol: .

Δήλωσα στην παιδίατρο ότι θα ξεκινήσω φρέσκο γάλα, τουλάχιστον τα 3 μπουκάλια στον καθένα γιατί ξεπουληθήκαμε πια. Κάθε 2 μέρες αγοράζουμε σκόνη 17ευρώ, κάθε 3 μέρες πάνες και κάθε 5 μωρομάντηλα. Δουλεύουμε μόνο για τα δίδυμα. Μου είπε οκ ούτως ή άλλως κοντεύουν τα 14 κιλά. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Μια ερώτηση προς Μαράκι και Τζούλια ή όποια ξέρει. Το φρέσκο γάλα πόσο μένει εκτός ψυγείου;

Ο Χριστ. ήπιε 750μλ γάλα για να κοιμηθεί. Και του τράβαγα το μπιμπερό κι αυτός ούρλιαζε. Στο τέλος τα έκανε όλα εμμετό. Αμάν έχει γίνει πολύ κοιλιόδουλος. όπου βρει φαί κάθεται. :?

Ο δον κουτούλησε με το Φίλιππο και του άνοιξε του Φίλ. η μύτη. το τι αίμα έβγαλε δεν λέγεται.

Στο εμβόλιο δεν έκλαψαν καθόλου. Έχουν σκληραγωγηθεί τόσο πολύ μεταξύ τους που δεν χαμπαριάζουν τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ρε fros τις βγαλαμε όλα καλα ...

ακου τρυπα στην γλώσσα... εντυπωση μου κανει...

τι εννοεις για το αγελαδινό ρε ? μακρας διαρκειας η φρέσκο ?

εκτος ψυγειου να το χεις στο μπιμπερο απο το πρωι κ να το πιει το βράδυ ? δεν πολυ καταλαβα η ξαν8ια... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο τζούλια. Όλα καλά δηλ.

Για το φρέσκο μιλάω σε χάρτινη συσκευασία.

Ο Χρ. έχει ένα μπιμπερό με γάλα. Το αφήνει δίπλα του, όρθιο παρακαλώ να μην χυθεί και κάθε τόσο μέσα στη νύχτα το πιάνει και το πιπιλάει.

Αυτό λοιπόν πόσο μένει χωρίς να χαλάσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θυμαμαι καλα 6-8 ωρες , δεν πρέπει να βράζεται γιατι χάνει το ελάχιστο ασβέστιο , β καροτενιο κλπ κλπ

Μαρια69 μπας 8υμασαι σιγουρα ρε ?

εμενα χαλασε το ωραριο του με την αντιβιωση κ κοιμαται πιο αργα γαμωτο :roll::roll: , δηλαδη

τον βαζω στην κουνια κ εκει που κοιμοταν 9 , τωρα μεχρι τις 10 , 10,30 παιζει με τον φωτεινουλη κ κοιμαται μεχρι τις 9.30 10 το πρωι

μεσημερι κοιμαται 1 με 1,30 ώρα συνολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το 69 μου άρεσε.

Φρόσω καθόλου. Όσο και η σκόνη. Καμια ωρα δηλαδη.

Είναι άριστη τροφή για μικροοργανισμούς.

Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αλλοίωσης.

Μπορεί να πάθει γαστρεντερίτιδα, εμμετούς, διάρροιες κλπ.

Επίσης πέρα απο το γάλα είναι κακό για τα δόντια. Πρώτα απ'ολα για τερηδόνα και δεύτερον για την ανατομία του στόματος. Επίσης επειδή μετατρέπεται σε οξύ μπορεί να πάθει χαλάρωση οισοφάγου και να κάνει παλινδρόμηση .

Αυτό γίνεται γιατί είναι ξαπλωμένο το μωρό και κοιμάται και πίνει όλη νύχτα απο το μπουκάλι σα πιπίλα.

Υπάρχει επίσης περίπτωση να κάνει ωτίτιδες.

Και τέλος η πιπίλα με τα σαλάκια και το γάλα είναι ατομική βόμβα μικροβίων. Πυρηνικό εργοστάσιο.

Είναι μια πολύ κακή συνήθεια.

Το μητρικό αντιθέτως..... καμία σχέση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑ , το αλτσχαιμερ με έπιασε τελικα ...για τους μικροοργανισμους κ την βραση 8υμομουν σιγουρα ... τεσπα καλυφ8ηκαμε , να σαι καλα

και που να το βρει ρε μαρακι69 το μητρικο ???

λες να νοικιαζουνε που8ενα κατσικες (που ειναι ισάξιο) η γαιδούρες ? :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα!!!!!!

