Μετάβαση σε περιεχόμενο

streptococus gr B+D


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.ειμαι στο 4ο μηνα με διδυμα.θα ηθελα να ρωτησω αν καμια σας γνωριζει.πριν 3 βδομαδες εκανα εξεταση κολπικου υγρου κ μου βρηκε στρεπτοκοκκο b+d.ο γιατρος μου δωσε αντιβιωση για 7 μερες αλλα μου ειπε οτι συνηθως για το στρεπτοκοκκο οι εγγυες παιρνουν αντιβιωση λιγο πριν τη γεννα.τωρα δε ξερω τι να κανω.να την παρω η οχι?οποια ξερει η εχει αναλογη εμπειρια να μου πει.φιλια κ ευχαριστω για το χρονο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα καλησπέρα και καλή εγκυμοσύνη. Εγώ όταν ήταν να γεννησω και συγκεκριμένα την 38 βδομάδα που έκανα γενική ούρων είχα πολλά μικρόβια και μου είπε ο γιατρός μου επειδή είναι να γεννησω καλό είναι να πάρω αντιβιωση μήπως είναι στρεπτοκοκκος και θυμάμαι τον είχα ρωτήσει που μπορεί να βλάψει το συγκεκριμένο μικρόβιο το μωρο νομίζω οτι μου είπε ότι μπορεί να περάσει στον πλακουντα και να προκαλέσει μικροσυσπασεις ή όταν θα γενναω να βλαψει το μωρο στα ματακια του. Έτσι νομίζω να μην λέω και βλακείες. Παντως εφόσον βρέθηκε μικρόβιο και σου είπε να πάρεις αντιβιωση καλό είναι να την πάρεις. Το θέμα είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Καλό υπόλοιπο και με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!

Περιμενω κ εγω διδυμακια και προς το τελος του 1ου τριμηνου πηρα προληπτικα αντιβιωση λογω περιδεσης τραχηλου.

Υπαρχουν συγκεκριμενες αντιβιωσεις που μπορουν να παρουν οι εγκυες....

Γιατι δεν επικοινωνεις με τον γιατρο σου να σου πει ακριβως τι να κανεις κ να σου λυθει η απορια; ;););)

καλο υπολοιπο στην εγκυμοσυνη σου και ολα να πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα αφού σου βρήκε το μικρόβιο και σου είπε ότι πρέπει να πάρεις την αντιβίωση, τότε θα πρέπει να την πάρεις...κοίτα μέσα ενδίκνυται για έγκυες?

το να πάρεις αντιβίωση πριν την γέννα πρώτη φορά το ακούω, 2 παιδιά γέννησα και δεν πήρα καμμιά αντιβίωση, αν είσαι υγιής γιατί να πάρεις αντιβ.? :?::!:

όταν γεννάς φυσιολογικά είναι η φυσική ακολουθία το παιδί να περνά από διάφορα μικρόβια, δεν παθαίνει τίποτα....

περαστικά και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...