Καλυψω το εχω παρει γιατι μου το ειπε η Ντομ αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει γιατι φοβαμαι μην ειναι λιπαρο και ο μικρος φουσκωσει περισσοτερο...

Ντομ πρεπει ο δικος μου μακραν να εχει το χειροτερο ωραριο υπνου...

κοιμαται στις 10 με 300μλ , ξυπναει στις 4 για γαλα, του το δινω και πινει μονος του και του αλλαζω πανα μεσα στην κουνια(εχει πλακα πώς τεντωνει τα ποδια του χαχαχαχαχ!!!!)γιατι εχει τα απερα μαζεψει..., μετα απο το γαλα αυτο εχει βαρια 2.30 ωρες ακομα υπνο!!!

Σημαντικοοσο γαλα και να του δωσω εκεινη την ωρα δεν ξανακοιμαται με τιποτα!!!με τιποτα!!!ολο το πρωι ξεσαλωνει και εχει σταθερο το 3-6 το μεσημερι!!για αυτο σας λεω ..δεν μπορεις να τα εχεις ολα..δεν εχω προβλημα στο φαγητο αλλα με τον υπνο του ειμαι κομματαια..αν δουλευα πρωι θα κοιμομουν και εγω το μεσημερι που πεφτει ξερος αλλα το παω σερι αφου λειπω 2-8...

πηγαμε πρωι πρωι γιατρο για εμβολιο, αφηνιασε βεβαια..βαρος και υψος τον μετραμε εμεις πλεον..δεν καθεται με τιποτα!!!!μεσα στο μηνα θα παμε και για τον χαλινο :?:?

σημερα σπανακορυζο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

ξύπνησα πιασμένη..χθες βράδυ κοιμήθηκα με βρεγμένο μαλλί :shock::?

βαρέθηκα να το στεγνώσω..και δεν το ξανακάνω..

Φρόσω διάβασα καλα; 750 μλ;;;

που το βάζει;;;

πω πω..

τα δικά μου 7μιση η ωρα τα πρωί έτρωγαν φέτα με μερέντα :shock: ζήλεψαν απο την Κατερίνα και της έσπασαν και τα νεύρα, δεν την άφηναν να φάει..

τι μου είπε το πρωί οταν την πήγαινα σχολείο το Κατερινιώ..

της έλεγα ανέβα στο πεζοδρόμιο γιατί περνάνε αυτοκίνητα και γυρνάει με κοιτάει και μου απαντά 'παάταμε (κάνει μια παύση)..χαδή'

κοίτα το σκατό..έμεινα μιλάμε..

εντάξει και γω την έπρηξα, αφού δεν ανέβαινε..

δεν το έκανα θέμα, ελπίζω να ξεχαστεί και να μην το ξαναπεί

μου ανοίξατε την όρεξη με τα γλυκά και τα αλμυρά σας..πωπω

και εχω ενα απαίσιο κέικ που μου έφερε η πεθερά μου :lol:

το έκανε με ελαιόλαδο..μπλιαχ σαν πίτα είναι..

Χρυσούλα εγω θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις αυτό το γαλα της νουνου, δεν υποφέρονται τα βραδυνά ξυπνήματα..

κάντο απόψε και δες..

και μένα τα δικά μου απο τις 7 στο πόδι, το μεσημέρι κοιμούνται 2 ωρίτσες περίπου και το βράδυ 10 που κλείνουν όλα τα φώτα

μέσα στη νύχτα σπάνια πλέον να ξυπνήσουμε..

να πάνε ολα καλα με το χαλινο

εγω κάνω κοτόπουλο με πατάτες σήμερα για όλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Χρυσουλα οντως εχουνε περισσοτερες θερμιδες αυτα τα γαλατα. Λογω των δημητριακων. Ρωτα και τη γιατρο σου καλυτερα. Απο την αλλη ενα γευματακι ειναι.

Γεωργια καλημερα! Ωστε ετσι σου ειπε? χααχαχαχαα! Ακου να δεις! Στην αρχη νομιζα οτι ελεγε παταμε και λεω τι να την πατησει? χαχαχα! Μετα καταλαβα οτι λεει παραταμε! χαχααχαχα!

Ε ρε γλεντια!

Γενικα δεν εχω πολλα να κανω σημερα. Εχω ενα πλυντηριο μεγαλο του Διονυση να σιδερωσω. Μαγειρεμα οχι. Μετα δουλιτσες απο δω και απο κει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι ο παιδιατρος μου ειπε οχι..και να κανω υπομονη....

και εγω δεν το εχω δοκιμασει ακομα..δεν θελω να βαρανει το στομαχακι του το βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

Χρυσούλα εγώ το έχω δοκιμάσει και διαφορά δεν είδα καμία.

Μάλλον είναι ανάλογα το παιδί.

Μια φορά ξυπνάει και απραπονιέσαι;

Εμείς όλο το βράδυ έχουμε δρομολόγια.

Σήμερα 5:30 το πρωί ήρθε ο δον και ξυλοκόπησε με μπουνιές το Φίλιππο :o .

Ο καημένος μέσα στον ύπνο του έκλαιγε, δεν ήξερε από πού του ήρθε.

Εγώ μόνη μου. Ο Αντ. έιχε φύγει για τη δουλειά.

Τον μάλωσα, με χτύπησε κι εμένα, του έδωσα 2 στο χέρι, έφυγε.

Ακούω φασαρία...είχε ανοίξει την κατάψυξη κι έτρωγε μια γρανίτα.

Του την πήρα, έγινε χαμός, ξυπνάει κι ο Χριστ. α ρε γλέντια πρωί πρωί.

Σχολείο πάλι τον πήγα σέρνοντας γιατί νύσταζε, λογικό.

Εγώ σέρνομαι.

Οπότε υπάρχουν και χειρότερα από ένα βραδινό ξυπνηματάκι :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσω μου τι να πω! Ειναι 3 και αγορακια. Χαμος! Τρως πακετο.

Ο Δον θελει προσοχη. Που ειμαι σιγουρη οτι την δινετε. Απλα δεν ειναι ευχαριστημενος με τιποτα στη παρουσα φαση.

Με ειδικο τελικα μιλησατε?

Εγω ρωτησα τοτε που τα λεγαμε τη νονα αλλα ειναι στο τμημα απο 11 ετων και άνω. Εφηβεία... :?:?

Ειναι στο Αγλαια Κυριακου. Αν θες να τη ρωτησω για καποιον ειδικο για μωρα ευχαριστως. Μπορει απλα να κανετε εσεις μια κουβεντα μαζι του και να μη πατε το παιδι. Ετσι και αλλιως συζητανε, εχουνε παιχνιδα. Μη φανταστεις κανενα λευκο δωματιο με μια λαμπα.

Και ειναι και στο παιδων.

Μπορει η λυση να ειναι μπροστα σας αλλα επειδη ειστε μεσα στο "προβλημα" να μη τη βλεπετε. Ο ειδικος ειναι ενα βημα πιο πισω και τα βλεπει αλλιως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!

Ρε Φρόσω... τι είναι ο πυρετούλης για σένα;

εσύ περνάς τα ΟΥΚ κάθε μέρα!!!

χαχαχα!!!

και ο δικός μου μασουλάει κάτι όλη την ώρα!!!

το πρωί που βλέπει να βάζω τα σάντουιτς για τη δουλειά... παθαίνει κρίση!!!

τα βγάζει από την τσάντα και προσπαθεί να τα ανοίξει για να φάει!!!

και φωνάζει: ‘μαααααμ‘

χαχαχα!!!

Τζούλια είσαι θεά!!!

πολύ γέλασα με το παπούτσι!!!

Το Κατερινάκι σου είναι μια γλύκα!!!

Χρυσουλίτσα, θα περιμένουμε νέα για το χαλινό σας!!!

Μαράκι, δε θα φτιάξεις τα γλυκάκια;

πήγαινε να πάρει bp!!!

χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι το πρόβλημά του το ξέρουμε. Ζηλεύει.

Εγώ κοιμάμαι με τον Φίλιππο, ο Αντώνης με το Χριστ. κι αυτός πηγαίνει από κρεβάτι σε κρεβάτι.

Τώρα θα πάρει ο Αντ. άδεια 10 μέρες. Θα βάλουμε τα μωρά μόνα τους σε ένα δωμάτιο και θα βάλω ένα κρεβάτι μέσα να κοιμάται κι αυτός. Μήπως αν κοιμάται μαζί τους νιώθει καλύτερα.

Θα βάλω και πορτάκι να μην βγαίνει.

Θα έχουμε γλέντια όλη τη νύχτα το ξέρω, αλλά σκοπεύω να μείνω σταθερή.

Τον Αντ. φοβάμαι πού τους λυπάται; βαριέται να τους ακούει; θέλει να κοιμηθεί ; δεν ξέρω.

(σόρυ πού σας πρίζω πρωί πρωί....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανουκα καλημερα!

Θα φτιαξω γαριδες με ταλιατελες. Ασχετο....

Αλλα θα παω σουπερ το απογευμα να παρω υλικα και θα φτιαξω αυριο κέηκ και πίτα! ΓΙαμ γιαμ!

Φροσω εντελως συμπτωματικα με πηρε τηλ η Μαρι(νονα) και τη ρωτησα.

Τμημα αναπτυξιακης παιδιατρικης λέγεται. Σε λιγο θα μου στειλει το τηλ. Αν θελεις στο δινω.

Παντως απ' οσο γνωριζω και γω ειναι πολυ ευχαριστο το περιβαλλον κανουνε τεστ νοημοσυνης κλπ.

Οτι και να αποφασισετε τα στοιχεια τα βαζω ετσι και αλλιως για να τα δουνε και αλλες μαμαδες μιας και μπαινουνε ενα σωρο και διαβαζουνε.

Απο τα λεγομενα σου τοσο καιρο εχω καταλαβει οτι ο Δον ειναι κατι παραπανω απο πανεξυπνος. Απλα δε μπορει να το διαχειριστει ολο αυτο γιατι ειναι μικρουλης.

Ειναι και τα διδυμα που τον ξεσκανδαλιζουν! χαχα!

Συγγνωμη που πηρα το θαρρος και ασχληθηκα λιγο παραπανω με το θεμα. Ελπιζω να μη σε πειραξε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσω τωρα ειδα το μηνυμα σου..

Εσεις ξερετε καλυτερα τι να κανετε.

ΠΟυ θα παει.... θα συνηθισει τα νεα δεδομενα. Λογικο ειναι που ζηλευει. Και γω θα ζηλευα.

Μαρ ΖΖζζ για πες καμια συνταγη για γαριδες με ζυμαρικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνωμη που πηρα το θαρρος και ασχληθηκα λιγο παραπανω με το θεμα. Ελπιζω να μη σε πειραξε.

Tί λες Μαρία; Ευχαριστώ πάρα πολύ όχι και συγνώμη....

Τα θέλω τα στοιχεία. Θα το συζητήσω με τον αντ.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να πάμε και οι δύο μαζί.

Καλημέρα ΜΑρία ζ και Αθηνά.

Πάω να τον πάρω τώρα από τον παιδικό. :twisted:

Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σάλτσα γαρίδας για ζυμαρικά ή ρυζι

Τσιγαρίζεις ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι μέχρι να γυαλίσει και ρίχνεις ψιλοκομμένη ντομάτα (γύρω στο 1 κιλό ή 1 κονκασέ)

λίγο αλάτι

πιπέρι

μπουκοβο καυτερό

πάπρικα καυτερή

μουστάρδα σκόνη

λίγο γλυκάνισο ή λίγη ζάχαρη

αφήνεις να βράσει η σάλτσα και να δέσει και προσθέτεις ψιλοκομμένο μαιντανό

5 λεπτά πριν κατεβάσεις απο φωτιά ρίχνεις γαρίδες και φέτα ή γραβιερα καρέ!

Καλή όρεξηηηηηηηηηηηηηη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερσι μποκου!!!!

Τελικα εκανα αλλη.χαχαα

Αλλα αυτη θα την κανω την επόμενη εβδομαδα!!! ΜΟυ φαινεται τελεια!

Mόλις κάθησα και τρωω. Τι εφτιαξα πάλι η ρουφιάνα! Πεντανόστιμο ειναι!

Αντε ας τη γραψω και γω.

Σωταρεις ψιλοκομμενο σκορδακι και κρεμμυδακι(πιο πολυ σκορδο εγω το πολτοποιω στο ειδικο μηχανακι)

Ριχνω τις γαριδουλες(αποφλοιωμενες)

Την ωρα που τσιγαριζονται πασπαλιζω ζαχαριτσα πανω στις γαριδες

Αφου ροδισουνε τις βγαζω στην ακρη και μεσα στο λαδι με τα κρεμμυδοσκορδα ριχνω φρεσκια ντοματα τριμμενη. Ριχνω και λιγο πουμαρο.

Αλατάκι-Πιπερακι

Αφου βρασει ωραια μετα ριχνω κρεμα γαλακτος.

Παιρνει μια βραση και ριχνω μεσα τις γαριδες.

Ριχνω μεσα και τα μακαρονια (Ταλιατελες ειχα σημερα)που εχω βρασει πιο πριν και ΒΟΥΑΛΑΑΑΑΑ!

Επειδη δεν εχω διαβάσει καπου τη συνταγη αλλα οπου παμε για φαι και τρωω κατι παρεμφερες τρωω φλασια και το φτιαχνω σπιτι δεν μπορω να γραψω αναλογιες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...